«Публічні консультації як інструмент демократії участі»: експерт НІСД взяв участь у слуханнях, організованих комітетом ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування

Поділитися:

Головний консультант відділу розвитку політичної системи центру суспільних досліджень НІСД Олександр Даниляк взяв участь у слуханнях, організованих комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування на тему: «Публічні консультації як інструмент демократії участі: світові практики та стандарти».

У своєму виступі пан Даниляк вітаючи намагання законодавчо упорядкувати питання проведення консультацій, висловив ряд застережень до проєкту закону «Про публічні консультації» (реєстр. № 4254)

Зокрема, звернув окрему увагу на проблеми, які можуть виникнути у разі застосування запропонованого підходу проведення публічних консультацій у законопроєктній роботі. Йшлося й про потенційні ризики розгляду даного Закону (у разі його ухвалення та наступного відповідного звернення) у Конституційному Суді України. Так, частина друга статті 17 законопроєкту №4254 передбачає, що порушення вимог щодо проведення публічних консультацій може бути підставою для перегляду прийнятого акта та у разі необхідності внесення змін до нього або його скасування. Проте з тексту законопроєкту не можна встановити, що вважатиметься «порушенням вимог» і хто буде визначати, чи відбулись «порушення вимог» закону. Також Конституцією України не передбачено проведення публічних консультацій як обов’язкової умови прийняття нормативно-правових актів.

Таким чином нововведення можуть розглядатися як обмеження конституційних повноважень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інших суб’єктів законодавчої ініціативи.

Аналітичні зауваження Олександра Даниляка до законопроєкту увійшли до матеріалів комітетських слухань і були розміщені на сайті Верховної Ради України.

Докладніше у відео: 2 год. 55 хв.)