Інструменти підтримки бізнесу. Лютий 2025 року.

Поділитися:

Резюме

  1. Фінансова підтримка малого та середнього бізнесу сприяє адаптації та економічній стійкості в умовах війни. Продовження державної політики «Зроблено в Україні» через пролонгацію дії кредитних і грантових програм стимулює розвиток середовища ведення бізнесу, підтримує пріоритетні напрями, які є рушійною силою економічної стійкості держави. Зокрема, станом на 24 лютого 2025 р., за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» з початку 2025 р. видано 2794 пільгових кредити на загальну суму 9,4 млрд грн. 

  2. Сприяння розвитку енергетичної незалежності через активізацію напряму державної програми «Доступні кредити 5–7–9 %». Отримання кредитних коштів для придбання обладнання надає підприємцям змогу убезпечитись від ризиків дефіциту електроенергії та наслідків можливих відключень через пошкодження енергетичної інфраструктури. Зокрема, з 01 червня 2024 р. до 02 лютого 2025 р. загальна профінансована потужність генерації у 21 області країни за наданими бізнесу позиками становить понад 530 мВт у вигляді кредитів на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (215 мВт), побудову СЕС (151 мВт), купівлю дизельних та бензинових генераторів (122 мВт).

  3. Сприяння розвитку стартапів під час війни підтримує технологічність підприємництва. Україна посіла четверте місце серед 24 європейських країн за рівнем підтримки стартапів. Це свідчить про послідовність ініціатив з розвитку України як цифрової держави.

 

Ключові тренди лютого 2025 р., які сприяли зміцненню стійкості підприємництва в умовах війни, були такими.

Підтримка енергетичної незалежності. З 01 червня 2024 р. до 02 лютого 2025 р. банки [1] отримали від бізнесу 3685 заявок на кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури на загальну суму 75 млрд грн, з яких розпочато кредитування проєктів на суму 13,2 млрд грн у 21 області країни.

Було профінансовано проєкти загальною потужністю генерації понад 530 мВт у вигляді кредитів на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (215 мВт), побудову СЕС (151 мВт), купівлю дизельних та бензинових генераторів (122 мВт).

Бізнес може отримати кошти для фінансування проєктів з будівництва сонячних, вітрових чи біогазових станцій, побудови газотурбінних та газопоршневих електростанцій, придбання промислових акумуляторів, накопичувачів тощо.

Фінансова підтримка. Станом на 24 лютого 2025 р. протягом п’яти років від старту програми «Доступні кредити 5–7–9 %» [2] у лютому 2020 р. український бізнес отримав 106,5 тис. пільгових кредитів на суму 369,4 млрд грн.

Від початку 2025 р. видано 2794 пільгових кредити за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» на загальну суму 9,4 млрд грн. Завдяки можливостям державної програми бізнес розвиває власне виробництво, спрямовуючи кошти від пільгових кредитів на інвестиції та розширення переробних виробництв, що стимулює розвиток реального сектора економіки та сприяє створенню нових робочих місць. Програма також підтримує підприємства, які працюють у зоні підвищених воєнних ризиків. 

Уряд [3] виділив 5,1 млрд грн на програми, які є складовою частиною політики «Зроблено в Україні». 2 млрд грн буде спрямовано на гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель у спосіб компенсації українським аграріям у розмірі 100 % за розмінування своїх угідь, щоб вони могли відновити роботу. 1,6 млрд грн спрямують на програму «Національний кешбек», тобто на підтримку внутрішнього попиту на вітчизняні товари й послуги, компенсацію за придбання продукції української промисловості, зокрема за купівлю обладнання і техніки. 500 млн грн використають на компенсацію за купівлю сільськогосподарської техніки, виробленої в Україні. Завдяки зазначеній програмі уряд очікує, що виробництво відповідної техніки та обладнання у 2025 р. зросте на 10–15 %. 500 млн грн буде спрямовано на створення якісної інфраструктури індустріальних парків (на облаштування інженерно-транспортної інфраструктури та підключення до мереж у семи індустріальних парках).

КМУ ухвалив постанову про продовження до 31 березня 2026 р. строку кредитування агропідприємств за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» за укладеними кредитними договорами. Державна підтримка надаватиметься виключно агропідприємцям, які зареєстровані в Державному аграрному реєстрі (ДАР).

З початку 2025 р. [4] 30 українських банків приєдналися до Державного аграрного реєстру, щоб ідентифікувати сільгоспвиробників, адже ДАР інтегрується із семи реєстрами, зокрема Єдиним державним реєстром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.

Підтримка стартапів. Згідно зі звітом [5] European Startup Nations Alliance за 2024 р., Україна посіла четверте місце серед 24 країн Європи за рівнем підтримки стартапів та випередила середній показник по Європі на 12 %. Підтримка стартапів є підтвердженням того, що в Україні створюються умови для розвитку та масштабування технологічних компаній. 

Україна набрала максимум балів за впровадження таких стандартів: швидкість створення бізнесу онлайн (у «Дії»); доступ до фінансування (Український фонд стартапів видав 570 грантів на суму 423 млн. дол. США для запуску проривних технологічних компаній та розвитку українських інновацій); доступність цифрових держпослуг; опціони та сприятливі податки (реалізовані завдяки дії правового й податкового простору «Дія.City» для технологічних компаній, яким доступні інструменти для залучення інвестицій). 

Одним із головних пріоритетів держави є підтримка підприємництва завдяки реалізації державних програм. Уряд продовжує здійснювати програми, які є складниками політики «Зроблено в Україні», зокрема постійно адаптує до потреб сьогодення державну програму «Доступні кредити 5–7–9 %». Держава сприяє розвитку енергетичної незалежності через фінансові інструменти та продовжує підтримувати стартапи, створюючи умови для розвитку й масштабування технологічних компаній.

______________________________________________________________________
[1] Див.:URL: https://surl.li/cszato

[2] Див.:URL: https://surl.li/sfublg

[3] Див.:URLhttps://surl.li/tqbnpl

[4] Див.:URL: https://minagro.gov.ua/news/vitalii-koval-30-bankiv-z-pochatku-roku-pid…

[5] Див.:URL:https://t.me/mintsyfra/6528

 

Анотація англійською

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД