Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Травень 2024 року

Поділитися:

Цифрова трансформація економіки України в травні 2024 р. була спрямована на підвищення стійкості економіки й посилення здатності держави реагувати на агресію РФ. Підтриманий ЄС проєкт «Цифрова трансформація для України» (DT4UA) забезпечує швидке реагування на потреби, викликані війною, і розширює можливості щоденного управління у пріоритетних напрямах.

Розглянемо основні події, що відбулися в травні 2024 р., і сприяли зміцненню стійкості цифрової економіки та поглибленню європейської інтеграції України.

У сфері розвитку цифрових сервісів та середовища надання послуг «Дія»

З метою забезпечення належного функціонування правового режиму «Дія Сіті» та адаптації його до умов воєнного стану в Україні Верховна Рада України взяла за основу законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» [1]. Серед питань нормативного регулювання: особливості оподаткування податком на доходи фізичних осіб; набуття статусу резидента «Дія Сіті»; функціонування реєстру «Дія Сіті»; заборона набуття статусу резидента «Дія Сіті», у статутному (акціонерному) капіталі якого є громадяни держави-агресорки; уточнення змісту дуальної форми освіти та бронювання військовозобов’язаних, які працюють чи виконують роботи та/або надають послуги за гіг-контрактом тощо. 

Мережа центрів «Дія.Бізнес» та мережа мультимаркетів «Аврора», за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та Міністерства у справах ветеранів України, ініціювали національний проєкт освітньо-грантової програми «Траєкторія» [2]. Проєкт покликаний надати ветеранам, військовослужбовцям та членам їх сімей ресурси й інструменти для започаткування і розвитку власної справи. За результатами навчання та презентації бізнес-проєктів 50 учасників отримають на конкурсній основі по 100 000 грн фінансової підтримки.

Довідково. Український ветеранський фонд Мінветеранів надав грантів на понад 500 проєктів для розвитку власної справи – від кав’ярні до надання психологічної допомоги.

Україна та Польща підписали меморандум про розширення можливостей польсько-української співпраці у сфері цифрових технологій та інновацій, розвитку ІТ-індустрії, штучного інтелекту, електронного урядування, розвитку «Дії», «mObywatel» тощо [3].

Довідково. У Польщі функціонують датацентр Державної податкової служби України, який Польща побудувала на пільгових умовах, а також резервний центр обробки даних для розміщення систем Міністерства юстиції України. Завдяки таким центрам дані українців зберігаються в безпеці, а цифрова держава безперебійно працює.

Для підтримки українських стартапів Google виділяє Фонду підтримки українських стартапів 10 млн дол. США на відновлення бізнесу, що постраждав через війну [4]. Пріоритет надаватимуть компаніям, які використовують штучний інтелект. Окрім зазначеного фінансування, стартапи можуть отримати додаткові 350 тис. дол. США у вигляді кредитів Google Cloud для доступу до інноваційних рішень та продуктів Google. Фонд уже надав компаніям 5 млн дол. США для підтримки стартапів. 

Суму грантів кластеру Brave1 у сфері Defense-tech, який стартував з 10 травня поточного року, збільшено до 500 тис. грн, 1 та 2 млн грн, що дасть змогу виробникам поліпшити результати технологічних рішень та вдосконалити свої продукти для потреб фронту. 

Довідково. На сьогодні в межах програми видано 189 грантів на загальну суму 3,3 млн дол. США [5]. Завдяки грантовій підтримці поліпшено технологічний рівень готовності понад 80 % технологічних розробок. 

У сфері поліпшення обміну даними між реєстрами та постачальниками послуг

Завдяки програмі «єВідновлення» понад 57 тис. українців отримали кошти на ремонт житла або купівлю нового замість зруйнованого через бойові дії [6]. Згідно з програмою, грошову допомогу на відновлення житла нині збільшено до 500 тис. грн, або передбачено надання сертифікату на купівлю нового в разі неможливості відбудови зруйнованого.

Довідково. Загальна сума виплат на відновлення житла становить понад 11 млрд грн. Завдяки програмі «єВідновлення» 54,5 тис. громадян отримали виплати для відбудови пошкодженого житла на загальну суму понад 5,8 млрд грн; 2,8 тис. українців придбали нові домівки за житлові сертифікати, які отримали як компенсацію за знищене житло.

У сфері розробки управління електронними системами

Міністерство цифрової трансформації України спільно з партнерами презентувало Стратегію розвитку електронних комунікацій до 2030 року, яка спрямована на відновлення інфраструктури електронних комунікацій як фундаменту економіки [7]. Стратегія визначає заходи, які потрібні для відновлення та розвитку сфери електронних комунікацій в умовах війни та повоєнної відбудови, зокрема щодо удосконалення державної політики, поліпшення послуг споживачам, інтеграції України до єдиної роумінгової зони з ЄС тощо. Серед пріоритетних напрямів стратегії – сприяння стійкості мережі (Internet Resilience) і технологічній нейтральності, а також створення умов для поліпшення послуг мобільного зв’язку та фіксованого й мобільного інтернету. 

Довідково. За попередніми оцінками, оператори електронних комунікацій готові інвестувати 6 млрд дол. США протягом наступних семи років в Україні. За час повномасштабного вторгнення РФ в Україну компанія «Vodafone» вже інвестувала в розвиток телекомунікацій 9,3 млрд грн і оголосила, що планує інвестувати ще 10 млрд грн. Компанія СЕО «Датагруп-Воля» оголосила про інвестиції в телекомунікації розміром 5,5 млрд грн, а «Київстар» протягом 2024–2026 рр. має намір інвестувати понад 23,5 млрд грн, надаючи перевагу інфраструктурним проєктам компанії, розширенню використання технології 4та розвитку цифрових послуг. В Україні «Vodafone Nokia» в тестовому режимі вперше запустила інтернет 5G.

З метою об’єднання зусиль для відновлення та розвитку електронних комунікацій в Україні «Київстар», «Vodafone Україна», «Датагруп»підписали меморандум з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра й надання послуг поштового зв’язку (НКЕК). У рамках співпраці напрацьовуватимуться рішення щодо: розширення покриття мобільним зв’язком та широкосмуговим мобільним інтернетом для населення; відновлення зруйнованої внаслідок бойових дій інфраструктури електронних комунікацій та забезпечення функціонування електронних комунікацій під час дії воєнного часу й після його припинення [8].

Довідково. За час повномасштабного вторгнення було знищено або пошкоджено 4 300 базових станцій мобільного зв’язку та 25 % фіксованих мереж.

Верховна Рада України у другому читанні ухвалила законопроєкт щодо імплементації норм європейського законодавства та виконання зобов’язань із отримання режиму внутрішнього ринку з ЄС у частині послуг роумінгу та приєднання України до єдиного цифрового ринку з країнами ЄС (Roam like at home, RLAH) [9]. Завдяки цьому рішенню українці матимуть можливість користуватися єдиними тарифами мобільного зв’язку та інтернету на території 27 країн ЄС, а також в Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії без сплати коштів за послуги роумінгу на постійній основі.

Під час проведення в травні поточного року Digital Power Summit 2024 презентовано результати пілотного вимірювання цифрової трансформації в межах України на основі Індексу цифрової трансформації територіальних громад України та відзначено громади, які досягли цифрових успіхів за такими напрямами: цифрові інструменти в освітній, медичній, соціальній та фінансовій сферах; цифрова економіка та цифрові послуги; кібербезпека та кіберстійкість; розвиток людського капіталу [10]. Для вимірювання Індексу використовувались такі показники, як: цифрова економіка в територіальних громадах; цифрова інфраструктура; цифровізація публічних послуг; розвиток цифрових навичок населення та цифрова трансформація органів місцевого самоврядування. Індекс дозволяє громадам вперше визначити цифрову зрілість, що залежить від активності влади на місцях і мешканців громади. 

У сфері електронного урядування

У межах проєкту DT4UA в травні поточного року українська делегація взяла участь у конференції з електронного урядування e-Governance Conference 2024 у м. Тарту (Естонія), яку щорічно організовує Академія електронного управління (eGA). Українська делегація представила сервіси, які не мають аналогів у світі («єВідновлення», комплексна послуга для бізнесу «е-Підприємець», чатбот «єВорог» тощо), та ознайомила учасників конференції з новою стратегією електронних комунікацій та розвитку енергостійких мереж у поступі до інтеграції в Єдиний цифровий ринок ЄС [11].

У сфері розвитку інфраструктури цифрової освіти

Міністерство цифрової трансформації України спільно з «EdCamp Ukraine» підписало меморандум про співпрацю у сфері цифровізації системи освіти щодо розвитку цифрових навичок, цифрових інновацій, розбудови якісного навчального середовища та надолуження освітніх втрат і розривів [12]. З метою поліпшення знання з української та англійської мов, математики, а також розвитку софт-скіл презентовано національну онлайн-платформу ПОВІР для навчання учнів середньої та старшої школи, а також вибрані результати в дослідженні соціально-емоційних навичок для поліпшення якості життя (ДоСЕН-2023) для подальшого масштабування [13].

Завдяки євроінтеграційному проєкту «Підтримка цифрової трансформації» щодо сприяння розвитку України за підтримки USAID і UK Dev розпочато реалізацію нових інноваційних рішень Open Data Hackathon на основі відкритих даних з можливістю подальшої участі інноваторів в Open Data Accelerator із загальним грантовим фондом понад 5,8 млн грн [14]. Хакатон «Future Simple Hack» створив унікальну платформу інноваторів для обміну знаннями, пошуку та народження ідей, які трансформують вивчення англійської мови в межах мовної програми «Future Perfect», що слугує фундаментом для цифрової трансформації економіки та створення спільних інноваційних стартапів. Переможцями першого хакатону стали команди, які презентували: ідею платформи, керовану штучним інтелектом (Re:JAM); інтерактивну навчальну платформу для поліпшення рівня володіння англійською мовою («Ed Talk») через спілкування з AI-персонажами, а також кросплатформений продукт з функціоналом («Native Future»). За ініціативою Міністерства цифрової трансформації України в межах мовної програми «Future Perfect» у Європі реалізується серія хакатонів DEV Challenge

Довідково. У межах «Future Simple Hack» команди змагалися за найкраще рішення щодо інструментів на основі ШІ стосовно підвищення доступності наявних освітніх ресурсів для користувачів з інвалідністю (AI-челендж), а також продуктів із мультимодальними навчальними ресурсами для вивчення англійської мови (EdTech-челендж). Зокрема, хакатон передбачав інтенсиви в Програмі розвитку ООН (UNDP) в Україні та Chief Solutions Architect у «Дії».

Цифровій трансформації економіки та модернізації реальної економіки в умовах повномасштабної війни РФ проти України й повоєнного відновлення притаманна економічна невизначеність. Обмін досвідом роботи у сфері цифровізації та співпраця України з європейськими державами у сфері цифрової трансформації економіки є важливим етапом спільних досягнень у прийнятті стратегічних рішень щодо розбудови стійкості цифрової держави на шляху до єдиного цифрового ринку ЄС.

_____________________________________________________________________________

[1] Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні : Проєкт Закону від 23.05.2023. № 9319. URLhttps://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41965

[2] Національна програма «Траєкторія» для ветеранів, військових та другого з подружжя: отримайте грант на розвиток власної справи. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/natsionalna-programa-traektoriya-dlya-ve…

[3] Посилюємо міжнародне партнерство у сфері цифровізації: Україна та Польща підписали меморандум. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/posilyuemo-mizhnarodne-partnerstvo-u-sfe…

[4] Фонд підтримки виділяє $10 млн для українських стартапів: подавайте заявки. URLhttps://www.kmu.gov.ua/news/fond-pidtrymky-vydiliaie-10-mln-dlia-pidtry…

[5] Defense tech кластер Brave1 запускає оновлену грантову програму для українських розробників. URL: https://thedigital.gov.ua/news/defense-tech-klaster-brave1-zapuskae-ono…

[6] 57 тис. українців відбудувалися чи купили нове житло з єВідновленням: результати першого року роботи програми. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/57-tis-ukraintsiv-vidbuduvalisya-chi-kup…

[7] Мінцифри презентувало стратегію розвитку електронних комунікацій до 2030: долучайтеся до обговорення. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/mintsifra-prezentuvala-strategiyu-rozvit…

[8] «Київстар», Vodafone Україна і НКЕК підписали меморандум про розвиток електронних комунікацій. Також свій підпис поставив СЕО «Датагруп-Volia» Михайло Шелемба, ймовірно, представляючи LifecellURLhttps://dev.ua/news/kyivstar-vodafone-ukraina-i-nkek-pidpysaly-memorand…

[9] Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу : Проєкт Закону від 17.11.2023. №10265. URLhttps://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43187

[10] Цифровізація громад: відбувся Digital Power Summit 2024. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/tsifrovizatsiya-gromad-vidbuvsya-digital… 2024

[11] Україна взяла участь у Конференції з електронного урядування в Естонії. URL:

https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-vzyala-uchast-u-konferentsii-z-elektronnogo-uryaduvannya-v-estonii

[12] Мінцифра та EdCamp Ukraine підписали меморандум про співпрацю у сфері цифровізації системи освіти. URL: https://thedigital.gov.ua/news/mintsifra-ta-edcamp-ukraine-pidpisali-me…

[13] Соціально-емоційні навички для поліпшення якості життя. Короткий виклад звіту ДоСЕН-2023. Том 1. Учнівство про себе. URL: https://sqe.gov.ua/wp-content/uploads/2024/05/Korotkiy-viklad-zvitu-DoS…

[14] Отримайте грант на свій стартап: реєструйтеся на Open Data HackathonURL: https://thedigital.gov.ua/news/otrimayte-grant-na-sviy-startap-reestruytesya-na-open-data-hackathon

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД