Інструменти підтримки бізнесу. Січень 2025 року.

Поділитися:

Резюме

1. Фінансова підтримка підприємництва сприяє економічній стійкості та відновленню навіть в умовах війни: Держава через кредитні та грантові програми стимулює започаткування та розвиток власної справи, активно підтримує пріоритетні напрямки, які є рушійною силою підтримки економічної стійкості держави. Зокрема, за програмою «Гранти для переробних підприємств» у 2024 році держава виплатила 375 грантів на суму 1,788 млрд грн. Безперечною перевагою є те, що частина цих коштів повертається до бюджету через сплату податків.

2. Спрощення регулювання бізнесу під час війни підтримує розвиток підприємництва: з початку впровадження реформи дерегуляції у 2023 році запущена платформа цифрової системи дозвільних документів єДозвіл, запущена в автоматичному режимі та в режимі бета-тесту видача висновку про продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, встановлених НБУ; скорочено 122 інструменти регулювання та інше. Це засвідчує послідовність ініціатив з дерегуляції бізнесу, спрямованих на мінімізацію бюрократичних перешкод, шо має вирішальне значення для підтримки економічного розвитку.

3. Сприяння розвитку енергетичної незалежності через активізацію напрямку державної програми «Доступні кредити 5-7-9 %». Отримання підприємцями кредитних коштів для придбання обладнання надає можливість убезпечити бізнес від ризиків дефіциту електроенергії, передбачити наслідки можливих відключень через пошкодження енергетичної інфраструктури. Зокрема, за результатами 2024 року, загальна профінансована потужність генерації у 21 області країни за наданими бізнесу позиками становить понад 470 мВт: на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (208 мВт), побудову СЕС (141 мВт), купівлю дизельних та бензинових генераторів (118 мВт).

 

Ключові тренди січня 2025 р., які сприяли зміцненню стійкості підприємництва в умовах війни, були такими:

Фінансова підтримка. За програмою «Гранти для переробних підприємств» [1] у 2024 році держава виплатила 375 грантів на суму 1,788 млрд грн.:181 підприємство отримало 900,9 млн грн через Міністерство економіки, а 194 гранти на суму 887,5 млн грн були отримані через Державний центр зайнятості.

З початку дії програми (у 2022 році) було схвалено 1156 заявок на створення та розвиток виробництв на суму 5,8 млрд грн. В жовтні 2024 року можливості програми для бізнесу були розширені, і гранти стали доступними для підприємств із зони активних бойових дій та виробників поліграфічної продукції. Був зменшений розмір зобов’язань грантоотримувача щодо необхідної кількості створених робочих місць. Вимагається створити лише 5 нових робочих місць незалежно від розміру гранту, що дозволяє підприємцям самостійно визначати власну кадрову політику.

До участі в програмі можуть долучитися підприємства переробної промисловості: виробники харчових продуктів, меблів, хімічної продукції, металевих виробів, підприємства деревообробної та текстильної промисловості та інші. За цільовим призначенням кошти гранту можна використати на придбання та встановлення виробничого обладнання, включно з програмним забезпеченням.

Протягом 2024 року 8 750 господарств агробізнесу профінансовано на 46,9 млрд гривень за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» [2]. Лідерами серед регіонів України за обсягом отриманих кредитів стали аграрії таких областей: Київська – 835 господарств на суму 5,7 млрд грн; Вінницька – 894 господарств на суму 4,1 млрд грн; Одеська – 819 господарств - 4 млрд грн; Кіровоградська – 1 112 господарств - 3,7 млрд грн; Харківська - 516 господарств – 3,3 млрд грн.

Пільгове фінансування агровиробників за Програмою «Доступні кредити 5-7-9» протягом 2024-2025 років здійснюється за підтримки Світового банку в рамках «Екстреного проєкту надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України (ARISE)», який спрощує доступ мікро- та малого бізнесу до банківського кредитування. 

З початку 2025 року у відповідності до змін у грантовій програмі «Власна справа» [3] більша кількість українців зможе отримати грантову підтримку від держави на започаткування або розвиток бізнесу. 

З початку дії програми отримали гранти понад 23 тисячі підприємців, в бізнес яких держава інвестувала загалом 5,5 млрд грн. Завдяки таким інвестиціям у масштабування бізнесу й збільшення виробництва товарів і послуг створено понад 40 тисяч нових робочих місць. 

Зокрема, з 2025 року внесені наступні зміни:

  • розширено перелік отримувачів гранту — до переліку увійшли підприємці, які займаються виробництвом чи торгівлею тихими винами (виноградними та плодово-ягідними), а також медовими напоями;

  • додали ще один банк-партнер - учасники можуть обирати між ПриватБанком та Ощадбанком для відкриття грантового рахунку.

Для ветеранів та їхнього подружжя, які беруть грант:

  • з’явилася можливість збільшити строк реалізації проекту з 3 до 7 років - за цей час вони мають повернути грант у вигляді сплачених до бюджету податків та зборів від діяльності підприємства, на відкриття або розвиток якого взяли кошти;

  • ветерани, які успішно реалізували свій проект та закрили взятий на нього грант податками й зборами, можуть звернутися ще раз за отриманням гранту.

Підтримка енергетичної незалежності. За червень – грудень 2024 року [4] банки опрацювали 3495 заявок від бізнесу на отримання кредитів для фінансування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури на загальну суму 72,8 млрд грн. В результаті опрацювання заявок встановлені ліміти на кредитування та розпочате фінансування проєктів на суму 10,5 млрд грн.

За даними НБУ щодо опитування 20 банків про кредитування проєктів бізнесу з відновлення енергетичної інфраструктури, обсяг валового портфеля кредитів на енергетичні потреби юридичних осіб (з урахуванням погашення) на початок січня становить 6,6 млрд грн. Загальна профінансована за цей період потужність генерації у 21 області країни за наданими бізнесу позиками становить понад 470 мВт: на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (208 мВт), побудову СЕС (141 мВт), купівлю дизельних та бензинових генераторів (118 мВт). 

За сприяння Національного банку 20 банків (із часткою понад 85% чистих активів сектору) підписали в червні 2024 року меморандум про готовність фінансувати відновлення енергетики за базовою ставкою кредитування– від 13,5% річних (або UIRD3M + 0,5% на перший рік фінансування, а далі – не більше UIRD12M +3%).

Підтримка у сфері дерегуляції бізнесу За два роки роботи міжвідомчої робочої групи (МРГ) з дерегуляції, попри воєнні виклики, реформа дерегуляції (розпочата у 2023 році) в Україні вже принесла суттєве спрощення правил, цифровізацію послуг та економію для підприємців. Метою реформи є створення прозорого бізнес-середовища, яке стимулює активність підприємництва та сприяє економічному розвитку.

Серед головних досягнень реформи:

  • запущена платформа цифрової системи дозвільних документів єДозвіл, на якій зараз доступні дві послуги для бізнесу: реєстрація декларації про відповідність матеріально-технічної бази вимогам законодавства про охорону праці в автоматичному режимі та в режимі бета-тесту видача висновку про продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, встановлених НБУ;

  • скорочено 122 інструменти регулювання, що має зекономити для бізнесу сотні мільйонів гривень;

  • заходи для спрощення перевірок бізнесу – прийнято за основу законопроєкт №5837, який має зменшити кількість перевірок для підприємств із середнім і низьким рівнем ризику та створити механізми відповідальності для контролюючих органів.

Підтримка мікро-, малого та середнього бізнесу є одним із головних пріоритетів держави у напрямку розвитку державних грантових та кредитних програм. Постійно розширюються можливості програми «Власна справа», направлені на підтримку вітчизняного підприємництва, розширення переліку учасників. Держава сприяє розвитку енергетичної незалежності через фінансові інструменти та продовжує політику дерегуляції, що має сприяти підвищенню ділової активності.

______________________________________________________________________________________
[1] Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/hranty-na-pererobku-u-2024-rotsi-vyrobnyky-…

[2] Міністерство аграрної політики та продовольстваУкраїни. URL: https://minagro.gov.ua/news/maizhe-47-miliardiv-hryven-otrymaly-8-750-ahrohospodarstv-za-prohramoiu-dostupni-kredyty-5-7-9-v-2024-rotsi

[3] Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/vlasna-sprava-bilshe-ukraintsiv-zmozhut-otr…

[4] НБУ. URLhttps://bank.gov.ua/ua/news/all/banki-za-sim-misyatsiv-rozpochali-finansuvannya-proyektiv-z-vidnovlennya-energetichnoyi-infrastrukturi-na-sumu-105-mlrd-grn--rezultati-opituvannya-bankiv

 

Анотація англійською

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД