За попередньою оцінкою Програми розвитку ООН, через воєнні дії у 2022 р. Україна може недоотримати близько 42 % щорічного врожаю зернових і зернобобових, 53 % гречки, 68 % помідорів, 36 % картоплі, 46 % цибулі, 38 % моркви, 45 % огірків, 32 % капусти, 35 % буряків та багатьох інших культур.
На думку міжнародних експертів, конфлікт загалом безпосередньо торкнеться близько 18 млн осіб, понад 7 млн стануть внутрішньо переміщеними особами.
Відтак третина українців може мати проблеми з отриманням достатньої кількості харчових продуктів.
Разом з тим, однією з важливих особливостей національного менталітету українців є ведення особистого підсобного господарства, причому не лише мешканцями сільської місцевості, а й багатьма городянами, які мають дачні та сільські будинки. Значна роль індивідуальних подвірних господарств у продовольчому забезпеченні не лише сімей-власників, але й відчутного сегменту споживчого ринку часто недооцінюється міжнародними фахівцями.
Задля максимального використання цієї національної конкурентної переваги України під егідою Мінрегіону та Мінагрополітики стартує проєкт «Сади Перемоги» , спрямований на ефективне використання доступних земельних ділянок і спрямування додаткових ресурсів на вирощування сільськогосподарської продукції. Проєкт включає консультаційну підтримку громад та домогосподарств щодо ефективного городництва, зберігання та переробки вирощеної продукції, а також комунікаційні заходи, спрямовані на заохочення усіх бажаючих долучитися до вирощування культур вдома.
Поширення проєкту в масштабах всієї України (територій, де не ведуться активні бойові дії) дозволить створити умови для самостійного забезпечення продуктами харчування подвірних господарств та тимчасово переміщених громадян.
При цьому територіальні громади мають стати організаторами процесу самозабезпечення населення продуктами харчування, а обласні військові адміністрації – координаторами розподілу гуманітарної допомоги, яка надходитиме на ці цілі з боку міжнародних партнерів. Алгоритм такої діяльності може бути наступним.
Громади повідомляють про можливість надання у тимчасове користування земельних ділянок (вільних, із запасу та тих, що тимчасово не використовуються) бажаючим для ведення городництва. На основі зібраної інформації виділятимуться відповідні земельні наділи шляхом простого розподілу, а землевпорядники громад встановлюватимуть фактичні межі таких ділянок. Також, за можливістю, громади самостійно, за рахунок власної техніки або залученої на кооперативних засадах здійснюють первинний обробіток ґрунту (оранку) для проведення посівних робіт.
Наступним етапом повинно бути забезпечення інвентарем для обробки землі, обладнанням для проведення польових робіт осіб, які виявили бажання займатися городництвом. З цією метою на території громади слід організувати пункт збереження та надання в тимчасове користування такого інвентаря у випадку, коли бажаючі обробляти землю самостійно не можуть його придбати.
Разом з цим, Мінагрополітики необхідно сформувати заявку – звернення до міжнародних партнерів для постачання в Україну посадкового матеріалу (насіння ягідних та овочевих культур), який у вигляді гуманітарної допомоги через ОВА розподілятиметься серед громад, котрі забезпечуватимуть ним населення. При цьому громадам необхідно визначити місця, де відбуватиметься розподіл насіння. Одночасно з цим, зважаючи на можливий відсутній досвід сільськогосподарських робіт у переселенців, передбачається надання методичної допомоги.
Також громадам слід сприяти доставці розсади сільськогосподарських культур домашнім господарствам, які займаються їх вирощуванням.
Одночасно з цим, необхідно підтримувати розвиток подвірних господарств з вирощування худоби та птиці, сприяючи постачанню молодняку, кормів та реманенту для утримання тварин.
Кожна територіальна громада самостійно визначає свої потреби і свої способи розвитку, водночас у неї має бути загальний алгоритм дій. Він включає відкрите розширене засідання виконкому за участі всіх старостів, представників різних соціальних спільнот громади, підприємців, активістів. Для супроводу такої роботи у громаді варто створити окрему групу з представника виконкому, старостів і представників організованих домогосподарств населення.
З метою організації територіальними громадами в Україні самостійного забезпечення продуктами харчування подвірних господарств та внутрішньо переміщених осіб ініціатива «Сади Перемоги» передбачає :
- з’ясування кількості та демографічних характеристик осіб, які переїхали до громади під час війни, їхніх кваліфікаційних характеристик та готовності долучитись до ініціативи «Сади Перемоги»;
- оцінку потреб громади у харчових продуктах на основі норм споживання окремих категорій продуктів та реальної кількості жителів (калькулятор для таких розрахунків буде доступний на сайті ініціативи «Сади Перемоги»);
- проведення обліку земельних ділянок, що використовуються чи можуть бути використані для розширення виробництва сільськогосподарської продукції;
- збір потреб домогосподарств та ВПО, яким потрібно надати допомогу для освоєння земельних ділянок для вирощування сільськогосподарської продукції;
- розробку плану дій щодо самозабезпечення мешканців громади харчовими продуктами та пошуку додаткових ресурсів фінансування;
- визначення обсягів харчових продуктів, які після задоволення власних потреб можуть бути спрямовані на забезпечення потреб ЗСУ та допомогу іншим громадам.
Реалізація ініціативи має дозволити суттєво наростити виробництво сільськогосподарської продукції і продуктів харчування в індивідуальних домогосподарствах населення, які можуть не тільки споживатися у громадах, а й постачатися для потреб інших громад (у т.ч. постраждалих від бойових дій), міського населення різних регіонів України.
З нашої точки зору, для досягнення повноти ефекту від реалізації ініціативи «Сади України» вона мала б бути доповнена діями щодо розвитку мережі заготівлі та зберігання сільгосппродукції, кооперації у сферах обробітку сільгоспземель, зберігання та переробки продукції, сприяння функціонуванню роздрібних та оптових ринків з продажу сільгосппродукції, спрощення доступу дрібних виробників до роздрібних торговельних мереж, розвитку переробки сільгосппродукції.
Здійснення таких кроків має підтримуватися в рамках існуючих програм підтримки агровиробництва, програми пільгового кредитування «5-7-9», залучення необхідного обладнання як міжнародної економічної допомоги.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Фото: НІСД