Репутація Криму як дитячої здравниці сформувалася ще за часів колишнього СРСР. Тоді на півострові активно споруджувалися дитячі табори, санаторії, будинки сімейного відпочинку, які користувалися попитом у невибагливих радянських людей. Від 2014 р. така інфраструктура потрапила під контроль окупаційної влади півострову, яка намагається підтримувати серед росіян репутацію кримських курортів як кращого місця для дитячого відпочинку. Організація такого відпочинку є досить прибутковою сферою, особливо за умов експлуатації облаштованих ще за СРСР корпусів та територій.
Водночас у відпочинок дітей чимало інвестує й російська держава. Такі інвестиції подаються як турбота про громадян країни, передовсім дітей. Проте факти свідчать, що російська влада, інвестуючи у дитячий відпочинок, тим самим піклується не лише про фізичне здоров’я дітей, але й про напрямок їхніх думок, мотивацій та інтересів.
Протягом літа 2024 р. у 168 оздоровчих таборах Криму відпочило 174 тисячі школярів. Переважна більшість із них повернулася додому, до батьків, з переконаннями, помітно скоригованими під час такого «відпочинку». Російська влада недарма інвестує в інфраструктуру дитячого оздоровлення в Криму, бо це водночас – інфраструктура перевиховання, формування слухняних «патріотів» та імперців.
Програми відпочинку дітей у кримських таборах, принаймні влітку 2024 р., залучали обов’язкові заходи з «патріотичного» виховання. Такі заходи сприяли засвоєнню імперських історичних наративів, вихованню російської гіперідентичності, мілітаризації дитинства.
Зокрема, 18 серпня у Севастополі в парку «Патріот» окупаційна влада організувала відзначення свята «День тільняшки», орієнтованого на дитячу та молодіжну аудиторію. Для дітей, зокрема з табору «Артек», було організовано екскурсії з демонстрацією зброї та військової техніки, їх заохочували писати листи російським військовим на лінію зіткнення.
Дитячий табір «Артек» став базою, де проводяться заходи так званого «Руху Перших». Інспірований і підтримуваний центральною російською владою рух організовує дозвілля і виховує підлітків на основі так званих «традиційних російських духовних та моральних цінностей». Заснований восени 2022 р., рух покликаний створити соціальні та політичні ліфти для активної шовіністично налаштованої російської молоді. У липні 2024 р. «Артек» відвідали активні учасники руху.
Дитячий відпочинок у Криму також набуває воєнізованого формату: у заклади відпочинку завозять бронежилети, каски, дивізійні аптечки тощо. Під час проведення спортивних заходів створюється мілітарний антураж, у таких заходах часто беруть участь російські військовослужбовці та правоохоронці. Наприклад, у Феодосії в дитячому оздоровчому таборі «Дельфін» російські поліціянти проводили з дітьми так звану «зарядку з правоохоронцем».
Керівництво дитячих таборів Криму організовує зустрічі й спілкування дітей з військовиками, що воюють проти України. Зазвичай їх представляють дітям як «героїв СВО», що вже передбачає глорифікацію агресора. Зокрема, у липні 2024 р. кілька таких «героїв», що проходили реабілітацію в Криму, відвідали табір «Морський». На зустрічі з дітьми вони розповідали про свій бойовий досвід (знищення українців), відповідали на запитання, разом із дітьми співали пісень.
Засвоєння імперського історичного наративу – важлива мета екскурсій, у яких беруть участь діти під час відпочинку у таборах Криму. Такі екскурсії покликані довести виняткові права Росії на Крим, уславити її військові перемоги, популяризувати російську культуру. Чимало уваги приділяється уславленню царської родини Романових, закріплюється зв’язок Романових із Кримом. На честь Дня Хрещення Русі 28 липня 2024 р. у Севастополі відкрито музейно-храмовий комплекс «Новий Херсонес», покликаний стати осередком «скрепної» та мілітарної пропаганди, унаочненням російського історичного наративу.Його відвідали вже півмільйона туристів, зокрема чимало дітей та молоді, котрі відпочивали влітку в Криму.
Завдання з «патріотичного» виховання дітей в оздоровчих таборах Криму реалізується також завдяки пріоритетному доступу до таких таборів дітей з родин учасників війни проти України. Вони отримують путівки до таборів безоплатно. Влітку 2024 р. у таборах Криму оздоровилися дві тисячі таких дітей. Такі діти транслюють антиукраїнські настрої, здебільшого активно підтримують антиукраїнську агресію і позиціонують себе як «нащадки героїв».
Також пільги на відпочинок у Криму мають діти з тимчасово окупованих територій України – Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей. Сім тисяч дітей з тимчасово окупованих українських територій скористалися такою можливістю. Деякі з них мали досвід перебування в зоні бойових дій. Вихователі таборів апелюють до такого травматичного досвіду з метою залякування інших дітей. Зокрема, календар пам’ятних дат липня передбачав відзначення так званого Дня пам’яті дітей-жертв війни на Донбасі.
Транслюють травматичний досвід війни також діти з Курської області, яких було евакуйовано з рідних населених пунктів до локацій дитячого відпочинку в Криму. По запрошенню окупаційної влади Криму тисяча дітей з Бєлгородської області в червні місяці поточного року відпочила в Бахчисарайському районі.
Діти, тимчасово ізольовані від впливу батьків у таборах та санаторіях, стають більш сприйнятливими до впливу пропаганди. А позитивні враження від сонця, моря та веселого товариства однолітків сприяють кращій фіксації у дитячій свідомості почутих меседжів та некритичному їх засвоєнню. У результаті подальшої трансляції у колі підлітків такі меседжі стають самоочевидним дискурсом, що визначає оцінки подальшого досвіду, комунікаційні стратегії, а часом і профорієнтацію.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД