Підвищення спроможності закладів охорони здоров’я в регіонах через подолання диспропорції їх розвитку

Поділитися:

23 листопада 2021 року відбувся круглий стіл «Підвищення спроможності закладів охорони здоров’я в регіонах через подолання диспропорції їх розвитку», організований Асоціацією малих міст України, Міністерством охорони здоров’я України та Національним інститутом стратегічних досліджень. У заході взяли участь представники Національної служби здоров'я України та органів місцевого самоврядування.

В своєму виступі міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко відзначив готовність до постійної співпраці та подякував Асоціації малих міст України за ініціативу у проведенні обговорень проблем, які турбують територіальні громади в процесі здійснення секторальних реформ.

Голова Асоціації малих міст України Павло Козирєв підкреслив, що окрім проблематики, пов’язаної із земельними та енергетичними питаннями, представники громад висловлюють найбільшу зацікавленість в обговоренні різних аспектів у реформі охорони здоров’я. Відповідно АММУ очікує на плідну дискусію та спроможність НІСД дати рецепти для вирішення озвучених проблем. Загалом, він зазначив, Платформа міжсекторальної взаємодії орієнтується на стратегію «win-win», тому в результаті такої співпраці усі сторони мають залишатися задоволені роботою та її результатами.

Керівниця центру регіональних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Ковалівська вказала на особливе місце позитивних змін у сфері охорони здоров’я в контексті реформи територіальної організації влади та місцевого самоврядування. Також вона додала, що децентралізація покликана покращити надання якісних послуг на місцевому рівні, передбачає підвищення відповідальності керівництва територіальних громад і наближує України до стандартів good governance. Крім того керівник центру зазначила, що рівень медицини у громадах яскраво відображає стан справ за всіма цими напрямками. Вирішення відповідних проблем дозволить налагодити в Україні по-справжньому саморегульоване місцеве самоврядування відповідно до європейських стандартів.

Міністр Віктор Ляшко наголосив на пріоритетності допомоги органам місцевого самоврядування з боку держави в утриманні закладів охорони здоров’я. Він поділився планами з формування госпітальної мережі в регіонах, головним завданням якої має бути наповнення медичних закладів медичним обладнанням за принципом їх завантаженості роботою «24/7». Іншими словами, воно має постачатися не з міркувань політичної доцільності, а з огляду на потрібність в конкретних населених пунктах і громадах та максимально можливе уникнення його простою.

Також пан міністр наголосив на важливості подолання проблеми з кадровою наповненістю лікарень у громадах та окреслив шляхи її вирішення:

 • підвищення рівня оплати праці для лікарів та інших медичних працівників;
 • заохочення до зміни ними місця проживання через пільгове отримання житла тощо.

Окремо пан Ляшко запропонував на розсуд керівництва громад ініціативу з розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства інформації про перелік вакантних посад у місцевих закладах охорони здоров’я.

Заступник Міністра з питань європейської інтеграції Олексій Яременко розвинув думку міністра Ляшка, додавши до необхідності встановлення гідної оплати праці медичних працівників гостру потребу в підвищенні закладами охорони здоров’я власної конкурентоспроможності. В своїй презентації заступник Міністра інформував про заплановане на наступний рік застосування кластерного підходу в розміщенні закладів охорони здоров’я у регіонах та стимулювання надання передусім амбулаторної допомоги.

Представниця Національної служби здоров'я України Анна Фенчак під час презентації наголосила на виконанні головного завдання медичної реформи – універсального охоплення населення якісними послугами з охорони здоров’я. Окремої, на її думку, уваги заслуговує забезпечення контролю керівників громад за менеджментом лікувальних закладів, який допускає низький рівень оплати праці співробітників, маючи достатні кошти на рахунках.

У доповіді головного консультанта відділу соціальної стратегії центру економічних та соціальних досліджень НІСД Романа Власенка вказано на негативний тренд забезпеченості вітчизняних закладів охорони здоров’я кваліфікованими кадрами: до 2030 р. укомплектованість лікарями становитиме 75 %, а середнім та молодшим медичним персоналом – 73,6 % від потреби. При цьому забезпеченість лікарями в Україні тотожна із середньоєвропейським рівнем, а молодшим та середнім медперсоналом – недостатня, на чому постійно акцентує увагу ВООЗ. У виступі озвучено пропозиції для подолання диспропорційності у розвитку галузі охорони здоров’я у розрізі регіонів.

Запитання, поставлені представниками громад, засвідчили високу зацікавленість у:

 • відокремленні закладів первинної та вторинної медичної допомоги через неефективність існуючої системи;
 • підвищенні конкурентоспроможності у галузі; реальному виконанні принципу «гроші йдуть за пацієнтом»;
 • налагодженні ефективного співробітництва між територіальними громадами;
 • кадровому забезпеченні; підвищенні оплати праці та забезпеченні житлом лікарів;
 • фінансуванні орфанних хворих;
 • пільговому кредитуванні на закупівлю медичного обладнання тощо.

На завершення Керівник центру регіональних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Ковалівська інформувала присутніх про завдання Платформи секторальної децентралізації, створеної за ініціативою АММУ і за підтримки НІСД та профільних ЦОВВ, зокрема:

 • визначити та сформулювати проблеми, нагромаджені практикою децентралізації за секторами;
 • напрацювати потенційні інституційні інструменти продовження реформ в сфері секторальної децентралізації;
 • створити механізм взаємодії між різними рівнями публічного управління.

«Зараз відкрите вікно можливостей для удосконалення політики. В усіх областях існують регіональні програми розвитку галузі охорони здоров’я. Термін дії більшої частини з них закінчується у 2021 р. Крім того, до кінця року, як вже сказано мерами сьогодні, розробляються плани соціально-економічного розвитку територіальних громад. Водночас МОЗ розробляє стратегію розвитку сектору до 2030 року.

Важливо забезпечити синхронізацію місцевої та державної регіональної політики, визначеної у ДСРР-2027 та Плані заходів з її виконання, медичної реформи та галузевої стратегії, що розробляється.

За результатами круглого столу очікуємо на взаємодію та співпрацю з ключовими стейкхолдерами щодо напрацювання рекомендацій у частині секторальної децентралізації реформи охорони здоров’я», - зазначила Світлана Ковалівська.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: НІСД