Візит прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді до США 21-23 червня 2023 р.

Поділитися:

Державний візит прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді до США, що відбувся 21–24 червня 2023 р., ознаменував нову стадію двосторонньої співпраці між цими державами. Висвітлено цілі та основні результати візиту, його наслідки для міжнародного порядку денного та можливого впливу на перебіг російсько-української війни.

Висновки

  1. Двосторонні відносини між США та Республікою Індія (далі – РІ) мають неоднозначну історію, проте останнім часом демонструють високу динаміку розвитку. Співпраця в галузях технологій, торгівлі, безпеки та оборони в ХХІ ст. набирає обертів. Крім цього, країни залучені до співпраці в різних багатосторонніх форматах. Уряд США продемонстрував бажання і надалі розвивати стратегічні відносини з Індією, незважаючи на звернення правозахисних організацій щодо порушень прав людини урядом Н. Моді.
  2. Співпраця в торговельно-економічній галузі була однією з центральних тем переговорів: США – найбільший торговий партнер Індії, для якого великий індійський ринок на найближчі роки залишатиметься одним з пріоритетних. Велику роль у подальшому розвиткові відносин відіграє впливова індійська діаспора в США, з якою, як було заздалегідь заплановано, мав зустрітися прем’єр-міністр РІ. Державний візит індійського лідера до США назвали поворотним моментом у двосторонніх відносинах передусім через акцентування на поглибленій співпраці в галузі оборони та високих технологій. Отже, РІ презентує себе одночасно як державу з великою культурною спадщиною та як сучасну модернізовану потугу.
  3. Одним з пріоритетних напрямів співпраці залишається безпека – регіональна та глобальна. Візит планувався передусім з метою завершення формування нової архітектури безпеки Індо-Тихоокеанського регіону (ІТР), де Індія, ураховуючи її участь у роботі безпекового формату QUAD, відіграє одну з провідних ролей. Партнерство значною мірою зумовлене спільним для США та РІ занепокоєнням політикою КНР.
  4. Водночас індійсько-американське зближення вимагає від Індії чіткішої позиції щодо російської агресії в Україні. Важливим напрямом співпраці вважається подальша диверсифікація імпорту озброєнь та зменшення критичної залежності РІ від постачання зброї й техніки з РФ на фоні війни з Україною. Статус «стратегічного партнера в галузі оборони», який Індія отримала раніше, був підтверджений завдяки продовженню започаткованих ініціатив та підписанню нових угод, котрі й надалі працюватимуть на диверсифікацію постачання зброї й техніки в Індію.
  5. За підсумками переговорів було зроблено заяви про те, що країни погодилися працювати разом задля подолання кризових ситуацій у світі, також і для закінчення російсько-української війни. Проте зазначалося, що індійський лідер зберігатиме традиційний для Індії нейтральний підхід, у т. ч. для забезпечення симпатій власного електорату, частина якого залишається на антиамериканських позиціях. Тобто зближення з Вашингтоном не буде супроводжуватися повним і швидким дистанціюванням від Москви, а в риториці індійської сторони й надалі пануватимуть пацифістські заяви без конкретного засудження агресії РФ.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді на запрошення президента США Джо Байдена відвідав країну з офіційним візитом 21–24 червня 2023 р. Це був шостий візит індійського високопосадовця до Сполучених Штатів (за період від 2014 р. – обрання на перший термін на посаду прем’єр-міністра) та перший державний візит – найвищий у дипломатичній ієрархії.

Візит Н. Моді розпочався 21 червня, у Міжнародний день йоги (офіційно проголошений ООН у грудні 2014 р. за ініціативою Індії та самого прем’єр-міністра). Нарендра Моді взяв участь у цьогорічних заходах на відкритому повітрі, що проходили в саду біля штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку. Представники понад 180 країн (абсолютний рекорд) приєдналися до заходу під час спеціальної програми Yoga Day. Цьогорічна тема святкування – «Yoga for Vasudhaiv Kutumbakam» («Світ – одна родина»). Звертаючись до учасників свята, прем’єр-міністр Моді підкреслив, що йога є вільною від авторських прав, патентів чи роялті, вона об’єднує представників усіх етносів, віросповідань, культур.

Перебіг візиту

Основна частина державного візиту Н. Моді проходила наступного дня у столиці США – м. Вашингтоні. Відбулися: офіційний прийом у Білому домі, двосторонні переговори з президентом США Дж. Байденом, спільна пресконференція політиків (винятково для Н. Моді, який зазвичай не бере участі в інтерактивному спілкуванні із ЗМІ), державна вечеря та зустріч із директорами провідних компаній, деякі з них – американці індійського походження[1].

«Виклики і можливості, що стоять перед світом у цьому столітті, вимагають, щоб Індія і США працювали разом, і ми це робимо», – сказав Дж. Байден під час церемонії урочистої зустрічі у Білому домі.

Також прем’єр-міністр РІ 22 червня виступив з промовою на спільній сесії Конгресу США (уже вдруге за час своєї каденції).

Окрему увагу Н. Моді приділив заходам з представниками численної індійської діаспори. У США проживає 2,7 млн індійських іммігрантів, що становить 6 % населення країни, яке було народжене за кордоном, а загалом кількість громадян індійського походження у США становить майже 5 млн осіб. Їхня потужна присутність у таких ключових штатах, як Каліфорнія й Техас, високий рівень доходів та вражаючі позиції в галузі інформаційних технологій, а також зростання політичного впливу, безперечно, є важливим чинником активізації індійсько-американських відносин.

Час, обраний для візиту, також важливий, оскільки наступного року в обох країнах відбудуться вибори, тож обидва лідери мусили подбати про правильні та вигідні для своєї внутрішньої аудиторії події та угоди. Відносини між США та РІ були історично складними – з десятиліттями недовіри і поступовим вибудовуванням конструктивної співпраці. Лише в 2004 р. започатковано відносини стратегічного партнерства, які президент Дж. Байден та прем’єр-міністр Н. Моді налаштовані наповнити новим змістом.

Підготовка до візиту

Обидві сторони ретельно готувалися до цього візиту. Міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін відвідав Індію 4–5 червня 2023 р., щоб попередньо обговорити зміцнення співпраці в критично важливих сферах. Індія і США уклали дорожню карту співпраці в оборонній промисловості на найближчі кілька років, документ був доопрацьований саме під час зустрічі міністрів оборони США та Індії – Л. Остіна та Р. Сінгха. Цей візит забезпечив фіналізацію угоди в рамках ініціативи США та Індії щодо критичних та нових технологій (iCET), оголошеної на початку 2023 р. Дорожня карта передбачає розширення технологічної співпраці[2].

У середині червня цього ж року радник з питань національної безпеки США Дж. Салліван також відвідав Нью-Делі, де зустрівся з прем’єр-міністром Н. Моді, міністром закордонних справ С. Джайшанкаром та своїм колегою – А. Довалем. Робочий візит до Індії Дж. Саллівана, як заявив Білий дім 15 червня, мав на меті остаточно узгодити кроки напередодні історичного державного візиту прем’єр-міністра Індії. Під час зустрічі 14 червня радники з питань національної безпеки Аджит Довал та Джейк Салліван обговорювали низку стратегічних, регіональних і двосторонніх питань, включно й заходи з просування стратегічного технологічного та оборонного партнерства між США та Індією.

Індійські ЗМІ заздалегідь надали візиту Н. Моді великої ваги. Зазначалося, що США «розкриває обійми» Індії через спільне занепокоєння активністю Китаю, а також завдяки глибоким зв’язкам, що існують між людьми, економічній і технологічній взаємодії. Якщо візит президента Білла Клінтона до Індії в 2000 р. розглядається як початок нової сторінки у двосторонніх відносинах, то візит прем’єр-міністра Н. Моді у 2023 р. має ознаменувати «повноліття відносин», коли обидві сторони здатні приймати важкі «дорослі» рішення, необхідні для побудови кращого майбутнього[3].

Так само «готували» суспільну думку й провідні «фабрики думок» Індії, як-от Vivekananda International Foundation (Фонд Вівекананди). Так, цей проурядовий аналітичний центр, який постачає кадри для індійського уряду, надав кілька звітів щодо індійсько-американських відносин та їх піднесення за часів прем’єрства Н. Моді. В одному з них відомий індійський експерт професор К. Віджайлакшмі стверджує, що з моменту започаткування «Стратегічного партнерства» в 2004 р. співпраця розвивалась поступально в таких сферах, як-от: ядерна енергія, оборона, охорона здоров’я, технології, космос, освіта, енергетика тощо, причому обидві сторони продемонстрували «здатність працювати попри деякі суттєві відмінності щодо глобальних питань». Також експерт зауважив, що частина дискусій під час візиту, безумовно, стосуватиметься війни в Україні, що триває, та необхідності Індії бути «більш відвертою» щодо дій Росії[4].

Готувались до візиту й американці індійського походження. Наприклад, індійсько-американський конгресмен Шрі Танедар сказав: «Я очікую, що прем’єр-міністр Моді запропонує співпрацю у сферах оборони, космосу, бізнесу та технологій... Сподіваюся, він говоритиме не лише про китайську агресію, а й російську – проти такої суверенної демократичної країни, як Україна».

Напередодні візиту стало відомо, що правозахисні групи США планують протести проти перебування прем’єр-міністра Індії через те, що, на їхню думку, сталося погіршення ситуації з правами людини в Індії. Індійсько-американська мусульманська рада, «Peace Action», «Veterans for Peace» та ін. планували зібратися біля Білого дому 22 червня, коли Моді має зустрітися з президентом США. Загалом 75 членів Конгресу від Демократичної партії, а саме: 18 сенаторів і 57 членів Палати представників, підписали лист до президента Дж. Байдена, у якому закликали до принциповості у впровадженні принципів демократичного світу, а кілька членів прогресивного крила Демократичної партії 22 червня бойкотували звернення Моді до Конгресу[5].

З американського боку, правозахисники були стурбовані тим, що геополітика затьмарить питання прав людини. Зрештою, так і сталося: представники адміністрації заявили, що питання прав людини розглядатимуть у робочому порядку і не збираються «повчати» лідера великої демократичної країни.

Прокоментував свій візит напередодні відльоту в США і сам Нарендра Моді. Поза черговими панегіриками двостороннім відносинам прем’єр-міністр також заявив, що позиція Індії щодо Росії в українському конфлікті не викликає широкої критики в Сполучених Штатах. Відповідаючи на запитання в інтерв’ю «Wall Street Journal» про критику індійської позиції та відсутність більш рішучої позиції проти вторгнення Росії в Україну, Моді сказав: «Я не думаю, що таке сприйняття популярне в США. Позиція Індії добре відома в усьому світі. Світ повністю впевнений, що головним пріоритетом для Індії є мир»[6].

Результати візиту

1. Обидві сторони підтвердили важливість Індії як держави, що стрімко зростає, і зосередилися на подальшому розвиткові економічно-торговельних відносин. Напередодні візиту індійські ЗМІ писали: «Індія та Америка – це найкращі друзі назавжди, і сьогодні, об’єднані потужними взаємними інтересами, вони потребують одна іншої як ніколи раніше. Індії знадобилося 63 роки, щоб досягти 1 трлн дол. ВВП, сім років, щоб досягти 2 трлн дол., три роки, щоб досягти 3 трлн дол., і, за оцінками, досягне 25 трлн дол. до 2047 р. (за даними «PricewaterhouseCoopers») – через 100 років після здобуття незалежності»[7].

Нині США – головний торговий партнер Індії, проте аналітики стверджують, що існує величезний невикористаний потенціал. Прем’єр-міністр Н. Моді під час візиту зазначив, що за останні два з половиною роки компанії США інвестували в Індію понад 16 млрд дол. Торговельне та інвестиційне партнерство між США та Індією є рушієм глобального зростання, у 2022 р. двосторонній товарообіг перевищив 191 млрд дол. – майже подвоївся порівняно з 2014 р. Між країнами були серйозні розбіжності щодо тарифів та експортного контролю, але обговорення цього питання було відкладене в інтересах взаємовигідніших сфер співпраці. Індія підписала угоду про вільну торгівлю з Австралією та ОАЕ, також обговорює подібні угоди з іншими країнами, включно з Канадою, Великою Британією та ЄС. Такої угоди із США найближчим часом не планується, проте під час цього візиту лідери обох країн заклали основу для вирішення питань у майбутньому[8].

2. Під час переговорів було підкреслено «визначальну роль технологій у поглибленні партнерства». Про це докладно йдеться у спільній заяві за результатами переговорів, у якій перераховано низку галузей – від мікроелектроніки до космосу та штучного інтелекту. Експерти, очікуючи такої уваги до високих технологій та оборонних угод, висловлювали побоювання, що енергетична галузь залишатиметься в тіні. Проте в спільній заяві як одна з пріоритетних галузей вказані «зелені» технології, а ще зазначено, що була підтримана індійська ідея енергетичні угоди, яка надає можливість Індії збільшити імпорт скрапленого природного газу (СПГ) із США. Зокрема, компанія «Tellurian» фігурує серед низки інших американських постачальників СПГ для довгострокових контрактів на один мільйон метричних тонн на рік. Це все на тлі нестабільності російських постачань після початку війни в Україні[9].

3. Один із ключових напрямів партнерства – «оборонна співпраця нового покоління». Ще до візиту Н. Моді індійські ЗМІ повідомляли про те, що під час переговорів обговорюватимуться питання про продаж додаткової військової американської техніки, зокрема закупівлю у США 31 висотного безпілотного літального апарату HALE (High Altitude Long Endurance). Індія придбає дрони MQ 9B поетапно, з поступовим освоєнням технологій, перша партія з 10 безпілотних літальних апаратів буде без зброї. Для їх використання планується створення трьох командних центрів служби спостереження та розвідки, один – на півдні та два – на півночі Індії (безпосередньо на кордоні з Китаєм). Статус Індії як «Головного оборонного партнера» (MDP) та підписані із США чотири основні угоди тепер дають змогу країнам обмінюватися технологіями та співпрацювати активніше[10].

Хоча Індія вже більше як десять років диверсифікує торгових партнерів у сфері оборони, відмовитися від російської зброї їй буде нелегко, ураховуючи частку цієї зброї в індійській армії. Проте російські затримки з постачанням збройових платформ до Індії через вторгнення в Україну надали новий імпульс для диверсифікації.

«General Electric (GE) Aerospace» (дочірня компанія корпорації «General Electric»), підписавши Меморандум про взаєморозуміння (MoU) з індійською «Hindustan Aeronautics Limited (HAL)», 22 червня 2023 р. оголосила про спільне виробництво своїх двигунів F414 в Індії. Загалом, вважають експерти, пакет військового обладнання й технологій вартістю 500 млн дол., який включає реактивні двигуни і передачу технологій, є серйозною спокусою для країни, що модернізує свою оборону[11]. Американсько-індійське оборонне партнерство розглядається як наріжний камінь у розбудові архітектури безпеки ІТР.

4. Питання України було присутнє в перемовинах, про що лідери держав заявили після зустрічі в Білому домі у четвер, 22 червня. «У питаннях, які мають найбільше значення і які визначатимуть майбутнє, наші країни дивляться одна на одну, включно з критичними регіональними та глобальними проблемами. І сьогодні ми також говорили про наші спільні зусилля щодо пом’якшення гуманітарних трагедій, спричинених жорстокою війною Росії в Україні, а також захисту основних принципів Статуту ООН, суверенітету й територіальної цілісності», – зауважив глава Білого дому. Прем’єр-міністр Індії, зі свого боку, також зробив акцент на негативному впливі війни та наголосив, що його країна підтримує дипломатичний шлях розв’язання цього питання: «Пандемія COVID-19 і конфлікт в Україні особливо вразили країни Глобального Півдня. Ми вважаємо, що для розв’язання цих проблем усім країнам абсолютно необхідно об’єднатися». Він підкреслив, що «від початку подій в Україні Індія робила акцент на розв’язанні суперечок шляхом діалогу та дипломатії і зараз готова зробити будь-який внесок у відновлення миру»[12].

5. У спільній заяві за результатами перемовин сторони підкреслили узгодження своїх позицій з глобального порядку денного та напрацювання конкретних механізмів подальшої співпраці, передусім у галузі технологій. Зокрема, йшлося про таке: «Президент Джозеф Р. Байден і прем’єр-міністр Нарендра Моді сьогодні підтвердили бачення США та Індії одними з найближчих партнерів у світі, партнерства демократій, які дивляться в ХХІ ст. з надією, амбіціями та впевненістю».

Заява складається з 58 пунктів, вона є детальною дорожньою картою розвитку стратегічного партнерства і носить комплементарний характер щодо оцінок індійської дипломатії, у т. ч. в контексті Президенства у G20.

Пункт 25 Заяви присвячений Україні. «Президент Байден і прем’єр-міністр Моді висловили глибоку стурбованість конфліктом в Україні та жалкують через його жахливі й трагічні гуманітарні наслідки». Лідери підкреслили серйозний і зростаючий вплив війни на глобальну економічну систему, включно з продовольчою, паливно-енергетичною безпекою та критично важливими ланцюжками постачань. Політики закликали докласти більше зусиль для пом’якшення наслідків війни, особливо для країн, що розвиваються. Обидві країни також зобов’язуються продовжувати надавати гуманітарну допомогу народові України. Вони закликали поважати міжнародне право, принципи статуту ООН, територіальну цілісність і суверенітет. Обидві країни погодилися щодо важливості постконфліктної реконструкції України. Прикметно, що в документі агресія Росії не згадується, також немає згадок про Китай як спільну загрозу, хоча окремі країни (М’янма, КНДР, Афганістан) перелічені у зв’язку з викликами, які вони створюють для світу[13].

Наостанок зазначимо, що експерти одностайні в загальному оцінюванні візиту прем’єр-міністра Індії до США: відносини між США та РІ мають взаємовигідний характер. При цьому розбіжності, наприклад оцінка війни Росії проти України та навіть протистояння з Китаєм, де Нью-Делі не має проголошеної чіткої позиції, були позбавлені уваги, так само як проблеми з демократією в сучасній Індії[14]. Очевидно також, що США докладають активних зусиль, щоб відвернути Індію від Росії та зробити сильним партнером проти Китаю.

Оцінки загроз для Індії та США свідчать про те, що Китай є спільною та найбільш помітною проблемою, тоді як питання Росії носить другорядний характер (для РІ вона не становить загрози і, навпаки, є партнером у певних багатосторонніх форматах). Але подальше заохочення Індії до відходу від оборонних угод з РФ однозначно працює на користь України та її союзників, а подальше занепокоєння щодо наслідків російсько-української війни для країн Глобального Півдня залишатиме це питання на порядку денному.

 

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

 

Список використаних джерел:

[1] Зокрема, це представники великого бізнесу – А. Амбані та А. Махіндра та керуючі відомими ІТ компаніями Google та Microsoft – C. Пічаї та С. Наделла.

[2] Див.: URL: https://www.orfonline.org/research/jumpstarting-the-next-phase-of-u-s-india-defence-ties/

[3] Див.: URL: https://www.hindustantimes.com/editorials/the-incredible-delhi-dc-embrace-101687115954366.html

[4] Див.: URL: https://www.vifindia.org/article/2023/june/20/India-and-US-Engagement-Deliberate and-Determined-Delivery

[5] Див.: URL: https://www.dawn.com/news/1760818/dozens-of-us-lawmakers-urge-biden-to-raise-rights-issues-with-modi

[6] Див.: URL: https://www.dawn.com/news/1760775/modi-says-criticism-of-indias-stance-on-russia-not-widespread-in-us

[7] Див.: URL: https://www.thehindu.com/opinion/lead/a-rising-india-in-waltz-dance-steps-with-the-us/article66986908.ece

[8] Див.: URL: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-65947363

[9] Див.: URL: https://www.thehindu.com/news/national/as-india-seeks-new-lng-supplies-speculation-over-possibilities-of-reviving-deal-made-during-pm-modi-visit-to-us/article66994500.ece

[10] Див.: URL: https://www.orfonline.org/research/jumpstarting-the-next-phase-of-u-s-india-defence-ties/

[11] Див.: URL: https://indianexpress.com/article/opinion/columns/what-delhi-can-give-washington-8678399/

[12] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3726523-bajden-i-modi-vislovili-gotovnist-obednati-zusilla-dla-miru-v-ukraini.html

[13] Див.: URL: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2023/06/22/joint-statement-from-the-united-states-and-india/

[14] Див.: URL: https://www.thehindu.com/opinion/editorial/warm-welcome-the-hindu-edito…

Експертна аналітика в форматі pdf: