Пріоритети забезпечення екологічної безпеки України в умовах російської воєнної агресії

Поділитися:

В аналітичній доповіді проаналізовано негативний вплив російської воєнної агресії на стан навколишнього природного середовища України. 

Оцінено екологічні наслідки для основних компонентів довкілля від повномасштабної збройної агресії РФ проти України з урахуванням підриву греблі Каховської ГЕС. Обґрунтовано пріоритети забезпечення екологічної безпеки держави в умовах російської воєнної агресії та у післявоєнний період. 

Аналітичну доповідь адресовано широкому колу фахівців, державних службовців, політиків, науковців, викладачів –  усім, хто цікавиться проблемами екологічної та природно-техногенної безпеки.

ЗМІСТ

ВСТУП

1. РОСІЙСЬКА ВОЄННА АГРЕСІЯ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА СТАН НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ

1.1. Руйнування населених пунктів та критичної інфраструктури

1.2. Масштабне мінування території держави

1.3.Ядерний тероризм 

2. ЕКОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ РФ ПРОТИ УКРАЇНИ

2.1. Атмосферне повітря

2.2. Водні ресурси

2.3. Земельні ресурси

2.4. Загрози для природно-заповідного фонду України

2.5. Відходи

2.6. Наслідки підриву греблі Каховської ГЕС

3. ПРІОРИТЕТИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ В УМОВАХ РОСІЙСЬКОЇ ВОЄННОЇ АГРЕСІЇ ТА У ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОД

3.1. Російська воєнна агресія та забезпечення кліматичної безпеки України

3.2. Забезпечення водоресурсної безпеки

3.3. Збереження і відновлення земельних ресурсів та природно-заповідного фонду

3.4. Забезпечення радіаційної безпеки та пріоритети йодної профілактики в Україні

3.5. Гармонізація природоохоронного законодавства в контексті інтеграції України до ЄС

ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

ВСТУП

Російська воєнна агресія проти України, окрім масштабних руйнувань об’єктів житлової та критичної інфраструктури, порушення нормальної роботи великої кількості підприємств, призвела до безпрецедентного погіршення якості життєво важливих ресурсів та екологічного дисбалансу в навколишньому природному середовищі країни.

За попередніми оцінками, станом на липень 2024 р., викиди забруднювальних речовин  в Україні за час повномасштабної війни, зокрема від згорання нафтопродуктів, лісових пожеж, вибухів ракет, перевищили 105 млн т. Для порівняння, за попередні роки такі показники перебували в межах 2,2 млн т на рік. Через пожежі на знищених росіянами українських нафтобазах у повітря потрапило понад 3 млн т токсичних речовин.

У різних регіонах України відбувається загострення проблем поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами та природо-господарськими об’єктами, що призводить до надмірного забруднення ґрунтів, водних ресурсів, порушення ландшафтів, природоохоронних об’єктів та територій.

Внаслідок руйнування каналізаційних та водоочисних систем у природних водоймах спостерігається значне збільшення вмісту цинку, міді, хрому, свинцю, кадмію, інших отруйних речовин, що унеможливлює забезпечення населення окремих регіонів якісною водою. 

Усе це, разом із величезними ускладненнями в роботі об’єктів атомної енергетики України (зокрема, внаслідок російської окупації Запорізької АЕС), руйнуванням та пошкодженням об’єктів критичної енергетичної інфраструктури, призводить до зростання загроз екологічній безпеці, зокрема й транскордонного характеру. 

За оцінкою Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, за час повномасштабної війни станом на липень 2024 р. завдано шкоди довкіллю України на суму більше 2,4 трлн грн. Майже половина території України площею близько 300 тис. км2 потребує протимінного обстеження та розмінування.

Для своєчасного попередження та ефективного протистояння таким негативним явищам особливого значення набувають: по-перше – забезпечення постійного моніторингу за станом навколишнього середовища та його змінами, зумовленими воєнною агресією РФ проти України; по-друге – визначення дієвих заходів, спрямованих на якнайшвидшу ліквідацію небезпечних екологічних наслідків в умовах війни та у післявоєнний період.

Саме зазначеним проблемам приділено найбільшу увагу у пропонованій аналітичній доповіді.

Подекуди катастрофічний характер спричинених російською збройною агресією руйнувань, погіршення основних компонентів довкілля, для відновлення яких потрібні  величезні витрати матеріальних, фінансових та людських ресурсів, потребують перегляду існуючої в Україні методики оцінки збитків для навколишнього природного середовища. 

Для притягнення до відповідальності за злочини проти довкілля офіційних осіб і військових РФ Кабінет Міністрів України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України мають забезпечити збір, обробку та формування відповідних матеріалів і баз даних для подання їх до Міжнародного кримінального суду.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Докладніше в аналітичній доповіді: