Активізація російсько-пакистанських відносин

Поділитися:

В аналітичній записці йдеться про активізацію зв’язків між РФ та Пакистаном, про що, зокрема, свідчать візит голови сенату Ісламської Республіки Пакистан (ІРП) до Москви, перші постачання сирої російської нафти до Пакистану та заяви з цього приводу прем’єр-міністра країни. Також проаналізовано інтерв’ю пакистанського міністра закордонних справ Б. Бхутто-Зардарі телеканалу Al Jazeera, у якому він, серед іншого, вкотре підтвердив нейтральну позицію щодо війни в Україні

Висновки

  1. Російсько-українська війна залишається негативним фактором для більшості країн Глобального Півдня, і для Пакистану також. Її наслідки вже є доволі відчутними для економіки країни, що перебуває в кризовому стані, зокрема для галузей харчової та енергетичної безпеки. За таких умов держава шукає шляхів виходу із ситуації та намагається проводити активну зовнішньоекономічну діяльність у різних напрямах.
  2. Протягом останнього місяця спостерігається значна активізація російсько-пакистанських відносин. Так, відбувся візит голови сенату (верхньої палати парламенту ІРП) С. Санджрані в Москву, де він брав участь у роботі сесії Ради Федерації. Цю поїздку широко висвітлювали пакистанські ЗМІ, акцентуючи на вдячності російській стороні та висловлюючи надію на пожвавлення двосторонньої співпраці.
  3. Візит до Москви був черговим кроком у контексті переговорів щодо закупівлі Пакистаном дешевої російської нафти і жестом подяки за перші її постачання. В ІРП, економіка якої зазнала значних втрат через підвищення цін на пальне у світі та стихійні лиха в самому Пакистані, а також унаслідок того, що внутрішньополітична ситуація є вкрай нестабільною, урегулювання проблеми постачання енергоносіїв є пріоритетним питанням для коаліційного уряду.
  4. Офіційна позиція Пакистану щодо російсько-української війни при цьому залишається нейтральною. У нещодавньому інтерв’ю міністр закордонних справ ІРП Б. Бхутто-Зардарі вкотре підтвердив незмінність нейтрального підходу та закликав до дипломатичних шляхів припинення «українського конфлікту», підкресливши, що вся увага світу прикута саме до цієї війни, котра стала одним із найбільших викликів світовій безпеці.
  5. У рамках оголошеного нейтралітету Пакистан прагне розвивати відносини з різними центрами сили, зокрема США, КНР та РФ. Але відчутним залишається китайський вплив на зовнішньополітичну лінію керівництва держави, що простежується, зокрема, у просуванні мирного плану КНР як єдино можливого задля досягнення миру в Україні.

Міністр закордонних справ Пакистану Білавал Бхутто-Зардарі 10 червня 2023 р. під час інтерв’ю телеканалу Al Jazeera заявив, що ІРП бажає підтримувати відносини з різними країнами та прагне посилити взаємодію з російським урядом через «існуючі глибокі зв’язки». Однак, за його висловом, країна хоче зберегти нейтралітет щодо «українського конфлікту».

Подібні заяви очільник МЗС Пакистану вже робив у Москві наприкінці січня 2023 р. під час переговорів з російським колегою С. Лавровим. Тоді Б. Бхутто-Зардарі підтвердив прихильність Пакистану поглибленню відносин з РФ, які мають поступальний розвиток. До того ж, в ІРП у січні 2023 р. відбулося засідання 8-ї двосторонньої міжурядової комісії, присвячене питанням співпраці між країнами в торговельно-економічній та енергетичній галузях.

Протягом першої половини 2023 р. Пакистан спромігся фіналізувати Угоду про постачання сирої нафти з РФ за зниженими цінами. Переговори тривали з грудня 2022 р., їх перебіг був складним, рішення постійно відкладалося. Міністр нафти ІРП Мусадік Малік кількаразово анонсував, що його держава скоро почне отримувати від Росії сиру нафту, бензин та дизель за зниженими цінами. Врешті 11 червня 2023 р. з’явилися офіційні повідомлення, що перший вантаж російської нафти зі знижкою, організований у рамках укладеної між Ісламабадом і Москвою нової угоди, прибув до Карачі. Росія завдяки цій угоді отримує вихід на новий ринок, на додаток до зростаючих продажів енергоносіїв до Індії та Китаю. Очікується, що імпорт сирої нафти в Пакистан досягне 100 тис. барелів на день. Щоправда, поки під питанням залишається механізм оплати. Так, у травні 2023 р. повідомлялося про те, що ІРП не хоче платити за російську нафту в доларах. Пакистан зацікавлений у довгостроковій угоді на купівлю нафти з РФ, проте вважає за краще проводити оплату в китайській, а не американській валюті, незважаючи на те, що перша партія була оплачена в доларах США [1].

Напередодні відбувся візит до Росії голови сенату (верхньої палати парламенту) ІРП Садика Санджрані. У промові на пленарному засідання Ради Федерації РФ 7 червня 2023 р. він зазначив, що бізнес-спільнота Пакистану виявила значний інтерес до розширення торгових відносин з Росією. С. Санджрані наголосив на історичних зв’язках між державами та зосередився на перспективах зміцнення двосторонніх відносин між ними. Посадовець також високо оцінив особисту роль спікера Ради Федерації РФ Валентини Матвієнко в активізації пакистансько-російських відносин [2].

За день до прибуття першої партії російської нафти в порт Карачі, міністр закордонних справ Пакистану Б. Бхутто-Зардарі дав розлоге інтерв’ю ресурсу Al Jazeera. Воно було присвячене основним напрямам зовнішньої політики Пакистану та регіональним проблемам (відносинам з Іраком, Іраном та Афганістаном), але питання російсько-української війни було одним із тих, котрі обговорювалися на самому початку. Б. Бхутто-Зардарі сказав, що «сучасний світ повністю сфокусований на конфлікті Росії з Україною, і велика частина бюджетів європейських країн, гуманітарна допомога йдуть саме в цей регіон». Проте він підкреслив, що, незважаючи на такий стан речей, його держава вдячна міжнародним організаціям та окремим державам, котрі віднайшли можливість допомогти Пакистану, який постраждав від минулорічних повеней та інших стихійних лих. Щодо подій в Україні, Б. Бхутто-Зардарі наголосив на тому, що «Пакистан продовжує залишатися нейтральним і не хоче зробити щось неправильне», та й загалом бажає підтримувати хороші відносини з усіма державами. Але, відповідаючи на запитання ведучого про відносини з РФ, міністр підтвердив, що Пакистан прагне посилення співпраці з Росією «як в економічній, так і в інших галузях» [3].

Ураховуючи той факт, що колишній прем’єр-міністр Пакистану Імран Хан назвав прагнення поглибити зв’язки з РФ однією з причин свого усунення з посади, подібні заяви нинішнього очільника МЗС викликають певне здивування. Внутрішньополітична боротьба, яка загострилась у травні (І. Хан був навіть заарештований, його кілька днів утримували за гратами, крім того, було заарештовано десятки лідерів його політичної сили – Партії справедливості), багато в чому трималася саме на взаємних звинуваченнях влади та опозиції щодо зради у сфері зовнішньої політики. Тепер такі звинувачення втрачають сенс.

Росія та Пакистан на тлі святкування в поточному році 75-річчя встановлення дипломатичних відносин анонсують бажання зміцнювати співпрацю у сферах торгівлі, безпеки, оборони, боротьби з тероризмом, освіти та гуманітарних зв’язків. Голова сенату, коментуючи свій візит до Москви, відверто зазначив, що ІРП вітає «розворот Росії до Азії», оскільки вбачає у цьому нові можливості для двосторонньої співпраці. Він особисто подякував також президентові В. Путіну за «сприяння в розвитку двосторонніх відносин».

За цих обставин місцеві ЗМІ повністю замовчують факти постачання через треті країни пакистанських боєприпасів в Україну. Пакистанська сторона жодного разу офіційно не підтвердила таку інформацію, але в неофіційних розмовах пакистанські посадовці кажуть, що ці постачання створили великі дипломатичні проблеми для Ісламабада (очевидно, що й у перемовинах з Москвою також). Боєприпаси, що постачаються через треті держави в Україну, а це 122-міліметрові осколково-фугасні артилерійські снаряди HOW HE-D30, призначені для гаубиць Д-30 і придатні для використання артилерійськими системами, які перебувають на озброєнні ЗСУ, виробляють на підприємстві Pakistan Ordnance Factories. В українських ЗМІ нещодавно повідомлялося про те, що артилеристи ЗСУ почали використовувати реактивні снаряди Yarmuk пакистанського виробництва [4].

Натомість у пакистанських ЗМІ обережно просувається «китайський мирний план», понад те, його називають «безальтернативним» у контексті завершення війни в Україні: «Дефіцит довіри між Києвом, Москвою та Заходом доводить, що план Китаю з 12 пунктів пропонує єдине життєздатне рішення кризи». При цьому як основні наводяться аргументи про «нескінченні страждання українського народу», «безпекові інтереси кожної сторони конфлікту» (маються на увазі РФ і НАТО), «необхідність вирішення проблем дипломатичним шляхом». Усі ці російсько-китайські наративи подаються як справжній прорив у розробці мирних ініціатив та гуманітарних підходів. Таким чином, пакистанська сторона «за будь-якої погоди» і тут підтримує свого «стратегічного партнера» – КНР [5].

Війна в Україні є значним викликом і для економічних інтересів Пакистану, і для його дипломатії. ІРП зацікавлена у збереженні конструктивних відносин з багатьма країнами Заходу, які сьогодні є партнерами та союзниками України у протистоянні з РФ. Цим пояснюється згода на постачання нашій державі непрямим шляхом боєприпасів, які активно використовуються на фронті. Водночас припинення співпраці Росії з європейськими країнами та західні санкції створили нові можливості для співробітництва РФ та ІРП. Пакистан, як і деякі інші країни Глобального Півдня, намагається віднайти для себе нові опції в умовах такого «розвороту Росії до Азії». Надійним «ідейним прикриттям» для політики «співробітництва з усіма державами» продовжує слугувати офіційна нейтральна позиція ІРП. Заяви пакистанської сторони про необхідність мирного діалогу використовуються також для підтримки пропозицій Китаю – украй важливого партнера Пакистану.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Див.: URL: https://www.unian.ua/economics/energetics/do-pakistanu-pribula-persha-p…

[2] Див.: URL: https://www.dawn.com/news/1758528/sanjrani-for-strengthening-pakistan-r…

[3] Див.: URL: https://www.dawn.com/news/1759133/neutral-on-ukraine-war-seeking-deeper…

[4] Див.: URL: https://mil.in.ua/uk/news/do-ukrayiny-dostavyly-pakystanski-snaryady-ya…

[5] Див.: URL: https://tribune.com.pk/story/2416744/is-there-a-way-out-of-the-ukraine-…