Взаємодія влади та громадянського суспільства – одна з умов перемоги України та успішного повоєнного розвитку

Поділитися:

Експерти НІСД Володимир Химинець та Анатолій Головка взяли участь в міжнародному конгресі Координаційної платформи «ВзаємоДія».

Конгрес проходив у форматі дискусійних панелей, під час яких учасники обговорили питання інституційних інструментів взаємодії громадянського суспільства та влади задля підтримки українських військових, внутрішньо переміщених осіб (ВПО), інформаційного спротиву російським кампаніям по дезінформації тощо.

Окрема панель була присвячена реаліям функціонування економіки України в умовах повномасштабної війни та залученню ресурсів для повоєнного відновлення країни.  Модератор панелі Володимир Химинець зауважив, що як в поточних умовах, так і з початком повоєнного відновлення важливим елементом стійкості України, її соціально-економічної стабільності є залучення інвестицій. Спрощено доречно виділити три потенційні джерела інвестицій в економіку України:

  • підтримка міжнародних інституційних донорів (передусім як безповоротна фінансова допомога);
  • зовнішні приватні інвестиції;
  • внутрішні приватні інвестиції.

У цьому контексті одним із найбільш перспективних та досі системно незадіяних джерел інвестицій в економіку є капітал трудових мігрантів та Української діаспори. За даними НБУ обсяги грошових переказів трудових мігрантів в Україну в 2022 році склали близько 13 млрд. дол. США, що хоч і менше за аналогічні показники 2021 р. (більше 14 млрд. дол. США), все ж є суттєвим чинником, що сприяє стабільності платіжного балансу, підтримці національної валюти та іншим макроекономічним показникам. Водночас згідно даних, які озвучують окремі експерти, сукупно Українські мігранти та діаспора заробляють понад 100 млрд. дол. США на рік.

Не менш актуальним наразі є збереження та розвиток людського потенціалу та, зокрема, оцінка гуманітарних наслідків вимушених внутрішніх міграцій в Україні. У цьому контексті Анатолій Головка представив окремі результати проведеного за сприяння НІСД соціологічного опитування на території Закарпатської області (листопад-грудень 2022 року). Результати опитування показали, що значна частина (44,4%) опитаних ВПО є тимчасово безробітними, а 2/3 опитаних осіб, які втратили роботу через активну фазу російської воєнної агресії, працювали в сферах торгівлі, послуг, освіти, виробництва, охорони здоров’я, будівництва, транспорту. До того ж 33% опитаних ВПО висловили бажання залишитись на території області.

Експертами НІСД запропоновано низку інструментів щодо задіяння людського потенціалу ВПО в регіональній економіці, а саме:

  • сприяння працевлаштуванню ВПО (на території місць розташування, суміжних громад, або з переселенням);
  • здійснення їх прискореного тренінгового навчання, підвищення кваліфікації та перекваліфікації;
  • визначення громад для вторинного переміщення ВПО у місця, де наявний попит на фахівців з боку підприємств (включно релокованих).

У конгресі також взяли участь народні депутати України, дипломатичні місії та поважні гості країн-партнерів України – Австрії, Словаччини, Угорщини, Румунії, Польщі, Чехії, Німеччини, Південної Кореї, керівництво Закарпатської та Луганської обласних військових адміністрацій, представники органів місцевого самоврядування, ділових кіл області, громадських організацій, благодійних фондів, волонтери, науковці.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД