В аналітичній доповіді висвітлено ще один аспект загарбницької війни РФ проти України – порушення ланцюгів постачання української сільгосппродукції на світовий продовольчий ринок, унаслідок чого виникла небезпечна криза у функціонуванні налагодженої системи забезпечення населення світу продовольством, сталося зростання цін на нього, що погіршило рівень глобальної продовольчої безпеки.
Глибокі зміни у глобальній продовольчій системі, що виникли після 24 лютого 2022 р., стали серйозними викликами, які потребували негайного реагування, оскільки від цього залежала доля багатьох сотень мільйонів людей, особливо в Африці та Азії.
За тяжких умов воєнного стану Україна разом з міжнародною спільнотою намагається зробити внесок у забезпечення світової продовольчої безпеки, але російська воєнна агресія, що триває, перешкоджає цьому та водночас віддаляє перспективи подолання голоду у світі.
Видання розраховане на політиків, науковців, державних службовців, експертів та широкого кола читачів.
ЗМІСТ
ВСТУП
Розділ 1. РОЛЬ УКРАЇНИ НА СВІТОВОМУ ПРОДОВОЛЬЧОМУ РИНКУ
1.1. Частка основних видів української продукції на світових ринках
1.2. Країни-партнери в аграрному експорті та важливість для них постачань з України
1.3. Внесок України в забезпечення світової продовольчої безпеки
Розділ 2. ВПЛИВ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ НА ГЛОБАЛЬНУ ПРОДОВОЛЬЧУ БЕЗПЕКУ
2.1. Реакція міжнародних ринків продовольства в умовах війни
2.2. Використання Росією продовольства як зброї та спроби витіснення України з ринків Африки та Азії
2.3. Вплив війни на світову систему продовольства та посилення голоду у світі
Розділ 3. ЗУСИЛЛЯ УКРАЇНИ ТА МІЖНАРОДНОГО СПІВТОВАРИСТВА ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ
3.1. Зусилля щодо відновлення експортних ланцюгів постачання та міжнародна допомога
3.2. Посилення конкуренції на ринку ЄС для вітчизняного аграрного сектору в 2023 році
3.3. Участь міжнародних організацій у забезпеченні стійкості сільського господарства та продовольчої системи у світі
ВИСНОВКИ
ДОДАТКИ
Додаток 1. Експорт окремої сільгосппродукції та місце України у світовому рейтингу експортерів
Додаток 2. Вплив РФ на продовольчу безпеку країн світу
ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРІВ
ВСТУП
За останні кілька десятиліть український аграрний сектор трансформувався в один із провідних в економіці країни, набув вагомого статусу на міжнародній арені, що дало змогу Україні відігравати важливу роль на світовому ринку продовольства та впевнено увійти в коло гарантів глобальної продовольчої безпеки.
Повномасштабна війна РФ проти України призвела до трагічних наслідків, зокрема унеможливила ведення сільського господарства в районах, де тривають бойові дії, на тимчасово окупованих територіях, суттєво ускладнила роботу працівників агросектору на забруднених мінами та боєприпасами територіях, що завдало великої шкоди та відчутних збитків галузі. Значні втрати були пов’язані з підривом РФ Каховської дамби, обстрілами сільськогосподарської та портової інфраструктури. Далися взнаки також знищення, незаконне вилучення або продажі сільгосппродукції, сільгосптехніки, інших матеріально-технічних ресурсів, затримки в постачанні товарів, блокада РФ судноплавства в Азово-Чорноморському басейні. Усе це призвело до зменшення обсягів агропродукції, яку Україна могла би постачати для задоволення потреб у продовольстві населення планети, чисельність якого постійно зростає.
Агресивні деструктивні дії РФ загрожують не лише нашій країні, вони спричинили численні проблеми для держав і регіонів, як близьких, так і віддалених від України географічно. Війна призвела до порушення налагоджених ланцюгів постачання української сільгосппродукції на світовий продовольчий ринок, спровокувавши загострення конкуренції на європейському продовольчому ринку. Унаслідок збоїв у функціонуванні глобальної системи продовольства, нестачі харчів і неможливості їх отримання через зростання цін на продовольство перед цілими регіонами, зокрема Африки та Азії, постали серйозні виклики продовольчій безпеці, навіть загроза голоду. Через це могли і ще можуть спалахнути соціальні бунти, в окремих країнах може виникнути політична нестабільність, врешті зростуть міграційні потоки до більш розвинутих держав, з чим світ уже мав досвід зіткнутися не так уже й давно.
Очевидно, що РФ використовує продовольство як зброю і змушує залежні від постачання продовольства країни йти на сумнівні угоди з агресором. Російська пропаганда також просуває наратив про те, що продовольчу кризу провокують західні санкції проти РФ, а не власне російська агресія проти України та її наслідки.
У пропонованій аналітичній доповіді окрема увага зосереджена на зусиллях України та міжнародного співтовариства, завдяки яким удалося зберегти агросектор країни, не допустити повного усунення нашої держави зі світового ринку аграрної продукції. Підкреслено, що за тяжких умов воєнного стану Україна разом з міжнародними партнерами намагається забезпечити стійкість та подальший розвиток сільськогосподарського виробництва, гарантувати свій внесок у забезпечення продовольчої безпеки і своєї, і світу. Ця робота продовжується навіть попри те, що російська воєнна агресія, яка триває, перешкоджає цьому й водночас віддаляє перспективи успішного розвитку сільського господарства в Україні та світі, а подолання такої світової проблеми як голод – і поготів.
Безумовно, світ потребує скорішого завершення брутальної війни РФ проти України. Лише це дасть можливість гарантувати стабільне, безперешкодне та безпечне виробництво й постачання продовольства на світовий ринок, а також відновити стійкість світової продовольчої системи.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД
Докладніше в аналітичній доповіді: