Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Жовтень 2024 року

Поділитися:

Міжнародний валютний фонд

До держбюджету України 23 жовтня 2024 р. надійшов транш обсягом близько 1,1 млрд дол. США (834,9 млн СПЗ) у результаті успішного п’ятого перегляду програми EFF (чотирирічна програма Міжнародного валютного фонду (МВФ)  Механізм розширеного фінансування; англ. Extended Fund Facility – EFF). Це вже третій транш МВФ з початку року. У березні Україна отримала 900 млн дол. США та 2,2 млрд дол. США – у липні. Загальна сума з початку року досягла 4,2 млрд дол. США. Ще один транш на 1,1 млрд дол. США очікується в грудні.

Від початку повномасштабного вторгнення Україна отримала понад 11,3 млрд дол. США виключно від МВФ. Ефективна співпраця з Міжнародним валютним фондом є одним з важелів підтримки фінансової стабільності країни в умовах війни. МВФ продовжує ефективно реагувати на потреби України. Важливим для нашої держави стало рішення про оптимізацію графіку траншів на 2025 р., що дасть змогу залучити до державного бюджету більше коштів в рамках програми EFF наступного року. 

Відтепер на 2025 р. за програмою EFF передбачено до 2,7 млрд дол. США за результатами чотирьох переглядів. Початково сума складала близько 1,8 млрд дол. США, відповідно до двох переглядів програми. Станом на жовтень 2024 р. МВФ є третім найбільшим партнером України за обсягом спрямованої фінансової допомоги.

За 19 місяців функціонування програми Механізму розширеного фінансування Україна успішно завершила вже п’ять переглядів – вперше за історію співпраці з МВФ. За цей час залучено близько 8,7 млрд дол. США з передбачених програмою 15,6 млрд дол. США.

Річні витрати України за користування ресурсами Міжнародного валютного фонду зменшаться на 130 млн дол. США завдяки рішенню Фонду від 11 жовтня про зниження рівня комісій. Рада директорів МВФ ухвалила рішення про зменшення рівня комісій (charges, surcharges і commitment fees), які впливають на вартість ресурсів для країн, що розвиваються, і мають програми фінансування від Фонду. У середньому розмір комісій зменшується на 36 %, що знизить доходи МВФ приблизно на 1,2 млрд дол. США на рік [1].

Це рішення матиме позитивний результат для України: загальні річні витрати за користування ресурсами МВФ скоротяться на 130 млн дол. США, а з огляду на майбутні транші МВФ за наявною програмою, ефект на наступні п’ять років становитиме 650–700 млн дол. США. Комісії та збори було зменшено тільки для країн, що розвиваються. Питання комісій виявило відмінність інтересів основних груп країн-членів: країн-донорів і країн-боржників.

Світовий банк

Рада директорів Світового банку затвердила створення спеціального фінансового траст-фонду для України. Спеціальний фінансовий траст-фонд Світового банку для України становитиме щонайменше 10 млрд дол. США, про це повідомив 10 жовтня 2024 р. прем’єр-міністр України Денис Шмигаль [2].

Головними донорами фонду стануть США і ще кілька країн, а в майбутньому, коли приєднаються інші донори, розмір фонду може бути збільшений. Кошти фонду насамперед будуть спрямовані на підтримку бюджету: на заробітні плати та соціальні витрати, а також на критичні потреби відновлення. Затверджений пакет змін набув чинності 1 листопада 2024 р.

Європейський інвестиційний банк 

На відновлення Україна залучить додатково кошти від Європейського інвестиційного банку [3]. На засіданні уряду 4 жовтня ухвалено документи, які дозволять Україні залучити додатково 62 млн євро фінансування від Європейського інвестиційного банку. Кошти будуть направлені на розбудову соціальної інфраструктури, енергетичну стійкість, теплопостачання та інші важливі проєкти.

KfW 

3 жовтня 2024 р. було підписано угоду між Чернівецькою міською радою, КП «Чернівціводоканал» та німецьким банком KfW для реалізації проєкту «Розвиток муніципальної інфраструктури, Стадія ІІ», який підтримує Європейський Союз [4]. Фінансування розміром 19,75 млн євро надається в рамках Механізму ЄС щодо підтримки України «Ukraine Facility» з метою поліпшення якості водних послуг та інфраструктури відповідно до європейських екологічних стандартів.

Проєкт передбачає зменшення аварій у мережах водопостачання, підвищення енергетичної ефективності, зниження втрат води та розрахований на підтримку приблизно 250 000 мешканців міста. Ця ініціатива має важливе значення для міста, оскільки сприятиме поліпшенню якості життя населення та допоможе у вирішенні екологічних проблем регіону. Проєкт також є складовою частиною програми з водопостачання та водовідведення, загальна вартість якої становить близько 95 млн євро.

ООН

Норвегія виділила 1,1 млрд норвезьких крон (приблизно 105 млн дол. США) на відновлення енергетичної інфраструктури в Україні в рамках співпраці з Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН). Основним завданням цієї допомоги є сприяння відновленню енергогенеруючих потужностей в Україні, а також забезпечення критичних об’єктів резервним живленням.

Ключовими компонентами проєкту є:

  • встановлення сонячних панелей у школах і лікарнях. Проєкт передбачає оснащення шкіл і лікарень сонячними панелями для забезпечення резервного живлення;

  • постачання додаткових потужностей до національної електромережі. Відповідно до проєкту,  у зимовий період національні електромережі буде поповнено додатковими 80 МВт потужності;

  • забезпечення населення теплом і водою. Завдяки програмі енергетичного відновлення ПРООН понад 1 млн мешканців отримають доступ до теплопостачання та води;

  • постачання електроенергії промисловим споживачам. Енергетична підтримка спрямована також на промислові підприємства, які мають потребу у стабільному постачанні електроенергії для забезпечення безперебійної роботи.

Європейський Союз 

Рада Європейського Союзу досягла згоди щодо надання Україні пакета макрофінансової допомоги обсягом до 35 млрд євро. Ця допомога буде складовою частиною кредиту від G7, для якого використовуватимуться прибутки від заморожених російських активів [5]. Зокрема ідеться про європейську частку кредиту на 50 млрд дол. США (45 млрд євро) від G7, який погашатиметься за рахунок майбутніх прибутків від інвестування заморожених суверенних активів РФ. Ідею такого використання російських заморожених активів лідери G7 погодили в червні.

Україна має отримати доступ до цих коштів з 2024 р., а кредит потрібно буде  виплатити протягом максимум 45 років. Політичні умови отримання нової макрофінансової допомоги будуть такими самими, що й у діючого механізму фінансової допомоги Україні від ЄС «Ukraine Facility» (визначені у спеціальному плані реформ (Ukraine Plan)). Системи управління та контролю, запропоновані в рамках плану реформ (Ukraine Plan), та конкретні положення щодо запобігання шахрайству та іншим порушенням також застосовуватимуться до цієї позики.

Новий кредит від Євросоюзу обсягом до 35 млрд євро буде надано у формі програми макрофінансової допомоги (Macro-Financial Assistance – MFA) на 2024–2025 рр. Кредит погашатиметься за рахунок прибутків від заморожених у ЄС активів Росії. Очікується, що кошти за програмою MFA Україна отримає на безповоротній основі. ЄС і США візьмуть на себе близько 20 млрд дол. США – кожна сторона, а решту, 10 млрд дол. США, розділять між собою Сполучене Королівство, Японія та Канада. Водночас США вимагають гарантій, щоб російські активи, більшість з яких зберігається в Європі, залишалися при цьому замороженими.

Європейська комісія надає 3 млн євро для роботи моніторингових місій МАГАТЕ на атомних електростанціях України, які можуть бути використані, зокрема, і для місій на підстанціях, що є критичними для забезпечення роботи АЕС. Кошти надаються у рамках Європейського інструменту міжнародної співпраці у сфері ядерної безпеки, повідомила єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон під час засідання Ради міністрів ЄС. 

Кадрі Сімсон запевнила, що ЄС і надалі підтримуватиме український енергосектор, зокрема в підготовці до зими. Важливу роль для балансування системи також відіграватиме імпорт електроенергії після ухвалення рішення ENTSO-E (англ. European Network of Transmission System Operators for Electricity – європейська мережа операторів системи передачі електроенергії) щодо збільшенням максимальної пропускної спроможності імпорту електроенергії з країн Європейського Союзу.

Євросоюз надасть Україні 18 млрд євро кредиту [6]. Про це повідомив міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер 22 жовтня 2024 р. під час візиту до Нью-Йорку (США). Як зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц, Україна зможе використати ці кошти на закупівлю зброї, а також профінансувати відновлення.

23 жовтня поточного року Рада ЄС остаточно затвердила рішення виділити Україні макрофінансовий кредит на суму 35 млрд євро. Зазначені кошти виплачуватимуться за рахунок заморожених в ЄС російських активів [7]. Механізм надання Україні кредиту розміром 35 млрд євро затверджено письмовою процедурою. Рішення набуває чинності з наступного дня після його публікації в офіційному журналі ЄС.

До кінця поточного року Європейський Союз надасть Україні новий транш у рамках програми «Ukraine Facility». Сума нового пакета поки що невідома. За словами Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Україна зробила величезний крок уперед, двосторонній процес скринінгу триває; діє український план, що містить важливі для вступу України до ЄС реформи.

ЄС підтримує зазначений план фінансово у розмірі 50 млрд євро, які виділяють на підставі досягнень у реформах. Виплата 50 млрд євро відбуватиметься протягом чотирьох років (2024–2027 рр.). Завдяки прогресу в реформах Україна вже отримала близько 12 млрд євро. Очікується, що наступний транш надійде до кінця поточного року.

США

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) 2 жовтня 2024 р. надало 825 млн дол. США на підтримку енергетичної системи України. Про це заявила адміністраторка USAID Саманта Павер під час свого візиту до Києва [8]. Зазначена сума вдвічі більша, аніж USAID виділив на енергетику минулого року.

Ці кошти спрямують на підтримку працівників енергетичної галузі, які здійснюють ремонтні роботи, нарощують потужності й захищають критично важливу інфраструктуру. Також Саманта Павер оголосила про запуск п’ятирічної програми реабілітації українців «Rehab for you», на яку агентство виділило 13 млн дол. США. За словами Павер, нині в Україні понад 250 000 осіб потребують реабілітаційної підтримки. USAID виділяє 237 млн дол. США на гуманітарну допомогу Україні. 

USAID підтримує також і українську освіту. Завдяки американській допомозі, було надруковано 3,2 млн підручників для українських школярів молодших класів. Саманта Павер передала учням ліцею на Київщині підручники, надруковані за підтримки США. 

Агентство США з міжнародного розвитку розширює Ініціативу зі стійкості сільського господарства України й мобілізує майже 1,75 млрд дол. США додаткових інвестицій [9]. Ці інвестиції спрямують в аграрний сектор України. Кошти надійдуть від дев’яти нових партнерів з приватного сектора, міжнародних фінансових установ та інших донорів.

Серед нових партнерів: «Астарта», «BEST Leasing», «Креді Агріколь Банк», Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC), Міжнародна фінансова корпорація (IFC), ІМК, «OTP Bank», страхова компанія «Універсальна», а також Управління Державного департаменту США з вилучення та протидії озброєнням.

USAID повідомило, що завдяки новим партнерствам загальна сума, залучена в рамках ініціативи «AGRI-Україна» від липня 2022 р., перевищила 2,26 млрд дол. США у формі інвестицій приватного сектора та партнерів.

З липня 2022 р. «AGRI-Ukraine» допомогла понад 15 тис. українських фермерів (34 % зареєстрованих фермерів країни) отримати насіння, добрива, засоби захисту рослин, профінансувати вирощування та збереження власної агропродукції. Завдяки такій підтримці вдалося зібрати та зберегти понад 5,5 млн т зерна, що збільшило дохід української економіки на понад 1 млрд дол. США.

До нового пакета військової допомоги від США на 425 млн дол. США, про який 16 жовтня оголосив Президент США Джо Байден, зокрема увійшли: засоби ППО; боєприпаси для ракетних систем, артилерії; бронетехніка; протитанкова зброя. Новий пакет надається за президентськими повноваженнями зі скорочення запасів Міноборони США ((Presidential Drawdown Authority, PDA). Це вже 67-й транш допомоги за програмою PDA із серпня 2021 р.

До пакета також увійшли: додаткові боєприпаси для ЗРК NASAMS; ракети RIM-7 і засоби ППО; зенітні ракети «Stinger»; боєприпаси для РСЗВ HIMARS; боєприпаси класу «повітря – земля»; 155-мм і 105-мм артснаряди; ракети з оптичним відстеженням і наведенням (TOW); протитанкові системи «Javelin» і AT-4; високомобільні багатоцільові колісні машини (HMMWV); стрілецька зброя і боєприпаси; гранати, тепловізори й навчальне обладнання; обладнання і боєприпаси для підривних робіт; запчастини; допоміжне обладнання; витрати на технічні послуги, навчання і транспортування [10].

У межах пакета військової допомоги на 425 млн дол. США Україні буде надано 2000 армійських позашляховиків HMMWV (Humvee) [11]. Позашляховики Humvee схожі на цивільні автомобілі, що усуває необхідність значної підготовки перед відправленням їх на фронт. Українські військові вже знайомі з Humvee, оскільки ЗСУ має на озброєнні понад 3000 таких позашляховиків. Humvee відмінно вписуються в поточну оборонну стратегію України. У міських умовах танки й артилерія менш ефективні, ніж більш компактні та маневрені позашляховики. Ще одним плюсом Humvee є те, що українські військові можуть використовувати їх для перевезення важкого озброєння. На них можна встановлювати кулемети та іншу зброю. Деякі українські підрозділи трансформували позашляховики в мобільні платформи обслуговування, завдяки чому можна ремонтувати бронетехніку на ходу в польових умовах. Українські військові також використовували Humvee як мобільні платформи ППО. Для цього на позашляховики встановлювали зенітні гармати й системи боротьби з безпілотниками. Україна потребує великої кількості наземних транспортних засобів. Лише в жовтні ЗСУ втратили понад 220 одиниць такої техніки та майже 2000 одиниць – з початку 2024 р. 

Сполучені Штати Америки нададуть Збройним Силам України черговий пакет військової допомоги. Про це повідомив голова Пентагону Ллойд Остін під час свого візиту до Києва. До пакета увійшло озброєння на 400 млн дол. США [12].

США готують окремий пакет фінансування обсягом 800 млн дол. США для виробництва українських дронів. Про це 21 жовтня 2024 р. повідомив Президент України Володимир Зеленський після зустрічі з міністром оборони США Ллойдом Остіном [13].

23 жовтня 2024 р. у Вашингтоні (США) міністр фінансів України Сергій Марченко та міністерка фінансів Сполучених Штатів Америки Джанет Єллен підписали спільну заяву, якою зафіксували домовленість про надання Україні 20 млрд дол. США [14]. Кошти є складовою частиною механізму Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) країн G7 обсягом 50 млрд дол. США.

Кредит погашатиметься за рахунок майбутніх прибутків, отриманих від знерухомлених російських суверенних активів. Залучення коштів відбуватиметься через Механізм кредитної співпраці з Україною (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM). Отже, Україна не спрямовуватиме внутрішні фінансові ресурси на забезпечення будь-яких витрат, пов’язаних із позикою. Очікується, що уряд США профінансує позику не пізніше 31 грудня 2024 р. 

Загальний обсяг фінансування, який Україна отримає в межах ERA, – 50 млрд дол. США. З огляду на запропонований урядом Сполучених Штатів Америки обсяг фінансування у 20 млрд дол. США, макрофінансова допомога від ЄС буде меншою за 35 млрд євро. Суму буде узгоджено, враховуючи запропоноване фінансування рештою країн G7. Пропозиція Сполученого Королівства є частиною загального обсягу коштів.

У 2024 р. Україна вже отримала 3,9 млрд дол. США прямої бюджетної підтримки від Сполучених Штатів Америки. Сторони також працюють над залученням решти фінансування, яке передбачено на 2024 р. 

Канада

17 жовтня 2024 р. до державного бюджету України надійшов транш від уряду Канади обсягом 400 млн канадських доларів (майже 300 млн дол. США) [15]. З початку повномасштабної війни пряма бюджетна підтримка від Канади сягає 5,4 млрд дол. США.

Кошти надаються на пільгових умовах: строк – 10 років, процентна ставка – 1,5 % річних. Пільговий період становить 4,5 роки від дати надходження коштів.

Канада входить до п’ятірки найбільших надавачів бюджетної підтримки Україні з лютого 2022 р. 11 жовтня 2024 р. міністр фінансів України Сергій Марченко підписав Четверту додаткову угоду з урядом Канади щодо залучення кредиту обсягом 400 млн канадських доларів. 

Канада надасть Україні пакет військової допомоги на суму 64,8 млн канадських доларів (близько 47 млн дол. США) [16]. Пакет допомоги, у рамках якого також виділяються кошти на навчання українських військових, є частиною військового пакета розміром 500 млн канадських доларів, який анонсував Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо в липні поточного року. Пакет допомоги містить стрілецьку зброю, боєприпаси та захисне спорядження.

Сполучене Королівство

Сполучене Королівство виділило Україні понад 4,5 млрд дол. США. Кошти спрямують на закупівлю озброєння британського виробництва [17]. Про це повідомили у Міністерстві оборони Сполученого Королівства. Під час зустрічей з українськими офіційними особами британська делегація визначила перелік найбільш необхідного озброєння і техніки. Надалі британське Міноборони укладатиме контракти з промисловими підприємствами Сполученого Королівства від імені України згідно з потребами.

Міністерство оборони Сполученого Королівства вже уклало контракти з компанією «Thales» на ракети протиповітряної оборони, а також з підприємством «Sheffield Forgemasters» на виробництво стволів до артилерійських гармат. 

Німеччина

Німецька компанія «Rheinmetall» має намір передати для потреб ЗСУ 20 бойових машин піхоти «Marder». Поставка має відбутися наприкінці третього кварталу 2024 р. [18]. Загальна кількість бойових машин, відправлених в Україну за угодою так званого кільцевого обміну, досягне близько 200 одиниць. З них понад сотню становлять саме моделі «Marder 1A3».

Угода про кільцевий обмін також передбачає поставку певної кількості інших одиниць техніки – бойових машин піхоти «Marder» і бойових танків «Leopard». Наразі уряд Німеччини замовив і профінансував останню партію БМП «Marder 1АЗ» для України – 20 машин.

Бойові машини «Marder», які доправлено в Україну, – це модель 1A3, оснащена сучасним лазерним далекоміром, що підвищує точність ураження цілей на полі бою. Цей прилад значно поліпшує здатність машин ефективно протистояти наступальним діям противника, надаючи українським військам додаткову технологічну перевагу. Компанія «Rheinmetall» уперше отримала замовлення на постачання БМП «Marder 1АЗ» ще в березні 2023 р. і вже тоді відправила в Україну 20 одиниць техніки.

З початку повномасштабної війни серед усіх країн Європи Німеччина передала на потреби ЗСУ найбільшу кількість військової допомоги. Зокрема Берлін надав українським військовим системи ППО «Patriot», танки «Leopard 2», САУ PzH 2000 та інші види озброєнь.

На 2024 р. у Німеччині передбачено близько 8 млрд євро для військової підтримки України. Водночас міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зазначив, що уряд Німеччини готовий знайти додаткові ресурси для постачання озброєнь Україні в поточному році.

Бельгія

Бельгія передасть Україні три самохідні артилерійські установки «Caesar» [19] загальною вартістю 12 млн євро. У січні поточного року Франція разом із США сформувала для підтримки української армії Артилерійську коаліцію. До Коаліції увійшло 25 країн, включно з Бельгією. Мета коаліції – надати Україні у 2024 р. 72 додаткові САУ «Caesar». Франція зобов’язалася передати 12 артилерійських установок, Бельгія – 3. Данія має намір передати Україні 19 наявних САУ «Caesar» французького виробництва, які перебувають на озброєнні цієї країни.

Франція

Франція постачить Україні 12 155-мм самохідних артилерійських установок «Caesar» від франко-німецької оборонної групи KNDS [20]. Про це 4 жовтня поточного року повідомив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню. Він зазначив, що Україна уклала контракт на постачання гаубиць з європейською оборонною компанією KNDS на промисловому форумі, який відбувся в Києві.

Найближчими тижнями Франція надішле в Україну свої дрони-камікадзе [21]. У березні минулого року Міністерство збройних сил Франції оголосило про замовлення 2 тис. дронів французького виробництва, зокрема перші 100 – для України. Безпілотники замовили у консорціума, що об’єднує двох виробників БпЛА – «Delair» і «Nexter».

Франція передасть Україні першу партію з трьох літаків «Mirage 2000-5», які будуть озброєні крилатими ракетами SСALP і бомбами AASM [22]. Літаки мають прибути в Україну в першому кварталі 2025 р.

«Mirage 2000» – французький багатоцільовий одномоторний реактивний винищувач четвертого покоління з низькорозташованим трикутним крилом, який у 1970-х роках розробила компанія «Dassault Aviation». Це основний бойовий літак повітряних сил Франції, який взяли на озброєння армії кількох країн Азії, Європи і Латинської Америки. Загалом вироблено понад 600 літаків; виробничу лінію «Mirage 2000» зупинили в 2007 р. Останній «Mirage 2000» відправили до Греції у 2007 р. У 2006 р. ПС Франції замість літака «Mirage 2000» взяли на озброєння багатоцільовий винищувач «Dassault Rafale».

Швейцарія

Швейцарія протягом чотирьох найближчих років виділить 1,5 млрд швейцарських франків на проєкти відновлення України із залученням швейцарського приватного сектора. Про це повідомила пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Із зазначеної суми 1 млрд швейцарських франків спрямують на сектори самоврядування, розмінування та гуманітарну допомогу. Решта суми буде направлена на програми відновлення із залученням швейцарського приватного сектора. Допомога швейцарських партнерів допоможе створити нові робочі місця в регіонах [23].

Уряд Швейцарії надасть 30 млн швейцарських франків (близько 34,7 млн дол. США) на підтримку роботи Швейцарського фонду розмінування, що базується в Женеві (Fondation suisse de déminage, FSD). Фінансування відбуватиметься до 2027 р., повідомив глава МЗС Швейцарії Ігнаціо Кассіс [24]. Завдяки такому внеску Швейцарський фонд зможе значно розширити свою діяльність, сказав І. Кассіс у Лозанні (Швейцарія) на Другій щорічній конференції з питань протимінної діяльності в Україні (Ukraine Mine Action Conference, UMAC-2024). Глава МЗС Швейцарії зазначив, що такі міжнародні конференції часто стають каталізатором урядових рішень про надання коштів. Він також висловив сподівання, що інші країни наслідуватимуть приклад Швейцарії, яка торік виділила Україні на розмінування 100 млн швейцарських франків на чотири роки.

Від початку повномасштабної війни Швейцарія надала Україні близько 3,7 млрд швейцарських франків. Більшу частину цих коштів використано для підтримки 65 тис. українців, яких прихистила Швейцарія.

Уряд Швейцарії і надалі підтримуватиме Україну і сподівається, що парламент країни до кінця поточного року схвалить виділення 1,5 млрд швейцарських франків на фінансування програми для України, розрахованої на наступні чотири роки. Програма містить гуманітарне розмінування, відновлення, цифровізацію, децентралізацію та інші проєкти.

Нідерланди

Нідерланди підтримують Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії. Перші винищувачі F-16 від Нідерландів уже прибули в Україну. Ще 24 літаки буде постачено найближчими місяцями. До того ж країна-партнер анонсувала важливу ініціативу щодо безпілотників [25]. Про це 6 жовтня 2024 р. повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс. 

Р. Брекельманс заявив, що Нідерланди і далі виступатимуть в авангарді підтримки України, і саме тому він оголошує про план дій щодо БпЛА. Нідерланди надають Україні сучасні безпілотники на суму 400 млн євро, половина з них буде вироблено в Нідерландах.

Якщо виробництво БпЛА виявиться успішним, Нідерланди збільшать його фінансування. З початку повномасштабної війни Нідерланди обіцяли виділити 10 млрд євро на військову підтримку України. На початок жовтня 2024 р. Україна вже отримала близько 4 млрд євро. Зокрема, Нідерланди постачають українській армії запасні частини, боєприпаси та паливо для реактивних літаків.

Нідерланди оголосили про намір зібрати для України систему ППО «Patriot» з компонентів від різних країн, проте, за словами пана Брекельманса, деякі запчастини важко знайти. Україна вже використовує один «Patriot» від Нідерландів та найближчим часом має отримати ще три пускові установки. Амстердам закликав міжнародних партнерів поставити Україні літаки F16 і обіцяв надати 24 з них. Як повідомив міністр оборони країни, перша партія літаків з Нідерландів вже працює в українському повітряному просторі, а інші буде доправлено до кінця 2024 р. та на початку 2025 р.

Нідерландська компанія «DeltaQuad» передасть Україні сучасні дрони для розвідки, стеження і рекогностування на суму понад 42 млн євро [26].

Зазначається, що надані безпілотники не нестимуть озброєння, але матимуть змогу долати значні відстані, збираючи розвідувальні дані. Дрони також мають найсучасніші технології для уникнення виявлення, протидії перешкодам й автономної роботи в разі тимчасової втрати контакту з базою. З міркувань безпеки терміни передачі дронів та точна їх кількість не розголошуються.

Норвегія

Уряд Норвегії дозволив Норвезькому інвестиційному фонду для країн, що розвиваються (Norfund), інвестувати в Україну 250 млн норвезьких крон (23,5 млн дол. США) [27], що знижує ризики для компаній, які інвестують в Україну (зокрема й норвезьких). Кошти буде виділено в межах Програми підтримки для України. Уряд також планує продовжити цю ініціативу в наступні роки. 

Norfund інвестує в акціонерний капітал, що пов’язано з вищими ризиками, ніж позики та гарантії, які пропонують агенції розвитку та багатосторонні банки. Як інвестиційний фонд, Norfund також сприяє створенню робочих місць і підтримує зелений перехід, інвестуючи в компанії, що сприяють сталому розвитку. Досвід Norfund на ринках з високими ризиками робить його важливим інструментом для залучення приватного капіталу в проєкти відбудови в Україні. Залучення фінансування в межах програми зменшить розрив між нагальними потребами України у відновленні та доступним фінансуванням.

Програма підтримки Нансена (Nansen Support Programme for Ukraine) – це норвезька цивільна та військова програма підтримки на суму 75 млрд норвезьких крон, розрахована на період 2023–2027 рр. Розподіл між цивільною та військовою підтримкою визначається відповідно до потреб України щорічно. У 2023 р. 19,9 млрд норвезьких крон за програмою підтримки Нансена було розподілено таким чином: 8,9 млрд норвезьких крон – на цивільні й гуманітарні потреби та 11 млрд норвезьких крон – на потреби військових.

У межах довгострокового плану підтримки України Норвегія збільшила допомогу на підготовку енергетичного сектора нашої країни до зими до 3 млрд норвезьких крон (приблизно 274,2 млн дол. США) [28]. Це пов’язано з нещодавно оголошеними намірами Норвегії збільшити цьогорічну допомогу Україні на 5 млрд норвезьких крон. З них 1,5 млрд норвезьких крон планується додатково спрямувати на енергетику та підготовку до прийдешньої зими в Україні.

Отже, загальний обсяг підтримки енергетики України з боку Норвегії становитиме 3 млрд норвезьких крон. З них 1,1 млрд норвезьких крон, про які оголошено в червні, буде використано на закупівлю енергетичного обладнання через Програму розвитку ООН, ще 500 млн норвезьких крон надійдуть до Фонду бюджетної підтримки Світового банку. 740 млн норвезьких крон із цієї суми буде спрямовано на гуманітарну допомогу, а саме на заходи підготовки до зими. Напередодні міністерка закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард оголосила, що країни Нордично-Балтійської вісімки вирішили надати Україні зимовий пакет енергетичної підтримки.

Державна прикордонна служба та Національна гвардія отримали військові медичні автобуси від Норвезького оборонного матеріально-технічного агентства [29]. Передача автотранспорту відбулася в рамках Комплексного пакета допомоги НАТО Україні. Військові автобуси швидкої допомоги оснащені медичним обладнанням, яке дозволяє реанімаційним бригадам автономно працювати з трьома важкопораненими пацієнтами, а також одночасно перевозити під наглядом медиків ще чотири лежачих і вісім сидячих пацієнтів.

Напередодні технічний персонал медзакладів Нацгвардії та ДПСУ пройшов закордонні навчання щодо експлуатації й обслуговування автобусів та встановленого на них обладнання.

Проєкт допомоги НАТО також передбачає технічне обслуговування медичних автобусів упродовж трьох років, дворічну передплату систем супутникового зв’язку «Старлінк» та постачання витратних медичних матеріалів.

Норвегія найближчим часом передасть Україні шість F-16 [30]. Міністр оборони України Рустем Умєров запросив Норвегію приєднатися до прямого фінансування українських оборонних підприємств, як це вже зробила Данія. Він також запропонував Норвегії навчити та забезпечити технікою одну бригаду ЗСУ, як це робить Франція. 

Швеція

Задля виконання показника НАТО (витрати на оборону – 2 % ВВП) уряд Швеції запропонував значно збільшити оборонний бюджет країни протягом 2025–2030 рр. Швеція виділила Україні пакет гуманітарної допомоги на суму близько 10,3 млн дол. США [31].

Кошти розподілено між чотирма організаціями: Українському Червоному Хресту виділено 50 млн шведських крон (4,7 млн дол. США); Програмі розвитку ООН (на розмінування) – 30 млн шведських крон (2,8 млн дол. США); Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців – 20 млн шведських крон (1,8 млн дол. США); UNFPA (United Nations Population Fund – Фонд народонаселення ООН в Україні) – 10 млн шведських крон (940 тис. дол. США).

Литва

Литва та Швеція погодили закупівлі на суму 22 млн євро для підтримки потреб України у сфері розмінування [32]. Коаліція спроможностей з розмінування погодила закупівлю пікапів та вантажівок для потреб Збройних Сил України та Держспецтрансслужби. Для реалізації означеної мети Литва виділяє 15 млн євро, Швеція – 7 млн євро. 

Рішення було ухвалено на зустрічі в столиці Ісландії Рейк’явіку, де учасники Коаліції також обговорили плани розвитку підрозділів розмінування до 2034 р. Українська делегація подякувала партнерам за підтримку у сфері бойового та гуманітарного розмінування. Литва відправила в Україну чергову партію військової допомоги, до якої зокрема увійшли бронетранспортери М113 для розмінування.

На початку листопада Литва передасть Україні для потреб військових електрогенератори, боєприпаси, мінометні міни, потрібне взимку обладнання [33]. У відповідь на запити України Литва цього року вже постачила 155-мм боєприпаси, бронемашини М113, протидронні системи, зимове сезонне спорядження, комплекти теплого одягу, боєприпаси для протитанкових гранатометів «Карл Густав», системи дистанційного підриву RISE-1, генератори, навантажувачі, причепи, розкладачки тощо.

Від початку повномасштабного вторгнення Литва надала Україні військову допомогу на суму понад 705 млн євро. Загальна підтримка Литви Україні має довгостроковий характер і перевищила вже 1 млрд євро.

Республіка Корея

2 жовтня 2024 р. міністр фінансів України Сергій Марченко підписав кредитний договір з Експортно-імпортним банком Республіки Корея про залучення 100 млн дол. США [34].

У квітні 2024 р. між урядами України та Республіки Корея було підписано угоду, яка надає можливість Україні залучати кредити на суму до 2,1 млрд дол. США протягом 2024–2029 рр. Залучення 100 млн дол. США стане першою фінансовою підтримкою, яка надійде до держбюджету України від Республіки Корея. 

Кредит надають на строк у 20 років, процентна ставка – 1,0 % річних. Пільговий період становить 5 років від дати підписання кредитного договору.

Подальші проєкти, що реалізовуватимуться в рамках двосторонньої співпраці з корейською стороною, будуть спрямовані на підтримку економічного розвитку України та сприятимуть подальшій взаємовигідній співпраці між країнами.

Австралія

Десятки австралійських танків «Abrams» буде відправлено в Україну в рамках нового пакета військової допомоги від Австралії на суму 245 млн дол. [35].

Нещодавно Австралія отримала перші з 75 нових танків M1A2, які мають замінити армійський парк з 59 старих машин M1A1 «Abrams», які ніколи не використовували в бою.

Передача Австралією своїх застарілих «Abrams» до третьої країни потребує дозволу Сполучених Штатів Америки відповідно до Міжнародних правил торгівлі зброєю (ITAR), попри те, що минулого року Вашингтон відправив до України 31 танк M1A1 власного виробництва. Оскільки термін експлуатації старих австралійських танків M1A1 добігає кінця, невелика кількість з них потребуватиме ремонту перед відправкою до Європи.

З початку повномасштабної війни, разом із зазначеною допомогою, загальна вартість  допомоги, наданої Австралією Україні, становить понад 1,5 млрд дол. США.

Японія

Японська компанія «Prodrone» з міста Нагоя з 2025 р. планує розпочати постачання Україні спеціалізованих дронів для виявлення мін [36]. Для реалізації цього комерційного проєкту компанія «Prodrone» співпрацюватиме з токійською консалтинговою фірмою «Padeco».

Японські дрони для розмінування зможуть літати на висоті 50 см над землею. Українські спеціалісти інтегруватимуть у ці дрони технології штучного інтелекту, завдяки яким дрони зможуть створювати інтерактивні карти розташування мін. Проєкт є важливим кроком у підвищенні ефективності та безпеки розмінування територій України, постраждалих внаслідок бойових дій.


_____________________________________________________________________

[1] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3916096-u-mvf-rozpovili-skilki-…

[2] Див.: URL: https://interfax.com.ua/news/economic/1019987.html

[3] Див.: URL: https://t.me/Denys_Smyhal/8593

[4] Див.: URL: https://delo.ua/economy/cernivci-otrimayut-ponad-19-mln-jevro-grantu-vi…

[5] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2024/10/9/7195912/

[6] Див.: URL: https://www.dw.com/uk/ec-gotovij-vidiliti-18-mlrd-v-ramkah-kreditu-g7-d…

[7] Див.: URL: https://x.com/HU24EU/status/1849091637424619801

[8] Див.: URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-usaid-dopomoha-ukrayini-na-ponad-1-…

[9] Див.: URL: https://www.usaid.gov/ukraine/press-releases/oct-10-2024-usaid-expands-…

[10] Див.: URL: https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3937146/biden-adm…

[11] Див.: URL: https://www.forbes.com/sites/vikrammittal/2024/10/29/why-the-recent-us-…

[12] Див.: URL: https://www.slovoidilo.ua/2024/10/21/novyna/polityka/kyyeva-prybuv-holo…

[13] Див.: URL: https://www.dw.com/uk/zelenskij-ssa-vidilat-800-mln-dolariv-na-virobnic…

[14] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/the_ministers_of_finance_of_ukraine_and_the_…

[15] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ministry_of_finance_of_ukraine_has_attracted…

[16] Див.: URL: https://www.reuters.com/world/canada-give-c65-million-military-aid-ukra…

[17] Див.: URL: https://mil.in.ua/uk/news/velyka-brytaniya-nadala-ukrayini-3-5-milyarda…

[18] Див.: URL: https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ukraine-krieg-boris-pistoriu…

[19] Див.: URL: https://www.rtbf.be/article/guerre-en-ukraine-la-belgique-s-apprete-a-f…

[20] Див.: URL: https://x.com/SebLecornu/status/1842073845882122749?ref_src=twsrc%5Etfw…

[21] Див.: URL: https://www.bfmtv.com/economie/entreprises/defense/guerre-en-ukraine-la…

[22] Див.: URL: https://www.latribune.fr/entreprises-finance/industrie/aeronautique-def…

[23] Див.: URL: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=942657554569093&id=100064…

[24] Див.: URL: https://interfax.com.ua/news/general/1021234.html

[25] Див.: URL: https://x.com/DefensieMin/status/1842981951034241030

[26] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3917789-ukraina-otrimae-vid-niderla…

[27] Див.: URL: https://me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=db2aa2ca-9024-4ea2-baa2-9f3…

[28] Див.: URL: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/milliardstotte-til-energi-og-vint…

[29] Див.: URL: https://www.facebook.com/mvs.gov.ua/posts/pfbid0RsZpchp484VJm2w15XkGN7m…

[30] Див.: URL: https://www.facebook.com/rustemumerov.ua/posts/940528601228814

[31] Див.: URL: https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2024/10/110-miljoner-kronor-…

[32] Див.: URL: https://www.mil.gov.ua/news/2024/10/02/ukraina-otrimae-pikapi-ta-vantaz…

[33] Див.: URL: https://uatv.ua/uk/

[34] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_will_receive_concessional_financing_…

[35] Див.: URL: https://www.abc.net.au/news/2024-10-16/ukraine-to-receive-aging-austral…

[36] Див.: URL: https://asia.nikkei.com/Politics/Ukraine-war/Japanese-drones-to-look-fo…

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД