Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Жовтень 2024 року

Поділитися:

Цифрова трансформація економіки продовжує відігравати критично важливу роль в інтеграції України до європейського цифрового простору, у впровадженні інноваційних технологій під час війни та підвищенні стійкості держави. Серед важливих подій цифрової трансформації економіки в жовтні поточного року варто виділити такі.

Інтеграція України до європейського цифрового простору. 09 жовтня 2024 р. в Брюсселі відбулась двостороння зустріч України та Європейської комісії з питань державного управління. Серед досягнень – забезпечення відповідності національних реформ європейським стандартам та повної інтеграції України до цифрового простору ЄС [1]. Такі заходи підвищують ефективність впровадження європейських цифрових стандартів. Значний прогрес спостерігається в імплементації Європейської рамки взаємодії (European Interoperability Framework), що зазначено в інформаційних бюлетенях про цифрове державне управління в Україні у 2024 р. (Digital Public Administration factsheets) [2]. Подальші кроки мають бути спрямовані на напрацювання змін та адаптацію вітчизняного законодавства до вимог європейського Регламенту цифрової ідентифікації (eIDAS 2.0) [3], Директиви Європейського Союзу із забезпечення високого рівня кібербезпеки мережевих та інформаційних систем (NIS2) [4], а також збільшення покриття швидкісним інтернетом та відновлення телеком-інфраструктури. У межах переговорного процесу обговорювалися також досягнення та плани України щодо впорядкування, доступності, якості та цифровізації адміністративних послуг, а також їх узгодження із законодавством ЄС відповідно до європейських структур оперативної сумісності (European Interoperability framework) та єдиного цифрового шлюзу (Single Digital Gateway). Запровадження таких заходів поліпшить надання електронних послуг і забезпечить повну взаємодію з цифровими системами ЄС.

Досягнуто значного прогресу в упровадженні е-довірчого списку послуг між Україною та ЄС [5]. Ці послуги спрощують створення, перевірку й валідацію електронних підписів і цифрових сертифікатів з країн Європейського Союзу та додають іноземних провайдерів до списку довірених осіб Центрального засвідчувального органу України. Проте визнання іноземних сертифікатів відкритих ключів, електронних підписів, а також їх використання під час взаємодії між субʼєктами різних держав потребує нових інноваційних рішень щодо інтеграції України у світовий цифровий інформаційний простір.

Україна активно рухається у напрямі повної цифровізації державних послуг, що сприяє інтеграції до цифрового простору ЄС, зміцнює економічний потенціал через взаємне визнання електронних довірчих послуг між Україною та ЄС. Наша держава приєдналася до консорціуму Potential, який працює над розробкою європейського гаманця цифрової ідентичності (European Digital Identity Wallet, EUDI).

Крім того, Комітет Верховної Ради України з питань цифрової трансформації рекомендував ухвалити в другому читанні законопроєкт щодо функціонування національної системи конфіденційного зв’язку та національної електронної комунікаційної мережі [6]. Ухвалення цього законопроєкту свідчить про незмінну стратегію України щодо зміцнення економічного потенціалу та правових основ функціонування електронної комунікаційної мережі з використанням інноваційних технологій. Проте впровадження законодавчих змін у цій сфері потребуватиме координації заходів і приведення їх у відповідність до норм, передбачених Законом України «Про електронні комунікації» [7].

Міжнародна підтримка. У межах проєкту DT4UA Академія електронного управління (Естонія) оголосила тендер на закупівлю послуг з розробки інструментів оперативної сумісності (інтероперабельності) на основі системи «Трембіта» для Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС). Розробка програмних інтерфейсів для електронної інформаційної взаємодії з державними органами дозволить здійснювати передбачені чинним законодавством верифікацію та підтвердження даних пільгових категорій громадян, актуалізацію адресної інформації й надання даних про осіб з інвалідністю.

Для відновлення телекомунікаційного сектора, який зазнав мільярдних збитків від початку повномасштабного вторгнення, поліпшення якості мобільного зв’язку, збільшення покриття фіксованим і мобільним інтернетом в Україні Міжнародна фінансова корпорація (IFC) і ЄБРР за підтримки Європейської комісії та уряду Франції 10 жовтня 2024 р. підписали договір про спільне фінансування в розмірі 435 млн дол. США для lifecell LLC і «Datagroup-Volia»1. Завдяки таким інвестиціям у бізнес та підтримку телеком-операторів 10 млн споживачів зможуть отримати поліпшений мобільний звʼязок, а близько 4 млн домогосподарств – швидший та надійніший доступ до широкосмугового інтернету. 

Залучення стратегічних інвестицій у реалізацію спільних українсько-швейцарських проєктів, розвиток інновацій та спільні ініціативи для відбудови України розглядалися на засіданні Українсько-швейцарського спільного економічного комітету в жовтні місяці поточного року. Зокрема, обговорювалися можливості співпраці в інженерії та виробництві напівпровідників, у галузі автономних транспортних засобів на наступні п’ять років і можливості в ІТ-індустрії, пов’язані з розвитком Глобальної інноваційної візії України (WINWIN). Крім того, у вересні 2024 р. Міністерство цифрової трансформації України та уряд Швейцарії підписали Меморандум про співпрацю у сфері системної цифрової трансформації України. Документ передбачає виділення 58,7 млн швейцарських франків на цифрову трансформацію соціально важливих сфер державної політики й цифровий розвиток громад протягом 2024–2028 рр. [8].

Посилення уваги до штучного інтелекту. Пакт майбутнього та Глобальний цифровий договір ООН, ухвалений у вересні 2024 р. в Нью-Йорку (США), розглядається як перша всеосяжна глобальна структура цифрової співпраці та управління штучним інтелектом (ШІ) із дорожньою картою, яка включає міжнародну наукову групу щодо ШІ [9]. Документ також містить глобальне зобов’язання стосовно управління даними і конкретних дій урядів до 2030 р. У межах реалізації проєкту EU4DigitalUA Міністерство цифрової трансформації України оприлюднило документ «Права людини в епоху штучного інтелекту. Виклики та правове регулювання» [10], що містить рекомендації для бізнесу та державних органів під час застосування ШІ, а також аналіз регулювання ШІ в ЄС та США. З метою впровадження та використання відповідних систем ШІ для суспільних відносин у цифровій сфері в Україні в жовтні поточного року вітчизняні IT-компанії підписали Декларацію про саморегулювання у сфері штучного інтелекту [11], що є першим кроком у підготовці до майбутнього вітчизняного законодавства у сфері ШІ. Декларація передбачає створення правил використання ШІ, яких необхідно буде дотримуватись компаніям при розробці інноваційних продуктів.

Довідково. Серед компаній-підписантів Декларації: Grammarly – комунікації та продуктивність; MacPaw – програмне забезпечення для macOS та iOS; LetsData – виявлення та аналіз загрозливих інформаційних кампаній в медіапросторі; DroneUA – екосистеми в нових сферах розвитку; WINSTARS.AI – персоналізовані AI-рішення для бізнесів; Gametree.me – пошук геймерів для спільної гри; YouScan.io – платформи для аналітики соціальних медіа; EVE.calls – голосові та розмовні технологій ШІ; Valtech – комплексні цифрові рішення для глобальних бізнесів.

Розвиток статистичних спостережень. 15 жовтня 2024 р. Кабінет Міністрів України затвердив план державних статистичних спостережень на 2025 р. [12], зокрема щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) на підприємствах, що сприятиме формуванню інформації про впровадження підприємствами цифрових технологій для інформаційного забезпечення аналізу розвитку ІКТ та електронної торгівлі. Такі заходи є незмінним поступом України до імплементації законодавства ЄС, обміну даними на основі європейської методології [13] та затвердженого для України переліку показників Індексу цифрової економіки й суспільства (DESI) [14].

Активізувалися зусилля експертів щодо популяризації відкритих даних у бізнесі, науці, громадській діяльності в межах програми Open Data Ambassadors. Статус амбасадорів та гранти на розвиток власних рішень за популяризацію відкритих даних у сумі 400 тис. грн отримали четверо експертів. Серед переможців – А. Химчук, керівник проєктів у сфері протидії корупції; В. Задворний, виконавчий директор ГО «Технології прогресу»; Є. Глізер – курс з відкритих даних для бізнес-спільноти; П. Ткаченко – система моніторингу та аналізу радіаційних даних, спрямована на створення даних в екологічній сфері. З’являються нові освітні програми, що дозволяють користувачам розвивати навички комунікацій, лідерства і застосовувати нові можливості для бізнесу на основі відкритих даних. Вузьким місцем у цьому аспекті є відсутність стандартів та невизначеність майбутнього розвитку інноваційних технологій в умовах війни.

Висновки 

Цифрова трансформація економіки України в жовтні 2024 р. набула подальшого розвитку щодо впровадження європейських цифрових стандартів та цифрових технологій у всіх сферах економіки. Бізнес та урядові структури здійснюють заходи щодо імплементації й узгодженості процесів інтеграції України до цифрового простору ЄС. Такі зміни демонструють стратегічну важливість цифрової трансформації економіки для забезпечення стійкості, підтримки та взаємодії з цифровими системами ЄС в умовах війни й повоєнного відновлення.

 

Список використаних джерел

  1. Переговори щодо вступу України в ЄС: Україна зустрілась з Європейською Комісією. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/peregovori-shchodo-vstupu-ukraini-v-es-ukraina-zustrilas-z-evropeyskoyu-komisieyu
  2. NIFO – National Interoperability Framework Observatory. URL: https://interoperable-europe.ec.europa.eu/collection/nifo-national-inte…-2024
  3. Regulation (EU) 2024/1183 of the European Parliament and of the Council of April 11, 2024 amending Regulation (EU) No 910/2014 establishing a European digital identity systemURLhttps://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/TXT/?uri=CELEX%3A32024R1183#
  4. Directive (EU) 2022/2555 of the European Parliament and of the Council of 14 December 2022 on Measures for a High Common Level Of Cybersecurity Across the Union, Amending Regulation (EU) No 910/2014 and Directive (EU) 2018/1972, and Repealing Directive (EU) 2016/1148 (NIS 2 Directive) (Text with EEA relevance)URLhttps://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX%3A32022L2555
  5. Кабмін ухвалив постанову про е-довірчий список послуг між Україною та ЄС. URL:https://jurliga.ligazakon.net/news/230912_kabmn-ukhvaliv-postanovu-pro-…
  6. Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі : Проєкт Закону від 20.11.2023 № 10273. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43261
  7. Про електронні комунікації : Закон України від 01.07.2024 № 1089-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1089-20#Text
  8. Швейцарія виділяє 58,7 млн франків на цифровізацію публічного управління та розвиток регіонів України: Мінцифра й Уряд Швейцарії підписали меморандум. URL: https://www.eda.admin.ch/countries/ukraine/fr/home/actualite/nouveautes…
  9. The United Nations members adopted a Global Digital Compact shaping a safe and sustainable digital future for all. URLhttps://digital-strategy.ec.europa.eu/en/news/united-nations-members-ad…
  10. Human Rights in the Era of Artificial Intelligence Challenges and Legal Regulation. URLhttps://eufordigital.eu/uk/library/human-rights-in-the-area-of-artificial-intelligence-challenges-and-legal-regulation/
  11. Декларація про саморегулювання у сфері штучного інтелекту в Україні. URL: https://thedigital.gov.ua/storage/uploads/files/page/community/docs/Дек…
  12. Про затвердження плану державних статистичних спостережень на 2025 рік : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.10.2024 № 1003-р. URLhttps://www.ukrstat.gov.ua/norm_doc/proekt/proekt_23.05.2024/plan.pdf
  13. Regulation (EU) 2019/2152 of the European Parliament and of the Council of 27 November 2019 on European business statistics, repealing 10 legal acts in the field of business statistics (Text with EEA relevance). URL: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2019/2152/oj
  14. Про затвердження переліку показників Індексу цифрової економіки та суспільства (DESI) : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 774-р. URLhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/774-2023-%D1%80#Text

______________________________________________________________________________

[1] Довідково. Компанії lifecell LLC та Datagroup-Volia нещодавно об’єдналися в нову групу Datagroup-Volia-lifecell після того, як їх придбали холдинг NJJ та фонд Horizon Capital.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД