Гуманітарна допомога Азербайджану важлива для енергетики України

Поділитися:

Під час кровопролитної російсько-української війни, що триває, Україна постала перед складними викликами. Зокрема, виникли численні гуманітарні проблеми, було пошкоджено будівлі та об’єкти критичної інфраструктури, сталися порушення в постачанні викопного палива, багато людей через руйнування енергетичних об’єктів і мереж втратили доступ до електроенергії й тепла.

Згідно з підрахунками Світового банку, за період війни понад 50 % енергетичної інфраструктури України було пошкоджено, а енергетичний сектор зазнав збитків у 12 млрд дол. США [1], тобто саме цей сектор української економіки постраждав найсуттєвіше.

На полях Мюнхенської конференції з безпеки 17 лютого 2024 р. відбулася зустріч Президента України Володимира Зеленського та Президента Азербайджану Ільхама Алієва. Глава Української держави привітав свого співрозмовника з перемогою на нещодавніх дострокових президентських виборах в Азербайджані та висловив упевненість у подальшому зміцненні українсько-азербайджанських відносин. «Ми дуже цінуємо теплі стосунки між нашими державами та нашими суспільствами», – сказав Володимир Зеленський.

Під час зустрічі президенти наголосили на непохитній взаємній підтримці суверенітету й територіальної цілісності обох країн. Лідери держав обговорили двосторонню співпрацю в торговельно-економічній, енергетичній, гуманітарній та інших сферах. Зокрема, під час розмови йшлося про можливі спільні економічні проєкти в енергетичній сфері, як-от, наприклад, використання українських газосховищ. 

Володимир Зеленський відзначив допомогу Азербайджану в забезпеченні надійного функціонування енергосистеми України[2].

Міжнародна гуманітарна допомога, що надходить від різних партнерів до України, продовжує відігравати важливу роль для енергетичної системи та безпеки держави. 

У цьому аспекті варто підкреслити, що Республіка Азербайджан як стратегічний партнер України також надіслала гуманітарну допомогу, у т. ч. медичне забезпечення, одяг і, головне, енергетичне обладнання. 

Азербайджан фактично одним із перших надав Україні гуманітарну допомогу. Вже 26 лютого 2022 р. автомобілі служби швидкої (екстреної) медичної допомоги та Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) почали отримувати безкоштовне паливо від Державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки SOCAR Energy Ukraine. Про це Президент України Володимир Зеленський написав у Twitter (нині – мережа Х): «За результатами моєї розмови з Ільхамом Алієвим [президентом Азербайджану] всім заправкам SOCAR в Україні доручено безкоштовно надавати паливо для машин швидкої допомоги та ДСНС» [3].

Компанія SOCAR, працюючи разом із колегами на паливному ринку та українським урядом, спромоглась у стислий термін диверсифікувати постачання пального та ліквідувати паливну кризу. Маючи значні міжнародні зв’язки, компанія SOCAR забезпечила постачання необхідної кількості палива своїм клієнтам, одночасно допомагала паливом медикам та ДСНС України, а також долучалася до інших гуманітарних проєктів.

На АЗК SOCAR було впроваджено проєкт, що мав назву «Підвішена страва», де вдячні українці «підвішували» безкоштовні страви на АЗС для співробітників ДСНС та служби швидкої медичної допомоги. У Міжнародний день захисту дітей спільно з Першою леді Оленою Зеленською компанія профінансувала акцію на згадку про українських дітей, які загинули в цій війні, а також надала кошти на реконструкцію школи № 12 у м. Ірпені. У Макарові, що теж у Київській області, SOCAR Energy Ukraine спільно з Благодійним фондом «KSE Foundation» (започаткований Київською школою економіки), МОЗ та Київською обласною військовою адміністрацією брала участь у відбудові амбулаторії, яка до війни приймала 19 тис. пацієнтів. Також у Макарові були встановлені модульні будинки для людей, які втратили житло. SOCAR Energy Ukraine вдалося зібрати майже мільйон гривень, на які придбали 574 аптечки та передали їх 12 школам у різних регіонах України [4].

З резервного фонду Президента Азербайджанської Республіки, передбаченого в 2023 р., задля надання гуманітарної допомоги Україні 17 липня 2023 р. було виділено кошти в сумі 7,6 млн дол. США, що надійшли до бюджету Азербайджанської Республіки та Міністерства енергетики Азербайджанської Республіки та призначалися на закупівлю й відвантаження електрообладнання [5].

Цього року Україна отримала чергову партію допомоги від Азербайджану, зокрема 25 вантажів енергетичного обладнання для відновлювальних робіт. Це четвертий транш азербайджанської гуманітарної допомоги, яка включає трансформаторні підстанції, трансформатор струму, дроти, роз’єднувачі та інше обладнання для відновлювальних і ремонтних робіт. Зазначимо, що отримане з Азербайджану обладнання в листопаді 2023 р. та в січні 2024 р. було розподілене між 24 енергетичними компаніями, а саме: операторами систем розподілу електроенергії, теплопостачальними компаніями, газовою, вугільною та атомною промисловістю. Із Сумгаїтського технопарку в Україну відправлено останню партію електрообладнання, що теж є гуманітарною допомогою українському народу від Азербайджану. Гуманітарний вантаж, доставлений Міненерго, включав понад 670 тис. м електричних кабелів і дротів, а також 26 трансформаторів і комплектних трансформаторних підстанцій [6].

Остання зустріч президентів країн продемонструвала, що Азербайджан та Україна є стратегічними партнерами, а гуманітарна допомога Азербайджану Україні буде продовжуватися. З початку повномасштабної війни Азербайджан надав Україні гуманітарної допомоги на понад 20 млн дол. США. З березня 2022 р. в Україну з Азербайджану у якості гуманітарної допомоги надійшло 95 партій енергетичного обладнання загальною вагою понад 1585 т, у т. ч. 51 силовий трансформатор, 111 трансформаторних підстанцій та інше обладнання. Завдяки цій допомозі в Україні було проведено масштабну реконструкцію та додано до енергомережі понад 2,2 ГВт потужностей.

Гуманітарна допомога з Азербайджану, зокрема енергетичне обладнання, сприяла відновленню енергетичної інфраструктури України, яка постраждала під час широкомасштабної війни. Це дало змогу підтримувати енергетичну безпеку країни, забезпечуючи стабільність в енергосистемі. Для багатьох людей було відновлено доступ до електроенергії й тепла в холодний зимовий період. 

Підтримка, яку Азербайджан надає Україні, є позитивним прикладом гуманітарної допомоги під час конфліктів, а також основою для подальшого зміцнення двосторонніх зв’язків між обома державами.

 

Вячеслав Потапенко, 

керівник центру внутрішньополітичних досліджень 

Національного інституту стратегічних досліджень, 

доктор економічних наук

 

Шахмар Гаджиєв,

старший радник Центру аналізу міжнародних відносин 

(AIR Center, Азербайджан)

_______________________________________________________________________________
[1] Див.:URLhttps://www.iea.org/commentaries/russias-attacks-on-ukraines-energy-sec… 

[2] Див.:URLhttps://www.president.gov.ua/en/news/u-myunheni-glava-ukrayinskoyi-derz…

[3] Див.:URLhttps://www.epravda.com.ua/rus/news/2022/02/26/682869/

[4] Див.:URLhttps://delo.ua/ru/business/doroga-zizni-kak-socar-energy-blagodarya-sv…

[5] Див.:URLhttps://president.az/az/articles/view/60473

[6] Див.:URLhttps://minenergy.gov.az/az/xeberler-arxivi/00172

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД