Зміст
Вступ
1. Передумови інституційних змін СОТ
2. Пропозиції з трансформації СОТ
3. СОТ та пандемія коронавірусу
4. Вплив воєнних дій в Україні на майбутню конфігурацію СОТ
5. Ризики глобальної продовольчої кризи через воєнні дії в Україні в контексті реформування СОТ
6. Розв'язання спорів у СОТ
7. Місце України в переговорах з трансформації СОТ
Висновки та рекомендації
ДОДАТКИ
Вступ
На завершальній фазі Другої світової війни було усвідомлено потребу створити інституційну основу глобального розвитку та недопущення великих війн у майбутньому. 1944 р. в Бреттон-Вудсі (США) відбулася Конференція, присвячена процесам у сфері грошового обігу, де було прийнято рішення про створення Світового банку (1944 р.) та Міжнародного валютного фонду (1945 р.). Хоча Конференція прямо не розглядала проблем торгівлі (присутні на ній міністри фінансів не мали необхідної компетенції), проте сформувалося усвідомлення потреби заснувати спільний торговий інститут, який доповнив би щойно створені фінансові інститути. На першій сесії Економічної і соціальної ради при ООН у лютому 1946 р. вирішили скликати Конференцію ООН з питань торгівлі й зайнятості з метою розробити статутний документ майбутньої Міжнародної торговельної організації (МТО). Також створили організаційний комітет з розроблення проєкту її статуту.
1948 р. Гаванська конференція завершила проєкт статуту МТО. У Гаванському статуті містилися норми, що визначали зобов’язання держав-учасниць МТО в таких питаннях, як: зайнятість, післявоєнна реконструкція економіки та економічний розвиток, стабілізація товарних ринків тощо. Але МТО, як засвідчив розвиток подій, так і не розпочала своєї діяльності, оскільки угоду щодо її створення підписали лише дві країни. Окрім того, США, які ініціювали створення МТО, відмовилися від цієї ідеї, оскільки Конгрес надавав перевагу підписанню багатосторонньої угоди, а не створенню нової міжнародної організації. Як наслідок, 1947 р. ухвалили рішення про створення Генеральної угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ).
Ця угода була чинною до 1994 р., потім її трансформували. На основі оновленої угоди створено Світову організацію торгівлі (СОТ), яка розпочала свою роботу 1 січня 1995 р. Наступним етапом розвитку організації став Доха-раунд СОТ, що розпочався в листопаді 2001 р. Попри плани завершити його 2005 р., він і досі триває – насамперед через проблеми з узгодженням позицій учасників щодо правил регулювання значної кількості сфер економічної діяльності. Відповідні проблеми й привели до ідеї трансформувати СОТ.
Практичним результатом тривалих дискусій учасників організації стали пропозиції від деяких держав-членів стосовно контурів оновленої СОТ. Робота з трансформації дещо сповільнилася через пандемію коронавірусу на поч. 2020 р. Ще одним викликом для майбутнього СОТ стала реакція організації на повномасштабну навалу Російської Федерації проти України в лютому 2022 р. Вплив цих викликів на торгівлю між країнами ще більше активізував потребу трансформувати СОТ, перезавантажити цю організацію. Україна як активний учасник міжнародної торгівлі має посилити діяльність у межах багатосторонніх процесів реформування СОТ.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Фото: НІСД
Докладніше в аналітичній доповіді: