Прозорість місцевого самоврядування в умовах воєнних викликів

Поділитися:

Збереження дійової системи місцевого самоврядування стало одним із чинників стійкості України в умовах складної воєнно-політичної обстановки, пов’язаної з повномасштабною навалою російських військ та активними бойовими діями. Утім, під час воєнного стану для роботи місцевих рад та їхніх виконавчих органів властивими стали низка специфічних рис, як-от тимчасова неможливість проведення місцевих виборів та обмеження масових зібрань громадян або ж публічного доступу до інформації з міркувань безпеки. Це зумовлює здійснення заходів сприяння для підтримання належного рівня прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, що є важливим для суспільно-політичної стабільності, згуртованості та запобігання кризі довіри до політичних інституцій.

У цьому контексті варто відзначити важливість підписання Президентом України Закону № 3590-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування» (законопроєкт № 6401, ухвалений Верховною Радою 22 лютого 2024 р.). 

Серед основних положень Закону доречно наголосити на такому.

  • Відеофіксація пленарних засідань місцевих рад (зокрема засідань їхніх постійних комісій), а також збереження відеозаписів протягом п’яти років. 

  • Публікація проєктів порядку денного, висновків, рекомендацій та протоколів засідань постійних комісій рад, які містять результати поіменного голосування.

  • Оприлюднення та регулярне оновлення публічної інформації про об’єкти власності на єдиному державному вебпорталі відкритих даних, а також на офіційних вебсайтах  органів місцевого самоврядування.

  • Після скасування правового режиму воєнного стану – трансляція пленарних засідань місцевих рад у мережі інтернет у режимі реального часу, а також публікування записів трансляцій у соціальних мережах та на відеохостингах (як-от «Фейсбук», «Ютуб» і т. ін.), а також на офіційних вебсайтах місцевих рад. Значущим є і забезпечення балансу між прозорістю та безпекою, зокрема щодо захисту критичної інформації. Тому Закон передбачає винятки – випадки розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». 

Названі заходи варто розглядати в контексті сприяння: поліпшенню взаємодії між місцевою владою і громадою, зміцненню довіри громадян до органів місцевого самоврядування, з одного боку; з іншого – забезпеченню ефективності ухвалення рішень, запобіганню можливим зловживанням та корупції. Наскільки успішним буде досягнення таких цілей покаже, звісно ж, дальша практика. 

Треба зазначити, що публічна діяльність була слабкою ланкою для багатьох громад ще в довоєнний період, зокрема в особливо чутливих питаннях – як-от вчасне оприлюднення ухвалених бюджетів або певних рішень місцевих рад. Переважно це було властивою рисою громад малорозвинутих, проте побутувало й у більш забезпечених громадах. Частково це зумовлено прагненням керівництва громад приховати деякі питання фінансового та кадрового характеру від громадськості. Закон № 3590-ІХ сприятиме демократизації місцевого самоврядування, більшій взаємодії керівництва громад і громадських діячів.

Водночас відзначимо, що в умовах безпекових обмежень і тимчасової неможливості оновити склад місцевих рад поряд зі згаданими заходами важливим є і розвиток механізмів дорадчої демократії на місцевому рівні. У цьому контексті можна умовно виокремити такі заходи, як: публічні консультації та, зокрема, онлайн-опитування;  проведення фокус-груп із залученням експертів та науковців за тематичними напрямами – економіка, залучення інвестицій, управління проєктами; бюджети участі (громадські бюджети); формування «банку проєктів» (або «банку ідей») від мешканців громади для наступної їх реалізації на рівні громади; розвиток цифрової інфраструктури передусім щодо створення та використання комунікаційно-інформаційних систем, як-от «Smart City» [1].

________________________________________________________________________
[1] «Kyiv Smart City», «Дрогобич – Smart City» та інші системи.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД