Цифрова трансформація економіки України. Лютий 2025 року

Поділитися:

Резюме. Цифрову трансформацію економіки в лютому 2025 р. розглянуто як ключовий складник стійкості національної економіки та надання  громадянам практичних цифрових інструментів. Окреслено основні чинники, які стали геймченджерами війни та вплинули на зміцнення цифрової стійкості шляхом мобілізації технічної допомоги для підтримки України в реагуванні на надзвичайні ситуації та підготовки до процесу вступу України до ЄС. Основними напрямами цифрових перетворень у лютому 2025 р., зокрема, були: питання підтримки стабільного зв’язку та забезпечення стійкості мереж; ухвалення нових правил для створення та адміністрування державних ІТ-систем; формування єдиної нормативної бази для хмарних рішень у держустановах; створення Центру передового досвіду з розроблення та інтеграції штучного інтелекту; упровадження цифрових рішень у стратегічно важливих секторах економіки та реалізація нових проєктів у межах Стратегії WINWIN у сфері розвитку інноваційних рішень, що формують основи цифрової трансформації майбутнього та  нової екосистеми у сфері інновацій.

Серед визначальних подій цифрової трансформації економіки в лютому 2025 р. варто виокремити такі.

18–19 лютого 2025 р. на урядовій платформі України Brave1 у Києві відбувся міжнародний Форум оборонних інновацій (Defense Tech Innovations Forum) з понад 3 000 учасників з близько 40 країн світу [1]. Ініціативами, які змінюють хід війни, означено ключові домени сучасної війни, зокрема розвиток інновацій – військових і цивільних, а також  реальні кроки до інтеграції України в спільний оборонний ринок ЄС. Крім того, у рамках форуму підписано меморандум з французьким Агентством з питань інновацій у сфері оборони для тестування нових технологій та проведено масштабне EXPO оборонних технологій найліпших українських та іноземних розробників. Серед них: Tekever, Shield.ai, Quantum Systems, ARX Robotics, MyDefence, Vermeer. Зокрема, БпЛА різних типів, РЕБ і РЕР, ракети, наземні роботизовані комплекси, ретранслятори, тренувальні системи, ППО та програми на базі штучного інтелекту (ШІ).

У межах Талліннського механізму протидії кіберзагрозам та зміцнення цифрової стійкості за програмою «Майдан Україна» (mAIDan Facility Ukraine), спрямованого на мобілізацію технічної допомоги Франції для підтримки України в реагуванні на надзвичайні ситуації та підготовку до реконструкції й процесу вступу України до ЄС, 18.02.2025 р. стартував проєкт «Розбудова кібербезпекового потенціалу для України» (CCBU). З цією метою Франція за підтримки Expertise France до грудня 2025 р. проведе для українських партнерів 20 тренінгів з кібербезпеки, які спрямовані на зміцнення кіберстійкості України та впровадження найліпших міжнародних практик і стандартів у цій сфері.

Крім того, Міністерство цифрової реформації України та команда «Дії» в лютому п. р. протестували сумісність цифрових документів з європейськими цифровими гаманцями (EU Digital Identity Wallet) [2] відповідно до регламенту eIDAS 2.0, що дасть змогу українцям користуватися цифровими документами за кордоном замість паперових копій або пластикових карток. 

Питання підтримки стабільного зв’язку, розширення покриття, забезпечення стійкості мереж попри атаки рф та протидії загрозам були предметом обговорення 18.02.2025 р. на круглому столі, організованому Адміністрацією Держспецзв’язку та Національним центром оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України [3]. Завдяки спільним діям вдалося організувати резервні канали зв’язку для критичної інфраструктури, а також Сил безпеки і оборони. 

Кабінет Міністрів України ухвалив нові правила для створення та адміністрування державних ІТ-систем [4]. Серед переваг нових правил: установлення єдиного стандарту для всіх замовників, посилення контролю за витратами та захисту даних. Такий підхід дасть змогу: забезпечити безперебійну ефективну роботу системи оброблення транзакцій; сформувати централізовану базу даних; здійснювати обмін інформацією щодо проєктів незалежно від їхнього місцеперебування; отримувати оперативну інформацію з різних джерел у формі звітів і статистичних даних для прийняття стратегічних рішень; моделювати різні сценарії та, зрештою, створити централізовану платформу для керування даними державних ІТ-систем за новими правилами.

Крім того, Уряд ухвалив постанову про регулювання хмарних послуг у держустановах стосовно резервного копіювання, шифрування та швидкого відновлення інформації в разі збоїв чи атак, що уможливить перенесення реєстрів за кордон і зберігання даних у хмарах навіть після завершення воєнного стану [5]. Це сприятиме формуванню єдиної правової бази для хмарних рішень, у тому числі й для міжнародних провайдерів, та забезпеченню ефективності IT-систем у державному секторі. 

В межах Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN 2030 Міністерств цифрової трансформації України за підтримки Міністерства закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO) і Deloitte UK створило Центр передового досвіду з розробки та інтеграції ШІ (WINWIN AI Center of Excellence) [6], який фокусується на розробленні ШІ-рішень для державного та оборонного секторів. Центр забезпечуватиме на основі методології від Ради Європи структурований підхід з оцінки ризиків і впливу систем ШІ з погляду прав людини, демократії та верховенства права (HUDERIA) [7]. У межах Стратегії WINWIN з метою впровадження пілотних проєктів в Україні, а також залучення інвестицій передбачено створення центрів за всіма пріоритетними напрямами, зокрема EdTech, MedTech, XR, Secure Cyber Space тощо. Ключовими цілями Центру на 2025 р. визначено: запуск розроблення ШІ-продуктів для державного сектора; закладення технологічного фундаменту ШІ-суверенітету країни з власною LLM-моделлю та генерування ШІ-рішень в defence tech секторі, що сприятиме  використанню технології ШІ у кожній сфері.

Першим комплексним підходом Стратегії WINWIN до економічного зростання визначено секторальну стратегію BioTech [8], яка передбачає інтеграцію сучасних біотехнологій у сферах біофармацевтики, біоенергетики та агробіотехнологій. Створення біотехнологічних кластерів, розвиток біоінформатики та інтеграція в глобальні ринки допоможуть Україні стати важливим гравцем світової BioTech-індустрії. Проте реалізація потенціалу біотехнологій потребує започаткування низки інноваційних проєктів для  тестування новітніх технологій в реальних умовах, які сприятимуть їхній інтеграції до ключових галузей економіки. Секторальну стратегію розвитку BioTech розробила експертна група в межах проєкту Good Governance Fund «Інноваційна екосистема», яку фінансує UK International Development.

24.02.2025 р. в Україні на офіційному лендингу WINWIN представлено галузеву стратегію AgroTech до 2030 р. (технології сільського господарства та харчової промисловості) [9], яка пропонує розглянути можливість упровадження цифрових рішень, ШІ, інтернету речей та роботизованих систем у стратегічно важливі сектори економіки: сільське господарство, харчову промисловість, біоенергетику та логістику. Серед потенційних пілотних проєктів розглядають: розбудову AgroTech-парків та глибоке перероблення агросировини, WINWIN AgroTech Centre of Excellence з упровадження передових технологій, підтримку стартапів та наукових досліджень для модернізації аграрного й продовольчого секторів.

Крім того, усі компанії, які займаються R&D (дослідженнями та розробками), згідно зі змінами, внесеними Кабінетом Міністрів України, можуть стати резидентами «Дія.City», що відкриває нові можливості для розвитку технологій і додаткові податкові переваги для бізнесу [10]. 

Довідково. 70 % українського AgroTech орієнтовано на зовнішні ринки, що створює величезні можливості для міжнародної співпраці й дає змогу агротехнологічним компаніям з України пропонувати свої рішення на глобальному рівні. Крім того, Україна вперше ввійшла до звіту European Startup Nations Alliance (ESNA) Report 2024 і в рейтингу серед 24 європейських країн посіла четверте місце за рівнем упровадження Startup Nations Standards (SNS) [11]. Рівень упровадження SNS в Україні становить 73 %, що значно перевищує середній показник у ЄС – 61 %. 

Нові проєкти в межах стратегії WINWIN у сфері розвитку інноваційних рішень та програми Cisco Country Digital Acceleration (CDA), представлені в Амстердамі 13.02.2025 р. на  Cisco Live EMEA, формують тенденції цифрової трансформації майбутнього й сприяють інтеграції світових технологічних практик шляхом упровадження інноваційних технологій, розвиткові цифрових навичок та розширення доступу до сучасних ІТ-рішень [12].

Довідково. У межах програми CDA спільно з експертами й командою Cisco розроблено секторальну стратегію розвитку безпілотних технологій та автономних систем (AUV), яка заклала основу для впровадження передових технологій у сфері безпілотних систем, допомагаючи розвивати сільське господарство, логістику та інфраструктуру. За підтримки Cisco в Тернополі відкрито перший Імерсивний багатофункціональний хаб, що створює нові можливості для навчання та розвитку цифрових компетенцій. Також Академія Cisco запустила дев’ять освітніх програм на платформі «Дія.Освіта», що сприяє підготовці фахівців нового покоління. Крім того, компанія Cisco стала ключовим партнером у запуску та розвитку CDTO Campus – національного освітнього проєкту для підготовки головних спеціалістів із цифрової трансформації (Chief Digital Transformation Officers, CDTO).

В лютому п. р. CDTO Campus розпочинає реєстрацію на п’ятимісячну програму «Цифрова трансформація в публічному врядуванні для громад» [13]. Навчання передбачає реалізацію реальних цифрових проєктів та випрацювання рішень для їх упровадження. Програму реалізовано за підтримки Швейцарії в межах програми EGAP, яку виконує Фонд Східна Європа.

Результати цифрової трансформації в регіонах України за 2024 р. демонструють, що Індекс цифрової трансформації регіонів у межах України в середньому становить 0,497 бала [14]. Найвище значення зафіксовано у Львівській (0,850), Дніпропетровській (0,844) та Одеській (0,805) областях. Серед 9 основних показників Індексу найвищі значення спостережено в проникненні базових е-послуг (0,759), інституційній спроможності (0,687) та розвитку інтернету (0,686). Найнижче значення – в упровадженні режиму «без паперів» (0,421). За результатами дослідження відкриті Wi-Fi зони мають: близько 10 000 шкіл, понад 5 000 бібліотек та понад 1 000 соціальних закладів.  З метою самостійного визначення пріоритетних сфер для зацифрування відповідно до потреб регіону 2024 р. до Індексу додано новий показник – індивідуальні проєкти CDTO. За результатами дослідження CDTO ОВА та цифрові команди у 2024 р. реалізували 125 проєктів. Серед них: навчальні центри операторів БПЛА (реалізовано в шести областях: Закарпатській, Кіровоградській, Черкаській, Вінницькій, Полтавській, Київській); упровадження хмарного сервісу Cisco Umbrella DNS (реалізовано в 10 областях: Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Полтавській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Черкаській);  моніторинг якості атмосферного повітря (реалізовано в 7 областях: Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Львівській, Одеській, Рівненській) та ін. 

Впровадження нових проєктів у межах Стратегії WINWIN у сфері розвитку інноваційних рішень відкриває нові можливості для розвитку цифрових технологій у різних галузях економіки, пропонує широкий спектр технологічних можливостей для побудови інклюзивної цифрової економіки.

Список використаних джерел

[1] Нові українські ракети, дрони-перехоплювачі та ШІ в розвідці: Brave1 провів Defense Tech Innovations ForumURL: https://thedigital.gov.ua/news/novi-ukrainski-raketi-droni-perekhoplyuv…

[2] EU Digital Identity Wallet запустять до кінця 2026 року – команда Дії протестувала документи. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/eu-digital-identity-wallet-zapustyat-do-…

[3] Зв’язок під час війни: як Україна забезпечує стійкість мереж попри атаки рф. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/zvyazok-pid-chas-viyni-yak-ukraina-zabez…

[4] Уряд ухвалив нові правила для створення та адміністрування державних ІТ-систем. URLhttps://www.kmu.gov.ua/news/uriad-ukhvalyv-novi-pravyla-dlia-stvorennia…

[5] Міжнародна співпраця для захисту даних: нова постанова уряду регулює хмарне зберігання в держустановах. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/mizhnarodna-spivpratsya-dlya-zakhistu-da…

[6] Мінцифра запускає WINWIN AI Center of Excellence – центр передового досвіду з розробки та інтеграції ШІ. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/mintsifra-zapuskae-winwin-ai-center-of-e…

[7] Створюйте ШІ-продукти з безпекою для людей. URL:  https://komit.rada.gov.ua/news/main_news/75929.html

[8] WINWIN | BioTech: Біотехнології для сталого розвитку та економічного зростання. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/winwin-biotech-biotekhnologii-dlya-stalo…

[9] Галузева стратегія AgroTech (технології сільського господарства та харчової промисловості). URLhttps://winwin.gov.ua/assets/files/U%D0%90_AgroFoodTech.pdf

[10] R&D-компанії можуть стати резидентами Дія.City — Уряд ухвалив постановуURLhttps://thedigital.gov.ua/news/rd-kompanii-mozhut-stati-rezidentami-diyacity-uryad-ukhvaliv-postanovu

[11] Мінцифри: Україна — четверта країна в Європі за рівнем підтримки стартапів. URLhttps://www.kmu.gov.ua/news/mintsyfry-ukraina-chetverta-kraina-v-ievrop…

[12] Україна представила ключові досягнення цифровізації на Cisco Live EMEA 2025. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/ukraina-predstavila-klyuchovi-dosyagnennya-tsifrovizatsii-na-cisco-live-emea-2025

[13] Нова програма від CDTO Campus для лідерів цифрових змін: долучайтеся. URL:  https://thedigital.gov.ua/news/nova-programa-vid-cdto-campus-dlya-lider…

[14] Результати цифрової трансформації в регіонах України за 2024 рік. URLhttps://thedigital.gov.ua/news/rezultati-tsifrovoi-transformatsii-v-reg…

 

Анотація англійською

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД