Оцінка службою внутрішньої безпеки Естонії викликів і загроз національній безпеці

Поділитися:

Служба внутрішньої безпеки Естонії (далі – КАПО[1]) у відкритій частині звіту про свою діяльність у 2022–2023 рр. проаналізувала актуальні загрози національній безпеці країни та визначила напрями посилення протидії таким загрозам[2].

Висновок

Досвід КАПО щодо припинення операцій російського впливу та пропаганди у медіапросторі може бути корисним для відповідних органів в Україні.

У передмові до звіту Генеральний директор КАПО А. Сінісалу наголосив, що загрози національній безпеці Естонії з боку Росії не змінилися, незважаючи на війну, яку вона веде проти України. Особливе занепокоєння викликає той факт, що вплив РФ охоплює практично всі сфери життя Естонії.

Захист конституційного ладу

Проблемою в цій сфері залишається зіткнення історичних наративів, що особливо виявилося в ситуації навколо радянських пам’ятників. Перенесення з центру Таллінна у 2007 р. меморіалу «Бронзовий солдат» призвело до ескалації напруженості, але не викликало серйозних наслідків. Починаючи з 2014 р., напруженість посилювалась переважно за підтримки посольства РФ та місцевих російських активістів, які просували їхню інтерпретацію історії та організовували тематичні заходи. Протягом останніх років правоохоронним органам неодноразово доводилося вживати превентивних заходів проти спроб російських екстремістів посіяти розбрат в Естонії під час відзначення 9 травня. Після початку повномасштабної воєнної агресії РФ проти України в лютому 2022 р. з’явилися ознаки того, що російські екстремісти стали використовувати дату 9 травня, щоб представити війну в Україні як конфлікт низької інтенсивності, який не повинен зачіпати Естонію чи давати підстави для заборони масових зібрань.

Москва також використовує відзначення закінчення Другої світової війни в Європі для встановлення концептуального зв’язку між війною СРСР проти Німеччини й так званою «спеціальною воєнною операцією» РФ проти України. Водночас прокремлівські ЗМІ повідомляли внутрішній аудиторії, що святкування 9 травня в країнах Балтії нібито свідчить про підтримку наративу Кремля щодо протистояння НАТО й нацизму, а також про схвалення російської агресії проти України. Заходи, вжиті для запобігання провокаціям, представлено як підтримку владою країн Балтії неонацистських настроїв їхніх суспільств.

Припинення операцій впливу в ЗМІ

Діяльність KAPO щодо протидії операціям російського впливу та пропаганді складається з трьох основних напрямів. Розглянемо їх.

  1. Назвати та осоромити[3]. Виявлення першоджерел фейкових новин і маніпуляцій у ЗМІ та оприлюднення інформації про такі першоджерела дає можливість як пресі, так і широкій громадськості стати більш обізнаними та критично ставитися до них.
  2. Запровадження санкцій. З початком російської агресії в Україні у 2014 р. країни Заходу застосували санкції проти осіб, які підтримували дії Москви. Медійна пропаганда є частиною державного апарату РФ, а санкції, накладені на осіб, котрі контролюють ЗМІ, також поширюються на російські медіа, які використовуються для поширення пропаганди. Упровадження таких санкцій в Естонії – пріоритет для KAPO.
  3. Боротьба з пропагандою війни. Початок повномасштабної агресії РФ проти України став приводом для оцінки контенту каналів, контрольованих Кремлем. Медіаконтент, який містить пропаганду війни, підтримку агресії та виправдовує воєнні злочини, заборонений в Європі, країни мають обмежити діяльність каналів, котрі його транслюють.

Для російськомовних мешканців Естонії роль соціальних мереж як інформаційного каналу набагато більша, ніж для естонськомовних, тому Москва все частіше використовує їх. Напівзакриті групи у соціальних мережах, які висвітлюють новини про Естонію і нібито об’єднують російськомовні спільноти, іноді налічують десятки тисяч учасників, що є незвичним явищем для невеликої країни.

Серед учасників таких груп, які намагаються формувати настрої людей, значна частка користувачів має номери російських операторів мобільного зв’язку. Платформи соціальних медіа ще недостатньо відреагували на ці ворожі дії, повідомлення стурбованих користувачів рідко призводять до тимчасового або остаточного видалення публікацій. Але позитивний момент полягає в тому, що представники громадянського суспільства стали цифровими активістами, які протидіють ворожим інформаційним атакам.

Розслідування злочинів російської агресії

З початком війни українські правоохоронні органи почали збирати докази міжнародних злочинів. Наслідки російської агресії відчуваються в усьому світі, а вплив міжнародних злочинів, скоєних в Україні, виходить за її межі. У березні 2022 р. КАПО порушила кримінальне провадження за ознаками злочину агресії, злочину проти людяності та воєнного злочину. Естонія також приєдналася до міждержавної слідчої групи, яка співпрацює з Міжнародним кримінальним судом. Слідчі КАПО працюють над виявленням жертв воєнних злочинів серед біженців. Притягнення до відповідальності осіб, які вчинили згадані вище злочини, є тривалим і складним процесом, який часто дає результати лише через десятиліття.

Діяльність спеціальних служб РФ

У війні проти України задіяні всі елементи російської держави, включно з її спеціальними службами. Вони були залучені до створення необхідної політичної основи для війни, використовуючи агентуру з місцевих мешканців у різних регіонах України, спецслужби також брали активну участь у бойових діях. Водночас спецслужби РФ відіграють вирішальну роль за межами України у формуванні вигідної для Москви європейської та світової громадської думки завдяки проведенню операцій впливу. Розвідка не припиняє своєї діяльності під час активної фази бойових дій. Запити керівництва РФ на проведення розвідувальних операцій та надання інформації лише зросли з початком війни.

Методи, які застосовували російські спецслужби під час агресії проти України у 2022 р., сформовано попереднім періодом обмежень через COVID-19, який змінив порядок перетину кордону та звичну практику роботи розвідників. Найпомітнішу роль у створенні підґрунтя для агресії проти України відіграла ФСБ Росії. Незважаючи на те, що її діяльність та неточні аналітичні викладки піддавалися критиці, наразі немає жодних ознак того, що це перешкоджає операціям ФСБ. Вона й сьогодні відповідає за підтримку військових зусиль РФ усередині країни та на тимчасово окупованих територіях України. Що стосується Естонії, то протягом багатьох років KAPO констатувала спроби ФСБ завербувати місцевих чиновників і проросійських активістів із різних регіонів, таких як Іда-Вірумаа[4].

Починаючи з кінця лютого 2022 р., до Естонії прибули понад 45 тис. біженців з України. КАПО встановила, що ФСБ систематично, за допомогою підкупу і погроз, намагалася вербувати осіб, котрі прибували до Естонії через територію РФ.

Крім того, ФСБ активно опитувала мешканців Естонії, котрі регулярно відвідують РФ у справах. На прикордонних пунктах їх запитують про ставлення до Росії та «спеціальної воєнної операції», а також про нібито переслідування росіян в Естонії. У такий спосіб  створюється тиск на пересічних громадян, оскільки надання «неправильних» відповідей може означати для них заборону на в’їзд до РФ. Проти таких осіб у майбутньому можуть використати зроблені під час опитування відеозаписи прийнятних для ФСБ відповідей.

Видворення розвідників під дипломатичним прикриттям

Скоординоване видворення понад 600 російських дипломатів стало відповіддю країн євроатлантичної співдружності на російську агресію проти України. Москві чітко дали зрозуміти, що час шпигунства з позицій посольств і втручання у внутрішні справи приймаючої держави, які до певної міри вони толерували раніше, минув. Сьогодні західний світ, як місце професійної діяльності та відпочинку для висланих розвідників, залишатиметься закритим ще на багато років.

Естонія у 1996–2021 рр. видворила 18 розвідників під дипломатичним прикриттям, а від початку війни РФ проти України загалом 36 співробітників російського посольства були змушені залишити Естонію. Рівень дипломатичних відносин між Москвою та Таллінном знижено. Видворення та принцип паритетності суттєво обмежили доступ РФ та її спецслужб до інформації, ускладнили проведення розвідувальних операцій з позицій посольства, змушуючи Москву використовувати інші, більш дорогі та менш ефективні методи.

Водночас видворення розвідників не могло повністю перешкодити російським спецслужбам проводити операції в Естонії та проти неї. Їхні співробітники продовжували відвідувати Естонію під різними прикриттями, незважаючи на обмеження на поїздки для громадян РФ. Також тривала активна вербувальна діяльність ФСБ щодо мешканців Естонії на території самої Росії.

Діяльність спеціальних служб Китаю

У 2022 р. китайська розвідка докладала значних зусиль для збору інформації щодо України. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну спостерігалися ознаки дещо тіснішої, ніж зазвичай, співпраці між офіцерами китайської та російської розвідок. Крім того, посольство КНР в Естонії і надалі докладало зусиль з поширення своїх ідеологічних наративів серед естонських політиків, науковців і співробітників місцевої влади. Також тривала активна та системна робота щодо забезпечення підтримки Естонією важливих для Пекіну зовнішньополітичних ініціатив та економічних проєктів.

Забезпечення кібербезпеки

Агресія Росії проти України підвищила рівень загрози кібератак із серйозними наслідками для Естонії, хоча вони виявилися нижчими, ніж очікувалося, на що є кілька причин. З одного боку, Україна була пріоритетним об’єктом для кібероперацій Росії ще до початку бойових дій, а з іншого, – Естонія у співпраці з іноземними партнерами послідовно вдосконалює свою здатність запобігати та блокувати ворожу кіберактивність.

У зв’язку з війною, що триває, новою загрозою є кібердиверсія. Відмова від енергетичних ресурсів РФ несподівано зустріла протидію низки європейських країн. Росія прагне формувати громадську думку за допомогою важелів, що впливають на повсякденне життя, щоб змусити Захід послабити санкції. Один із наративів, який використовується в таких операціях впливу, полягає в тому, що Європа залишиться в темряві та холоді без російських енергоносіїв (зокрема газу). Щоб посилити цей наратив, Кремль проводить кібератаки проти об’єктів критичної інфраструктури.

Ісламістський тероризм

За останні шість років в Естонії у чотири рази зросла кількість людей, які приїжджають із країн високого ризику. Щоб запобігти поширенню тероризму, варто враховувати події, які відбулися в інших європейських країнах. Передусім потрібно інтегрувати людей з мусульманського світу й допомогти їхнім наступним поколінням влитися в культурний простір Естонії. Від цього залежатиме безпека держави та суспільства.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] КАПО – від назви естонською мовою Kaitsepolitseiamet (Поліція безпеки). Колишня назва спецслужби, яка офіційно використовується поряд із сучасною назвою.

[2] КАПО – орган, підпорядкований МВС. Повноваження: контррозвідувальна діяльність, захист конституційного ладу, забезпечення інформаційної безпеки, боротьба з тероризмом, боротьба з корупцією та організованою злочинністю, охорона державної таємниці.

[3] Naming and shaming – поширена стратегія стримування та примушування у державній та недержавній поведінці.

[4] Іда-Вірумаа (або Східна Віронія) – один з найбільших повітів Естонії (переважно російськомовний).

Експертна аналітика в форматі pdf: