Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Вересень 2024 року

Поділитися:

Світовий банк

Міністерство освіти України разом з Міністерством фінансів України та Світовим банком підписали низку угод щодо програми LEARN, яка передбачає фінансування на 415 млн дол. США терміном на три роки. 

Для реалізації програми Міжнародний банк реконструкції та розвитку надасть позику на суму 235 млн дол. США, а Міжнародна асоціація розвитку – кредит розміром 150 млн дол. США. Інвестиційну частину програми забезпечуватимуть коштом гранту Мультидонорського трастового фонду допомоги, відновлення, реконструкції та реформування України розміром 30 млн дол. США.

Метою проєкту LEARN є поліпшення умов для викладання та навчання й посилення управлінських спроможностей у системі освіти. Мінфін є підписантом Угоди про позику розміром 235 млн дол. США за підтримки уряду Японії та Кредитної угоди в 150 млн дол. США [1]. 

У межах різних фінансових механізмів уже надійшло від Світового банку близько 40 млрд дол. США, що дало можливість профінансувати пенсії, оплату праці працівників освіти та охорони здоров’я, забезпечити соціальний захист населення, підтримку енергоефективності, відбудови та агровиробництв. 

Реалізація Програми буде здійснюватися з використанням фінансового інструменту «Програма кредитування з прив’язкою до результатів, Program-for-results (PforR)». Після досягнення та верифікації результатів, визначених угодами, кошти позики та кредиту надходитимуть до загального фонду держбюджету.

У рамках інструменту передбачено виконання показників, націлених на підтримку доступу до очного навчання через фінансування заходів безпеки в освітніх закладах (зокрема реконструкції та ремонту укриттів, закупівлі шкільних автобусів, підготовки вчителів та розвитку змісту освіти в межах реалізації реформи НУШ та реформи якісної дошкільної освіти). Реалізація проєкту LEARN з використанням інструменту PforR дасть змогу якнайшвидше залучити потрібне фінансування, водночас поліпшуючи освітній процес під час воєнного стану, створивши комфортніші умови для освітян та учнів. 

Грантові кошти обсягом 30 млн дол. США є інвестиційною складовою частиною Проєкту (IPF), яка спрямована на ефективне впровадження та реалізацію Програми, що передбачено укладеною між МОН та Світовим банком Угодою про грант від Мультидонорського трастового фонду допомоги, відновлення, реконструкції і реформування України (URTF).

Відповідальним виконавцем Проєкту PforR LEARN є Мінфін, який відповідатиме за загальний нагляд та координацію, а впроваджувальною установою визначено МОН, що відповідатиме за реалізацію Програми, її моніторинг та оцінку. 31 серпня 2024 р. Рада директорів Світового банку схвалила системний проєкт LEARN в Україні. 

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР)

Приватбанк підписав нову угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Ця угода дає можливість розподілити ризики та кредити на суму в 400 млн євро [2]. ЄБРР зобов’язується покривати до 50 % ризику українського банку, підтримуючи проєкти з інвестиційними цілями, цілями енергонезалежності, а також жіночий, ветеранський, релокований чи постраждалий від війни бізнес.

Завдяки новому партнерству з ЄБРР Приватбанк може розширити фінансування проєктів, які стосуються виробництва харчових продуктів, енергоефективності та вироблення енергії в країні. ЄБРР є одним з найбільших інвесторів в Україні, робота банку сфокусована на підтримці приватного сектора, енергетичній безпеці, критичній інфраструктурі, торгівлі та продовольчій безпеці.

Банк розвитку Ради Європи 

Банк розвитку Ради Європи (БРРЄ) виділив для України 70 млн євро в рамках реалізації проєкту «HOME. Компенсація за знищене житло». Залучені кошти є першим траншем з передбачених двох етапів до кінця поточного року [3].

Згідно з проєктом HOME кошти буде спрямовано на фінансування житлових сертифікатів як механізм прямої допомоги. Громадяни зможуть отримати компенсацію за житло, знищене внаслідок бойових дій та терористичних атак Росії. Основними отримувачами допомоги (кінцевими бенефіціарами) є учасники бойових дій, особи з інвалідністю та багатодітні сім’ї.

У рамках проєкту планують фінансування компенсації за понад 2 000 житлових сертифікатів, що дасть змогу близько 5 700 українцям отримати кошти за знищене житло. Проєкт впроваджують у межах послуги «єВідновлення» по всій території України.

НЕФКО 

Міжнародна корпорація НЕФКО (NEFCO, Nordic Environment Finance Corporation) за виділені Міністерством закордонних справ Данії 7,2 млн євро розпочинає реалізацію проєкту реконструкції системи водопостачання Корабельного району Миколаєва, повідомила пресслужба НЕФКО [4]

Практично 2,5 роки після руйнування магістрального водогону у квітні 2022 р. система водопостачання Миколаєва не працює. Жителі Миколаєва залежать від аварійного водопостачання, яке забезпечено переважно вантажівками й доповнено опрісненням солоної води з Дніпровсько-Бузького лиману, а також пробуреними новими свердловинами. 

Для реалізації демонстраційного проєкту відновлення та реконструкції всієї системи водопостачання Миколаєва обрано густонаселений Корабельний район міста, у якому витоки води сягають 40 %. Мета проєкту – зменшити втрати води та підвищити енергоефективність процесів водорозподілу, завдяки виявленню витоків води, поліпшенню ефективності водопостачання та створенню стійкої підстави для дальшого розвитку системи прісного водопостачання в Миколаєві. Буде встановлено нові колодязі та замінено труби.

 Спільно з французькою компанією «Egis» уже розроблено ТЕО забезпечення водопостачання міста, перший з трьох етапів реалізації може становити близько 130 млн євро, і місто шукає джерела фінансування. Данія виділила навесні 2024 р. грант – до 40 млн данських крон (приблизно 5,36 млн євро) через програму сталого фінансування інфраструктури «Danida Sustainable Infrastructure Finance» (DSIF). Проєкт теж реалізують у Корабельному районі: заміна близько 11 км труб, що становить близько 8 % загальної протяжності мережі в районі; встановлення 55 головних лічильників з дистанційним збором даних у багатоповерхових будинках; заміна насосів на трьох водонапірних насосних станціях. Наразі проєкт перебуває в стадії закупівель, а оголошення тендеру очікують у вересні.

Європейська комісія 

ЄС допоможе Україні забезпечити 4,5 ГВт енергопотужностей майбутньої зими й діятиме в трьох сферах: ремонт, підключення і стабілізація. Про це заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Мета проєкту в тому, щоб задовольнити нагальні потреби населення, зробити енергосистему України більш стійкою в довгостроковій перспективі. Загалом нашій країні необхідно 17 ГВт потужності на зиму. Наразі в Україну відправлено понад 10 тис. електрогенераторів і трансформаторів, надходить додаткова допомога.

Завдяки ремонту та під’єднання до європейської мережі Євросоюз покриває понад 25 % потреб України на майбутню зиму. Євросоюз відправляє сонячні панелі до 21 лікарні в країні. Вісім з них мають бути повністю обладнані до цієї зими. Триває спільна з нашою державою робота над кіберсвідомістю й кібербезпекою, щоб зробити енергетичну систему України стійкішою.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Євросоюз для підтримки енергетичної безпеки України напередодні зими додатково надасть 160 млн євро (178,74 млн дол. США) [5]. Президентка ЄК зазначила, що Україна від початку повномасштабного вторгнення вже отримала щонайменше 2 млрд євро підтримки для енергетичної безпеки. Додаткові 160 млн євро будуть спрямовані: 60 млн євро (67,03 млн доларів) – на обігрівачі й підтримку притулків; 100 млн євро (111,71 млн доларів) – на ремонтні роботи та відновлювальні джерела енергії. 

США 

Президент США Джо Байден підписав новий пакет військової допомоги Україні на 250 млн дол. США. Він місить ракети до ППО, боєприпаси для реактивних систем і артилерії, бронетехніку, протитанкову зброю. Про це заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час брифінгу на авіабазі «Рамштайн» 6 вересня 2024 р. На сайті Пентагону оприлюднено список озброєння, яке Сполучені Штати передадуть Україні в рамках нового пакета допомоги. Новий пакет американської допомоги містить: ракети RIM-7 і підтримку протиповітряної оборони; ракети «Stinger»; боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS); артилерійські боєприпаси калібру 155 мм і 105 мм; ракети з трубчастим пуском, оптичним відстеженням і дротовим наведенням (TOW); протитанкові системи «Javelin» і AT-4; бойові машини піхоти «Bradley»; бронетранспортери M113; машини із захистом від мін і засідок (MRAP); боєприпаси та гранати для стрілецької зброї; патрульні катери; морське навчальне обладнання; обладнання та боєприпаси для підриву; запасні частини, допоміжне обладнання, послуги, навчання і транспорт.

Державний секретар США Ентоні Блінкен у Києві оголосив про виділення понад 700 млн дол. США нової допомоги для підтримки України в боротьбі з російською агресією [6]. Ці кошти буде спрямовано на підтримку енергетичної інфраструктури України, надання гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам і біженцям, а також на забезпечення операцій з розмінування.

325 млн дол. США спрямують на підтримання зусиль України з відновлення енергетичної інфраструктури в умовах безперервних російських атак. Ця допомога йде на додаток до 500 млн дол. США, що їх оголосила віцепрезидентка США Камала Гарріс на Саміті миру, та понад 1 млрд дол. США, оголошених міжнародними партнерами з червня 2024 р.

Ці кошти буде спрямовано на ремонт та відновлення українських енергетичних об’єктів, пошкоджених внаслідок жорстоких атак Росії; упровадження нових технологій розподіленої енергетики; забезпечення аварійного резервного живлення для критично важливих послуг, як-от водо- та теплопостачання; посилення фізичної безпеки критично важливої енергетичної інфраструктури.

Майже 290 млн дол. США нової гуманітарної допомоги нададуть на гуманітарну підтримку, зокрема безпечну питну воду, харчові продукти, доступне житло, правову допомогу, охорону здоров’я, засоби до існування, послуги захисту та освіту за підтримки міжнародних та місцевих партнерів. Додаткове фінансування дасть змогу гуманітарним організаціям надавати таку допомогу, як генератори, паливо й теплі комплекти.

Понад 102 млн дол. США виділять на гуманітарну допомогу з розмінування. Кошти спрямують на тренінги та обладнання для українських саперів, а також на підтримку груп розмінування, щоб повернути землі до продуктивного використання. 

Агропромисловий холдинг «Астарта», найбільший виробник цукру в Україні, отримав від програми USAID «Економічна підтримка України» 40 вагонів-зерновозів, повідомила пресслужба донорської організації на фейсбук-сторінці [7]. Це дасть змогу збільшити річний експорт українського зерна на 44 тис. т. Завдяки допомозі USAID «Астарта-Київ» пропонуватиме ліпші умови та вигідніші ціни українським агровиробникам, що поліпшить їхній добробут. У USAID упевнені, що таке сприяння не лише зміцнює економіку України завдяки більшим надходженням від експорту, а й допомагає українським аграріям і відіграє важливу роль у забезпеченні загальносвітової продовольчої безпеки.

«Астарта» – вертикально інтегрований агропромисловий холдинг, що провадить діяльність у восьми областях України. До його складу входять шість цукрових заводів, агрогосподарства із земельним банком 220 тис. га і молочні ферми з 22 тис. голів великої рогатої худоби, олійноекстракційний завод у Глобиному (Полтавська обл.), сім елеваторів і біогазовий комплекс. 

Дослідно-механічний завод «Карпати» (Львівська обл.) 2024 р. на замовлення проєкту USAID «Економічна підтримка України» виготовить 300 вагонів-зерновозів, що становитиме 45 % річного завантаження підприємства. Донорська організація вже передала низці українських агрохолдингів залізничний рухомий склад, зокрема «Нібулону» надано 50 вагонів-хоперів, ІМК – 10 одиниць, агрокомпанії «Cygnet» – 15 одиниць, підприємству ТОВ «АР Бориспіль», що входить в аграрну групу «Agro-Region Group», – 25, зернотрейдерам «Алмейда Груп» і «Louis Dreyfus» – 25 і 85 одиниць відповідно.

Міноборони США підписало контракт з американською компанією «Raytheon Co» на суму майже 1,2 млрд дол. США на виробництво ракет середньої дальності класу «повітря-повітря» AMRAAM. Передбачено додаткове виробництво ракет, телеметричної системи AMRAAM, початкових і польових запасних частин, а також іншого обладнання для інженерно-технічної підтримки виробництва. Роботи виконуватимуть у Тусоні, штат Аризона, до кінця 2028 р. Контракт передбачає закордонні військові продажі до Бахрейну, Болгарії, Канади, Фінляндії, Німеччини, Угорщини, Італії, Японії, Норвегії, Швейцарії, України й Сполученого Королівства.

США виділили новий пакет військової допомоги Україні розміром 375 млн дол. США [8]. До пакета ввійшли: боєприпаси класу «повітря-земля»; боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS); 155-мм і 105-мм артилерійські боєприпаси; ракети з оптичним відстеженням і проводовим наведенням (TOW); протитанкові системи «Javelin» та AT-4; броньовані машини охорони M1117; протимінні автомобілі з захистом від засідок (MRAP); легкі тактичні машини; броньовані мостові системи; стрілецька зброя; патрульні катери; саперна техніка та боєприпаси; запасні частини, допоміжне обладнання, послуги, навчання і транспортування. Від початку серпня 2021 р. це вже 66-й транш обладнання, який адміністрація Дж. Байдена надає Україні зі складів Міністерства оборони США. 

У рамках цього пакета США вперше передають Україні плануючі бомби «American Joint Standoff Weapon» (JSOW), які можуть уражати цілі на відстані до 110 км [9]. Ці бомби можна встановлювати на винищувачі F-16, які отримала Україна. Є кілька версій JSOW, але ті, що відправляють в Україну, оснащено касетними боєприпасами.  Іноді JSOW помилково називають ракетою – насправді це малопомітна високоточна плануюча бомба загальною вагою близько 500 кг. Відмінність полягає в тому, що ракету можна запустити, а авіабомба призначена для скидання з літаків. Касетна версія бомби JSOW несе 145 суббоєприпасів, які важать по 1,5 кг та мають комбінований кумулятивний та уламковий ефект. 

Також США оголосили про виділення Україні допомоги на суму понад 2 млрд дол. США в рамках ініціативи сприяння безпеці України (USAI). Про це повідомила пресслужба Пентагону 27 вересня 2024 р. На відміну від пакета в 350 млн доларів, у рамках якого відправляють озброєння з наявних американських запасів для України, кошти USAI використовують для контрактів на закупівлю допомоги, реалізація яких може тривати місяці або роки. Нова допомога здебільшого піде на закупівлю боєприпасів для України. Завдяки цим коштам наша країна отримає додаткову протиповітряну оборону, безпілотники та боєприпаси класу «повітря-земля». Допомогу також буде спрямовано на зміцнення оборонної промислової бази України.

Зброю закуповуватимуть у промисловості, а не надаватимуть з американських запасів. До нового пакета ввійшли: боєприпаси та підтримка для українських систем ППО; боєприпаси класу «повітря-земля»; безпілотники та компоненти для підтримки українського виробництва безпілотників; обладнання для боротьби з безпілотниками; безпілотні надводні судна; обладнання захищеного зв’язку; обладнання та матеріальні засоби для підтримки українського виробництва боєприпасів; запасні частини, технічне обслуговування та підтримка, а також інше допоміжне обладнання. Це 21-й пакет у рамках ініціативи USAI для України від США. Сполучені Штати й далі працюватимуть разом з близько 50 союзниками та партнерами в рамках Контактної групи з питань оборони України та пов’язаних з нею коаліцій, щоб забезпечити підтримку, потрібну Україні для перемоги у війні. Окрім пакета Президент США Джо Байден видав указ про виділення 5,55 млрд дол. США на допомогу Україні з американських запасів.

Сполучене Королівство

Сполучене Королівство постачить 650 легких багатоцільових ракет (LMM) в рамках контракту вартістю 162 млн фунтів стерлінгів для посилення протиповітряної оборони України [10]. Про пакет допомоги у сфері протиповітряної оборони оголосив міністр оборони Джон Гілі на засіданні контактної групи з питань оборони України на базі ВПС США в «Рамштайні». Міністр оборони підтвердив, що до кінця цього року розпочнеться постачання артилерійських боєприпасів на суму 300 млн фунтів стерлінгів для підтримки військових зусиль України. Відповідно до зобов’язань нового уряду прискорити постачання допомоги, першу партію ракет LMM очікують до кінця цього року.

Сполучене Королівство оголосило про передачу Україні 16 самохідних артилерійських установок (САУ) AS90, 10 з яких уже доставлено [11].

Окрім цього Сполучене Королівство створить спільний підрозділ Міністерства оборони та Міністерства закордонних справ на чолі з міністром закордонних справ Девідом Леммі та міністром оборони Джоном Гілі, який об’єднає експертний потенціал та допоможе впровадити новий загальнодержавний підхід до постачання допомоги Україні. AS90, також відома як AS90 «Braveheart», є самохідною артилерійською установкою, що її розробило і виготовляє Сполучене Королівство. Створила установку компанія «Vickers Shipbuilding and Engineering» (VSEL); у 1993 р. AS90 прийняла на озброєння британська армія.

Німеччина

Німеччина замовила для України 17 систем протиповітряної оборони IRIS-T. Вони доповнять уже переданих сім батарей [12]. Про це 4 вересня 2024 р. заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц. За словами Шольца, Німеччина замовила в компанії «Diehl Defence GmbH & Co. KG» ще 22 системи IRIS-T. П’ять з них призначені для Бундесверу, а 17 – для України.

Німеччина передасть Україні ще 12 гаубиць «Panzerhaubitze 2000». Також Берлін з іншими партнерами надасть українським військам ще 77 танків «Leopard 1A5». Про це міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус оголосив на засіданні Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» 6 вересня 2024 р. [13] Німеччина передасть Україні 1 гаубицю на 150 млн євро. Шість машин буде направлено в Україну цього року, іще шість – у 2025 році. 

Крім того, Німеччина з іншими європейськими партнерами готуються передати українській армії 77 основних бойових танків «Leopard 1A5». Їх Україні передадуть Німеччина у співпраці з Данією та Нідерландами.

До 2026 р. Україна отримає від Німеччини 24 системи IRIS-T – 12 систем середньої дальності та 12 систем малої дальності.

Уряд ФРН виділяє додаткові 50 млн євро на лікування поранених українських військовослужбовців[14]. Згадана сума піде на лікування поранених українських військових у німецьких клініках. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в німецьких клініках уже пройшли лікування 1173 важкопоранених і травмованих українських військових та цивільних осіб. 

Уряд Німеччини 19 вересня 2024 р. оголосив про новий пакет допомоги для України [15]. Список наданої військової допомоги оновлено на сайті федерального уряду. До України доставлено: 22 танки «Leopard 1 A5» із запчастинами (спільний проєкт з Данією); 22 броньованих автомобілі із захистом від мін і засідок (MRAP); 5 гусеничних всюдиходів «Bandvagn 206» (BV206); 1 гусеничний всюдихід «Warthog»; 3 зенітні установки «Gepard» із запчастинами; 2 радіолокаційні радари TRML-4D; 61 000 снарядів 155-мм калібру; 30 розвідувальних дронів «Vector» із запчастинами; 20 розвіддронів «RQ-35 Heidrun»; 20 безпілотних надводних апаратів; 12 розвіддронів «Songbird»; 6 дронів «Hornet XR»; 3 мостоукладальні танки «Beaver» із запчастинами; 1 інженерну броньовану машину «Dachs» із запчастинами; 6 машин розмінування «Wisent 1»; матеріал для знешкодження вибухонебезпечних предметів; 16 наземних радіолокаційних станцій спостереження; 2 захисні системи AMPS для гелікоптерів; 2 автомобілі для охорони кордону; 112 транспортних засобів (вантажівки, мікроавтобуси, всюдиходи); 8 вантажівок «Zetros»; 10 кулеметів MG3 з 500 запасними стволами і затворами; 1 млн патронів до вогнепальної зброї.

Німеччина передала Україні військової допомоги на приблизно 5 мільярдів євро (2023 р.) та приблизно 1,6 мільярда євро (2022 р.). 19 серпня 2024 р. Німеччина передала Україні черговий пакет військової допомоги, який містить засоби ППО, дрони, допоміжні машини.

Німеччина залучила 1 млрд євро від країн-партнерів для нового пакета військової допомоги Україні. Ще майже 400 млн євро надійде до нього з оборонного бюджету ФРН. Раніше про підготовку урядом Німеччини чергового пакета військової допомоги Україні на суму 1,4 млрд євро повідомила газета «Der Spiegel» [16].

Пакет міститиме близько 50 позицій – боєприпаси до зенітних танків «Gepard», близько 20 БМП «Marder», розвідувальні та ударні безпілотники, запчастини для вже переданих систем озброєнь. Згідно з внутрішнім документом, проєкти мають бути реалізовані цього року. Фінансування планують здійснювати за змішаною схемою.

Німеччина виділить зимовий пакет допомоги на суму 70 млн євро для забезпечення України теплом та електроенергією. Кошти використають на закупівлю невеликих теплоелектростанцій, котельних установок, генераторів та сонячних систем для українських міст [17].

Підтримку розміром 70 млн євро спрямовано на захист народу України від наслідків російських атак. Шляхом швидкого збільшення децентралізованого та гнучкого виробництва енергії за допомогою невеликих теплоелектростанцій, котелень, генераторів та сонячних систем можна запобігти найгіршим наслідкам у постраждалих містах та населених пунктах. Громадські центри, лікарні, школи та інші соціальні установи отримають більш безпечне та незалежне енергопостачання. Особливу увагу приділили муніципалітетам, які прийняли вимушених переселенців.

26 вересня 2024 р. німецький парламент погодив виділення додаткових 400 млн євро на військову підтримку України [18]. Німеччина надасть додаткові 170 млн євро в короткостроковій перспективі для відновлення енергетичної інфраструктури України, оскільки агресивна війна Росії завдала величезної шкоди українським містам та інфраструктурі.

Португалія

Португалія завершила передачу Україні останнього з шести гелікоптерів Ка-32, які обіцяла надати ще в жовтні 2022 р. За даними міністерства оборони Португалії, шостий гелікоптер відправили до України 6 вересня 2024 р. [19] Про передачу цих гелікоптерів, придбаних португальським Міністерством внутрішніх справ у 2006 р., оголосила тодішня міністерка оборони Португалії Елена Каррейрас у жовтні 2022 р. До листопада 2023 р. гелікоптери ще залишалися в Португалії, оскільки уряд очікував указівок від України щодо дальших кроків для завершення процесу передачі. Ці питання вдалося розв’язати вже за нового уряду Португалії під керівництвом прем’єр-міністра Луїша Монтенегру.

Нідерланди

Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф 2 вересня 2024 р. оголосив про надання нового пакета допомоги Україні на суму в понад 200 млн євро [20]. Новий пакет підтримки для України спрямовано на відновлення критичної інфраструктури, повідомив глава МЗС Нідерландів Каспар Велдкамп [21], включно через ЄБРР і надання гуманітарної допомоги. Нідерланди вносять 45 млн євро до Фонду підтримки енергетики України та фінансують постачання потрібного обладнання.

Нідерланди передадуть Україні ракети «повітря-повітря» та матеріали для техобслуговування F-16, повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс [22]. У пакеті допомоги на суму 80 млн євро Нідерланди передадуть Україні: генератори, невеликі транспортні засоби, запчастини, матеріали для технічного обслуговування, спеціалізовані інструменти й бортові трапи. 

Нідерланди надали Україні радар для зенітно-ракетного комплексу «Patriot»; згодом ще надішлють три пускові установки [23]. Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекелманс повідомив, що інші країни шукають компоненти для передачі повної системи.

Хорватія

Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович 11 вересня 2024 р. відвідав Київ та оголосив про 11-й пакет військової допомоги Україні [24]. Хорватія передала допомогу для відновлення української енергетики, зокрема новий транш енергетичної підтримки обсягом 5 млн євро, а також допомогу в лікуванні та реабілітації захисників і захисниць України та членів їхніх сімей. Уряд Хорватії схвалив черговий пакет військової допомоги Україні, тепер ця сума разом із попередньою допомогою становить понад 200 млн євро.

Румунія

У червні Бухарест заявив, що передасть Україні один з двох своїх «Patriot» за умови, що союзники замінять його на аналогічну систему протиповітряної оборони. 2 вересня 2024 р. законопроєкт про безоплатну передачу Україні «Patriot» схвалив Сенат Румунії (верхня палата парламенту). Закон має підписати Президент Румунії Клаус Йоганніс, після чого уряд видасть розпорядження про передачу «Patriot» нашій країні. Нижня палата парламенту Румунії прийняла закон про передачу Україні зенітно-ракетного комплексу «Patriot» [25] 3 вересня 2024 р. 

Швеція

Швеція передасть Україні 17-й пакет допомоги з новими заходами військової підтримки на загальну суму 4,6 млрд шведських крон (443 млн дол.). Про це міністр оборони Швеції Пал Йонсон заявив 9 вересня 2024 р., повідомляє Reuters [26].

Новий пакет військової допомоги для України від Швеції міститиме боєприпаси для бойових машин піхоти, які ця європейська держава вже передала. Також передбачено закупівлі, які сприятимуть постачанню Києву винищувачів «Gripen» у майбутньому. Новий 17-й пакет військової допомоги від Швеції доповнить попередні. Раніше Швеція відправила в Україну 50 бойових машин 90-х років, а зараз для них планують закупити боєприпаси калібру 40 мм. У попередньому пакеті Швеція надіслала 200 бронетранспортерів Pbv 302, а в цьому пакеті передасть маскувальне обладнання для цих машин.

Раніше Швеція надала Україні низку роботів, поточний пакет містить зенітно-ракетні системи «Robot System 70». Загалом Швеція планує передати Україні військову техніку на суму близька 48,2 млн дол. США, зокрема низку протитанкової зброї, безвідкотних рушниць і протитанкових мін. 17-й пакет допомоги також міститиме шість додаткових бойових катерів 90-х років.

Міністр енергетики Герман Галущенко обговорив з послом Швеції Мартіном Обергом підготовку енергетичної системи до зими й невідкладні потреби України в додатковому обладнанні [27]. Україна високо цінує рішення уряду Швеції про додаткове виділення понад 40 млн євро для закупівлі обладнання, яке поліпшить ситуацію з енергопостачанням у регіонах, що зазнають постійних ворожих обстрілів.

Данія

Уряд Данії виділив 130 млн данських крон (19,5 млн дол. США) на відновлення енергетичної інфраструктури України після масових атак Росії [28]. Міністр енергетики Данії Ларс Аагаард анонсував нову фінансову допомогу Україні 23 вересня 2024 р. в Нью-Йорку під час зустрічі в рамках робочої групи G7 з енергетичної безпеки України.

Новий внесок Данії в підтримку енергетичної системи України є одним з найбільших, які коли-небудь робила країна. Кошти будуть спрямовані на реалізацію протиаварійних заходів, а також на закупівлю обладнання та запчастин для відновлення безпеки енергопостачання. Данія надала Україні 5,8 млн дол. США на енергетичну інфраструктуру. З початку повномасштабного вторгнення данські компанії чотири рази передавали Україні енергетичне обладнання через Данське енергетичне агентство.

За даними Кільського інституту світової економіки (IfW Kiel), який відстежує міжнародну допомогу Україні, Данія надала Україні майже 9,5 млрд дол. США, що робить фінансову допомогу другою за величиною відносно до ВВП країни.

Норвегія

Уряд Норвегії вирішив виділити додаткові 570 млн норвезьких крон (48,28 млн євро) до Міжнародного фонду для України (International Fund for Ukraine, IFU) на закупівлю дронів та засобів протиповітряної оборони [29].

Внесок Норвегії, здійснений у співпраці зі Сполученим Королівством, Нідерландами та Литвою, сприятиме захисту українського населення та важливої інфраструктури від російських атак. International Fund for Ukraine – це додатковий механізм фінансування підтримки для України, очолюваний Міністерством оборони Сполученого Королівства, до якого також уходять Австралія, Данія, Ісландія, Литва, Нова Зеландія, Норвегія, Ісландія, Литва і Швеція.

Фінляндія

Президент Фінляндії Александер Стубб ухвалив рішення про постачання додаткового оборонного обладнання Україні за пропозицією уряду [30]. Це вже 25-й пакет військової допомоги від Гельсинкі. Його орієнтовна вартість становить приблизно 118 млн євро. Про це 13 вересня 2024 р. повідомило Міністерство оборони Фінляндії.

Литва

Україна отримає 10 млн євро від Литви на закупівлю українських ракет-дронів «Паляниця». Міністр оборони Литви підтвердив виділення цієї суми на підтримку українського виробництва дронів для зміцнення оборонних можливостей України.

Литва 28 вересня 2024 р. оголосила про передачу Україні нової партії військової допомоги [31]. Згідно з даними Міноборони Литви, нова партія допомоги для України містить логістичне обладнання, боєприпаси, ноутбуки та інше. Литва розглядає можливість передачі Україні 17 пожежних машин, які було затримано в Клайпеді минулого року через санкції. Також раніше міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас заявив, що цього року його держава планує передати Україні допомогу ще на 40–50 млн євро.

Латвія

Латвія передасть Україні сотні одиниць комп’ютерної техніки, а також спеціалізованого одягу, біноклів та іншого екіпірування для Сил оборони [32]. Передано 845 комп’ютерів, у тому числі портативних, 269 моніторів та інших приладів. Техніку отримають Чернігівська обласна військова адміністрація, Білоцерківська районна державна адміністрація Київської області, Київський національний військовий університет та Міністерство соціальної політики України.

Прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня оголосила про новий пакет військової допомоги для України, до якого увійдуть бронетранспортери [33]. Крім того, Латвія планує передати Україні сонячні панелі для забезпечення лікарень. Латвія також і далі підтримує санкції проти Росії та є надійним союзником України в інтеграції до ЄС і НАТО.

Латвія передасть для потреб ЗСУ закуплені раніше в Сполученому Королівстві бойові гусеничні бронемашини розвідки CVR(T) [34]. Про це повідомили в пресслужбі латвійського Міноборони. 

Латвія зобов’язалася надавати військову підтримку Україні розміром 0,25 % від валового внутрішнього продукту щорічно щонайменше до 2026 р. Раніше Україні вже передано різні види озброєння і техніки, включно з гелікоптерами й самохідними гаубицями, закупленими раніше в Австрії.

Підписаний зі Сполученим Королівством 2014 р. договір передбачав постачання 123 бронемашин CVR(T) – 116 модернізованих і семи без капітального ремонту для навчання механіків. Перші машини доправлено Латвії восени 2015 р. 2019 р. зі Сполученим Королівством укладено ще один договір про додаткову закупівлю бронемашин, зазначає агентство. Командувач Національних збройних сил Латвії Леонід Калніньш заявив, що латвійській армії потрібні нові бойові машини піхоти для заміни CVR(T). Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс повідомив журналістам, що закупівля бойових машин піхоти перебуває на завершальній стадії відбору претендентів.

Також Латвія підготувала найбільшу партію безпілотників від місцевих виробників для доправлення в Україну. Нещодавно Україна та Латвія підписали меморандум про взаєморозуміння щодо кібербезпеки. Документ створить юридичні рамки для співробітництва та забезпечить використання технічних і людських ресурсів у цій сфері.

Японія

Японія готує новий пакет енергетичної допомоги, до якого ввійдуть трансформатори, генератори та інше обладнання [35].

Японія надала Україні фінансову та гуманітарну допомогу на суму понад 12 млрд євро. З початку російської агресії Японія підтримує Україну. Зокрема японський уряд ввів санкції щодо Росії, Токіо критикував Росію, заявивши, що вона порушує територіальну цілісність і суверенітет України. Фінансова допомога країни спрямована на підтримку українського державного бюджету, на фінансування соціальної сфери та відновлення. Також японська сторона активно підтримує українських біженців. 

_____________________________________________________________________
[1] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_and_the_world_bank_strengthen_cooper…

[2] Див.: URL: https://privatbank.ua/news/2024/9/12/yebrr-ta-privatbank-pidpisali-ugod…

[3] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_70_million_from_the_ceb_und…

[4] Див.: URL: https://www.nefco.int/news/нефко-та-данія-відновлюють-інфрастру/

[5] Див.: URL: https://x.com/vonderleyen/status/1836692667742220298

[6]  Див.: URL: https://www.state.gov/united-states-announces-additional-energy-humanit…;

[7] Див.: URL: https://www.facebook.com/USAIDUkraine/posts/pfbid02NE7F4DED7TQ1LCwHsLqm…

[8] Див.: URL: https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3917590/biden-adm…

[9] Див.: URL: https://abcnews.go.com/Politics/biden-administration-pledges-new-glide-…

[10] Див.: URL: https://www.gov.uk/government/news/uk-to-provide-162-million-package-of…

[11] Див.: URL: https://www.gov.uk/government/news/uk-to-speed-up-military-kit-deliveri…

[12] Див.: URL: https://www.rbc.ua/rus/news/sholts-anonsuvav-peredachu-ukrayini-shche-1…

[13] Див.: URL: https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-ukraine-freitag-432.html

[14] Див.: URL: https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/pressemitteilungen/DE/2024/09/medhil…

[15] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3907348-nimeccina-peredala-ukraini-…

[16] Див.: URL: https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ukraine-krieg-bundesregierun…

[17] Див.: URL: https://www.bmz.de/de/aktuelles/aktuelle-meldungen/waerme-fuer-den-wint…

[18] Див.: URL: https://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/zweites-treffen-der-teilne…

[19] Див.: URL: https://www.dn.pt/4692509862/ultimo-transporte-de-helicopteros-cedidos-…

[20] Див.: URL: https://x.com/MinPres/status/1830594933792649649

[21] Див.: URL: https://x.com/ministerBZ/status/1838299165941789095

[22] Див.: URL: https://english.defensie.nl/latest/news/2024/09/06/ammunition-and-maint…

[23] Див.: URL: https://www.gelderlander.nl/buitenland/biden-zegt-zelensky-miljardenste…

[24] Див.: URL: https://t.me/V_Zelenskiy_official/11605

[25] Див.: URL: https://www.reuters.com/world/europe/romanian-lawmakers-approve-donatio…

[26] Див.: URL: https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/sweden-allots-46-bln…

[27] Див.: URL: https://mev.gov.ua/novyna/shvetsiya-vydilyt-ponad-40-mln-yevro-dlya-zak…

[28] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2024/09/23/7194769/

[29] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2024/09/3/7193438/

[30] Див.: URL: https://www.defmin.fi/ajankohtaista/tiedotteet_ja_uutiset/suomi_lahetta…

[31] Див.: URL: https://x.com/Lithuanian_MoD/status/1839955741647446367

[32] Див.: URL: https://ukr.lsm.lv/stattja/novini/novini/10.09.2024-latviya-peredast-uk…

[33] Див.: URL: https://t.me/Denys_Smyhal/8434

[34] Див.: URL: https://rus.delfi.lv/57860/latvia/120042548/latviya-peredast-ukraine-gu…

[35] Див.: URL: https://www.president.gov.ua/news/energetichna-pidtrimka-ta-posilennya-…

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД