Турне міністра закордонних справ Сполученого Королівства Девіда Кемерона до держав Центральної Азії та Монголії: стратегічний контекст

Поділитися:

Аналітичну записку присвячено результатам і стратегічному контексту першого в історії турне міністра закордонних справ Великої Британії до держав Центральної Азії та Монголії. 

Висновки

  1. Велика Британія прагне реалізувати власну цілісну регіональну політику в Центральній Азії (ЦА) як геополітичну альтернативу для держав регіону в умовах домінування впливу Росії та Китаю, необхідності нарощування постачань мінеральних ресурсів (особливо паливних та рідкоземельних), а також обмеження спроб обходу міжнародних санкцій. Це повинно підсилити подібні зусилля в регіоні ЦА з боку США, ЄС загалом і впливових держав Євросоюзу – Франції та Німеччини.

  2. Незважаючи на те, що візит Д. Кемерона до регіону ЦА мав переважно символічний та ознайомчий характер, варто очікувати подальшої інтенсифікації політичного, економічного та гуманітарного співробітництва між Великою Британією і державами Центральної Азії (особливо з Казахстаном, Таджикистаном, Киргизстаном) та Монголією. 

  3. Для України перспективними залишаються можливості спільної з британськими підприємствами участі в проєктах, пов’язаних з енергетичною, транспортно-логістичною галузями, розвідкою та видобуванням мінеральної сировини в державах Центральної Азії, передачею досвіду щодо забезпечення стійкості енергетичної інфраструктури в умовах надзвичайних ситуацій тощо.

Із 22 до 26 квітня 2024 р. відбулося перше в історії турне міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Кемерона до всіх держав Центральної Азії – Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану, а також до Монголії. В опублікованому напередодні пресрелізі МЗС Великої Британії серед основних завдань візиту глави зовнішньополітичного відомства зазначалися такі:

  • посилення взаємодії з державами регіону;

  • розвиток можливостей для британського бізнесу;

  • надання 50 млн фунтів стерлінгів для підтримки суверенітету й незалежності держав регіону;

  • проголошення нової ініціативи Британської Ради щодо популяризації англійської мови в Центральній Азії [1].

У своїх програмних статтях для узбекистанського видання «Gazeta.Uz» та казахстанського «Vlast» Д. Кемерон окреслив три основні напрями, що сприятимуть розвиткові відносин з державами регіону ЦА на новому рівні:

  • глобальний порядок – спільне відстоювання суверенітету й територіальної цілісності, боротьба з корупцією, недопущення обходу санкцій, партнерство у боротьбі з тероризмом;

  • економічні зв’язки – допомога в доступі до інвестицій і технологій для розвитку низьковуглецевої та енергоефективної економіки, започаткування фонду прямих інвестицій / венчурного капіталу для малих і середніх підприємств, який інвестуватиме в компанії з високим потенціалом у регіоні;

  • освіта – підвищення рівня якості освіти та володіння англійською мовою в державах Центральної Азії [2].

Таджикистан

Девід Кемерон розпочав своє турне 22 квітня 2024 р. з візиту до Таджикистану. Глава зовнішньополітичного відомства Великої Британії провів зустріч із президентом країни Емомалі Рахмоном та міністром закордонних справ Сіроджиддіном Мухріддіном. Під час переговорів йшлося про важливість подальшого розвитку відносин між двома державами, зокрема міжпарламентського співробітництва, а також про необхідність залучення капіталу з Великої Британії у гірничодобувну, металургійну, легку, харчову, фармацевтичну та сільськогосподарську галузі Таджикистану [3].

Киргизстан 

У рамках візиту до Киргизстану 22 квітня 2024 р. відбулися зустрічі міністра закордонних справ Великої Британії з президентом держави Садиром Жапаровим, главою уряду Акилбеком Жапаровим та міністром закордонних справ Жеенбеком Кулубаєвим. 

Серед пріоритетних напрямів подальшої співпраці учасники зустрічі обговорювали можливості залучення іноземних інвестицій до Киргизстану, збільшення торговельного обороту, спільну розробку рідкісноземельних металів з використанням передових технологій та перехід до «зеленої» енергетики. Очільник МЗС Великої Британії висловив готовність сприяти підтримці малого та середнього бізнесу в Центральній Азії та Киргизстані, зокрема завдяки створенню спеціального фонду зі статутним капіталом у розмірі 19 млн фунтів стерлінгів [4].

Під час брифінгу очільників зовнішньополітичних відомств двох держав Д. Кемерон, торкаючись питання провідної позиції Китаю як економічного партнера Киргизстану, заявив про «право» останнього «обирати партнерів» [5]. 

За підсумками зустрічі міністри закордонних справ підписали Програму співробітництва між міністерствами закордонних справ Киргизької Республіки та Великої Британії на період 2024–2026 років.

В інтерв’ю для киргизстанської редакції «Радіо Свобода» в контексті підписаного президентом Киргизстану 2 квітня 2024 р. Закону про іноземних представників Д. Кемерон заявив про спільні інтереси обох держав у забезпеченні «життєздатності демократії» й те, якою важливою в цій сфері є діяльність волонтерів, благодійних та неурядових організацій і громадянського суспільства [6]. Зважаючи на повномасштабне воєнне вторгнення Росії в Україну та вплив РФ в регіоні Центральної Азії, Д. Кемерон нагадав про «важливість поваги до суверенітету та кордонів» [7].

Узбекистан

Візит Д. Кемерона до Узбекистану відбувся наступного дня, 23 квітня 2024 р. Тоді ж пройшли переговори очільника зовнішньополітичного відомства Великої Британії з міністром закордонних справ Узбекистану Бахтійором Саїдовим. Сторони акцентували увагу на питаннях економічної співпраці. За підсумками зустрічі підписано два документи – Декларацію про всебічне співробітництво та Меморандум про взаєморозуміння у сферах регіональних і міжнародних зв’язків та інфраструктури[8].

Туркменістан 

Д. Кемерон перебував у Туркменістані 23-24 квітня 2024 р. Глава зовнішньополітичного відомства Великої Британії провів зустріч з міністром закордонних справ цієї країни Рашидом Мередовим, за підсумком якої відбулося підписання Програми співробітництва між міністерствами закордонних справ Туркменістану та Великої Британії на 2024–2025 роки [9]. 

У рамках візиту 24 квітня було організовано переговори між Д. Кемероном та президентом Туркменістану Сердаром Бердимухамедовим. 

Казахстан

У рамках візиту до Казахстану, який відбувся 24 квітня 2024 р., Д. Кемерон провів зустріч з очільником казахстанського зовнішньополітичного відомства Муратом Нуртлеу. За підсумками переговорів міністри підписали Угоду про стратегічне партнерство та співробітництво між Великою Британією та Казахстаном [10]. У документі, зокрема, йшлося про співпрацю щодо питань міжнародної безпеки. 

Цього ж дня відбулися переговори міністра закордонних справ Великої Британії Д. Кемерона та президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва [11]. Учасники цієї зустрічі акцентували увагу на зусиллях урядів обох держав щодо питань повернення незаконно виведених активів у рамках «ордера на багатство невстановленого походження» [12], а також потенційній участі компаній із Великої Британії в будівництві АЕС на території Казахстану [13].

Монголія

Протягом 25 та 26 квітня 2024 р. міністр закордонних справ Великої Британії Д. Кемерон перебував у Монголії. Він провів переговори з міністеркою закордонних справ держави Батцецег Батмунхіїн та президентом Монголії Ухнаагійном Хурелсухом. За підсумками зустрічі сторони підписали Дорожню карту співробітництва на шляху до всебічного партнерства. Документ містить зобов’язання щодо торгівлі, культурних зв’язків, навколишнього середовища, освіти, науки і технологій, прав людини, охорони здоров’я та миротворчості. 

Було також підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо найважливіших корисних копалин. Цей документ стане основоположним для розвитку партнерських відносин між країнами у сферах торгівлі та інвестицій у критичні корисні копалини, сприятиме обміну досвідом для картографування та дослідження критичних мінеральних ресурсів [14].

Стратегічний контекст 

Візити Д. Кемерона до країн Центральної Азії фактично започаткували практичну реалізацію політики Великої Британії щодо Центральноазійського регіону, окресленої в доповіді Палати громад Об’єднаного Королівства від 10 жовтня 2023 р. Автори документа закликали уряд Великої Британії до сміливішого та амбітнішого підходу у відносинах із регіоном ЦА щодо питань торгівлі, прав людини, регіональної співпраці, культурного обміну та навколишнього середовища. Серед іншого, в цій доповіді пропонується започаткувати формат регіональної співпраці «CA5 + UK», який «був би відповідним способом просування конкретних питань на урядовому рівні та мав би бути підкріплений пропозицією практичної підтримки». Загалом Велика Британія повинна прийняти чіткий ціннісний підхід до регіону, який би враховував «прагнення громадян держав Центральної Азії та розуміння мотивації й дій їхніх урядів» [15]. 

Протягом останнього періоду значно зріс товарообіг між Великою Британією та регіоном Центральної Азії (станом на кінець ІІІ кварталу 2023 р. – це близько 3,3 млрд фунтів стерлінгів, з-поміж яких близько 86 % – товарообіг із Казахстаном) [16].

Крім цього, візити Д. Кемерона продемонстрували обережність держав Центральної Азії у практичних спробах поглибити зв’язки із позарегіональними акторами, що може не врахувати інтереси РФ та КНР. Це поєднується з прагненням надалі триматися курсу «багатовекторності» – балансування та диверсифікації в зовнішній політиці. 

Так, зустрічі Д. Кемерона з Е. Рахмоном та С. Жапаровим відбулися на фоні несприятливої міграційної політики РФ щодо громадян Таджикистану та Киргизстану, тиску компетентних відомств Росії на громадян цих держав з метою залучення до російських військових формувань, що здійснюють агресію проти України. 

Казахстан, попри все, залишається ключовою державою регіону з точки зору торговельно-інвестиційної діяльності британських компаній.

Водночас президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв та глава Халк Маслахати Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов (людина, котра фактично приймає стратегічні для цієї держави рішення) демонстративно проігнорували можливість зустрічі з очільником МЗС Великої Британії Д. Кемероном на фоні збільшення обсягів інвестицій Китаю до Узбекистану, включно й у сфері «зеленої енергетики», а також активізації співпраці Узбекистану й Туркменістану з РФ в імпорті й транспортуванні природного газу. Позицію Узбекистану підкреслила, зокрема, заява секретаря Ради безпеки при президенті Віктора Махмудова на міжнародній конференції в м. Санкт-Петербурзі 27 квітня 2024 р. (одразу після візиту Д. Кемерона) щодо «тиску з боку зовнішніх сил, які намагаються поставити держави Центральної Азії перед вибором без урахування їхніх національних інтересів»[17].

 

 _______________________________________________________________

[1] Foreign Secretary travels to Central Asia and Mongolia in landmark visit to region: Press release. Gov.uk. 2024. Apr. 24.
 URL: www.gov.uk/government/news/foreign-secretary-travels-to-central-asia-an…

[2] Op-Ed by David Cameron: “There are huge opportunities before us. We must seize them, together”. Gazeta.Uz. 2024. Apr. 23. 
URL: https://www.gazeta.uz/en/2024/04/23/david-cameron-op-ed/ ; 
«Мы должны вывести отношения Великобритании и Центральной Азии на новый уровень»: Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Кэмерон о потенциале отношений его страны с государствами региона. Власть. 2024. 24 апр. 
URL: https://vlast.kz/opinions/59899-my-dolzny-vyvesti-otnosenia-velikobrita…

[3] Мулоқот бо Вазири корҳои хориҷӣ, Иттиҳод ва рушди Британияи Кабир Дэвид Кэмерон [Зустріч з міністром закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії Девідом Кемероном. – тадж.]. Президенти Ҷумҳурии Тоҷикистон. 2024. 22 квіт. 
URL: http://president.tj/node/33201

[4] Об итогах переговоров Министра иностранных дел КР Жээнбека Кулубаева с Министром иностранных дел Великобритании Лордом Дэвидом Кэмероном / М-во иностранных дел Кыргызской Республики. 2024. 22 апр. URL: https://mfa.gov.kg/ru/osnovnoe-menyu/press-sluzhba/prikreplennye-novost…

[5] Кэмерон: Кыргызстан должен иметь право выбирать партнеров. Радио Азатлык. 2024. 23 апр. URL: https://rus.azathabar.com/a/kemeron-kyrgyzstan-dolzhen-imet-pravo-vybir…

[6] Касымбеков К. Дэвид Кэмерон: Конкуренция за Центральную Азию высокая. Радио Азаттык. 2024. 23 апр. 

URL: https://rus.azattyk.org/a/32916821.html

[7] Там само.

[8] Главы МИД Узбекистана и Великобритании подписали два документа о сотрудничестве. Gazeta.Uz. 2024. 23 апр. 
URL: https://www.gazeta.uz/ru/2024/04/23/mfa/ 

[9] Встреча с Государственным Секретарем по иностранным делам, делам Содружества и Развития Великобритании / М-во иностранных дел Туркменистана. 2024. 24 апр. URL: https://www.mfa.gov.tm/ru/news/4502

[10] Новая страница казахско-британских отношений: в Астане подписано Соглашение о стратегическом партнерстве и сотрудничестве / Министерство иностранных дел Республики Казахстан. 2024. 24 апр. 
URL: https://www.gov.kz/memleket/entities/mfa/press/news/details/758062?lang…

[11] Глава государства принял министра иностранных дел Великобритании Дэвида Кэмерона / Президент Республики Казахстан. 2024. 24 апр. URL: https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-ministra-inostrannyh…

[12] Зокрема, може йтися про окремі майнові активи представників родини та близького оточення першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, що знаходяться на території Великої Британії.

[13] Кэмерон: Великобритания открыта к углублению партнёрства с Казахстаном. Радио Азаттык. 2024. 26 апр. 
URL: https://rus.azattyq.org/a/32921538.html#comments

[14] Foreign Secretary meeting with Foreign Minister of Mongolia, April 2024Gov.uk. 2024. 26 Apr.
 URL: https://www.gov.uk/government/news/foreign-secretary-meeting-with-forei…

[15] Countries at crossroads: UK engagement in Central AsiaTenth Report of Session 2022–23. 2023. 10 Nov. HC 1158. House of Commons: Foreign Affairs Committee. URL: https://committees.parliament.uk/publications/41982/documents/208818/de…

[16] Див.: URLhttps://assets.publishing.service.gov.uk/media/661fd974ced96304c8757eee… ; https://assets.publishing.service.gov.uk/media/661fda1c3771f5b3ee757f0d… ; https://assets.publishing.service.gov.uk/media/661fe001ced96304c8757f29… ; https://assets.publishing.service.gov.uk/media/661fdeb8ced96304c8757f26… ; https://assets.publishing.service.gov.uk/media/661fd89d3771f5b3ee757ecf…

[17] Совбез Узбекистана заявил о давлении внешних сил на страны Центральной Азии. Радио Азаттык. 2024. 27 апр. 
URL: https://rus.azattyk.org/a/32922863.html

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД 

Експертна аналітика у форматі pdf: