В умовах повномасштабної війни цифрові трансформації економіки відіграють ключову роль у нарощуванні технологічних переваг і є вирішальними чинниками забезпечення стійкості, а також просування до членства в ЄС.
Серед основних подій у сфері цифрової трансформації економіки України у квітні 2024 р. доцільно виокремити такі.
23 квітня як країна – кандидат в члени ЄС Україна вперше взяла участь у пояснювальній сесії Європейської комісії щодо переговорного Розділу 10 «Цифрова трансформація та медіа» (надалі – Розділ) як частини процесу перевірки відповідності законодавства країни-кандидата праву ЄС у межах Угоди про асоціацію [1]. На шляху до євроінтеграційних реформ ЄС висловив готовність надалі підтримувати Україну через механізм Ukraine Facility, який є стратегією у впровадженні всеосяжних реформ та інвестицій на наступні чотири роки. Серед ключових тем Розділу, зокрема, визначені: загальна цифрова стратегія ЄС, електронні комунікації, цифрові послуги, обіг даних, довірчі послуги, кібербезпека, медіа, напівпровідники та штучний інтелект.
Міністерство цифрової трансформації та французька федерація InfraNum підписали Меморандум про співпрацю у сфері телекомунікацій [2]. У межах меморандуму для реалізації спільних проєктів федерація InfraNum отримала грантові кошти на суму 756 тис. євро від Французького національного фонду, які спрямовуватимуть на поширення широкосмугового доступу до інтернету на території України. Пріоритетними напрямами роботи InfraNum є розгортання мережі високошвидкісного широкосмугового доступу зв’язку, управління даними для розвитку технологій електронних комунікацій у розумних містах та підвищення рівня попиту на професії, які пов’язані з оптоволокном. Це дасть змогу вітчизняним операторам напрацювати спільні рішення для відновлення та розвитку електронних комунікацій України, зокрема на прифронтових територіях, які постраждали від російської агресії.
Команда аналітичної платформи Clarity Project за підтримки USAID/UK проєкту TAPAS Project / Прозорість та підзвітність у держуправлінні й послугах і за сприяння Міністерства цифрової трансформації України запустила сервіс Clarity Hromada як систему дашбордів з аналітичними даними, яка допомагає відстежувати такі показники, як бюджетні витрати, економічну активність, відбудову та ін. [3]. Користувачі сервісу можуть фільтрувати дані за певними показниками, а також порівнювати громади між собою.
У межах проєкту EU4DigitalUA у співпраці з ЄС та естонською Академією електронного управління Україна й далі розбудовує інфраструктуру цифрового уряду, електронних державних послуг, кібербезпеки та захисту даних з використанням цифрових інструментів для подолання викликів війни [4]. На початок квітня 2024 р. завершено впровадження трьох компонентів проєкту ЄС із бюджетом 10 млн євро, що стосується розвитку інтероперабельності та інфраструктури цифрового уряду, розробки електронних послуг та підтримки кібербезпеки.
Довідково. За підтримки EU4DigitalUA за чотири роки масштабовано систему «Трембіта», що дало змогу здійснити 5 млрд безпечних обмінів даними між державними інформаційними системами завдяки модернізації 10 основних державних реєстрів, створено платформу Diia.Engine, впроваджено 59 вебсервісів та 66 вебклієнтів на базі системи. Крім того, проєкт EU4DigitalUA долучився до впровадження 54 електронних послуг, серед яких: «e-Підприємець», «uResidency» та розробка цифрових COVID-сертифікатів, витягів про несудимість, подання заяви про шлюб у «Дії» та ін.
13 квітня уряд схвалив концепцію Державної цільової науково-технічної програми з використання технологій штучного інтелекту в пріоритетних галузях економіки на період до 2026 року (надалі – Програма) [5]. Програма є комплексним підходом до визначення основних завдань щодо розвитку технологій штучного інтелекту (ШІ) та заходів, спрямованих на стимулювання впровадження технологій ШІ з урахуванням потреб у пріоритетних галузях економіки. Упровадження заходів Програми сприятиме підвищенню економічного потенціалу України та зміцненню позиції держави на світовому ринку. Фінансування заходів передбачено здійснювати коштом державного та місцевого бюджетів.
Довідково. Згідно з даними звіту Інституту штучного інтелекту, орієнтованого на людину, Стенфордського університету щодо індексу ШІ на 2024 р., передбачається потенційне збільшення прибутку від 4,8 % до 9,3 % для індустрії високих технологій через упровадження генеративного ШІ [6]. У сучасному технічному ландшафті, що стрімко розвивається, нормативне забезпечення відіграє важливу роль у створенні стійкого та ресурсного середовища. У світі прийнято перший стандарт системи управління ШІ – ISO/IEC 42001 «Information technology Artificial intelligence Management system» [7]. Стандарт дає змогу розв’язувати унікальні виклики та встановлює структурований спосіб управління ризиками та можливостями, пов’язаними із ШІ. Крім того, Рекомендації з управління ризиками ШІ (NIST AI RMF 1.00) призначені для використання організаціями, які проєктують, розробляють, упроваджують чи використовують системи ШІ [8].
Пошуку інноваційних підходів та рішень для відновлення та повоєнної реконструкції держави присвячено круглий стіл з теми «Політика стимулювання розвитку інновацій для відновлення та розбудови України», який відбувся 22 квітня 2024 р. в Комітеті з питань цифрової трансформації Верховної Ради України [9]. Під час засідання відбулось обговорення шляхів та заходів стимулювання розвитку інновацій місцевих громад, упровадження європейських рішень, що дадуть можливість забезпечити відновлення та розбудову України. Серед запропонованих системних інноваційних рішень – відновлення для міст і громад на основі європейського інструменту Local Digital Twins, який базується на оптимальних моделях відновлення та реконструкції зруйнованих об’єктів. Це забезпечить для України можливість перейти на новий технологічний рівень шляхом наближення до європейських стандартів. Крім того, представники Генерального Директорату DG Connect ЄК представили своє бачення технологічного процесу відбудови України, зокрема з використанням ШІ, і наголосили на потребі залучити до цього процесу різноманітних стейкхолдерів для отримання найбільшої кількості даних та побудови єдиної стратегії процесу відновлення країни.
Комітет з питань цифрової трансформації Верховної Ради України розглянув законопроєкт щодо внормування механізму застосування адміністративно-господарських санкцій до суб’єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про цифровий контент та цифрові послуги» та механізму адміністративного оскарження рішень щодо застосування відповідних санкцій. Окрім того, Комітет рекомендував імплементувати Директиви № 2019/770 Європейського парламенту і Ради від 29 травня 2019 р. про певні аспекти щодо договорів постачання цифрового контенту й цифрових послуг та інших пов’язаних директив ЄС [10].
Визначення напрямів і завдань технологічних переваг у контексті руху до членства в ЄС у сфері цифрової трансформації економіки та створення сприятливих умов для розвитку цифрових технологій з використанням технологій штучного інтелекту в пріоритетних галузях економіки сприятиме підвищенню економічного потенціалу України на світовому ринку та стійкості держави.
_______________________________________________________________________________
[1] Наближаємося до членства ЄС: Україна вперше взяла участь у пояснювальній сесії Європейської комісії, присвяченій цифровізації. URL: https://thedigital.gov.ua/news/nablizhaemosya-do-chlenstva-es-ukraina-v…
[2] Україна співпрацюватиме з Францією над відновленням зв’язку в прифронтових територіях: Мінцифра і InfraNum підписали меморандум. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-spivpratsyuvatime-z-frantsieyu-n…
[3] Запускається аналітична платформа відкритих даних Clarity Hromada. URL: https://komit.rada.gov.ua/news/main_news/75372.html
[4] Понад 50 е-сервісів та модернізація 10 реєстрів: результати співпраці з EU4DigitalUA. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ponad-50-e-servisiv-ta-modernizatsiya-10…
[5] Про схвалення Концепції Державної цільової науково-технічної програми з використання технологій штучного інтелекту в пріоритетних галузях економіки на період до 2026 року: розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2024 р. № 320-р. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-skhvalennia-kontseptsii-derzhavnoi-tsil…
[6] AI Index Report 2024: Transforming industries, workforce; exposing job displacement woe. URL: https://www.rappler.com/technology/features/stanford-university-ai-inde… AI Index Report predicted a potential revenue increase, revenue increases and cost reductions.
[7] ISO/IEC 42001:2023 Information technology Artificial intelligence Management system. URL: https://www.iso.org/standard/81230.html
[8] Artificial Intelligence Risk Management Framework (AI RMF 1.0) https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/ai/nist.ai.100-1.pdf
[9] Відбулось засідання Круглого столу Комітету на тему: Політика стимулювання розвитку інновацій для відновлення та розбудови України. URL: https://komit.rada.gov.ua/news/main_news/75390.html
[10] Результати засідання Комітету з питань цифрової трансформації. URL: https://komit.rada.gov.ua/news/main_news/75364.html
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД