У липні 2024 року цифрова трансформація продовжувала відігравати критично важливу роль у забезпеченні стійкості системи державного управління до викликів війни.
Ухвалення законодавчих і нормативно-розпорядчих документів з формування єдиної роумінгової зони з ЄС і використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг [1] переконує у незмінності вектора прискореної інтеграції України в Єдиний цифровий ринок ЄС. Такі рішення є передумовами підготовки до «цифрового безвізу» з ЄС як важливого етапу інтеграції України до європейського цифрового середовища. Інтеграція до цифрового простору ЄС зміцнює економічний потенціал України, значно розширює можливості користування цифровими послугами не лише в Європі, а й у світі. Подальший поступ України до імплементації законодавства ЄС у сфері цифрових комунікацій потребуватиме значних фінансових, технічних і трудових ресурсів для масштабної модернізації національної цифрової інфраструктури та координації між органами державного управління різних рівнів.
Важливою подією в липні поточного року став перший внесок Європейського фонду в розмірі 15 млрд євро від знерухомлених російських активів на підтримку військового потенціалу України. Для зміцнення оборонного потенціалу військово-економічного сектора України, зокрема і цифрової сфери, мобілізовано значні фінансові ресурси через програми фінансової допомоги Україні від Європейського Союзу («EU Ukraine Facility»), грантової допомоги телеком-операторам (ReACT4UA/EU4Business) та у межах конференції з питань відновлення (URC2024). За другий квартал 2024 р. виконано планові показники програми «EU Ukraine Facility» та подано запит до Єврокомісії на отримання наступного траншу макрофінансової підтримки в розмірі 4,1 млрд євро. Загалом, у 2024 р. передбачено отримання 16 млрд євро, з них 3 млрд євро – грантова допомога [2]. Така допомога потребує жорсткого контролю використання грантових і кредитних ресурсів. Варто посилити увагу до формування механізмів обліку використання заморожених російських активів [3].
Укладення Меморандуму про співробітництво в рамках програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади (EGAP)» консолідує зусилля щодо визначення спільної візії вдосконалення цифрових рішень у подоланні дисфункцій і підвищенні ефективності державного управління, що передбачає розширення програми електронного урядування для всіх областей України [4]. Розширена співпраця сприятиме цифровізації регіонального управління, прозорості дій органів влади та поліпшенню якості надання послуг для громадян. Утім, інтенсивне впровадження нових електронних послуг потребуватиме підвищення рівня цифрової грамотності серед користувачів систем управління.
Національний відбір до мережі Європейських цифрових інноваційних хабів в Україні в межах програми ЄС «Цифрова Європа» визначив шість переможців для отримання фінансових ресурсів у сумі 4,5 млн євро на впровадження інновацій та цифрових перетворень на підприємствах і в державних установах [5]. Серед переможців – Інститут фізики НАН України, громадська спілка «Харківський кластер інформаційних технологій», Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, асоціація «Львівський кластер інформаційних технологій та бізнес-послуг», Поліський та Хмельницький національні університети.
Поширюється розробка і використання безпілотних і роботизованих повітряних, морських та наземних систем як невід’ємного складника цифрового сектора національної економіки [6]. Згідно з Указом Президента, в Україні офіційно створено Сили безпілотних систем (USF), визначальні для сучасної війни. З’являються нові платформи та застосунки взаємодії в умовах довготривалої війни, що потребує значного збільшення обсягів фінансування для підтримки стартапів та інноваційних проєктів. Перешкодами для цього є складність доступу до світових фінансових і технологічних ринків та ринків технологій, а також неусталеність векторів технологічного розвитку військово-економічного сектора.
Україна долучилася до глобальної угоди про співпрацю для безпечного розвитку штучного інтелекту (ШІ) і стала однією з 29 країн – дебютанток Декларації Блетчлі, присвяченої безпеці використання ШІ. Передбачається значний вплив потенціалу ШІ на економічне зростання завдяки поєднанню технологічних досягнень, доступу до величезних обсягів даних, хмарних обчислень, що формує екосистему зростаючої капіталізації соціально-економічного розвитку. Водночас розвивається галузь генеративного ШІ, яка дозволяє створювати нові продукти, послуги і навіть цілісні бізнес-моделі на основі даних. Використання гібридних робочих моделей поєднання дистанційної і безпосередньої роботи в офісі сприяло гнучкості ресурсів, активному інтегруванню ШІ у виробничі процеси, підвищенню ефективності й зниженню витрат [7].
Започаткована Міністерством цифрової трансформації України ініціатива комунікаційної платформи сфери відкритих даних «Data+» у межах проєкту «Підтримка цифрової трансформації» розширює можливості залучення представників органів державного управління, міжнародних партнерів, експертів та користувачів відкритих даних для вирішенні важливих для суспільства проблем у спосіб кооперації та вдосконалення державної політики в цій галузі. У серпні поточного року на комунікативній платформі «Data+» обиратимуть п’ять команд – переможців національного відбору стартапів з реалізації технологічних рішень на основі відкритих даних акселераційної програми «Open Data Accelerator» з призовим фондом понад 5,8 млн грн [8]. Між тим, виклики щодо захисту конфіденційних даних в умовах загострення воєнних дій потребують постійного оновлення стандартів безпеки та протидії ризикам масштабного використання відкритих даних.
Висновки
Цифрова трансформація не лише критично важлива для забезпечення стійкості національної економіки та раціональних форм і методів інтеграції до європейського цифрового простору в умовах довготривалої війни, але й розширює можливості для соціально-економічного зростання та зміцнення безпеки України у глобальному середовищі. Економічні суб’єкти адаптуються до змін, упроваджуючи сучасні технології (зокрема штучний інтелект) та розвиваючи цифрову культуру. Водночас спостерігаються фрагментарність процесу цифровізації, недостатня зорієнтованість на досягнення системних змін, насамперед у науково-технологічному секторі.
_______________________________________________________________
[1] Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг : Проєкт Закону від 03.05.2024. № 11232. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44140
[2] Ukraine has taken all the necessary steps to meet the indicators for Q2 2024 under the Ukraine Facility. URL: https://www.kmu.gov.ua/en/news/ukraina-zrobyla-vsi-neobkhidni-kroky-dli…
[3] Сьогодні здійснено перший переказ на підтримку України у розмірі 1,5 мільярда євро з прибутків від заморожених російських активів. URL: https://eu4ukraine.eu/whats-happening-ua/news-ua/first-transfer-to-support-ukraine.html
[4] Розширюємо підтримку цифрових проєктів: до програми EGAP долучилися Херсонська, Хмельницька та Сумська області. URL: https://thedigital.gov.ua/news/rozshiryuemo-pidtrimku-tsifrovikh-proektiv-do-programi-egap-doluchilisya-khersonska-khmelnitska-ta-sumska-oblasti
[5] Українські об’єднання увійшли до мережі Європейських цифрових інноваційних хабів. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukrainski-obednannya-uviyshli-do-merezhi…
[6] Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 червня 2024 року «Про створення у структурі Збройних Сил України Сил безпілотних систем як окремого роду сил» : Указ Президента України від 25.06.2024. № 382/2024. URL: https://www.president.gov.ua/documents/3822024-51101
[7] Регулювання штучного інтелекту в Україні: презентуємо Білу книгу. URL: https://thedigital.gov.ua/news/regulyuvannya-shtuchnogo-intelektu-v-ukr…
[8] Щорічна акселераційна програма для стартапів на основі відкритих даних із загальним фондом понад 5 800 000 грн. URL: https://www.opendatatech.org/accelerator /
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД