Відбулося засідання круглого столу: «Концептуальні засади розвитку системи забезпечення національної безпеки України»

Поділитися:

29 жовтня 2015 року у Національному інститут стратегічних досліджень  відбулося засідання круглого столу на тему: «Концептуальні засади розвитку системи забезпечення національної безпеки України», на якому було презентовано відповідну аналітичну доповідь НІСД. У заході взяли участь представники органів державної влади, наукових установ, вищих навчальних закладів, неурядових організацій та іноземні експерти.

Список учасників

 

1Відкриваючи засідання, директор НІСД Горбулін В.П. наголосив на важливості теми, що обговорюється, для національної безпеки України у складний період незалежного існування нашої держави і бороти за свою свободу і незалежність. Основні завдання щодо реформування і розвитку системи забезпечення національної безпеки (СЗНБ) України визначені оновленими стратегічними документами держави – Стратегією національної безпеки України і Воєнною доктриною України. Ключовим завданням визначено завершення формування та забезпечення розвитку ефективного сектору безпеки і оборони (СБіО) України. Він має спиратися на власні сили, оскільки Україна не є членом міжнародних систем колективної оборони і повинна сама забезпечувати свою безпеку і оборону. Горбулін В.П. запросив учасників круглого столу до обговорення.

 

Презентуючи основні положення аналітичної доповіді, завідувач відділу проблем національної безпеки НІСД Резнікова О.О. підкреслила необхідність застосування комплексного підходу до реформування і розвитку СЗНБ України. Принциповими питаннями у цих процесах є запровадження єдиної чіткої і зрозумілої термінології у відповідній сфері; системне оновлення законодавства; визначення складу, структури, функцій СЗНБ, механізму керівництва СБіО, взаємодії і координації дій його суб’єктів тощо. У виступі Резнікової О.О. було зазначено, що невиправдана затримка із підготовкою нової редакції Закону «Про основи національної безпеки України» суттєво стримує процес реформування СЗНБ України і практично унеможливлює реалізацію системного підходу до оновлення законодавства у сфері національної безпеки. Також були представлені запропоновані в аналітичній доповіді нові підходи до планування і прогнозування у СБіО України, моніторингу стану національної безпеки на основі системи відповідних індикаторів тощо. На сьогодні окремі положення аналітичної доповіді вже використовуються при підготовці і опрацюванні низки важливих стратегічних державних документів і проектів нормативно-правових документів.

 

2Старший науковий співробітник відділу проблем національної безпеки НІСД Паливода В.О. розповів про досліджений фахівцями Інституту при підготовці аналітичної доповіді іноземний досвід формування і розвитку систем забезпечення національної безпеки (на прикладі ЄС, Польщі та США) та про актуальність його використання у контексті реформування СБіО.

 

У ході обговорення аналітичної доповіді учасники засідання висловили позитивну оцінку роботі, яка була проведена Інститутом, акцентували увагу на окремих аспектах реформування і розвитку СЗНБ України, зокрема щодо розробки системних і якісних документів у сфері національної безпеки, опрацювання нового понятійного апарату, забезпечення більш тісної взаємодії між усіма суб’єктами забезпечення національної безпеки, посилення наукового супроводження процесу реформування СБіО, кадрового забезпечення СЗНБ (включаючи підготовку фахівців у провідних ВНЗ), активізації роботи з громадськістю для поширення інформації про стан національної безпеки та заходи, що відбуваються у цій сфері.

 

3Голова Консультаційної місії Європейського Союзу в Україні              К. Міжей у своєму виступі запропонував звернути більше уваги на питання цивільного сектору національної безпеки та необхідність посилення боротьби з корупцією.  

 

У дискусії, зокрема, взяли участь: Бєлов О.Ф., радник Голови СБУ; Павленко В.І., заступник директора Департаменту – начальник відділу воєнної політики Департаменту воєнної політики та стратегічного планування МО України; Блистів Т.І., завідувач секретаріату Комітету ВР України з питань національної безпеки і оборони; Бешта П.П., заступник директора Департаменту політики і комунікацій – начальник Управління політичного аналізу і прогнозування МЗС України; Кардаков О.Ю., голова Громадської ініціативи «Рада реформ національної безпеки»; Дєнєжкін М.М., провідний науковий співробітник ЦНДІ ЗС України; Махнюк А.В., директор Департаменту аналізу та оцінки інформації Адміністрації ДПС України; Булгаков М.М., т.в.о. начальника Воєнно-дипломатичної академії ім. Євгенія Березняка та інші.

 

Підводячи підсумки засідання круглого столу, Горбулін В.П. закликав представників органів державної влади, експертного середовища до продовження співпраці з Інститутом та побажав творчих успіхів учасникам заходу.