Пленарна законодавча діяльність Верховної Ради України (лютий 2025 року)

Поділитися:

Тринадцята сесія Верховної Ради України ІХ скликання, огляд якої пропонується нижче, розпочалася 4 лютого 2025 р. [1].

Пленарний тиждень (4 лютого) [2]

Пленарне засідання 4 лютого 2025 р. 

Після оголошення депутатських запитів відбулося 11 голосувань за підтримку та направлення депутатських запитів до Президента України, серед яких один запит щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства не підтримано; п’ять запитів стосовно присвоєння звання Герой України військовослужбовцям підтримано, але жоден із них не набрав необхідної кількості голосів для направлення Главі держави.

Також під час цього пленарного засідання на розгляд сесійної зали було винесено 23 законодавчі ініціативи. 

Зокрема, прийнято за основу та в цілому:

  • урядовий проєкт Закону «Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії щодо офіційної кредитної підтримки розвитку оборонних спроможностей України» від 31 січня 2025 р. № 0300.

Рис 1.

Ратифікація цієї Угоди дозволить Україні виконати внутрішньодержавну процедуру, пов’язану із набранням чинності вищезазначеною Угодою, започаткувати та забезпечити реалізацію спільних проєктів у галузі протиповітряної оборони, утримання військової техніки в працездатному стані шляхом організації її ремонту та обслуговування в Україні. 

Пленарний тиждень (11–14 лютого) [3]

Пленарне засідання 11 лютого 2025 р

Під час цього пленарного засідання на розгляд сесійної зали було винесено дев’ять законодавчих ініціатив, з яких три не було розглянуто. 

Зокрема, прийнято в цілому:

  • проєкт постанови «Про План законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік» від 10 лютого 2025 р. № 13010.

Результат голосування

За – 260. Проти – 0. Утрималося – 40. Не голосувало – 39;

  • проєкт постанови «Про порядок денний тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання»від 10 лютого 2025 р. № 13011

Результат голосування:

За – 275. Проти – 25. Утрималося – 14. Не голосувало – 29;

  • проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності» від 02 липня 2024 р. № 11392.

Рис 2.

Важливо, що за результатами опрацювання цього законопроєкту в профільному Комітеті Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг було підтримано пропозицію прийняти документ із новою назвою – «Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції».

Прийнято за основу (у першому читанні):

  • урядовий проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації»від 23 грудня 2024 р. № 12353

Результат голосування

За – 288. Проти – 1. Утрималося – 1. Не голосувало – 49;

  • проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків» від 14 жовтня 2024 р. № 12117

Результат голосування

За – 244. Проти – 0. Утрималося – 23. Не голосувало – 60.

Направлено для всенародного обговорення та подання на повторне перше читання проєкт Закону «Про кредитну історію» від 28 листопада 2024 р. № 12260.

 

Рис 3.

Принагідно зауважимо, що можливість направлення законопроєкту для всенародного обговорення передбачена Регламентом Верховної Ради України. Проте за час роботи парламенту, принаймні поточного скликання, таку можливість використали вперше. Отже, за інформацією Пресслужби Апарату Верховної Ради України [4], проєкт цього Закону буде опубліковано в газеті «Голос України» для всенародного обговорення. 

Обговорення законопроєкту триватиме до 14 березня 2025 р. на порталі «Громадське обговорення законопроєктів» Верховної Ради України. У обговоренні проєкти законів, які представлені на порталі «Громадське обговорення законопроєктів» Верховної Ради України, можуть брати участь користувачі – громадяни України, зареєстровані в «Електронному кабінеті громадянина» Верховної Ради України.

Пленарне засідання 12 лютого 2025 р.

Під час засідання на розгляд сесійної зали було виносено 19 законодавчих ініціатив, з яких: 8 – прийнято в цілому; 4 – прийнято за основу; 4 – відхилено у зв’язку з прийняттям основного / альтернативного законопроекту; 1 – не набрав достатньої кількості голосів; 2 – не було розглянуто. 

Зокрема, прийнято в цілому:

  • проєкт Закону «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 30 січня 2025 р. № 12457.

Рис 4.

Прийнятий в цілому Закон продовжив термін повторного медичного огляду (проходження військово-лікарської комісії (ВЛК)), який мають пройти громадяни України, визнані обмежено придатними до військової служби, оскільки лише 25 % громадян цієї категорії встигли пройти ВЛК до 4 лютого 2025 р. (термін, що було встановлено раніше на законодавчому рівні). Відповідно, решта 75 % підлягали би притягненню до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 17 тис. грн. Окрім того, зобов’язання повторно пройти ВЛК відтепер не поширюється на громадян категорії, які не досягли 25-річного віку, та осіб з інвалідністю;

  • урядовий проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я» від 19 серпня 2024 р. № 11493.

Рис 5.

Запропоновані зміни покликані спростити процедуру державної реєстрації лікарських засобів, забезпечити розширення доступу пацієнтів до нових лікарських засобів, що можуть закуповуватися ДП «Медзакупівлі України» за кошти державного бюджету в рамках окремих програм, а також створити передумови для наявності в Україні таких лікарських засобів та безперервності їх застосування. Закон сприятиме поліпшенню громадського здоров’я, оскільки спрямований на вдосконалення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що закуповуються за кошти державного бюджету;

  • проєкт Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за використання публічних коштів посадовими особами розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, підприємств державного та комунального сектору економіки» від 13 листопада 2023 р. № 10255.

Рис 6.

Цей законопроект є складовою частиною стратегії протидії корупції на різних рівнях. Його мета – забезпечувати відкритість використання публічних коштів, надання своєчасного доступу до повної, точної та достовірної інформації, визначеної Законом, а також посилення відповідальності посадових осіб розпорядників і одержувачів коштів держаного та місцевих бюджетів, підприємств державного та комунального секторів економіки за невиконання норм Закону України «Про відкритість використання публічних коштів», що створює суттєві корупційні ризики, а в умовах відновлення країни від наслідків російської збройної агресії підриває довіру міжнародних партнерів;

  • проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» щодо державної підтримки та економічного відновлення ракетно-космічної галузі в умовах воєнного стану» від 02 грудня 2024 р. № 12271

Рис 7.

Прийняття цього Закону дасть змогу запобігати скороченню обсягів замовлень на ракетно-космічну продукцію, пришвидшити відновлення обсягів її виробництва, розпочати запуск нових виробничих майданчиків ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О. М. Макарова», а також уможливить збільшувати рівень надходження коштів до державного бюджету від господарської діяльності підприємства.

Прийнято в цілому проєкти постанов: 

  • «Про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги» від 17 січня 2025 р. № 12419

Результат голосування

За – 258. Проти – 0. Утрималося – 1. Не голосувало – 52;

  • «Про встановлення Національного дня молитви» від 15 січня 2025 р. № 12412

Результат голосування

За – 255. Проти – 0. Утрималося – 0. Не голосувало – 62.

Не набрав достатньої кількості голосів проєкт постанови «Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України «Про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах» від 10 січня 2025 р. № 12397.

Результат голосування

За – 215. Проти – 0. Утрималося – 3. Не голосувало – 84.

Пленарне засідання 13 лютого 2025 р.

Під час цього пленарного засідання на розгляд сесійної зали планувалося винести 9 законодавчих ініціатив. 

Проте засідання не відбулося через блокування президії Верховної Ради України представниками депутатської фракції політичної партії «Європейська Солідарність», що було спричинене уведенням персональних санкцій до члена фракції П. О. Порошенка.

Пленарне засідання 14 лютого 2025 р. 

Під час цього засідання планувалося провести «Годину запитань до Уряду» та розглянути 12 проєктів «блокуючих» постанов «Про скасування рішення Верховної Ради України від 11 лютого 2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності». 

Але це засідання не відбулося через блокування президії Верховної Ради України представниками депутатської фракції політичної партії «Європейська Солідарність» у зв’язку із застосуванням персональних санкцій до члена фракції П. О. Порошенка.

Пленарний тиждень (24–28 лютого) [5]

Пленарне засідання 24 лютого 2025 р. 

Під час цього засідання на розгляд сесійної зали було винесено дві законодавчі ініціативи.

Прийнято в цілому проєкт постанови «Про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх міжпарламентських асамблей у зв’язку з третіми роковинами з початку повномасштабного збройного вторгнення російської федерації в Україну» від 23 лютого 2025 р. № 13038. 

Результат голосування

За – 244. Проти – 0. Утрималося – 0. Не голосувало – 61.

Розглядався проєкт постанови «Про Заяву Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії російської федерації» від 23 лютого 2025 р. № 13039.

Спочатку документ не набрав достатньої кількості голосів. 

Рис 8.

Проте того ж дня у парламенті було зареєстровано проєкт постанови з такою само назвою («Про Заяву Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії російської федерації»), але вже від 24 лютого 2025 р. та за № 13041

Наступного дня, 25 лютого 2025 р., парламент підтримав проєкт постанови № 13041. 

Рис 9.

У Заяві, про яку йдеться в постанові, серед іншого, зазначено:

«Верховна Рада України констатує, що введений в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації воєнний стан в Україні не дозволяє провести вибори згідно з Конституцією України. Разом з тим, Український народ єдиний у тому, що такі вибори мають відбутися після завершення війни.»

… 

«Парламент України акцентує увагу на необхідності дотримання передбаченого законами України принципу інституційної безперервності влади, особливо в умовах дії правового режиму воєнного стану, та наголошує, що Президент України Володимир Зеленський повинен виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України згідно із частиною першою статті 108 Конституції України.»

________________________________________________________________________________

[1] Згідно із нормами Конституції України щодо п’ятирічного строку повноважень парламенту та проведення двох чергових сесій на рік, які починаються першого вівторка лютого та першого вівторка вересня кожного року, в попередніх скликаннях Верховної Ради України відбувалося від трьох (коли повноваження парламенту були достроково припинені) до одинадцяти чергових сесій.

[2] Див.: URL: https://www.rada.gov.ua/meeting/awt

[3] Див.: URL: https://www.rada.gov.ua/meeting/awt

[4] Відкрито всенародне обговорення законопроекту про кредитну історію. 2025. 18 лют.  URLhttps://www.rada.gov.ua/news/razom/258721.html 

[5] Див.: URL: https://www.rada.gov.ua/meeting/awt

 

Анотація англійською

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД