Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Серпень - вересень 2024 року

Поділитися:

У серпні – вересні 2024 р. цифрова трансформація економіки України й далі відігравала критично важливу роль у впровадженні інноваційних технологій під час війни та підвищенні стійкості країни. Серед визначальних подій цифрової трансформації економіки в цей період варто виокремити такі.

Інтеграція України до європейського безпекового простору формує спільне стратегічне безпекове середовище, зокрема – заходи щодо зміцнення економічного потенціалу на ринку оборонних технологій [1]. Участь делегації Міністерства цифрової трансформації України в серпні п. р. в щорічному Братиславському форумі глобальної безпеки «GLOBSEC 2024» та налагодження співпраці з головними геймченджерами на ринку оборонних технологій щодо нових систем озброєнь у сфері defense tech зміцнюють економічний потенціал України, значно розширюють можливості розвивати важливі технологічні рішення, що змінюють хід війни [2]. Загалом передбачено розширену співпрацю у сфері defense tech з постійними стратегічними партнерами щодо розроблення проєктів з компанією «Meta» для коректного модерування воєнного контенту з України та спільних проєктів на базі мовних моделей штучного інтелекту (ШІ) «Llama»; залучення «Microsoft» до створення хмарної стратегії України та реформи кіберурядування; тестування новітньої розробки платформи впровадження хмарних технологій AWS на основі ШІ та системної підтримки компанією «Amazon Web Services» української цифрової інфраструктури.

Довідково. Підписана 5 вересня 2024 р. Європейською комісією Рамкова конвенція Ради Європи про штучний інтелект стосуватиметься ключових сфер, зокрема: прозорості контенту, створеного ШІ; управління ризиками; зобов’язань документування для систем ШІ з високим рівнем ризику та захисту прав людини [3]. Угода узгоджується з принципами Закону ЄС про штучний інтелект, який встановлює правила розміщення на ринку, розгортання та використання систем ШІ, а також інші відповідні законодавчі акти, які встановлюють глобальні стандарти підзвітності, безпеки та справедливості в ШІ.

Збільшення грантів у вересні поточного року до 4 та 8 млн грн для розробників оборонних інновацій згідно з оновленою грантовою програмою «Defense tech-кластер Brave1» дасть змогу створювати більше оборонних технологій, таких як БПЛА, наземні та морські роботизовані комплекси, системи РЕБ та кіберборотьби, засоби розвідки, ракетно-артилерійські засоби враження, зброя на нетрадиційних принципах дії тощо [4]. Крім того, за підтримки «American Enterprise Fund» та «Seeds of Bravery» українська делегація, до складу якої ввійдуть 24 стартапи, отримала можливість продемонструвати свої інноваційні розробки великим технологічним компаніям, укласти вигідні контракти та залучити інвестиції під час проведення найбільшої технологічної конференції «Web Summit 2024», яка відбудеться в листопаді п. р. в Лісабоні (Португалія) [5].

Довідково. Нині в межах програми «Defense tech-кластер Brave1» видано 299 грантів – 262 гранти на 4 930 000 дол. США та 37 грантів на 67 млн грн. 

Гармонізація вітчизняного законодавства з європейським у сфері інформатизації. Ухвалення урядом у серпні 2024 р. пріоритетних напрямів та завдань (проєктів) цифрової трансформації на 2024–2026 рр. як невіддільного складника до вимог Європейського Союзу у сферах інформатизації, електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, користування радіочастотним спектром сприятиме розвитку системи електронної взаємодії органів виконавчої влади та Єдиного державного вебпорталу відкритих даних [6]. Основну увагу спрямовано на проєкти у сферах національної безпеки та оборони, юстиції, економіки й торгівлі. Утім, інтенсивне впровадження запланованих заходів потребуватиме започаткування проєктів у понад 80 державних органах, установах та підприємствах, які матимуть вплив на створення та наповнення Реєстру публічних електронних реєстрів, що своєю чергою вплине на розвиток функціональних можливостей інформаційної системи управління людськими ресурсами та пришвидшення розвитку сфер електронного резидентства, віртуальних активів і штучного інтелекту. Крім того, такий підхід забезпечить оперативний обмін інформацією між органами влади, пришвидшить логістику, знизить корупційні ризики, підвищить ефективність управління арештованим майном і збільшить надходження до державного бюджету. Цьому сприятиме зареєстрований у Верховній Раді України законопроєкт щодо спрощення процедури державного нагляду у сфері електронних комунікацій та оперативного забезпечення сталості електронних комунікаційних мереж [7].

Довідково. У державному бюджеті на 2024 р. на Національну програму інформатизації розподілено 128 млн грн, з них на: упровадження інструментів для ефективного розподілу паливно-мастильних матеріалів від німецького розробника SAP (43,1 млн грн Міноборони); модернізацію ліцензійного й транспортного реєстру, а також на створення аналітичної підсистеми МВС (43,2 млн грн); створення Єдиного реєстру об’єктів державної власності та онлайн-платформи управління орендою державного майна Фонду державного майна (25,8 млн грн); розроблення програмного забезпечення й захищеної електронної інформаційної взаємодії між АРМА, органами прокуратури та органами досудового розслідування (8,1 млн грн); модернізацію Єдиної державної електронної бази з питань освіти, ПАК «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту», системи автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів МОН (8,5 млн грн) [8].

Розвиток вітчизняного промислового комплексу. Комітет Верховної Ради України з питань цифрової трансформації на засіданні 20 серпня 2024 р. консолідував зусилля щодо визначення спільної візії промислової політики. Зокрема, розглянуто проєкти законів «Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки» [9], «Про промислову політику та забезпечення безперервності підприємницької діяльності в умовах воєнного стану» [10] та «Про засади державної промислової політики» [11] передбачають правові, організаційні й фінансові засади розвитку промисловості. Тим часом реалізація ініціатив у сфері промислової політики засвідчує потребу створити та забезпечити функціонування низки цифрових інструментів: інформаційної системи «Державний реєстр імпортозаміщення та кооперації у стратегічних галузях промисловості», автоматизованої електронно-комунікаційної системи моніторингу та прогнозування стану умов праці на робочих місцях, єдиного реєстру державних резервів; розширення функціональних можливостей єдиної державної електронної системи дозвільних документів та автоматизації в межах Національної програми інформатизації на 2024–2026 рр. [12].

Оцінювання відповідності електронних довірчих послуг. У межах проєкту DT4UA, що його фінансує Європейський Союз, Академія електронного управління (Естонія) оголосила тендер на закупівлю послуг з оцінювання відповідності електронних довірчих послуг, наданих державним підприємством «Дія», на відповідність вимогам Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 910/2014 (eIDAS) і законодавству України у сфері електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації [13].. Реалізація норм зазначеного регламенту сприяє впровадженню гармонізованого підходу до безпеки для громадян, які покладаються на цифрову ідентичність у мережі Інтернет та забезпечення спільної архітектури і довідкової бази на основі загальних стандартів безпеки для захисту конфіденційних даних і систем, що допомагає зміцнити економічну стійкість держави [14]. Зокрема, важливе значення щодо наближення до законодавства ЄС у сфері е-ідентифікації та е-довірчих послуг матиме затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня п. р. Порядок проведення процедури оцінки відповідності у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг [15]. Впровадження електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації в межах внутрішнього ринку сприятиме формуванню цифрового майбутнього й потребуватиме створення передбачуваного регуляторного середовища для підвищення ефективності онлайн-послуг і платформ електронної комерції.

Довідково. Згідно з глобальним рейтингом ООН, що оцінює рівень електронного урядування та залученість громадян до взаємодії з державою через електронні сервіси («E-Government Development Index») за 2024 р., Україна піднеслася зі 102 місця, який вона посідала 2018 р., на 5 місце за рівнем розвитку цифрових державних послуг [16]. Застосунок «Дія» вже налічує майже 21 млн користувачів, для яких доступні 21 документ і понад 30 послуг.

Започаткована Міністерством цифрової трансформації України за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації» комунікаційна платформа сфери відкритих даних «Data, яку фінансують USAID і UK Dev, розширює можливості залучення представників органів державного управління, міжнародних партнерів, експертів та користувачів відкритих даних для участі в розробленні проєкту Стратегії розвитку сфери відкритих даних на 2025–2027 роки [17]. 2023 р. Україна перебувала в трійці лідерів європейського рейтингу сфери відкритих даних «Open Data Maturity», що свідчить про прогрес у доступності даних та повторному використанні інформації державного сектора. Тим часом виклики у сфері відкритих даних в умовах загострення воєнних дій потребують насамперед визначення пріоритетних напрямів розвитку державної політики в цій сфері, гармонізації українського законодавства зі стандартами ЄС та підвищення якості й кількості суспільно потрібних наборів відкритих даних. У серпні п. р. за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України оголошено Програму підтримки й фінансування «Open Data Ambassadors» для фахівців у понад 100 тис. грн на втілення проєктів, персоналізовану освітню програму та створення можливості для нетворкінгу й розвитку особистого бренду [18].

Важливою подією у вересні п. р. стало підписання меморандуму про співпрацю у сфері системної цифрової трансформації між Міністерством цифрової трансформації України та урядом Швейцарії. Меморандум консолідує зусилля щодо визначення спільної візії вдосконалення цифрових рішень у реалізації реформ у сфері охорони здоров’я, соціальній політиці, освіті, гуманітарному розмінуванні, житлово-комунальних послугах, державній статистиці та реформі державного управління, що передбачає можливість упровадити важливі зміни в державі на регіональному та територіальному рівнях [19]. Впродовж 2024–2028 рр. на цифрову трансформацію соціально важливих сфер державної політики й цифровий розвиток громад Швейцарія виділяє 58,7 млн швейцарських франків у межах програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), що його виконує Фонд «Східна Європа». Розширена співпраця сприятиме цифровізації регіонального управління, що дасть змогу регіонам отримати цифрові інструменти та знання, потрібні для поліпшення надання послуг, і запустити ще більше нових сервісів та впровадити зміни, які стають важливим каталізатором реформ, необхідних для відновлення, відбудови та сталого розвитку України. Утім, такий комплексний підхід є важливим для відновлення і розвитку громад, а також забезпечення інклюзивного цифрового доступу та підвищення стійкості громад. 

Національний етап відбору кандидатів малого й середнього бізнесу на участь у європейській премії («European Enterprise Promotion Awards», EEPA) визначив шість категорій переможців, зокрема щодо підтримки цифрових технологій, поліпшення бізнес-середовища та підтримки інтернаціоналізації бізнесу [20]. Два переможці національної премії UEPA візьмуть участь у європейській церемонії нагородження ЕЕРА в листопаді 2024 р. і матимуть змогу презентувати передові українські практики підтримки бізнесу в ЄС у категорії «Відповідальне та інклюзивне підприємництво» на національному, регіональному та місцевому рівнях. 

***

Цифрова трансформація економіки України розширює можливості для соціально-економічного зростання та зміцнення безпеки держави в глобальному середовищі. Водночас наголошено на важливості ініціатив, що сприяють економічній стійкості країни, залученню міжнародних партнерів та адаптації національних стандартів до європейських.

________________________________________________________________

[1Основна промова Президента фон дер Ляєн на Форумі GLOBSEC 2024. URL: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_24_4481

[2Геймченджери війни, розвиток цифрової держави та понад 20 зустрічей з партнерами. URL: https://malva.tv/20240901/hejmchendzhery-vijny-rozvytok-cyfrovoji-derzhavy-ta-ponad-20-zustrichej-z-partneramy/

[3] The European Commission signs historic Council of Europe Framework Convention on Artificial Intelligence and Human Rights. URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/council-europe/european-commissi…

[4] Brave1 збільшив гранти для defense tech-розробників до 8 млн грн. URL: https://mil.in.ua/uk/news/brave1-zbilshyv-granty-dlya-defense-tech-rozr…

[5] Найбільша технологічна конференція Web Summit 2024 пройде у листопаді в Лісабоні. URL: https://komit.rada.gov.ua/news/main_news/75619.html

[6] Деякі питання цифрової трансформації: розпорядження Кабінету Міністрів України № 735-р від 02.08.2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/735-2024-%D1%80#Text

[7Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання державного нагляду в сфері електронних комунікацій та оперативного забезпечення сталості електронних комунікаційних мереж : законопроект № 11431 від 22.07.2024. URL: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/44618

[8] Національна програма інформатизації: уряд розподілив 128 мільйонів гривень. URL: https://thedigital.gov.ua/news/natsionalna-programa-informatizatsii-ury…

[9Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки: законопроект № 11331 від 11.06.2024. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44388

[10Про промислову політику та забезпечення безперервності підприємницької діяльності в умовах воєнного стану: законопроект № 11331-1 від 17.06.2024. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44412

[11Про засади державної промислової політики: законопроект № 11331-2 від 17.06.2024). URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44413

[12Уряд схвалив пріоритетні завдання на 2024–2026 роки в межах Національної програми інформатизації. URL: https://thedigital.gov.ua/news/uryad-skhvaliv-prioritetni-zavdannya-na-…

[13Аудит відповідності вимогам Регламенту eIDAS електронних довірчих послуг Дії: оголошено тендер. URL: https://thedigital.gov.ua/news/audit-vidpovidnosti-vimogam-reglamentu-e…

[14] Regulation (EU) 2024/1183 of the European Parliament and of the Council of 11 April 2024 amending Regulation (EU) No 910/2014 as regards establishing the European Digital Identity FrameworkURL: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2024/1183/oj

[15] Про затвердження Порядку проведення процедури оцінки відповідності у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг: постанова Кабінету Міністрів України № 1062 від 13 вересня 2024 р. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-provedennia-pro…

[16Україна посіла 5-те місце за індексом онлайн-сервісів у глобальному рейтингу ООН. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-posila-5-te-mistse-za-indeksom-o…;

[17Запускаємо громадське обговорення Стратегії розвитку сфери відкритих даних. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/zapuskaemo-gromadske-obgovorennya-strate…

[18] Понад 100 тисяч гривень на втілення проєктів у сфері відкритих даних: реєструйтеся на Open Data Ambassadors. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ponad-100-tisyach-griven-na-vtilennya-pr…

[19] Швейцарія виділяє 58,7 млн франків на цифровізацію публічного управління та розвиток регіонів України: Мінцифра й Уряд Швейцарії підписали меморандум. URL: https://thedigital.gov.ua/news/shveytsariya-vidilyae-587-mln-frankiv-na…

[20Мінекономіки: Обрано переможців національної премії за внесок у розвиток підприємництва – UEPA 2024. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/minekonomiky-obrano-peremozhtsiv-natsionaln…

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД