Відповідно до Рекомендації 2006 (6) Комітету міністрів Ради Європи державам-членам щодо внутрішньо переміщених осіб, Керівних принципів ООН з питань внутрішнього переміщення внутрішньо переміщеними особами (ВПО) вважають людину чи групу людей, які були змушені або зобов’язані покинути чи залишити свої будинки або місця звичайного проживання (зокрема через збройний конфлікт або щоб уникнути його наслідків, через прояви насильства, порушення прав людини, стихійні або спричинені людиною лиха) і які не перетинали міжнародно визнаних державних кордонів.
Україна вперше зіткнулася з проблемами захисту своїх громадян, які постраждали внаслідок подій у Криму, Севастополі й деяких районах Донецької та Луганської областей, у 2014 р. Як наслідок – було прийнято Закон № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», згідно з яким ВПО – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (ст. 1).
Єдина інформаційна база даних про ВПО засвідчує, що до 31 грудня 2021 р. на облік взято 1476148 переселенців з тимчасово окупованих територій Криму, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей. Однак з огляду на те, що зареєструвалися не всі, хто змінив своє місце проживання, а дехто одразу після фактичного переміщення змінив своє офіційне місце реєстрації, реальна кількість ВПО була набагато більшою.
У зв’язку з нападом Росії на Україну з 24 лютого 2022 р. понад 11 млн українців були змушені переселитися до безпечніших областей країни чи виїхати за кордон.
Понад 5,5 млн ВПО вже повернулися до свого звичного місця перебування, проте загальна їх кількість доволі висока – понад 6,27 млн, згідно з останніми звітами Міжнародної організації з міграції (МОМ). Це число подібне до зафіксованого в березні 2022 р. показника. Водночас досі є тенденція до зростання кількості населення, яке вимушено покидає домівки. На 5 серпня Київська, Дніпропетровська та Полтавська області мають найбільшу кількість переміщених осіб (понад 190 тис. ВПО в кожній). Областями-«лідерами», звідки прибувають ВПО, так само є Донецька, Луганська та Харківська.
Понад усе переміщені особи потребують фінансової підтримки – переважно для витрат на харчування та медичне обслуговування. 25 % ВПО мають потребу у видачі / відновленні принаймні одного виду офіційного документа. Серед найнагальніших потреб – доступ до медичних послуг та освіти, а також відновлення пошкоджених будинків.
Крім того, війна суттєво вплинула на здатність таких людей заробляти на життя – майже половина ВПО (47 %) зараз не працюють, а 60 % осіб, які до війни мали роботу, утратили її. Серед тих, в кого зберіглося робоче місце, 32 % працюють віддалено, а 23 % – тимчасово безробітні, але планують відновити роботу після повернення додому. Лише 28 % ВПО, які були безробітними до війни або через неї втратили роботу та намагалися знайти заробіток на новому місці, на 23 липня змогли це зробити.
Тому наразі надзвичайно актуальним є питання забезпечення доступу до адміністративних, соціальних, культурних та інших послуг, а також створення умов для розвитку потенціалу та посилення спроможності ВПО в територіальних громадах, що їх приймають.
Отримання статусу ВПО
Варто зауважити, що особи, які перетнули міжнародно визнані державні кордони України, не є ВПО, а отже, отримати такий статус вони не можуть.
Кабінет Міністрів України 13 березня 2022 р. розпочав процес реєстрації ВПО внаслідок повномасштабної війни, розширивши використання чинної системи Єдиного реєстру внутрішньо переміщених осіб (діяла з 2016 р.). Зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 р. адаптують попередню систему реєстрації ВПО для ліпшого розв’язання поточного контексту, зокрема делегування повноважень щодо реєстрації ВПО додатковим державним працівникам, як-от працівникам установ соціального захисту населення, ЦНАПів, органів виконавчої влади в селах і територіальних громадах.
Сьогодні отримати статус ВПО можуть особи, які перемістилися з Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва в інші області України. Статус ВПО особа може отримати й тоді, коли переміщується в межах однієї області до іншої територіальної громади в разі активних бойових дій на постійному місці проживання.
На сьогодні є декілька способів отримати статус та довідку ВПО:
- звернення до центру надання адміністративних послуг;
- звернення до виконавчого органу місцевої ради;
- звернення до департаменту соціального захисту населення місцевої державної адміністрації;
- оформлення на порталі чи в мобільному застосунку «Дія».
Варто зауважити, що не всі ЦНАПи та ОМС надають цю послугу, адже це залежить від можливостей конкретного ЦНАПу / ОМС.
Для реєстрації особи як ВПО треба надати: документ, що посвідчує особу (паспорт); довідку про отримання індивідуального податкового номера (РНОКПП). У разі, якщо статус ВПО отримує дитина, потрібно надати ще й свідоцтво про народження. Далі – заповнити відповідну заяву, у якій вказати персональні дані; останнє місце проживання / реєстрації та фактичне місце проживання на час подання заяви; номер банківського рахунку (картки «єПідтримка» або для соціальних виплат) за стандартами IBAN.
З 15 липня ВПО можуть ставати на облік, реєструватися й отримувати допомогу від держави навіть без наявності паспорта – на підставі довідки від Державної міграційної служби або через застосунок «Дія».
Основні програми щодо підтримки ВПО
Міністерство соціальної політики співпрацює з міжнародними партнерами й координує програми міжнародних, іноземних урядових та неурядових організацій для надання грошових виплат ВПО й людям з деокупованих територій – ці кошти доповнюють державну допомогу й підтримують найвразливіші групи людей з урахуванням їхніх потреб, спричинених війною та зміною місця проживання.
За даними Мінсоцполітики, на 28 червня Уряд уже виплатив понад 17 млрд грн фінансової допомоги для 2,3 млн переселенців. Ще 500 млн дол. 2,3 млн українців отримали від різних агентств ООН та інших гуманітарних партнерів.
1. Допомога на проживання для ВПО
Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», допомогу надають щомісячно з місяця звернення на весь період введення воєнного стану та один місяць після його припинення чи скасування. Кошти виплачують за повний місяць (незалежно від дати звернення за її наданням і дати припинення чи скасування воєнного стану) у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн на місяць; для інших осіб – 2000 грн на місяць.
Внутрішньо переміщеними особами у цьому контексті є:
- особи, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя;
- особи, які перемістилися з територій, де тривають бойові дії (відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 204 від 6 березня 2022 р.);
- особи, які на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг (відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 1 жовтня 2014 р.).
Щоб дістати допомогу, людина має стати на облік як ВПО й отримати відповідну довідку, а також подати заяву на отримання допомоги на проживання. Для цього треба звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або центру надання адміністративних послуг, або таку заяву подати через портал чи застосунок «Дія».
Виплата грошей здійснюється через АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок, який особа вказала під час звернення із заявою на отримання такої допомоги.
Частина ВПО втратили житло, або воно пошкоджене настільки, що стало непридатним для життя. Рішенням Уряду від 19 квітня передбачено, що дію довідки ВПО не буде скасовувано для осіб, які повернулися до покинутого місця постійного проживання, але є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених воєнною агресією Російської Федерації, і подали заявку на відшкодування відповідних утрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія». Це дало можливість продовжити виплату коштів на проживання таким особам.
З травня 2022 р. таку допомогу надають лише тим ВПО, які перемістилися з територіальних громад, що перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) або в зоні бойових дій.
Якщо довідку ВПО отримано раніше, то оформити виплати в «Дії» не вдасться, адже в застосунку можна отримати комплексну послугу – одночасне оформлення статусу ВПО та виплати. Наразі ця послуга діє для тих, хто перебуває в Україні й раніше не мав статусу ВПО. Мінцифри працює з тим, щоб найближчим часом сервісом змогли скористатися й ті переселенці, котрі отримали статус ВПО раніше. Усю інформацію про виплати, допомогу та отримання статусу ВПО розміщено на сайті https://groshi.edopomoga.gov.ua/.
Виплати скасовують у разі повернення ВПО до зареєстрованого до 24 лютого місця проживання. Кабінет Міністрів України розширив можливості, якими за власним вибором може скористатись внутрішньо переміщена особа, щоб повідомити про повернення до покинутого постійного місця проживання: подати повідомлення за місцем отримання довідки; подати повідомлення після повернення до покинутого постійного місця проживання; подати повідомлення через портал «Дія». Якщо ж цього не зробити впродовж 10 днів, то виплати скасують, а отримане безпідставно доведеться повернути.
2. Допомога від Агентства ООН у справах біженців (UNHCR)
Агентство ООН у справах біженців надає грошову допомогу людям, які були змушені покинути свої домівки внаслідок воєнних дій, з метою допомогти їм задовольнити свої нагальні потреби (як-от тимчасове житло, харчування та предмети особистої гігієни), аби вони могли оселитися та відновити життя в новому місці. Сума допомоги становить 2220 грн на кожну особу, її надають одразу за три місяці. Кошти перераховують на ім’я заявника: на банківський рахунок, указаний під час подання заявки; для людей без банківської картки – через Укрпошту. Заявник отримує SMS-повідомлення, коли кошти зараховані.
Спершу допомогу призначали без подання особистого звернення – на підставі відомостей в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО. Таку допомогу можна було отримати у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях.
Щоб допомога дійшла до найнужденніших, Агентство ООН у справах біженців з червня застосовує критерії вразливості – визначає тих, кому гроші необхідні для задоволення першочергових потреб.
Нові критерії вразливості містять такі категорії осіб чи сімей:
1. ВПО від 24 лютого 2022 р.
2. ВПО, які належать до однієї чи декількох із цих категорій:
- родина, яка має лише одного з батьків (або батько, або мати) з двома або більше дітьми віком до 18 років або з літніми особами (старшими за 60 років);
- родина, яку очолює одна самотня / кілька самотніх літніх осіб або літня людина з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років;
- родина з однією або кількома особами з особливими потребами (інвалідність, хронічні хвороби тощо);
- прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (документально підтверджені).
3. ВПО не отримували грошову допомогу від інших організацій.
Якщо ВПО отримали фінансову допомогу від іншого агентства ООН / гуманітарної організації, вони не будуть зараховані на допомогу Агентства ООН у справах біженців. Це той самий вид допомоги, який реалізують різні агентства.
З червня 2022 р. для отримання грошової допомоги заявник має відвідати центр збору даних, де представники організації «Право на Захист» проводять з ВПО співбесіду та встановлюють ступінь вразливості. Лише тих ВПО, які відповідають усім критеріям, залучать до програми багатоцільової грошової допомоги.
Центри працюють у семи областях: Львівській, Черкаській, Кіровоградській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій та Житомирській.
3. Допомога для ВПО від Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP)
Ця програма грошової допомоги орієнтована на внутрішньо переміщених людей, які втратили засоби до існування та заощадження через нинішню війну та покладаються переважно на гуманітарну допомогу, підтримку родичів та громади. Багатоцільова грошова допомога має на меті доповнити державну допомогу та забезпечити покриття основних витрат ВПО. Програма охоплює переселенців, які тимчасово живуть у Вінницькій та Рівненській областях.
Допомогу надають за цільовими критеріями, ухваленими в партнерстві з Мінсоцполітики України, насамперед родинам ВПО.
Для отримання виплати можна:
- звернутися до органів місцевої влади, які допоможуть з процесом реєстрації;
- самостійно зареєструватися на сайті Всесвітньої продовольчої програми ООН;
- подати заявку через інформаційну платформу «єДопомога».
ВПО отримує такі кошти незалежно від інших видів допомоги, зокрема виплати на проживання.
Підтримка WFP – це 2200 грн на кожну особу, але не більше ніж на трьох членів родини. Виплату здійснюють щомісяця протягом трьох місяців через систему Міжнародних грошових переказів «Western Union» на території України та через будь-якого іншого постачальника фінансових послуг, з яким у Всесвітньої продовольчої програми ООН укладено угоду, шляхом надсилання грошового переказу внутрішньо переміщеній особі.
4. Програма грошової допомоги від ЮНІСЕФ «Спільно»
Отримати допомогу в межах програми грошової допомоги «Спільно», яку надає ЮНІСЕФ за підтримки Міністерства соціальної політики України, можуть родини (незалежно від наявності реєстрації як ВПО), які:
- мають троє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років на момент подачі заявки;
- мають принаймні одну дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Прийомні батьки / батьки-вихователі також можуть подавати заявку на отримання допомоги. Це можна зробити самостійно на сайті register.unicef.org. Окрім того, в Житомирській, Київській та Кіровоградській областях є можливість звернутися до соціальних працівників, які персонально реєструють родини, що відповідають критеріям програми.
Такі сім’ї отримають грошову допомогу – 2220 грн щомісяця на кожного члена домогосподарства, але не більше як на п’ятьох осіб. Кошти надходять на банківський рахунок одразу за три місяці.
Реєстрацію на програму грошової допомоги «Спільно» призупинено з 14 серпня. Це необхідно для опрацювання заявок та виплати родинам, які відповідають критеріям програми, і ще не отримали допомогу. На 14 серпня ЮНІСЕФ надав допомогу понад 120000 родинам, які виховують 355000 дітей, зокрема 35000 дітей з інвалідністю.
5. Допомога від Червоного Хреста
У межах Меморандуму про взаєморозуміння, який підписали Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) та Міністерство соціальної політики України, фінансову підтримку отримують незахищені особи, які постраждали від збройного конфлікту в Україні. Ідеться про 2500 грн на одну людину протягом трьох місяців. Червоний Хрест та Мінсоцполітики самі визначають, кому надавати допомогу, на основі отриманих відомостей – насамперед із Єдиної інформаційної бази ВПО та платформи «єДопомога».
Кошти надходять заявникові на банківський рахунок (інформацію про який зареєстровано в Мінсоцполітики) або готівкою, яку можна буде отримати в будь-якому відділенні «ПриватБанку».
У пріоритеті організації – внутрішні переселенці з найбільш постраждалих територій. У фокусі також: самотні матері, які отримують допомогу на дітей; одержувачі допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами; особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю, які отримують державну допомогу; отримувачі державної соціальної допомоги, які не мають права на пенсію, та особи з інвалідністю; багатодітні сім’ї, які отримують допомогу дітям; незайняті особи, які досягли пенсійного віку, але не отримали права на пенсійну виплату; одержувачі допомоги, які доглядають хвору дитину.
До програми мають потрапити родини з Донецької, Луганської, Запорізької, Житомирської, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей, яких зареєстровано як малозабезпечених. А про результат повідомляють SMS-повідомленнями.
Окрім фінансової допомоги, увагу організації зосереджено на забезпеченні базових потреб переміщених осіб. Волонтери та співробітники постачають людям необхідне через офіси організації, центри розміщення ВПО та соціальні служби.
6. Виплати від Міжнародної організації з міграції (МОМ)
МОМ домовилася з Мінсоцполітики про співпрацю та запустила багатоцільову програму грошової допомоги, яка полягає в наданні внутрішньо переміщеним особам грошової виплати розміром 2200 грн на особу протягом трьох місяців. Для отримання грошей треба зареєструватися як ВПО в органах соціального захисту територіальної громади чи ЦНАПі й подати там заяву. Виплати доступні не в усіх регіонах. Програма наразі охоплює лише Вінниччину та Закарпаття, та її планують поширити на Івано-Франківську, Львівську та Чернівецьку області.
Ця програма фокусується, але не обмежується такими категоріями серед переміщених осіб або людей, які постраждали від конфлікту, як: вагітні жінки, самотні батьки з дітьми, сім’ї з двома й більше дітьми, домогосподарства, де є люди з інвалідністю, літні люди (старші від 65 років).
Якщо людина відповідає визначеним критеріям уразливості, гроші буде переказано через Укрпошту впродовж двох тижнів після подання заяви.
7. Виплати Норвезької ради у справах біженців (NRC)
Це також програма ООН. Рада може виплачувати три місяці по 2220 грн для кожного члена родини. Отримати ці кошти можуть українці, які мають офіційний статус ВПО або проживають у регіонах, що постраждали від війни. Однак пріоритетними будуть найвразливіші категорії з-поміж тих, хто зареєструвався. Понад це, на грошову допомогу можуть розраховувати лише ті, хто не отримував виплати від ООН чи інших іноземних організацій.
Організація приймає заявки через месенджер «WhatsUp» – на номер 0800609844 треба надіслати текст «NRC», а потім дотримуватись інструкції. Заявки розглядають 10 днів, потім заявнику повідомляють про результат. Якщо заявку схвалять, гроші надійдуть через місяць. Наразі приймання заявок припинено, про відновлення дії програми буде повідомлено.
ВПО також можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою на гарячу лінію Норвезької ради у справах біженців: 0800302007.
8. Допомога від криптобіржі «Binance»
Одна з найбільших світових криптобірж «Binance» виділила 1,2 млн доларів на допомогу українцям зі статусом ВПО та планує допомогти 5 тис. українців через «Binance Charity Foundation» (перша платформа для пожертвувань з підтримкою блокчейну). До цього «Binance» вже виплатила кошти 1713 особам, які вимушено виїхали до країн Євросоюзу. Тепер гроші зможуть отримати ті, хто залишився в Україні.
За умовами програми, допомогу надають лише жінкам від 18 років, а не всім ВПО. І лише тим жінкам, які перебувають у прихистках у Київській та Львівській областях.
Щоб отримати допомогу від «Binance», необхідно пройти верифікацію в одному з фондів: «Rotary Club Kyiv International», «Паляниця» та «iSans». Це фонди, з якими співпрацює «Binance Charity» для доправляння прямих криптопожертв внутрішньо переміщеним особам. Подати заявку на фінансування можна за адресою: [email protected]. Упродовж трьох місяців виплати розміром 75 доларів щомісячно будуть надходити на криптогаманець, а потім їх можна вивести на банківську картку.
9. Грошова допомога від Європейського суду з прав людини
Громадяни нашої країни, які постраждали від російської агресії, можуть отримати компенсацію від Європейського суду з прав людини – від 5000 до 30000 євро. Причому можна подати заяву щодо компенсації як матеріальної, так і моральної шкоди. Матеріальна залежить від вартості втраченого, наприклад, зруйнованої квартири чи авто.
Щоб отримати таку допомогу, треба подати заяву на сайті Європейського суду з прав людини впродовж чотирьох місяців з моменту, коли людина постраждала від російської агресії, але не пізніше ніж до 16 січня 2023 р. Претендувати на компенсацію можна в разі загибелі родича, поранення, полону, катування, зґвалтування, руйнування житла тощо – в електронній формі є повний перелік ситуацій. Потрібно буде додати документи, видрукувати заяву та надіслати її Укрпоштою. Відправлення безплатне.
Якщо виникають запитання щодо фінансової допомоги від Європейського суду з прав людини, то можна звернутися до громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини за місцем перебування. Заяву можуть розглядати щонайменше рік. Проте ймовірність отримання компенсації висока, адже минулого року ЄСПЛ визнав порушення прав людини у понад 90 % справ проти Росії і присудив 12 млн євро компенсації. Ухвалює рішення суд, а виплачувати гроші має Росія. Про те, як їх отримати, має повідомити Міністерство юстиції України.
У Європейському суді з прав людини зазначають, що кожна заява важлива, бо допомагає не тільки отримати постраждалим компенсацію за завдану шкоду, але й засудити дії агресора та запобігти новим злочинам.
Згадані програми підтримки дають ВПО змогу забезпечити себе житлом та роботою, допомагають почуватися впевненіше на новому місці життя. Понад те, такі заходи підтримки можуть підштовхнути громадян, які перебувають у зоні бойових дій і не наважуються евакуюватися через побоювання залишитися без засобів існування, виїхати до безпечніших регіонів.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Фото: НІСД