Резюме. Розглянуто основні події у сфері цифрової трансформації економіки України як підґрунтя її стійкості. Створення сприятливих умов для розвитку цифрових технологій задля забезпечення нового етапу в розвитку цифрової держави через запуск технологічних платформ сприяє формуванню цифрового майбутнього держави та її стійкості в умовах війни й повоєнного відновлення. Набувають поширення технології розширеної реальності, котрі дозволяють створювати високоточні тривимірні моделі дійсних просторів. Такий цифровий перехід створює передумови для побудови нової екосистеми, яка стирає межі між матеріальним і нематеріальним. Виникає потреба окреслити моделі майбутнього економічного розвитку держави, створити уніфіковану інформаційно-комунікаційну систему щодо збору даних (особливо стосовно впровадження екологічно чистих технологій, які пов’язані з відновлюваною енергією, екологічним транспортом, скороченням викидів парникових газів, видалення вуглецю та скорочення відходів). Розкриття потенціалу вебпрофесій у новому поколінні інтернету сприяє в опануванні українцями децентралізованих цифрових застосунків для ухвалення управлінських рішень у всіх секторах економіки.
Серед основних подій у сфері цифрової трансформації економіки України в листопаді 2024 р. доцільно виокремити такі.
У рамках талліннського цифрового саміту «Tallinn Digital Summit 2024» щодо забезпечення цифрового майбутнього, який відбувся 08 листопада 2024 р., українська делегація взяла участь у дискусії, присвяченій ризикам кібербезпеки та використанню цих викликів для сприяння стійкості та інноваціям. Під час обговорення ключових викликів цифрової трансформації економіки відбулася глобальна дискусія стосовно досвіду побудови України як цифрової держави в рамках естонсько-українського партнерства (Global Leadership Fireside Chat: The Estonia-Ukraine Dimension). Україна, попри повномасштабну війну, використовує переваги цифровізації та нових технологій. Проте ці зміни створюють як можливості, так і виклики та вимагають прийняття нових нормативних рішень, наближених до найліпших практик ЄС.
Довідково. З початку повномасштабної війни Естонія витратила понад 550 млн євро на посилення обороноздатності України, що еквівалентно 1,4 % ВВП Естонії і є найвищим показником за цією метрикою. Крім цього, Естонія бере на себе лідерство в багатьох міжнародних форматах підтримки України – ІТ-коаліція, дрон-коаліція та ін.
Також на саміті «Tallinn Digital Summit 2024» Україна анонсувала новий етап у розвитку цифрової держави через запуск інноваційної технологічної платформи «Digital State UA», яка об’єднає ключові аспекти української цифрової екосистеми у сфері GovTech, IT і Tech на міжнародній арені [1] . Завдяки таким кейсам, як-от: інноваційні технології, що їх можна використовувати як у бойових діях, так і в оборонному контексті; медичні технології від діагностики до лікування; високі технології для сільського господарства та харчової галузі; технології розширеної реальності – платформа стане ефективним інструментом для залучення інвестицій і спільного впровадження технологічних інновацій.
З метою забезпечення, реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, що застосовуються до фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з країною-агресором, Указом Президента України від 12 листопада 2024 р. № 761 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» [2]. Серед видів обмежувальних заходів передбачено, зокрема, заборону користування радіочастотним спектром України, обмеження / припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж.
Також на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроєкт щодо сприяння в забезпеченні стійкого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг і заборони демонтажу електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану [3] .
Упровадження нових радіотехнологій у сучасному інформаційному середовищі є ключовим етапом розвитку бездротових комунікацій і використання радіочастотного спектра. Частоти є ключовим ресурсом для забезпечення якісного мобільного зв’язку та інтернету. 19 листопада 2024 р. в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, відбувся аукціон з придбання ліцензій на користування радіочастотним спектром відповідно до Плану розподілу і користування радіочастотним спектром в Україні [4]. За результатами аукціону прогнозують, що оператори перерахують до державного бюджету 2,8 млрд грн, а держава надасть операторам ліцензії на 15 років [5]. Такий підхід дає змогу здійснювати перерозподіл спектра для різних видів радіозв’язку з урахуванням глобальних тенденцій розвитку радіотехнологій та наближення їх до загальноєвропейських стандартів і сприяє видачі нових ліцензій на користування радіочастотним спектром операторам електронних комунікацій для розбудови нових мереж, упровадження нових радіотехнологій та підвищення якості надання послуг абонентам.
Довідково. На аукціоні з придбання ліцензій на користування радіочастотним спектром розіграно п’ять лотів у трьох сегментах нових радіочастот для технології 4G : 2100 МГц, 2300 МГц і 2600 МГц. «Київстар» виграв боротьбу за два лоти із загальною сумою фінальних ставок 1,44 млрд грн, а «Vodafone Україна» – два лоти на суму 988 млн грн. Попередній аукціон радіочастот проводили 2018 р.
Ухвалена Кабінетом Міністрів України постанова щодо віднесення технічних засобів електронних комунікацій до переліку об’єктів, яким забезпечено пріоритетне електропостачання під час відімкнень світла в умовах балансових і мережевих обмежень, дозволить значно поліпшити стійкість та підвищити надійність електронних комунікаційних мереж [6]. Перелік об’єктів охоплює операторів, безперервна робота яких є критичною для забезпечення зв’язком цілих регіонів під час знеструмлень. Особливо актуальним є виокремлення критичних об’єктів у контексті створення законодавчого підґрунтя щодо об’єднання ринків електричної енергії України та ЄС, яке перебуває на розгляді в комітетах Верховної Ради України [7] для повної ринкової інтеграції України як Договірної Сторони Енергетичного Співтовариства до єдиного європейського ринку електричної енергії, а також створення простих та зрозумілих правил імплементації в українське законодавство процесів, спрямованих на сполучення ринків.
Створення за ініціативи Міністерства цифрової трансформації карти інтернету під час знеструмлень, масштабованої на всю територію країни інтернет-провайдерами і розміщеної на публічних дашбордах, є особливо актуальним у ситуаціях, коли ворог постійно намагається вразити критичну інфраструктуру [8] .
Довідково. Технологія xPON демонструє свою ефективність у складних умовах, пов’язаних з перебоями електроживлення в Україні. Кількість домівок, під’єднаних до технології xPON, зросла у 2024 р. з 2,5 млн до 3,9 млн, що становить 46 % користувачів фіксованого інтернету. Ця технологія має потужний потенціал для впровадження гігабітного під’єднання, що відповідає загальноєвропейській стратегії побудови гігабітного суспільства [9] .
У межах вебсаміту «Web Summit 2024», який проходив 11–14 листопада 2024 р. в Лісабоні, Міністерство цифрової трансформації запустило міжнародний проєкт – маркетплейс українських технологічних компаній «CodeUA» [10]. Попри повномасштабне вторгнення РФ, технологічний сектор України демонструє надзвичайну стійкість та єдність. Головною метою участі стартапів у вебсаміті є пошук інвестицій, нових партнерів і клієнтів, а також можливостей виходу на нові ринки. На «Web Summit 2024» Україну представили 24 стартапи від AI, Healthcare до Edtech та Insurance tech. Серед них, наприклад, «Beholder», що розробляє набір нейромереж для пошуку корисних копалин, «Cardiomo» – розробник рішень для моніторингу здоров’я серця, та багато інших. За результатами роботи вебсаміту українські стартапи домовилися про партнерство з понад 80 компаніями та попередньо залучили понад 2 000 нових клієнтів зі США, Катару, Саудівської Аравії, Бразилії та європейських країн. Також стартапи отримали софт-комітменти про залучення ангельського інвестування від низки інвесторів із чеками від 100 до 500 тис. дол. США. Вітчизняний стартап «Bliss Brain» увійшов до десятки фіналістів конкурсу стартапів. Реалізація ініціатив у «CodeUA» допоможе бізнесам з усього світу знайти надійних виконавців з України для реалізації технологічних проєктів та масштабувати технологічний потенціал України через партнерство з компаніями з усього світу. Проте для дальшого виходу на нові ринки потрібно полегшити доступ фаундерів до фінансування та ресурсів.
Довідково. ІТ-галузь в Україні є однією з ключових в економіці, налічує понад 300 000 висококваліфікованих спеціалістів та близько 5 000 гравців. 2023 р. український технологічний сектор посів 46 місце серед ста країн згідно з Global Startup Ecosystem Index від Startupblink.
В Україні дедалі популярнішими стають технології розширеної реальності, котрі дозволяють створювати високоточні тривимірні моделі дійсних просторів, що відкриває нові можливості для їх застосування в таких галузях, як нерухомість, архітектура, інженерія та віртуальні шоуруми. Експериментальний проєкт щодо створення, упровадження та забезпечення функціонування цифрової платформи системи управління багатоквартирними будинками «Наш дім», ухвалений постановою Кабінету Міністрів України [11], має стати дієвим інструментом для збору аналітики та ухвалення ефективних рішень у формуванні житлової політики. Цей захід реалізують за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», фінансованого USAID та UK Dev. Утім, реалізація експериментального проєкту вимагатиме створення уніфікованої інформаційно-комунікаційної системи щодо збору даних, а надто у створенні зелених індустрій та розумних міст, для підвищення енергоефективності, зменшення викидів вуглецю і розвитку екологічно чистих технологій в багатоквартирних будинках та управління ними.
Новий освітній проєкт «Карʼєра у Web 3.0», започаткований у листопаді 2024 р. на національній едьютейнмент освітній платформі «Дія.Освіта», націлений на розкриття потенціалу вебпрофесій у новому поколінні інтернету. Web 3.0 базується на блокчейн-технологіях і надає українцям можливість опанувати нову технологію, створювати нові децентралізовані застосунки в розважальному форматі та контролювати свої дані в цифровому просторі. Оволодіння українцями технології Web 3.0 сприятиме збільшенню експорту цифрових послуг і доступу до глобального ринку, залученню іноземних інвестицій та створенню нових робочих місць, що особливо важливо в умовах війни.
Довідково. У 2022 р. глобальний ринок стартапів Web 3.0 оцінили у 3,34 млрд дол. США, а до 2030 р. прогнозують його зростання до 49,1 млрд дол. США, тобто в понад 14 разів [12] .
В умовах повномасштабної війни РФ проти України цифрова трансформація економіки стала рушієм економічних змін і відіграє ключову роль у нарощуванні технологічних переваг та забезпеченні стійкості держави.
______________________________________________________________________________
[1] Digital State UA: презентували платформу цифрової України. URL: https://thedigital.gov.ua/news/digital-state-ua-prezentuvali-platformu-…
[2] Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 листопада 2024 р. «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» : Указ Президента України від 12 листопада 2024 р. № 761/2024. URL: https://www.president.gov.ua/documents/7612024-52745
{3] Про внесення змін до статті 115 Закону України «Про електронні комунікації»: Проєкт закону № 9593. URL: https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/256113.html №10273. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43261
[4] Аукціон радіочастот: як це вплине на якість мобільного зв’язку в Україні. URL: https://thedigital.gov.ua/news/auktsion-radiochastot-yak-tse-vpline-na-…
[5] Мобільні оператори купили нові частоти для 4G майже на 3 млрд грн: результати аукціону. URL: https://delo.ua/telecom/mobilni-operatori-kupili-novi-castoti-dlya-4g-m…
[6] Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 24 травня 2024 р. № 600 і від 25 липня 2024 р. № 856: Постанова Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2024 р. № 1260. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1260-2024-%D0%BF#Text
[7] Про внесення змін до законів України щодо об’єднання ринків електричної енергії України та Європейського Союзу: проєкт закону № 12087 від 02.10.2024. URL: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/44974
[8] Інтернет за технологією xPON в Україні мають майже чотири мільйони абонентів – Федоров. URL: https://ms.detector.media/internet/post/36873/2024-12-02-internet-za-te…
[9] В Україні зростає кількість абонентів, що мають інтернет на базі xPON. Які регіони лідирують. URL: https://dou.ua/lenta/news/about-xpon-internet-in-2024/?from=strichnews
[10] Цьогорічний Web Summit зібрав понад 70 000 відвідувачів з усього світу, понад 3 000 компаній та 1 000 інвесторів. URL: https://thedigital.gov.ua/news/investitsii-prodazhi-partnerstva-rezulta…
[11] Про реалізацію експериментального проекту щодо створення, впровадження та забезпечення функціонування Системи управління багатоквартирними будинками: Постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 р. № 1336. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1336-2024-%D0%BF#Text
[12] Кар’єра у веб3. URL: https://osvita.diia.gov.ua/courses/introduction-to-web3-careers
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД