Термінологічний словник-довідник у сфері національної стійкості

Поділитися:

Запропоновано визначення найпоширеніших термінів, які мають відношення до національної безпеки і стійкості. Розміщено довідкові матеріали щодо застосування цих термінів у нормативно-правових актах України, документах ЄС, НАТО тощо. Розроблений словник-довідник у сфері національної стійкості сприяє ліпшому усвідомленню взаємозв’язків між термінами, формуванню однозначного спільного розуміння й використання відповідних термінів фахівцями, представниками владних структур, дослідниками, медіа й громадськістю, а також підвищенню ефективності комунікації у сфері національної стійкості на національному та міжнародному рівнях.

Розраховано на представників органів державної та місцевої влади, науковців, незалежних експертів, представників громадських організацій, студентів та всіх, хто цікавиться проблемами забезпечення національної безпеки і стійкості.

ВСТУП

В умовах невизначеності й мінливості безпекового середовища зміцнення національної стійкості має важливе значення для держави та суспільства. Відповідне завдання є пріоритетним для України. Протягом останніх років у громадських обговореннях, фаховій літературі та українському законодавстві набула поширення відповідна лексика. Експерти часто використовують терміни, які є запозиченими з інших мов, але не завжди загальновживаними й зрозумілими широкому загалові. Відтак побутує різне трактування й неузгодженість низки термінів. Це не сприяє єдиному розумінню завдань стосовно зміцнення національної стійкості, що їх визначило керівництво держави, та їхній ефективній реалізації. 

У низці нормативно-правових актів України внормовано частину термінології згаданої царини, але деякі активно вживані терміни або не мають визначень, або їхні тлумачення мають специфічний характер, оскільки стосуються різних сфер діяльності. Це зумовлено почасти тим, що такі терміни є багатозначними й потребують уточнення щодо галузі їх застосування. Водночас низка документів ЄС і НАТО містять визначення певних термінів у сферах національної безпеки, стійкості, кризового менеджменту тощо, які варто брати до уваги в контексті процесів європейської та євроатлантичної інтеграції України. 

Наявні в Україні підручники та навчальна література наразі не приділяють достатньої уваги цій проблематиці. Тож назріла нагальна потреба укласти і впровадити словник-довідник термінів у сфері національної стійкості, а також низку галузевих глосаріїв (зокрема з управління надзвичайними ситуаціями, як це вже зроблено в інших країнах – Австралії, Сполученому Королівстві, США, та міжнародних організаціях – НАТО, ООН і т. ін.) для систематизації та уніфікації відповідної термінології. 

Розробляючи термінологічний словник-довідник у сфері національної стійкості, Національний інститут стратегічних досліджень мав на меті досягти низку цілей, зокрема:

  • формування спільної мови – однозначного спільного розуміння й використання відповідних термінів фахівцями, представниками владних структур, дослідниками, медіа та громадськістю;
  • сприяння розумінню взаємозв’язків між термінами, забезпечення єдності та несуперечливості термінології; 
  • зниження ризику помилок, а відтак підвищення ефективності комунікації у сфері національної стійкості на національному та міжнародному рівнях; 
  • сприяння розвиткові європейської та євроатлантичної інтеграції України;
  • розвиток в Україні культури стійкості, сучасної системи управління та ризик-менеджменту;
  • сприяння розвиткові освітніх програм для підвищення кваліфікації та підготовки нового покоління фахівців у галузі національної стійкості.

Цей словник-довідник створено за участі широкого кола експертів Національного інституту стратегічних досліджень, які мають значний досвід роботи в різних сферах діяльності, зокрема й з питань стійкості.

Укладаючи словник-довідник, автори виходили із загальноприйнятого розуміння концепту стійкості, а також відповідної практики, яка сформувалася у світі та в Україні. У словнику-довіднику подано 141 чітке та доступне визначення ключових термінів, що їх було розроблено на основі аналізу наукової літератури, і які пов’язані як з національною стійкістю, так і з національною безпекою. Це дає можливість порівняти терміни та ліпше усвідомити спільні та відмінні риси концептів національної стійкості і національної безпеки.

Для створення цього словника-довідника використано директивний і описовий підходи. На основі аналізу, порівняння та узагальнення різних дефініцій, що трапляються у фаховій літературі, запропоновано визначення, які, на нашу думку, найточніше передають зміст позначуваних ними термінів. У виданні розміщено також посилання на літературні джерела, що містять відповідну термінологію, запропоновано додатковий рівень інформації щодо застосування цих термінів у нормативно-правових актах України, документах ЄС, НАТО тощо. Для формулювання рекомендованих визначень автори використовували авторитетні джерела, список яких наведено у відповідному розділі. 

Словник-довідник складається зі вступу, основної частини, а також містить список використаних джерел. В основній частині словника-довідника наведено 141 словникову статтю з довідковою інформацією. 

Особливості словникової статті. Заголовна одиниця – термін (слово або словосполучення), набраний з великої літери напівжирним шрифтом. Заголовну одиницю наголошено й подано переважно в однині. Заголовок наведено в множині, якщо це відповідає загальноприйнятій практиці. Менш поширений або менш рекомендований термін чи його елемент подано в дужках. Рівнозначні варіанти подано через скісну риску. Додаткові (факультативні) елементи терміна подано в ламаних дужках. Переклад або відповідник терміна англійською мовою наведено в дужках. Довідкова інформація (за наявності) із зазначенням джерела містить визначення терміна в нормативно-правових документах України та/або визначення терміна в документах інших держав і міжнародних організацій. Якщо такого визначення у використаних джерелах немає, то запропоновано зразки вживання терміна або його варіантів в офіційних текстах. Також подано посилання на рекомендовані документи, у яких міститься корисна інформація з теми, або до відповідних статей у цьому словнику-довіднику. 

Користуючись глосарієм, треба мати на увазі таке.

  • Запропоновані визначення є або цілком оригінальними, або такими, що базуються на українських та/або закордонних джерелах (посилання на використані документи наведено). 
  • Визначення з інших джерел адаптовано до концепції цього словника: вилучено приклади, уніфіковано використання великих літер або внутрішніх посилань тощо. Нормативно-правові документи України цитовано без змін згідно з правописом оригіналу.
  • Усі джерела внесено до розділу «Список використаних джерел», де наведено назву організації та опис документа (цитовано з документа або вебсайту організації). 
  • Розуміючи, що ефективний глосарій потребує постійного вдосконалення, заохочуємо його користувачів надсилати свої критичні побажання. Слушні зауваження щодо запропонованих у словнику-довіднику визначень, пропозиції нових термінів та їхніх значень, рекомендації стосовно функціональності й презентації буде враховано в наступних виданнях. 

Зауваження й побажання просимо надсилати на адресу: НІСД, 01054, м. Київ, вул. Пирогова, 7А, 
e-mail: [email protected]

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Докладніше в аналітичній доповіді: