Науково-практична конференція "Основні засади, завдання та механізми реалізації енергетичної безпеки"

Uchast23 грудня 2014 року в Національному інституті стратегічних досліджень відбулася науково-практична конференція «Основні засади, завдання та механізми реалізації політики енергетичної безпеки».

 

У заході взяли участь представники центральних органів виконавчої влади, дослідницьких та аналітичних центрів, громадських організацій, незалежні експерти.

 

Список учасників.

 

На обговорення було винесено актуальні для забезпечення енергетичної безпеки України проблеми:

- поточні тенденції на енергетичному ринку України: ризики та загрози;

- підвищення ефективності існуючих механізмів законодавчого та інституціонального забезпечення енергетичної безпеки держави;

- диверсифікація джерел постачання енергоносіїв в Україну, як чинник забезпечення енергетичної безпеки;

- питання розвитку атомної енергетики України в контексті забезпечення енергетичної незалежності та суверенітету держави;

- сучасні підходи до підвищення енергоефективності та зниження енергоємності національної економіки;

- оптимізація паливного балансу за рахунок внутрішньої диверсифікації енергоспоживання.

 

Особливу увагу було приділено обговоренню питання розвитку атомної енергетики України в контексті забезпечення енергетичної безпеки держави.

 

UchastСвою доповідь, завідувач відділу енергетичної, транспортно-комунікаційної, екологічної та техногенної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень О. Суходоля присвятив аналізу сучасних підходів до теорії та практики забезпечення енергетичної безпеки України.

 

Презентація доповіді О. Суходолі.

 

Виступ президента «Діксі Груп» О. Павленко було присвячено аналізу енергетичної політики держави, насамперед, у частині втілення конкретних кроків для покращення прозорості та ефективності енергетичного сектору. Зокрема, це стосується виконання Україною зобов’язань. взятих на себе при приєднанні до Ініціативи прозорості видобувних галузей - незалежного і добровільно підтримуваного й на міжнародному рівні стандарту забезпечення прозорості, який впроваджують понад 40 країн світу. Було зазначено, що окрім поліпшення переговорів з міжнародними фінансовими інституціями, залучення іноземних інвестицій та більш ефективного діалогу з європейськими країнами, Ініціатива прозорості дає ще одну значну перевагу: в країні розпочинається процес, який зробить енергетичну галузь більш прозорою, ефективною і зрозумілою для пересічних громадян.

 

Професор кафедри державної політики та суспільного розвитку Національної академії державного управління при Президентові України Г. Рябцев у своєму виступі зосередився на визначенні стану та пріоритетів формування в Україні запасів нафти і нафтопродуктів. Серед іншого, було внесено пропозицію щодо формування мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів в Україні мають формуватися за змішаною державно-приватною моделлю, відповідно до якої управління запасами здійснюватиме спеціальна агенція (асоціація), до складу якої входитимуть учасники ринку й представники органів державної влади. Також, запропоновано перелік конкретних заходів, спрямованих на досягнення цієї мети.

 

Презентація доповіді Г. Рябцева.

 

UchastЗ огляду на ситуацію, що склалася у вітчизняному паливно-енергетичному комплексі, виступ виконавчого директора  Центру «Стратегія –ХХІ» А. Чубика було присвячено засадам, завданням і механізмам реалізації енергетичної політики України в умовах гібридної війни. Зокрема, він зазначив, що ключовим завданням держави на найближчий період є зниження споживання усіх видів енергоресурсів, особливо приватними господарствами та комунальними підприємствами. Одночасно необхідно всіма доступними засобами скорочувати залежність від імпорту енергоресурсів з Росії. Пріоритетним має стати реально, а не декларативно - скорочення енергоспоживання та заміщення газу й вугілля (там де це можливо технічно та комерційно виправдано) біомасою.

 

Провідний науковий співробітник Інституту загальної енергетики НАН України Б. Костюковського було присвячено проблемам удосконалення системи управління розвитком паливно-енергетичного комплексу України в контексті забезпечення національної безпеки.

 

UchastПитання невідповідності чинного законодавства у сфері забезпечення енергетичної безпеки України викликам сьогодення, було ґрунтовно розглянуто у виступі представника консалтингової компанії «ТрансЕнергоКонсалтінг» С. Голікової. Було наведено переконливі докази того, що формування ефективної цілісної державної політики у сфері енергетичної безпеки, на даний час, є ускладненим внаслідок декларативності на взаємної неузгодженості чинних актів законодавства у цій сфері, відсутності об’єктивних уявлень про реальний стан енергетичної безпеки та пріоритетів у подоланні загрозливих явищ, недосконалості інструментів державного регулювання.

 

Розгляд зазначених проблем було продовжено у доповіді професора кафедри історії та теорії держави і права Міжрегіональної Академії управління персоналом Ф. Медвідя на тему: «Енергетична  безпека України: політико-правові засади генези і становлення».

 

UchastЗ доповіддю стосовно актуальних питань розвитку атомної енергетики України в контексті забезпечення енергетичної безпеки та незалежності держави, виступив провідний науковий співробітник сектору енергетичної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Д. Бобро.

 

Дискусію з цього питання було продовжено у ґрунтовній доповіді: «Вітчизняний атомно-промисловий комплекс та енергобезпека: сучасні реалії та потенціал розвитку», яку представив директор з інституційного розвитку Асоціації «Український ядерний форум» О. Ананенко.

 

Презентація доповіді О Ананенка.

 

UchastУ своєму виступі, координатор енергетичної програми Національного екологічний центру України А. Денисенко, на прикладі іноземного досвіду провів порівняльний аналіз окремих аспектів зміцнення енергетичної безпеки України та підвищення ефективності використання енергії.

 

Презентація доповіді Д. Денисенка.

 

Детальний аналіз стану та перспектив розвитку біоенергетики в Україні, було викладено у доповіді представника Біоенергетичної асоціації України Т. Желєзної, яка також представила положення нещодавно прийнятого Національного плану дій з відновлювальної енергетики на період до 2020 року.

 

Презентація доповіді Т. Желєзної.

 

Завідувач сектору енергетичної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень А. Сидоренко поінформував учасників конференції про підготовлені НІСД висновки та рекомендації за результатами проведеного аналізу стосовно підвищення ефективності механізмів законодавчого та інституціонального забезпечення  енергетичної безпеки держави.

Після кожної доповіді та виступу відбувалася активна дискусія, до якої залучалося широке коло учасників конференції.

 

Учасники конференції підтримали пропозиції Національного інституту стратегічних досліджень щодо необхідності реалізації наступних ряду заходів, спрямованих підвищення ефективності існуючих механізмів законодавчого та інституціонального забезпечення енергетичної безпеки держави, приведення їх у відповідність викликам сьогодення:

- забезпечити розроблення та прийняття Закону України яким врегулювати питання державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки, яким визначити принципи та методи реагування держави на випадок виникнення загроз функціонуванню енергетичного сектору;

- забезпечити перегляд чинних законодавчих та інших нормативно-правових актів, якими врегульовуються питання забезпечення енергетичної безпеки України, щодо їх взаємоузгодження та приведення у відповідність до вимог сьогодення;

- здійснити уточнення завдань, функцій і повноважень суб'єктів забезпечення енергетичної безпеки, зокрема в умовах кризових ситуацій, у тому числі щодо формування системи взаємодії та узгодження дій держави та приватного сектору для забезпечення функціонування національної економіки та суспільства.

 

Також, одним з чинників підвищення ефективності державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки держави є завершення роботи з оновлення Енергетичної стратегії України на період до 2030, що передбачено рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2014 року «Про стан забезпечення енергетичної безпеки у зв'язку з ситуацією щодо постачання природного газу в Україну», уведене в дію Указом Президента України від 01 травня 2014 року №  448/2014.

 

Відповідний Проект нової Енергетичної стратегії України був підготовлений та презентований Національним інститутом стратегічних досліджень.

 

Стратегією зокрема передбачається, що за результатом її реалізації стане перетворення паливно-енергетичного комплексу країни з проблемного сектору, що потребує постійної державної підтримки, на сучасний, ефективний, конкурентоспроможний сектор національної економіки, здатний до сталого розвитку на довгострокову перспективу в умовах регіональної інтеграції та конкуренції на європейському та світовому енергетичних ринках.