Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Травень 2023 року

Поділитися:

Світовий банк

До загального фонду державного бюджету України надійшло 189,32 млн євро фінансування від Світового банку [1]. Кошти надано на пільгових умовах від Міжнародної асоціації розвитку (МАР). Позику виділено в рамках Угоди про фінансування проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» між Україною та МАР. Строк погашення кредиту від МАР – 10 років з чотирирічним пільговим періодом. Кошти спрямовуватимуться на часткове відшкодування видатків державного бюджету, здійснених для оплати праці працівників державних органів та педагогів за лютий 2023 р.

Кабінет Міністрів залучить ще один грант – понад 350 млн грн  – від Світового банку для зміцнення та відновлення української системи охорони здоров’я [2]. Кошти буде залучено в межах проєкту «Heal Ukraine», який Україна реалізовує разом із групою Світового банку.

11 травня 2023 р. Україна отримала фінансування від Світового банку в розмірі 132 млн дол. США [3]. Кредитні кошти надійшли до загального фонду державного бюджету України за результатами виконання заходів, передбачених у рамках проєкту програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Кошти надано в рамках Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку (проєкт програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство»).

АТ «Укрзалізниця» отримала 25 млн дол. США фінансування Світового банку на ремонт критичної інфраструктури та збільшення ємності вантажоперевезень. Кошти виділено через підрозділ ООН UNOPS (United Nations Office for Project Services) [4]. UNOPS – головний підрозділ ООН у сфері управління закупівлями та контрактами в проєктах цивільного будівництва та розвитку інфраструктури.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР)

Рада керівників ЄБРР оцінила необхідну додаткову підтримку акціонерів для роботи банку в Україні в 3–5 млрд євро [5]. У 2022 р. ЄБРР надав Україні 1,7 млрд євро і залучив ще 200 млн євро від банків-партнерів. Загалом банк зобов’язався надати нашій країні 3 млрд євро упродовж 2022–2023 рр., для чого мобілізував 1,5 млрд євро від 19 міжнародних донорів. У воєнний час основну увагу в Україні ЄБРР зосереджує на підтримці енергетичної та продовольчої безпеки, відновленні критично важливої інфраструктури на національному та муніципальному рівнях, забезпеченні фінансування торгівлі та підтримці приватного сектору. Збільшення капіталу на 3–5 млрд євро уможливить інвестиції такого характеру та масштабу без систематичного розподілу ризиків донорів у 2024 р.

Уряд України спільно з ЄБРР готують проєкт відновлення залізниці – зокрема Україна залучить від ЄБРР 200 млн дол. США для Укрзалізниці. Відповідне рішення уряд схвалив під час засідання 12 травня поточного року [6]. Кошти буде спрямовано на закупівлю додаткових локомотивів та обладнання для відновлення залізничних коридорів з ЄС, поліпшення пасажирських перевезень.

ЄБРР та уряд Нідерландів продовжують співпрацювати для підтримки України та українського народу. Під час Щорічних зборів та бізнес-форуму ЄБРР у 2023 р. Нідерланди, член – засновник ЄБРР і надійний партнер, надали 40 млн євро грантів для підтримки діяльності банку в Україні [7]. Це є продовженням попереднього внеску розміром 72 млн євро у вигляді грантової підтримки кредиту ЄБРР, що надається Укренерго. Крім того, Нідерланди надали гарантії на суму 25 млн євро для підтримки приватних компаній, які працюють на критично важливих ділянках сільськогосподарського сектору України, зокрема у сільському господарстві, харчовій промисловості, транспорті та імпорті.

Європейський Союз  

3 травня 2023 р. Європейська Комісія ухвалила Акт про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) для термінового постачання боєприпасів та ракет в Україну, а також, щоб допомогти державам-членам поповнити їхні запаси. Таке рішення посилить швидкість реагування та здатність оборонної промисловості ЄС забезпечити своєчасне постачання боєприпасів і ракет в Європі. Комісія запропонувала виділити для цього 500 млн євро з урахуванням поточних цін.

8 травня Рада ЄС ухвалила рішення виділити допомогу розміром 1 млрд євро в рамках Європейського фонду миру [8], що сприятиме зміцненню стійкості України, посиленню спроможності нашої країни обороняти власні незалежність, суверенітет і територіальну цілісність та захищати мирне населення від воєнної агресії Росії. Кошти буде спрямовано на забезпечення Збройних Сил України артилерійськими снарядами калібру 155 мм та, за запитом, ракетами, які спільно закуповуватимуться державами – членами ЄС у європейської оборонної промисловості. Разом із попередніми рішеннями про швидке надання боєприпасів із наявних запасів Європейський Союз виділяє 2 млрд євро, що сумарно складає близько 5,6 млрд євро військової підтримки ЄС Україні.

15 травня Європейський Союз виділив 1,9 млн євро на підтримку UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення для надання невідкладної допомоги жінкам в Україні. Грант буде використано для поліпшення доступу жінок і дівчат до послуг сексуального та репродуктивного здоров’я, а також – для підтримки постраждалих від гендерно зумовленого насильства, зокрема тих, хто зазнав сексуального насильства, пов’язаного з війною РФ проти України. Кошти буде спрямовано на підтримку 15 місяців роботи п’яти мобільних клінік, які надають невідкладну акушерську допомогу та допомогу новонародженим у постраждалих від війни населених пунктах Харківської, Миколаївської, Запорізької та Донецької областей. Також за ці кошти буде створено 10 гінекологічних кабінетів та забезпечено функціонування 14 вже існуючих [9].

23 травня Україна отримала четвертий транш у розмірі 1,5 млрд євро в рамках макрофінансової допомоги на 2023 р. [10]. У 2023 р. до державного бюджету України надійшло вже 7,5 млрд євро пільгових коштів від ЄС. Загальний обсяг фінансування за зазначеною програмою сягає 18 млрд євро. Кошти надаються на безпрецедентно пільгових умовах для України й спрямовуються на фінансування пріоритетних видатків держбюджету.

Сполучені Штати Америки

Протягом травня поточного року США оголосили про чотири нові пакети військової допомоги Україні:

  • 3 травня – на 300 млн дол. США – додаткові боєприпаси для наданих США HIMARS, додаткові гаубиці, артилерійські та мінометні снаряди, а також протитанкові засоби [11];
  • 9 травня – на 1,2 млрд дол. США [12] – пакет надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (тобто озброєння передано не зі складів Міністерства оборони США, а замовлено у виробників) і містить: додаткові системи протиповітряної оборони та боєприпаси; обладнання для інтеграції західних пускових установок, ракет і радарів з українськими системами ППО; боєприпаси для протидії безпілотним авіаційним системам; 155-мм артилерійські снаряди; комерційні послуги супутникової зйомки; підтримку тренувань, технічного обслуговування та забезпечення діяльності;
  • 21 травня – на 375 млн дол. США – до пакету увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS; артилерійські снаряди; протитанкові керовані ракети TOW; протитанкові системи «Javelin» та AT-4; мостові системи; броньовані медичні машини; вантажівки та причепи для перевезення важкої техніки; тепловізійні системи; запчастини та інше польове обладнання [13];
  • 31 травня – на 300 млн дол. США – надано системи ППО та боєприпаси; артилерію; протитанкові засоби та боєприпаси, зокрема для стрілецької зброї; обладнання і системи розмінування; прилади нічного бачення; запчастини; генератори та інше польове обладнання [14].

Від США до державного бюджету України надійшли грантові кошти розміром 1,25 млрд дол. США через Цільовий фонд багатьох донорів Світового банку [15]. У 2023 р. Україна отримала вже 6 млрд дол. США грантових коштів прямої бюджетної підтримки від США. Грантові кошти надано як частину четвертого додаткового фінансування в рамках проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» (PEACE in Ukraine). Метою проєкту є часткова компенсація видатків державного бюджету, зокрема соціальних і гуманітарних, що не пов’язані зі сферою безпеки та оборони.

Залучене грантове фінансування спрямовуватиметься на відшкодування видатків держбюджету, а саме: на виплату державних соціальних допомог сім’ям з дітьми, зарплати працівників освітньої сфери, на оплату праці надавачів медичних послуг за програмою медичних гарантій та інше.

На початку травня Мінекономіки та Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) підписали Меморандум про співпрацю, що передбачає надання 100 тис. дол. США для фінансування урядової програми «Власна справа» в рамках проєкту Мінекономіки «єРобота», за якою українці можуть отримати мікрогранти (від 50 тис. грн до 250 тис. грн) на старт або розвиток бізнесу [16].

WNISEF – перший в Україні та Молдові регіональний фонд прямих інвестицій з капіталом 285 млн дол. США, який фінансує уряд США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Канада

Канада передала Державній службі України з надзвичайних ситуацій першу партію обладнання для розмінування загальною вартістю 22,5 млн канадських доларів (понад 16 млн дол. США). Техніка використовуватиметься для очищення сільськогосподарських земель, аби відновити їх продуктивне використання та допомогти повернути продовольчу безпеку.

Уряд Канади оголосив про надання додаткової військової допомоги для України: боєприпасів та розширення навчальної програми для українських військових [17]. Зокрема Канада передасть Україні 1 млн патронів калібру 5,56 мм та 4800 штурмових гвинтівок, а також 43 ракети AIM-9 із запасів Збройних сил Канади. Очікується, що найближчими тижнями весь пакет допомоги, тобто 21 тис. одиниць стрілецької зброї та 2,4 млн боєприпасів, будуть в Україні.

Велика Британія

Напередодні очікуваного контрнаступу ЗСУ Велика Британія надіслала Україні крилаті ракети дальнього радіусу дії «Storm Shadow». Також Велика Британія передасть Україні сотні нових ударних безпілотників дальнього радіусу дії, які будуть доставлені протягом найближчих місяців, та розпочне цього літа початковий етап навчань для групи українських пілотів [18].

19 травня британський прем’єр-міністр Ріші Сунак оголосив, що Велика Британія, США, Нідерланди, Бельгія і Данія погодилися взяти участь у підготовці українських пілотів на західних винищувачах. Пізніше до цих країн приєдналася Норвегія.

Франція

Відповідно до спільної декларації України та Французької Республіки за підсумками зустрічі в Парижі 14 травня 2023 р. Володимира Зеленського та Еммануеля Макрона, Франція найближчими тижнями проведе підготовку й оснастить кілька українських батальйонів десятками броньованих машин і легких танків, включно з AMX-10RC [19].

Польща

Україна отримала від Польщі всю партію із 14 винищувачів МіГ-29 [20].

Австрія

Уряд Австрії надасть 2 млн євро для гуманітарного розмінування території України. Кошти буде перераховано словенській організації «Міжнародний трастовий фонд» (ITF), а потім спрямовано на фінансування обладнання для розмінування території України з метою пом’якшення гострої гуманітарної ситуації в країні [21].

Іспанія

Очільниця оборонного відомства Іспанії під час засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» заявила, що Іспанія передасть Україні чотири танки «Leopard 2» та партію бронетранспортерів М113 [22].

Швеція

Швеція надішле Україні самохідні артилерійські установки «Archer» [23]. Також повернуться бійці, навчені працювати з такими системами. Окрім цього, українські воїни завершують навчання на сучасних броньованих машинах CV 90. Водночас українські пілоти зможуть пройти базову підготовку на винищувачах четвертого покоління JAS 39 Gripen.

Латвія

Благодійники з Латвії передали українським прикордонникам транспортні засоби, тактичне та інженерне захисне спорядження, яке буде відправлено на передову.

Литва

Литва оголосила про новий пакет військової підтримки України та надасть ЗСУ протидронові комплекси, снаряди, сухі пайки та важливе військове обладнання [24].

Норвегія

Норвегія додатково виділить 1,7 млрд норвезьких крон (143 млн євро) на підтримку української урядової адміністрації та відновлення пошкодженої інфраструктури. Кошти буде спрямовано на ремонт та обслуговування цивільної інфраструктури, щоб забезпечити українцям доступ до електроенергії та води. На надання гуманітарної допомоги вже виділено 2,8 млрд норвезьких крон (235 млн євро). Загалом Норвегія виділить 4,5 млрд норвезьких крон (близько 378 млн євро) на допомогу Україні [25].

Норвегія взяла на себе зобов’язання щорічно надавати 15 млрд норвезьких крон (1,2 млрд євро) протягом наступних п’яти років на загальну суму 75 млрд норвезьких крон (6,3 млрд євро) протягом 2023–2027 рр. Кошти виділяються в рамках Програми підтримки Нансена для України, що містить військову, гуманітарну та цивільну допомогу [26].

Данія

Парламент Данії ухвалив рішення виділити Україні новий пакет військової допомоги вартістю 1,7 млрд данських крон (понад 250 млн дол. США). Згідно з ухваленим рішенням, Данія передасть Україні машини для розмінування, боєприпаси, польові мости та кошти на протиповітряну оборону [27].

У 2023–2024 рр. Данія планує збільшити свої витрати на військову допомогу Україні на 17,9 млрд крон (2,59 млрд дол. США) [28]. Фонд фінансування військової допомоги Україні створено в березні поточного року, коли більшість данського парламенту погодилася внести до нього 7 млрд данських крон. Уряд у 2023 р. виділить до фонду ще 7,5 млрд данських крон, що загалом становитиме 14,5 млрд данських крон. У 2024 р. уряд додасть до фонду ще 10,4 млрд данських крон.

У рамках Українського інвестиційного форуму в Копенгагені оголосили про запуск соціальної програми данського інвестиційного фонду для України на загальну суму в 1 млрд данських крон (близько 134 млн дол. США).

Швейцарія

У травні між Мінреінтеграції та швейцарською компанією-виробником механізованих засобів розмінування «Global Сlearance Solutions (GCS)» підписано меморандум про співпрацю. Результатом такої співпраці має стати залучення компанією машин розмінування для очищення від мін і нерозірваних боєприпасів сільськогосподарських угідь та об’єктів критичної інфраструктури деокупованих районів Миколаївської, Харківської та Херсонської областей. Керівництво GCS оприлюднило наміри протягом поточного року постачити в Україну близько 20 машин розмінування. Крім того, сторони домовилися взаємодіяти у царині технічного та нетехнічного обстеження ймовірно забруднених вибухонебезпечними предметами територій [29].

Японія

Японія оголосила про надання ЗСУ 100 автомобілів та 30 тис. пайків [30]. Також країна прийме поранених українських захисників у Центральному госпіталі сил оборони Японії та інших японських лікарнях. Крім того, Японія планує надати допомогу на 7,6 млрд дол. США для відновлення та реконструкції України після війни, а Банк міжнародного співробітництва Японії вирішив застрахувати облігації «Samurai» на суму приблизно 93 млрд єн, які нададуть Польщі для допомоги переселенцям з України.

ЮНЕСКО

Надзвичайний фонд спадщини ЮНЕСКО (Heritage in Emergency Fund) схвалив проєкт допомоги Міністерству культури та інформаційної політики на 1,5 млн дол. США для розвитку інструментів цифровізації у сфері культурної спадщини України [31].

Уже на першому етапі, до липня 2023 р., ЮНЕСКО надасть 40 % необхідного технічного обладнання та програмного забезпечення для розвитку серверної інфраструктури, а також міжнародних консультантів, які супроводжуватимуть усі процеси, допомагатимуть у розвитку стратегії інтеграції цифрової частини культури до європейського простору.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Див.: URL:  https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_eur_18932_million_from_the_…

[2] Див.: URL: https://www.kmu.gov.ua/news/ukraina-zaluchyt-shche-ponad-350-mln-hrn-vi…

[3] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_usd_132_million_from_the_wo…

[4] Див.: URL: https://uaprom.info/news/188900-uz-otrimaye-remont-kritichnoyi-infrastr…

[5] Див.: URL: https://www.epravda.com.ua/news/2023/05/18/700263/ ; https://www.ebrd.com/news/2023/ebrd-governors-support-new-financial-bac…

[6] Див.: URL: https://www.kmu.gov.ua/news/yebrr-nadast-200-mln-ievro-dlia-vidnovlenni…

[7] Див.: URL: https://www.ebrd.com/news/2023/ebrd-and-the-netherlands-cooperate-to-su…

[8] Див.: URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/спільна-закупівля-єс-боє…

[9] Див.: URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/єс-виділив-19-мільйона-є…

[10] Див.: URL:  https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_the_fourth_tranche_of_a_lar…

[11] Див.: URL: https://tsn.ua/ato/ssha-ogolosili-pro-noviy-paket-viyskovoyi-dopomogi-d… ; https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3383288/biden-adm…

[12] Див.: URL: https://tsn.ua/ato/ssha-ogolosili-pro-noviy-paket-viyskovoyi-dopomogi-u… ; https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3388890/biden-adm…

[13] Див.: URL: https://delo.ua/politics/baiden-na-zustrici-z-zelenskim-ogolosiv-pro-no… , https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3402206/biden-adm…

[14] Див.: URL: https://tsn.ua/ato/ssha-ogolosili-pro-noviy-paket-viyskovoyi-dopomogi-d… ; https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3411804/biden-adm…

[15] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_a_usd_125_billion_grant_fro…

[16] Див.: URL: https://www.kmu.gov.ua/news/minekonomiky-domovylosia-pro-nadannia-100-t…

[17] Див.: URL: https://www.pravda.com.ua/ukr/news/2023/05/26/7403966/index.amp ; https://www.canada.ca/en/department-national-defence/news/2023/05/defen…

[18] Див.: URL: https://www.gov.uk/government/news/pm-welcomes-president-zelenskyy-to-t…

[19] Див.: URL: https://www.president.gov.ua/news/spilna-deklaraciya-ukrayini-ta-francu…

[20] Див.: URL: https://ua.news/ua/world/polsha-peredala-ukrayne-vse-obeshhannye-samole…

[21] Див.: URL: https://www.unn.com.ua/uk/news/2029494-avstriya-nadast-ukrayini-2-mln-y…

[22] Див.: URL: https://suspilne.media/487654-ispania-peredast-ukraini-se-cotiri-tanki-…

[23] Див.: URL: https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/sau-archer-koli-shveciya-peredast-g…

[24] Див.: URL: https://24tv.ua/viyskova-dopomoga-vid-litvi-shho-peredast-krayina-zsu-z…

[25] Див.: URL: https://censor.net/ua/news/3416115/norvegiya_vydilyt_ukrayini_sche_143_… ; https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/norway-to-provide-nok-4.5-billion…

[26] Див.: URL: https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/broad-political-agreement-on-mult…

[27] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/05/2/7160832/

[28] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/05/29/7162616/

[29] Див.: URL: https://minre.gov.ua/2023/05/06/minreintegracziyi-spryyatyme-zaluchenny…

[30] Див.: URL: https://racurs.ua/ua/n183283-yaponiya-ogolosyla-pro-nadannya-zsu-100-av…

[31] Див.: URL: https://mkip.gov.ua/news/9246.html