Суспільство, трансформоване війною

Поділитися:

Аналітична доповідь «Суспільство, трансформоване війною» містить огляд основних тенденцій та змін українського суспільства на січень 2025 р. Протягом війни українське суспільство трансформувалось і змінюється й далі. За допомогою доступних офіційних даних, результатів соціологічних опитувань автори доповіді спробували відповісти на запитання: «Яким є зараз українське суспільство?» Фокус уваги авторів зосереджено на соціальних групах українського суспільства,  ціннісних орієнтаціях, суспільних інститутах, а також на особливостях державного управління та економіки регіонів під час війни.

ЗМІСТ

ВСТУП

1. СОЦІАЛЬНІ ГРУПИ НАСЕЛЕННЯ

1.1. Демографічні показники

1.2. Внутрішньо переміщені особи

1.3. Національні меншини

1.4. Особи з інвалідністю

Висновки

2. ЦІННІСНІ ОРІЄНТАЦІЇ

2.1. Ідентичність

2.2. Суспільні запити

2.3. Мир і перемога

2.4. Мова

2.5. Релігія

2.6. Соціальна згуртованість

Висновки

3. СУСПІЛЬНІ ІНСТИТУТИ

3.1. Культура

3.2. Публічний простір

3.3. Освіта

3.4. Праця

Висновки

4. ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ТА МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

4.1. Військові адміністрації та органи місцевого самоврядування

4.2. Формування взаємодії регіональних еліт із центром

Висновки

5. ЕКОНОМІКА СУСПІЛЬНИХ ПРОЦЕСІВ: РЕГІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

5.1. Військове навантаження на місцеве самоврядування

5.2. Аналіз місцевих бюджетів

5.3. Регіональні інтереси великого бізнесу

5.4. Аналіз міжнародного співробітництва

Висновки

ПІДСУМКИ

 

ВСТУП

Досягнення справедливого миру стало основною метою держави Україна на січень 2025 р. «Всі говорять про мир, але коли ми говоримо про справедливий мир – це сильна Україна », – сказав Президент України В. Зеленський. Важливо, щоб досягнутий мир був сталим. Аналіз стану суспільства, соціальних та економічних умов, стійкості та згуртованості територіальних громад, основних проблем і трендів розвитку українського суспільства потрібен для розуміння бази, яка забезпечить як сталість миру, так і розвиток суспільства після завершення активних бойових дій. 

Україна постійно змінюється і досліджень щодо її сталого розвитку, поступу, трансформацій, динаміки таких явищ, як реформи та війна,  що триває 11 років, – дуже багато. Проте через акцентування на динаміці процесу часто викривлюється уявлення про його сутність та масштаби. Зважаючи на те, що практично протягом покоління не відбувалося перепису населення в Україні, натомість стали доступні численні онлайн-методи оцінювання та цифрові реєстри, ми вважаємо за потрібне зробити аналітичне дослідження – «зріз на момент» січня 2025 р., «створити портрет», відобразити основні соціальні та економічні риси країни та людей, що її населяють. З огляду на практичну відсутність базових верифікованих даних з різних причин, зокрема й через воєнний стан, що триває безперервно майже три роки, це аналітичне дослідження методологічно ґрунтується на експертній оцінці стану суспільства. 

У зв’язку з практичними потребами органів державного управління в необхідності науково-методичного забезпечення їхньої діяльності, портрет України на січень 2025 р. концентрується на описі населення й територій, на яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі на січень 2025 р. Громадяни України на тимчасово окупованих територіях, і які перебувають у ЄС та інших країнах у статусі тимчасового захисту, також є об’єктом нашого дослідження.

Складність такого дослідження полягає в тому, що основним інструментом вимушено стають соціологічні опитування. Однак їх проведення має свої обмеження як об’єктивного характеру – ведення військових дій та переміщення великих груп населення, так і суб’єктивного – під час війни, що спричинює патріотичне піднесення та підвищує запит на солідарність (як умови виживання нації), люди як ніколи схильні до того, щоб на запитання соціологів давати «соціально прийнятні відповіді», часто приховуючи свої справжні погляди та страхи, якими вони, проте, керуються під час ухвалення тих чи тих рішень. Українські соціологи намагаються обійти цей чинник психологічного впливу і часто формулюють запитання в такий спосіб, щоб виявити справжню позицію своїх респондентів. Та й цей процес не позбавлений своїх вад і суб’єктивних трактувань отриманих результатів. Втім, наше завдання не оцінювати роботу соціологів, а спробувати описати, якими стали українці та Україна в січні 2025 р. 

Аналітичний документ може бути використано для розбудови дорожньої карти реалізації стратегічних пріоритетів, що їх представив Президент України В. Зеленський 19 листопада 2024 р. як План внутрішньої стійкості

ПІДСУМКИ

Українське суспільство вже трансформоване війною незворотньо. Його нинішню стійкість та згуртованість значною мірою визначає те, що зміни вже відбулись і на січень 2025 р. ситуація є сталою щонайменше протягом попереднього року. Тому стратегічне планування розвитку України, зокрема її євроінтеграція та повоєнне відновлення, має ґрунтуватися на тій базі, яка фактично склалася в результаті одинадцяти років війни. Життя  нашого суспільства триває, а для обґрунтування ухвалень управлінських рішень потрібне глибше вивчення на основі польових досліджень та статистичних даних. Сподіваємося, що ця аналітика відкритих даних стане в пригоді для людей, відповідальних за такі рішення.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД 

Експертна аналітика у форматі pdf:

Прикріплені файли