Розвиток в Україні демократії участі: Верховна Рада ухвалила Закон «Про публічні консультації»

Поділитися:

20 червня 2024 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні Закон «Про публічні консультації» в органах державної влади та місцевого самоврядування. Законодавчу ініціативу № 4254 підтримали 282 народні депутати.

Ухвалення цього закону є одним з пунктів Плану Ukraine Facility в межах реалізації програми: «Реформа 2. Посилення інструментів залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні». Реалізація реформи є важливим складником розвитку в Україні демократії участі, яка є однією із системних характеристик країн розвинутої демократії – членів Європейського Союзу. Широка участь громадськості в плануванні місцевого розвитку та в процесах ухвалення рішень підвищить прозорість та відкритість органів місцевого самоврядування України, що своєю чергою сприятиме ефективнішому та дієвішому використанню державних ресурсів, а також ліпшому задоволенню потреб жінок і чоловіків та/або їх груп, у тому числі вразливих[1].

Ухвалений ВР України Закон «Про публічні консультації» врегульовує на законодавчому рівні [2] процедуру проведення між суб’єктами владних повноважень та заінтересованими сторонами публічних консультацій щодо формування та реалізації державної, регіональної політики, підготовки  проєктів стратегічних та програмних документів (концепцій, стратегій, програм, планів заходів тощо), нормативно-правових актів.

Завдяки цьому Закону буде істотно розширено форми участі громадян України в управлінні державними та місцевими справами, що сприятиме підвищенню відкритості та прозорості процесу ухвалення рішень на всіх рівнях влади.

Зокрема, закон України «Про публічні консультації» передбачає:

  • коло суб’єктів проведення публічних консультацій та заінтересованих сторін;

  • різні форми консультацій (електронні, адресні консультації та публічні обговорення). Водночас електронна форма є обов’язковою для проведення публічних консультацій щодо всіх  проєктів актів;

  • створення та функціонування єдиної онлайн-платформи для проведення консультацій;

  • звітність суб’єктів проведення публічних консультацій, що, зокрема, передбачає неодмінне надання інформації про врахування або відхилення пропозицій з обґрунтуванням ухваленого рішення;

  • наслідки порушення порядку проведення публічних консультацій або їх непроведення (ці порушення можуть бути підставою для скасування акта або визнання його нечинним судом).

Реалізація положень прийнятого Закону відбудеться через 12 місяців після припинення або скасування режиму воєнного стану.

Варто зазначити, що  проєкт ухваленого ВР Закону «Про публічні консультації» розробляли із широким залученням представників громадських організацій України. Також проводили консультації з фахівцями з країн Європейського Союзу.

Національний інститут стратегічних досліджень було залучено до доопрацювання законопроєкту після його схвалення ВР в першому читанні (05 березня 2021 р.). До профільного парламентського комітету спрямовано аналітичну записку із зауваженнями та рекомендаціями, яку підготував експерт відділу політичної системи НІСД О. Даниляк. Крім того, експерти НІСД І. Павленко та О. Даниляк перебували в складі Робочої групи Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування з опрацювання та підготовки до другого читання  проєкту Закону України «Про публічні консультації» (реєстр. № 4254) та впродовж року брали активну участь у її засіданнях.

____________________________________________________________________________________
[1] План Ukraine Facility. С. 213–214, 219. URLhttps://www.ukrainefacility.me.gov.ua/wp-content/uploads/2024/03/plan-u…

[2] Наразі Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996 і він поширюється лише на органи виконавчої влади.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД