Всесвітній економічний форум: торговельний та інвестиційний виміри

Поділитися:

Проаналізовано загальне бачення учасників Всесвітнього економічного форуму, який відбувся 16–20 січня 2023 р., щодо макроекономічного контексту міжнародної торгівлі та інвестування, тенденцій у сфері торгівлі й інвестицій; також підготовлено відповідні висновки, зокрема стосовно можливостей для України в цій царині.

Висновки

  1. Однією з наріжних глобальних проблем і далі є війна РФ проти України, яка впливає не тільки на Україну, але й на світ загалом, відтягує ресурси від нагальних економічних проблем та призводить до нарощування військових витрат.
  2. Відзначено можливий позитивний для світової економіки ефект внаслідок скасування Китаєм обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19, а також проголошення КНР політики сприяння відкритості зовнішньому світові заради відновлення високих темпів економічного зростання. Проте так само відкритим є питання, яким чином це вплине на світові ціни та інфляцію, торгівлю й інвестиції.
  3. Очікують, що перехід на чисту енергетику та цифрова трансформація з використанням технологій штучного інтелекту будуть новими можливостями для інвестування; у цьому процесі розвинуті країни мають надати допомогу країнам, що розвиваються.
  4. Відновлення України має враховувати неодмінну модернізацію економіки задля сталого та стійкого розвитку, зокрема сприяти цифровому та зеленому переходу відповідно до Європейського зеленого та цифрового порядку денного [1].
  5. Варто вивчити можливості участі компаній з України та українських товарів у реалізуванні інвестиційних планів з розвитку чистих технологій за кордоном, зокрема передбачених планом відновлення ЄС «NextGenerationEU» та законом США про зниження інфляції.
  6. Треба додатково опрацювати питання доцільності приєднання України до міжнародних ініціатив зі створення умов для залучення інвестицій, зокрема до ініціативи в межах СОТ щодо сприяння інвестиціям заради розвитку.

 

Макроекономічний контекст міжнародної торгівлі та інвестування

Під час Всесвітнього економічного форуму (далі – ВЕФ) учасники наголошували, що перед світовою економікою постали глобальні виклики, як-от: економічні наслідки війни РФ проти України, висока інфляція та зростання вартості життя, побоювання рецесії і зниження глобального попиту, енергетична й продовольча кризи, проблеми із зовнішніми борговими зобов’язаннями, зміна клімату, загострення геополітичної конкуренції, фрагментація ланцюгів постачання, протекціонізм тощо.

Разом з тим відзначено й деякі оптимістичніші погляди на економіку світу в 2023 р., які, зокрема, зумовлено:

  • спроможністю ЄС подолати енергетичну кризу, спричинену РФ, завдяки закупівлі енергоресурсів за високими цінами, диверсифікації джерел постачання, м’яким погодним умовам, зменшенню споживання, нарощуванню спроможностей інфраструктури, зменшенню попиту з боку Китаю через уповільнення його економіки та збільшення використання вугілля й нафти замість газу. Показово, що ЄС вдалось істотно знизити споживання газу за некритичного зменшення обсягів виробництва [2];
  • зниженням цін на енергоресурси, початком поступового приборкування інфляції, яка, найімовірніше, уже досягла свого піка й починає знижуватися [3], а також потенційною можливістю пожвавити витрати й інвестування завдяки приватним заощадженням [4];
  • ознаками початку політики відкритості для світу Китаю, який оголосив про скасування обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19. Також під час ВЕФ, серед іншого, КНР заявила про політику сприяння відкритості зовнішньому світу; пріоритет моделі зростання, що базується на внутрішньому споживанні;   збереження цілі соціального розвитку – досягнення загального процвітання [5]. За нещодавніми оцінками економістів, ВВП Китаю 2023 р. може зрости на 5,2–6,5 %, що пожвавить світове економічне зростання [6];
  • намірами урядів та бізнесу (особливо у США, ЄС та Китаї) значно збільшувати інвестиції в зелені технології.

Можна припустити, що з огляду на це Міжнародний валютний фонд підвищив свій прогноз темпу зростання світового ВВП 2023 р. до 2,9 % [7], що вище за передбачення Світового банку (на рівні 1,7 %) [8].

Але ризики для світової економіки зберігаються. Їх імовірною причиною  може бути нарощування обертів китайської економіки настільки, що попит на товари (у тому числі на енергоресурси) може стрімко зрости – це призведе до посилення інфляційного тиску. Як наслідок, найпевніше, виникнуть ускладнення для, скажімо, ЄС забезпечити себе енергоресурсами на майбутню зиму 2023–2024 рр. за умов санкцій на російські нафту та нафтопродукти, а також обмежень або припинення постачань газу з Росії на європейський ринок.

Окрім того, деякі учасники ВЕФ дуже обережно ставляться до знову проголошеної політики відкритості Китаю (країну на форумі представляв віцепрем’єр Державної ради КНР Лю Хе), адже нещодавно керівництво держави сповідувало політику руху Китаю в протилежному напрямі.

Багато фахівців сходяться на думці, що важливу роль у стимулюванні розвитку світової економіки й далі відіграватимуть міжнародна торгівля й транскордонні інвестиції, які були серед головних тем цьогорічного Всесвітнього економічного форуму.

 

Візії розвитку міжнародної торгівлі

За інформацією Конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД), 2022 р. світова торгівля має встановити рекорд і досягти близько 32 трлн дол. США. Очікують, що обсяг торгівлі товарами становитиме майже 25 трлн дол. США (або приблизно на 10 % більше проти 2021 р.), а обсяг торгівлі послугами становитиме майже 7 трлн дол. США (або  майже на 15 % більше, як порівняти з 2021 р.) [9].

ЮНКТАД прогнозує, що 2023 р. триватиме спад у торгівлі (як і в другій половині 2022 р.) через низку негативних факторів: уповільнення зростання світової економіки, високі ціни, а також проблему з борговими зобов’язаннями країн [10].

Поряд з цим учасники наголошували: негативно впливатиме на світову торгівлю і її фрагментація, що загрожуватиме зростанням витрат, неефективністю, дублюванням та зрештою призведе до зростання інфляції. Натомість багатосторонній підхід та співробітництво є рецептом досягнення процвітання [11].

Очевидною є велика залежність від ланцюгів постачання, тому в цьому аспекті торгівлі рішенням можуть бути гнучкі й диверсифіковані поставки, а також відповідні торговельні угоди для розв’язання проблемних питань.

Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн назвала торгівлю однією з чотирьох основ Індустріального плану зеленої угоди. «Щоб чисті технології забезпечили досягнення нульових викидів у всьому світі, знадобляться потужні та стійкі ланцюжки постачань. Наші економіки дедалі більше залежатимуть від міжнародної торгівлі, оскільки прискорюється перехід до відкриття нових ринків і доступу до ресурсів, потрібних для промисловості», – зазначила фон дер Ляєн [12].

ЄС висловлює занепокоєння щодо наявних ризиків порушення трансатлантичної торгівлі та інвестицій через деякі цільові стимули для компаній, передбачені в законі США про зниження інфляції (the Inflation Reduction Act). Наразі ЄС та США працюють над рішенням, яке б дало змогу компаніям з ЄС і виробленим у ЄС електромобілям також отримати зиск від преференцій, що надає закон.

Глобалізаційні процеси потребують  переглянути підхід до проблем робочої сили та нерівності. «Не випустити з поля зору того, кому ми хочемо допомогти нашим баченням та економічними можливостями, які ми хочемо створити. І це означає – не випускаймо з уваги людей, які становлять нашу економіку, які є не лише споживачами, а й працівниками, членами сімей, членами громади», – зауважила торговий представник США Кетрін Тай [13].

Не менш важливим пріоритетом у розвитку світової торгівлі учасники ВЕФ виокремили нові технології, за допомогою яких можна поліпшити умови торгівлі. Під час ВЕФ Об’єднані Арабські Емірати підписали меморандум про взаєморозуміння з ВЕФ, щоб підтримати його нову ініціативу «TradeTech». Ініціатива спрямована на прискорення цифровізації міжнародних ланцюжків постачань, удосконалення митних процедур і поліпшення доступу країн, що розвиваються, до глобальної торговельної системи – це зрештою уможливить пришвидшення та здешевлення торгівля [14].

 

Основні тенденції у сфері транскордонних інвестицій

У ході ВЕФ відзначали дедалі більшу роль інвестицій, а надто прямих іноземних – вони сприяли б досягненню цілей подолання проблем, пов’язаних зі зміною клімату.

Також увагу акцентовано на критичній потребі країн у значних обсягах залучення прямих іноземних інвестицій у цифрову економіку. Допомагають їм у цьому процесі Організація співробітництва у сфері цифровізації та ВЕФ, започаткувавши ініціативу зі сприяння залученню прямих іноземних інвестицій у цифрову економіку («Тhe Digital FDI Initiative»). Наразі Пакистан і Руанду на форумі оголошено першими країнами, які отримали підтримку в межах цієї ініціативи.

Важливо, щоб і розвинуті країни так само долучилися до допомоги країнам, що розвиваються, у переході як до цифрової економіки, так і до зеленої енергетики.

Загалом перехід до швидкого та стійкого економічного зростання світової економіки потребує вкладення дуже значних обсягів коштів у чисту енергетику та цифрову трансформацію. За деякими оцінками, у ці сектори економіки необхідно залучати щороку 5–7 трлн дол. США валових інвестицій, а також використовувати в них технології штучного інтелекту [15].

Відбувалися також активні дискусії стосовно ініціативи в межах СОТ щодо сприяння інвестиціям заради розвитку [16], до якої приєдналися 112 країн-членів СОТ [17]. Метою ініціативи є здійснення кроків щодо прийняття Угоди про спрощення процедур інвестування, яка передбачала б упровадження країнами прозорішої інвестиційної політики, а також спрощені й ефективніші адміністративні процедури, пов’язані з інвестиціями.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Communication from the Commission to the European Parliament, the European Council, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions. Ukraine relief and reconstruction. EUR-Lex. 2022. 18 May. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52022DC0233

[2] McWilliams B., Tagliapietra S., Zachmann G., Deschuyteneer T. Preparing for the next winter: Europe’s gas outlook for 2023. Bruegel. 2023. 02 Feb. URL: https://www.bruegel.org/policy-brief/european-union-gas-survival-plan-2023

[3] Global inflation will fall in 2023 and 2024 amid subpar economic growth. IMF. URL: https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2023/01/31/world-economic-outlook-update-january-2023

[4] За деякими оцінками домогосподарства країн G7 накопичили до 3 трлн дол. США, а Китаю – 2 трлн дол. США.

[5] Vice-Premier Liu He's speech at the World Economic Forum Annual Meeting. China Daily. 2023. 17 Jan. URL: https://www.chinadaily.com.cn/a/202301/17/WS63c6987ea31057c47ebaa2c4.html

[6] Jingjing Ma. Economists project China GDP to record over 6 % growth at most in 2023, injecting impetus into the global economic recovery. Global Times. 2023. 04 Feb. URL: https://www.globaltimes.cn/page/202302/1284812.shtml?id=12

[7] Global inflation will fall in 2023 and 2024 amid subpar economic growth. IMF. URL: https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2023/01/31/world-economic-outlook-update-january-2023

[8] Перспективи світової економіки в 20232024 роках. НІСД. 2023. 26 січ.  URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/mizhnarodni-vidnosyny/perspektyvy-svitovoyi-ekonomiky-v-2023-2024-rokakh

[9] Global Trade Update (December 2022). UNCTAD. URL: https://unctad.org/publication/global-trade-update-december-2022

[10] Там само.

[11] Relaunching Trade, Growth and Investment. World Economic Forum. 2023. 17 Jan. URL: https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2023/sessions/relaunching-trade-growth-and-investment

[12] Special Address by President von der Leyen at the World Economic Forum. European Commission. 2023. 17 Jan. URL: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_23_232

[13] The Case for Trade. World Economic Forum. 2023. 18 Jan. URL: https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2023/sessions/the-case-for-trade

[14] Mansoor Z. UAE partners with WEF to support trade tech initiative. Gulf Business. 2023. 20 Jan.  URL: https://gulfbusiness.com/uae-partners-with-wef-to-support-trade-tech-initiative/

[15] The global growth story of the 21st century: driven by investment and innovation in green technologies and artificial intelligence. World Economic Forum. 2023. 13 Jan. URL: https://www.weforum.org/agenda/2023/01/global-growth-story-of-the-21st-century-lse-grantham-systemiq-davos2023/

[16] Investment facilitation for development. World Trade Organization URL: https://www.wto.org/english/tratop_e/invfac_public_e/invfac_e.htm

[17] Україна не приєдналася до цієї ініціативи. Нещодавно Туреччина оголосила про взяття паузи на роздуми в процесі переговорів в межах ініціативи.

Експертна аналітика в форматі pdf: