Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Жовтень 2023 року

Поділитися:

Світовий банк

У жовтні 2023 р. до українських лікарень та медичних закладів освіти, на випадок блекаутів, надійшло 120 генераторів великої потужності (на 150–264 кВт) [1]. Вони доставлені у 18 областей та місто Київ відповідно до актуальних потреб кожної області. Генератори закуповуються в рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я та Світового банку.

Призначені генератори для медзакладів, закладів освіти (медичних коледжів, університетів) та будинків дитини. Загалом, для забезпечення резервного енергопостачання в рамках проєкту МОЗ та Світового банку через міжнародну компанію «Crown Agents» по областях розподілено 467 генераторів.

27 жовтня 2023 р. уряд України ухвалив рішення, завдяки якому на підтримку соціальної сфери буде залучено 1,2 млрд дол. США від Світового банку (Міжнародного банку реконструкції та розвитку) [2]. Зазначені кошти під гарантії уряду Японії, спрямовуватимуться на соціальний захист українських родин із дітьми, на соціальний захист осіб з інвалідністю, інші соціальні програми.
 

Європейський інвестиційний банк

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) на проєкти в Україні виділив 30,7 млн євро [3]. Фінансування розміром 30,7 млн євро, підкріплене гарантіями ЄС, спрямовуватиметься на задоволення інфраструктурних потреб і вирішення нагальних питань модернізації таких українських міст, як Київ, Одеса, Львів, Луцьк та Суми.

22 млн євро використано на придбання нових екологічно чистих тролейбусів і трамваїв, виготовлених українськими компаніями, для міст Києва, Львова та Одеси.

Решту 8,74 млн євро спрямували на підтримку основних муніципальних проєктів, як-от: рекультивація Грибовицького сміттєзвалища та управління твердими побутовими відходами у м. Львові, впровадження енергоефективних заходів у дитячих садках у м. Суми, поліпшення систем водопостачання та водовідведення у м. Луцьку.

27 жовтня 2023 р. Міністерство фінансів України та АТ «Укрпошта» підписали договір іпотеки для виконання гарантійних зобов’язань у розмірі 30 млн євро за Гарантійною угодою (Проєкт розвитку АТ «Укрпошта»: Логістична мережа (Модернізація та цифровізація Укрпошти)) між Україною та Європейським інвестиційним банком [4]. Мета Проєкту – трансформація логістичної мережі АТ «Укрпошта», що забезпечить вчасну доставку посилок, підвищить операційну ефективність та рівень якості надання послуг поштового зв’язку в цілому.
 

Європейська комісія

Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу передала Нікопольській міській раді дві потужні водонасосні станції [5].

Місто Нікополь, розташоване в Дніпропетровській області, зазнало значних збитків та руйнувань інфраструктури внаслідок знищення Каховської дамби. Зруйновано житлові будинки та важливі об’єкти інфраструктури. Комунальне підприємство «Нікопольводоканал» є основним джерелом централізованого водопостачання для 125,9 тис. мешканців, 270 підприємств бюджетної сфери та 2360 приватних юридичних осіб м. Нікополя та Нікопольської громади. Комунальне підприємство також відповідає за транспортування та очищення стічних вод. ЄС і ПРООН відгукнулися на прохання місцевої влади про допомогу й надіслали необхідне обладнання для ефективного відновлення системи водопостачання. До Нікополя доставили дві водонасосні станції із загальною потужністю 800 м3/год, котрі можуть забезпечити водою 130 тис. осіб щоденно.

У м. Дніпрі, за сприяння ЄС і ПРООН, відремонтували бомбосховище, розраховане на понад 100 осіб [6]. Загальний бюджет капітального ремонту сховища, яке має площу у 150 м2 і може вміщати 103 людини, склав 105 тис. дол. США. Основні роботи для поліпшення комфорту й посилення безпеки місцевих жителів та внутрішньо переміщених осіб (ВПО) виконали органи місцевого самоврядування в межах проєкту, який став результатом співпраці Європейського Союзу, Дніпровської міської ради і Програми розвитку ООН в Україні.

У м. Кам’янському на Дніпропетровщині відкрилася оновлена спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня – колегіум № 16. Школу відремонтовано в межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (НКПВУ) від Європейського інвестиційного банку [7]. Оновлена й поліпшена школа нині може вмістити більше учнів, приміщення обладнане всім необхідним для забезпечення очної та дистанційної форм навчання. Загальна вартість проєкту –майже 4,5 млн євро, з яких ЄІБ виділив 3,63 млн євро, решта коштів надійшла з місцевого бюджету. Проєкт упроваджувався місцевою владою, а ПРООН в Україні надавав технічну підтримку.

Європейська комісія вже надала понад 50 млн євро до Фонду енергетичної підтримки України, створеного для допомоги українській енергосистемі на тлі обстрілів Росією критичної інфраструктури [8]. Про це повідомила єврокомісар Кадрі Сімсон за підсумками засідання Ради міністрів ЄС з енергетичних питань, яке відбулося 17 жовтня поточного року.

Також Європейський парламент під час голосування 17 жовтня 2023 р. підтримав ініціативу Єврокомісії щодо створення Фонду допомоги Україні на суму 50 млрд євро [9]. Ідеться про новий інструмент «Ukraine Facility», на який виділять 50 млрд євро протягом 2024–2027 рр. у вигляді грантів та позик на відновлення, відбудову та модернізацію України. Таку пропозицію Єврокомісія внесла в червні 2023 р.

23 жовтня 2023 р. Україна отримала дев’ятий транш розміром 1,5 млрд євро в рамках масштабної макрофінансової допомоги (МФД) від ЄС на 2023 р.[10]. У 2023 р. до державного бюджету України надійшло вже 15 млрд євро пільгових позикових коштів МФД. За поточною програмою у 2023 р. передбачено фінансування загальним обсягом до 18 млрд євро.

МФД надається на безпрецедентно пільгових умовах та спрямовується на фінансування пріоритетних видатків держбюджету України. Термін погашення кредиту –  35 років, відсотки та інші платежі за обслуговування кредиту замість України сплачуватиме сторона ЄС. Від початку повномасштабної війни Україна отримала 22,2 млрд євро прямої бюджетної підтримки від ЄС.
 

США

Уряд Сполучених Штатів Америки виділив 1,48 млн євро організаціям, які допомагають українським біженцям у Литві [11]. Кошти перераховано дев’яти неурядовим організаціям із Каунаса, Клайпеди, Тельшяю, Шяуляю та Вільнюса. У межах допомоги Державний департамент США профінансував проєкти на суму 90–250 тис. євро.

11 жовтня 2023 р. до державного бюджету України надійшов грант від Сполучених Штатів Америки розміром 1,15 млрд дол. США через Цільовий фонд багатьох донорів Світового банку [12]. Кошти є частиною п’ятого додаткового фінансування в рамках проєкту Світового банку «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» (PEACE in Ukraine). 

Проєкт передбачає часткову компенсацію видатків державного бюджету, зокрема соціальних та гуманітарних, що не пов’язані зі сферою безпеки і оборони. У 2023 р. Україна вже отримала 10,9 млрд дол. США прямої бюджетної підтримки від США у формі грантів. Залучене грантове фінансування спрямовується на відшкодування видатків держбюджету, зокрема на виплати за окремими програмами державної соціальної допомоги (ВПО, особам з інвалідністю, малозабезпеченим сім’ям, житлово-комунальні субсидії), на зарплати співробітникам ДСНС, працівникам державних органів та педагогічних установ. Від початку повномасштабної війни до держбюджету України від Сполучених Штатів Америки надійшло 22,9 млрд дол. США.

Сполучені Штати Америки вже виділили 522 млн дол. США для закупівлі відповідного енергетичного обладнання, а також для підтримки й захисту української енергетичної системи. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Президії Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України, присвяченого актуальним питанням Київської області [13].

США передали Україні близько 20 далекобійних ракет ATACMS у модифікації, яка має дальність 165 км.
 

Велика Британія

Велика Британія виділила 34 млн фунтів стерлінгів (понад 41 млн дол. США) для ООН і благодійних організацій, які надають житло та зимовий одяг для українців. Також у межах зазначеної допомоги надійде 10 млн фунтів стерлінгів (понад 12 млн дол. США) на підтримку електропостачання для українських домогосподарств. Крім того, Велика Британія виділила 500 млн дол. США через Світовий банк, щоб узимку уряд України міг забезпечити життєво важливі виплати 3 млн сімей [14].

Велика Британія оголосила про новий пакет військової підтримки для України вартістю понад 100 млн фунтів стерлінгів [15]. Зазначається, що до пакета увійде обладнання, яке допоможе Україні розміновувати поля, підтримувати транспортні засоби та зміцнювати оборонні укріплення для захисту критичної національної інфраструктури. Пакет допомоги надаватиметься за кошти Міжнародного фонду для України (IFU).

У рамках міжнародної технічної допомоги від уряду Великої Британії за співпраці з Фондом «Партнерство за сильну Україну» Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) отримала 8 транспортних засобів [16]. Зокрема, на потреби ДСНС передано 3 вантажівки з гідробортом, 2 вантажні мікроавтобуси, 2 пікапи та 1 авто «Toyota Land Cruiser». Машини буде відправлено рятувальникам із Запорізької, Сумської, Полтавської, Донецької, Херсонської та Одеської областей.
 

Канада

Українські військові отримали партію оновлених бронемашин канадського виробництва «Senator MRAP» [17]. Нові бронемашини мають поліпшений протимінний захист, що дає додаткові переваги під час виконання різноманітних завдань на полі бою.
 

Німеччина

У рамках угоди зі Збройними силами Німеччини німецька компанія «Rheinmetall» уклала контракт на постачання в Україну артилерійських снарядів. Відповідно до чинного замовлення, «Rheinmetall» має надати ЗСУ понад 100 тис. 155-мм снарядів, а також додаткові уламково-фугасні снаряди DM 121 [18]. Кілька десятків тисяч снарядів планується доставити в Україну вже у 2023 р., а решту – у 2024 р. Федеральний уряд Німеччини доручив «Rheinmetall» доправити в Україну 40 бойових машин піхоти «Marder». Завдяки цьому замовленню загальна кількість машин «Marder», які компанія зобов’язалася постачити в Україну, збільшиться до 80. Замовлення вартістю в десятки мільйонів євро надійшло в серпні 2023 р.

20 жовтня 2023 р. Німеччина оголосила про новий пакет військової допомоги Україні, до якого увійшли 3 зенітні установки «Gepard», безпілотники (20 БПЛА RQ-35 Heidrun та 20 БПЛА «Vector»), інші види озброєнь (1 мостоукладач «Biber»; 3 тягачі HX81 та 3 причепи до них; 13 машин охорони кордону; 3872 димові снаряди 155-мм).

ФРН виділить додатково 200 млн євро на відновлення України [19]. Про це повідомив Державний секретар федерального Міністерства економіки Німеччини Йохен Флясбарт під час візиту до України. Гроші спрямовуватимуться на освіту, охорону здоров’я, водопостачання та відбудову міст.

Федеральне міністерство економіки й захисту клімату Німеччини зробить внесок у 54,3 млн євро до Фонду підтримки енергетики України [20]. Кошти надаватимуться в межах розширення німецько-українського енергетичного партнерства для закупівлі енергетичного обладнання, необхідного для відбудови та ремонту українських енергетичних об’єктів.

Німеччина надала Україні новий пакет військової допомоги [21], у рамках якого передала Україні військову техніку, дрони, снаряди та амуніцію. До нового пакета увійшли: ЗРК IRIS-T SLM (дальнього радіуса дії); ракети до IRIS-T; РЛС TRML-4D; 4 БТРи; 4 танкові тягачі HX81; 4 танкові причепи; 6 машин прикордонної охорони; 8 БпЛА «Vector»; 5 надводних дронів; 4 контрбатарейні радари GO12; касетні боєприпаси M26 для HIMARS; 10 тисяч захисних окулярів.

Україна отримала від Німеччини надводні безпілотники «Sonobot5», які допомагають обстежувати водойми й виявляти боєприпаси та інші небезпечні предмети на дні [22]. За повідомленням німецького проєкту deaidua.org, який відстежує допомогу і від ФРН, в Україну вже надійшло 15 таких дронів, відповідно домовленості мають доставити ще 55.
 

Нідерланди

На початку жовтня Нідерланди оголосили про новий пакет допомоги Україні в розмірі 102 млн євро. Гроші підуть на інвестиції, відновлення та реформи. Зокрема, зазначений пакет допомоги планують використати для підтримки енергосистеми у зимовий період [23].

У межах нового пакета допомоги 60 млн євро використають на страхування експортних кредитів для нідерландських компаній, які мають намір зробити внесок у відбудову України і почати там працювати. Ще 30 млн євро витратять на закупівлю газу та постачання компонентів для відновлення і модернізації української електромережі. Решта 12 млн євро підуть на підтримку нещодавно звільнених українських територій (ремонт об’єктів водопостачання, електропостачання, первинної медичної допомоги та освіти), а також на впровадження реформ завдяки технічній допомозі Міжнародного валютного фонду.
 

Іспанія

В Іспанії ухвалили рішення передати Україні 6 пускових установок для зенітно-ракетних комплексів Hawk [24]. Про надання систем протиповітряної оборони оголосили за підсумками зустрічі Президента України Володимира Зеленського і Прем’єр-міністра Іспанії Педро Санчеса 5 жовтня 2023 р. в рамках саміту Європейської політичної спільноти.
 

Чехія

12 жовтня 2023 р. Міністерство оборони Чехії повідомило, що Чехія та Данія найближчими місяцями спільно постачатимуть в Україну важку військову техніку. Постачання забезпечуватиметься чеськими оборонними компаніями та фінансуватиметься з бюджету Данії. До поставок увійдуть: нове та модернізоване обладнання, зокрема танки; бойові машини піхоти; ручна зброя та боєприпаси [25].

Чехія дозволила Україні відкрити лінії виробництва власної розробки штурмової гвинтівки CZ BREN 2, яка в локальній версії отримає назву «Січ». Про це заявив на Міжнародному форумі оборонних індустрій у м. Києві заступник глави Міноборони Чехії Даніель Блажковец.
 

Польща

Комунальне підприємство «Київський метрополітен» отримало сьому партію варшавських вагонів – 6 одиниць [26], яку польські колеги надіслали в межах технічної допомоги столичній підземці. Усі 60 вагонів планують передати до кінця 2023 р.
 

Словаччина

У жовтні 2023 р. Київ отримав благодійну допомогу від Братислави – 23 пасажирських автобуси [27]. Передача громадського транспорту стала можливою завдяки попереднім домовленостям мерів української і словацької столиць. Автобуси із Братислави курсуватимуть на київських маршрутах, які потребують збільшення рухомого складу. Частина автобусів забезпечить оперативний резерв підприємства та стане донорами для рухомого складу.
 

Хорватія

Хорватія передала Україні свої гелікоптери Мі-8 [28]. Підтримуючи Україну в боротьбі проти російської агресії, Хорватія виявляє готовність відкинути розбіжності та спрямувати зусилля на майбутнє. Уряди Хорватії та Іспанії нададуть Україні 6,5 млн євро на потреби гуманітарного розмінування [29].
 

Литва

Литва анонсувала намір передати Україні пускові установки системи протиповітряної оборони NASAMS [30]. У рамках нового пакета військової підтримки українська сторона отримає дві пускові установки NASAMS. До України також надійдуть боєприпаси калібру 155 мм, які Литва спільно з іншими країнами ЄС замовляє для ЗСУ. Найближчим часом Литва передасть Україні електрогенератори та інше обладнання, необхідне для холодної пори року.
 

Латвія 

Служби внутрішніх справ Латвії безкоштовно передадуть українській поліції 12 дронів [31]. Доставку партії дронів в Україну організовує Державна пожежно-рятувальна служба Латвії.
 

Фінляндія

Фінляндія надасть Україні черговий пакет військової допомоги на суму близько 95 млн євро [32]. Новий пакет військової допомоги Фінляндії стане 19-им з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Традиційно фінська сторона не розкриває вміст пакета військової допомоги. Загальна вартість пакетів оборонної допомоги, наданих Фінляндією Україні, наразі становить 1,4 млрд євро.
 

Норвегія

Норвегія, Швеція і Данія оголосили, що спільно купуватимуть артилерійські снаряди для України [33]. Країни разом заснували так звану «нордичну ініціативу щодо боєприпасів» – Nordic ammunition initiative. Три країни разом вносять до згаданої ініціативи близько 600 млн норвезьких крон. Закуплені боєприпаси Україна отримає вже у 2023 р.

Україна та Норвегія домовилися про посилення співпраці в енергетичній сфері в рамках Програми підтримки Нансена, яка передбачає надання Україні допомоги на суму 75 млрд крон [34].

Також Норвегія надасть Україні близько 17 млн євро на розмінування територій [35]. Кошти надходитимуть через профільні організації, що займаються розмінуванням, такі як Norwegian People’s Aid, the HALO Trust та систему ООН у рамках норвезької програми підтримки України Нансена.
 

Туреччина

За інформацією видання «Middle East Eye», турецький приватний виробник зброї «Canik» постачив  Україні понад 600 великокаліберних кулеметів для боротьби із дронами [36]. Україна закуповує у Туреччини безпілотники, бронетехніку, захисне спорядження. Нещодавно Туреччина почала постачати моделі великокаліберних кулеметів «Canik M2», які піхота може використовувати та встановлювати на бронетехніку.
 

Азербайджан

Азербайджан відправив в Україну першу партію гуманітарної допомоги, яка складається з 14 вантажівок [37]. Згідно з розпорядженням Президента Азербайджану Ільхама Алієва від 17 липня 2023 р., до гуманітарного вантажу, підготовленого Міністерством енергетики, увійшло понад 555 тис. метрів електричного кабелю та проводів. Найближчим часом планується відправити гуманітарну допомогу загальною вартістю 7,6 млн дол. США.
 

Японія

Японія допомагатиме Україні у відновленні та розмінуванні територій, звільнених від російських окупантів [38]. Під час зустрічі, яка відбулася в Мінагрополітики 16 жовтня 2023 р., віцепрезидент Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) Наокі Андо запевнив Україну в підтримці й допомозі з боку уряду Японії, зокрема щодо гуманітарного розмінування та відновлення агросектору.

Міністерство агрополітики України та Міністерство сільського, лісового та рибного господарства Японії і JICA створили українсько-японську робочу групу з метою відновлення сільськогосподарського сектора України, розгляду конкретних заходів для підтримки та співпраці з використанням японських технологій, а також обміну інформацією для участі японських приватних компаній у відбудові України. Серед інших заходів підтримки України Японія розглядає можливість надання технологій кібербезпеки, а також очищення води.

__________________________________________________________________________

[1] Див. URL: https://moz.gov.ua/article/news/sche-42-potuzhni-generatori-nadijdut-do…-

[2] Див. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/ukraina-zaluchyt-12-mlrd-dolariv-vid-mbrr-n…

[3] Див. URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/єіб-виділяє-30-млн-євро-…

[4] Див. URL: https://mof.gov.ua/uk/news/the_ministry_of_finance_and_jsc_ukrposhta_si…

[5] Див. URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/єс-і-проон-допомагають-з…

[6] Див. URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/органи-місцевого-самовря…

[7] Див. URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/у-камянському-відкрилася…

[8] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/17/7171617/

[9] Див. URL: https://www.pravda.com.ua/news/2023/10/17/7424503/

[10] Див. URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ministry_of_finance_has_attracted_the_ninth_…

[11] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/10/7171067/

[12] Див. URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_usd_115_billion_in_grants_f…

[13] Див. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/ssha-vzhe-vydilyly-522-mln-dolariv-na-pidtr…

[14] Див. URL: https://www.gov.uk/government/news/pm-europe-must-join-forces-against-p…

[15] Див. URL: https://www.gov.uk/government/news/major-new-package-of-support-for-ukr…

[16] Див. URL: https://dsns.gov.ua/uk/news/ostanni-novini/dsns-otrimala-8-avtomobilei-…

[17] Див. URL: https://defence-blog.com/new-canadian-made-armored-vehicles-boost-ukrai…

[18] Див. URL: https://www.rheinmetall.com/en/media/news-watch/news/2023/10/2023-10-10…

[19] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/21/7171896/

[20] Див. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/fond-pidtrymky-enerhetyky-ukrainy-nimechchy…

[21i] Див. URL: https://www.bundesregierung.de/breg-en/news/military-support-ukraine-20…

[22] Див. URL: https://mil.in.ua/uk/news/nimechchyna-peredala-ukrayini-nadvodni-drony-…

[23] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/6/7170908/

[24] Див. URL: https://www.lamoncloa.gob.es/presidente/actividades/Paginas/2023/051023…

[25] Див. URL: https://www.reuters.com/world/europe/czech-republic-denmark-supply-tank…

[26] Див. URL: https://www.epravda.com.ua/news/2023/10/10/705281/

[27] Див. URL: https://kyivcity.gov.ua/news/dopomoga_slovatskikh_partneriv_kiv_otrimav…

[28] Див. URL: https://www.defense.gov/News/Transcripts/Transcript/Article/3562479/sec…

[29] Див. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/ukraina-otrymaie-65-mln-ievro-vid-khorvatii…

[30] Див. URL: https://twitter.com/Lithuanian_MoD/status/1712107581273956832, https://kam.lt/briuselyje-nauja-lietuvos-parama-ukrainai-pristates-a-an…

[31] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/29/7172419/

[32] Див. URL: https://valtioneuvosto.fi/en/-/more-defence-materiel-assistance-to-ukra…

[33] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/11/7171195/

[34] Див. URL: https://www.mev.gov.ua/novyna/norvehiya-planuye-rozshyryty-dopomohu-u-t…

[35] Див. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/11/7171177/, https://www.regjeringen.no/en/dep/fd/id380/

[36] Див. URL: https://www.middleeasteye.net/news/turkey-ukraine-supplies-hundreds-hea…

[37] Див. URL: https://azertag.az/ru/xeber/iz_azerbaidzhana_v_ukrainu_otpravlena_ocher…

[38] Див. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/u-minahropolityky-obhovoryly-z-iaponskym-ah…

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД