Затверджено та презентовано показники оцінки ефективності ДФС, розроблені за участі НІСД

27 вересня 2016 р. Міністр фінансів Олександр Данилюк затвердив та надіслав Голові Державної фіскальної служби України ключові показники ефективності (від англ. Key Performance Indicators - КРІ) в реформі ДФС.

 

Як відомо, у бюджетному процесі в Україні застосовується програмно-цільовий метод. Особливими його складовими є бюджетні програми, відповідальні виконавці, паспорти та результативні показники бюджетних програм.

 

Основною бюджетною програмою Державної фіскальної служби України є програма «Керівництво та управління у сфері фіскальної політики» (КПКВК 3507010). Особливою складовою бюджетної програми є результативні показники, які характеризують хід її реалізації, ступінь досягнення поставленої мети та виконання завдань. Результативні показники включають показники затрат, продукту, ефективності та якості.

 

Разом з тим, вони надають обмежені характеристики, які не в змозі повною мірою охопити широкий спектр діяльності ДФС. З іншого боку, непоодинокими є проблеми платників податків при взаємодії з фіскальними органами. Науковці[1] тривалий час наголошували на необхідності розширеного переліку показників на зразок оцінки податкових адміністрацій у країнах ОЕСР[2]. Першою фундаментальною працею в Україні у даному напрямі в  2013 р. стала монографія «Система ключових індикаторів результативності діяльності органів Міністерства доходів і зборів України»[3]. Робота була виконана Науково-дослідним інститутом фінансового права у межах виконання науково-дослідної теми на замовлення відомства. Саме вона послужила відправною точкою і лягла нині в основу розробки КРІ.

 

Необхідність розробки КРІ зазначалася у програмах діяльності Урядів України 2015-2016 рр. та планами дій на їх виконання, а також рекомендаціями МВФ.

 

Очолила процес підготовки Голова Проектного офісу реформ при Міністерстві фінансів, радник Міністра Яна Бугрімова. До розробки показників безпосередньо були залучені автори монографії Дмитро Серебрянський та Артем Вдовиченко з Науково-дослідного інституту фіскальної політики, а також експерти групи «Податкова реформа» Реанімаційного пакету реформ, Офісу з фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді України, Громадських рад Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби України, народні депутати, представники галузевих та професійних асоціацій. НІСД був представлений головним консультантом відділу фінансової безпеки, яка брала участь в обговоренні та письмово подавала пропозиції до робочої версії KPI. Варто нагадати, що працівники відділу фінансової безпеки НІСД залучалися до перевірки ДФС на виконання доручень Президента України в липні-серпні 2015 р.[4], а відтак безпосередньо глибоко обізнані із внутрішніми особливостями функціонування відомства.

 

Крім формату трьох робочих зустрічей, експерти надавали свої пропозиції в усній та письмовій формах. Долучитися до процесу громадського обговорення робочих версій документу з 4 по 7 серпня ц.р. міг кожен охочий через сторінку Міністерства фінансів[5] у мережі facebook.

 

Як очікується, розроблені та затверджені показники оцінки ефективності ДФС мають забезпечити:

- значне зменшення корупції в ДФС;

- покращення керованості системи ДФС;

- зменшення рівня необґрунтованих перевірок та донарахувань;

- підвищення ефективності апеляційних оскаржень;

- зменшення рівня податкового боргу;

- мінімізацію людського фактору;

- покращення якості сервісів.

 

Показники оцінки ефективності ДФС включають сім груп:

  1. «Сервісні функції»;
  2. «Організаційна структура»;
  3. «Добровільна сплата»;
  4. «Ризик-орієнтований підхід»;
  5. «Функції аудиту та апеляції»;
  6. «Робота з податковим боргом»;
  7. «Митниця».

З їх повним переліком можна ознайомитися на сайті Міністерства фінансів України за посиланням[6].

 

Звичайно, які і будь-який інший документ, розроблені показники КРІ не є абсолютно досконалими. Водночас міжнародний досвід та вітчизняні наукові напрацювання, зауваження та рекомендації в основному враховані.

Окремо необхідно позитивно відзначити відкриту комунікаційну політику Міністерства фінансів при розробці КРІ, представленні законопроекту з податкової реформи та проекту Державного бюджету на 2017 р. Регулярно відбуваються численні зустрічі Міністра фінансів або його заступників з бізнесом, експертним та науковим середовищем.

 

З метою зміцнення фінансової безпеки держави, працівники відповідного відділу НІСД продовжують брати активну участь в процесі розробки та впровадження реформ у бюджетно-податковій сфері.

 

12