Огляд стратегічних документів ЄС у сфері економічної безпеки

Поділитися:

У аналітичному огляді визначено основні пріоритети та заходи політики Європейського Союзу, спрямовані на реалізацію оголошеної 20 червня 2023 року Європейської стратегії економічної безпеки, а також додаткового пакету заходів, анонсованих 24 січня 2024 року. 

Окреслено основні ініціативи щодо забезпечення економічної безпеки ЄС у єдності завдань забезпечення конкурентоспроможності і зростання, захисту від ризиків та встановлення партнерства на глобальному рівні.

ЗМІСТ

ЗАГАЛЬНІ ПІДХОДИ

СПРИЯННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТА ЗРОСТАННЮ В ЄС

1. Промисловий план «Зеленої угоди»

2. Закон про промисловість із нетто-нульовими викидами

3. Закон про критичні сировинні матеріали

4. Європейський закон про напівпровідники

5. Тимчасовий кризовий та перехідний механізм для державної допомоги

6. Розділи REPowerEU

7. Підтримка досліджень та інновацій

8. Європейська інноваційна програма

9. Платформа стратегічних технологій для Європи

10. Підтримка наукових досліджень і розробок у сфері технологій з потенціалом подвійного використання

ЗАХИСТ ВІД РИЗИКІВ ДЛЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

1. Визначення переліку технологій, які мають вирішальне значення для економічної безпеки

2. Надзвичайний інструмент єдиного ринку / Закон про надзвичайні ситуації та стійкість внутрішнього ринку

3. Посилення перевірки іноземних інвестицій

4. Моніторинг та оцінка ризиків зовнішніх інвестицій

5. Експортний контроль

6. Інструмент боротьби з примусом

7. Регламент про іноземні субсидії

8. Посилення безпеки сектору досліджень у ЄС

ПАРТНЕРСТВО З ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

Ради з питань торгівлі та технологій США та ЄС (TTC)

Економічний діалог ЄС-Японія високого рівня (EU-Japan High Level Economic Dialogue)

Інші напрями забезпечення міжнародного партнерства

GLOBAL GATEWAY

ЗАГАЛЬНІ ПІДХОДИ

Проблема забезпечення економічної безпеки ЄС вийшла на перший план політичних дискусій в співтоваристві внаслідок низки геополітичних викликів в міжнародній системі, включаючи торговельну війну між США та Китаєм, агресію Росії проти України, пандемію COVID-19, міграційні кризи. Пандемія COVID-19 виявила ризики, пов’язані з високою концентрацією ланцюгів поставок в ЄС і надмірною залежністю від Китаю, що надає потенціал для зовнішніх гравців маніпулювати ланцюгами поставок. Триваюча агресія Росії проти України підкреслила вразливість ЄС, особливо щодо постачання таких життєво важливих ресурсів як газ, з однієї країни. Зростають ризики посилення уразливості європейських компаній у вимірах глобальних ланцюгів поставок, доступу до ринків та лідерства в критичних технологіях. Ці кризи завдали значних економічних втрат громадянам європейських країн та поставили під загрозу функціонування економік держав-членів ЄС. 

Зазначені виклики підштовхнули ЄС до розробки комплексної стратегії економічної безпеки, спрямованої на зменшення вразливості та ризиків у кількох ключових сферах. Оприлюднена у червні 2023 року Європейська стратегія економічної безпеки  визначає стратегічні підходи до економічної безпеки в ЄС. За своїм змістом стратегія зосереджена на захисті економічних інтересів і цінностей ЄС у мінливому глобальному середовищі. Вона спрямована на подолання нових економічних ризиків, що виникають через зростаючу геополітичну напруженість, глобальну конкуренцію та стрімкі технологічні зміни. 

ЄС прагне розробити систему економічної безпеки, керуючись своїми цілями та інтересами. Мета полягає в тому, щоб максимізувати вигоди від відкритості економіки при мінімізації ризиків від надмірної залежності. 

Стратегія ознаменувала вихід ЄС за рамки попередніх пріоритетів забезпечення безпеки, зосереджених на «стратегічній автономії», метою якої було мінімізувати «ризики, пов’язані з економічними зв’язками». Нова стратегія зосереджена на «зниженні ризиків» (de-risking) як базовому принципі економічної безпеки і переоцінці цих економічних зв’язків. Цей підхід наголошує на необхідності захисту економічної безпеки, не вдаючись до повного розриву зв’язків, що призведе до значних економічних витрат. Це передбачає проведення ретельного моніторингу критичних залежностей, виявлення поточних і майбутніх уразливостей і вжиття стратегічно орієнтованих заходів для підвищення економічної стійкості шляхом зменшення залежності, особливо такої, яка може використовуватися як засіб впливу для досягнення інтересів інших країн. Така зміна відзначається бажанням досягти нової рівноваги в міжнародних економічних відносинах, де менше уваги приділяється глобалізації як рушію процвітання, а натомість увага зосереджується на зміцненні зв’язків між країнами-однодумцями. 

Зокрема, стратегія ЄС передбачає частковий відхід від традиційних принципів вільного ринку у намаганні протистояти несправедливій торговельній практиці Китаю. Ця стратегія спрямована на те, аби мінімізувати нові ризики в умовах загострення геополітичної напруженості та швидких технологічних змін, зберігаючи при цьому високий ступінь відкритості економіки та економічного динамізму. Новий підхід ЄС не означає перехід до протекціоністської політики, але передбачає розширення ролі держави в моніторингу та регулюванні торгівлі та інвестиційних потоків, особливо тих, що стосуються чутливих технологій. При цьому ключовим аспектом стратегії стає балансування між економічною відкритістю та безпекою і, відповідно, взаємодоповнення економічних інтересів та інтересів безпеки. Йдеться про створення основи для глобальної взаємодії в умовах конфліктів. 

Стратегія економічної безпеки ЄС ґрунтується на ініціативах, зорієнтованих на підвищення його стійкості та усунення уразливості через підвищення конкурентоспроможності при одночасному посиленні відкритої стратегічної автономії ЄС. Вона побудована навколо трьох основних пріоритетів, які об’єднують як існуючі, так і перспективні заходи, орієнтовані на пом’якшення впливу та протидію ризикам для економічної безпеки ЄС:

  1. Сприяння конкурентоспроможності та зростанню в ЄС;

  2. Захист від ризиків для економічної безпеки;

  3. Сприяння міжнародній співпраці та партнерство з «країнами-однодумцями».

Ці пріоритети покликані створити структуру для надійної оцінки та управління ризиками, визнаючи взаємодію між економічною відкритістю та безпекою в глобальному ландшафті, що розвивається.

24 січня 2024 року Європейська комісія оприлюднила пакет із п’яти ініціатив, спрямованих на зміцнення економічної безпеки ЄС в умовах зростання геополітичної напруженості та глибоких технологічних змін. Ініціативи спрямовані на перегляд та посилення правил перевірки іноземних інвестицій в ЄС, виявлення потенційних ризиків витоку технологій через зовнішні інвестиції, сприяння посиленій координації питань експортного контролю, пов’язаних із товарами подвійного використання, підтримку досліджень і розробок у сфері технологій з потенціалом подвійного використання, а також рекомендації щодо заходів для підвищення безпеки досліджень на національному та галузевому рівнях. Ці пропозиції становлять важливий компонент комплексної стратегії, спрямованої на підвищення конкурентоспроможності ЄС, пом’якшення ризиків і сприяння партнерству з різними країнами для досягнення спільних цілей економічної безпеки.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Докладніше в аналітичній доповіді: