МВФ
Представники влади України та експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) досягли домовленості на рівні експертів щодо сьомого перегляду програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF) [1].
Загальний обсяг програми становить близько 15,5 млрд дол. США і розрахований на 2023–2027 рр.; із зазначеної суми вже залучено 9,8 млрд дол. США.
Переговори за участі експертів МВФ разом із представниками Міністерства фінансів України, Національного банку України та інших органів влади відбувались у Києві та Варшаві протягом 20–28 лютого поточного року. Експерти МВФ відзначили ефективність виконання Україною умов Програми. Всі кількісні критерії ефективності станом на кінець грудня були виконані. Впроваджено сім структурних маяків, ще один маяк виконано із затримкою. Досягнуто порозуміння щодо низки подальших політик та реформ, спрямованих на підтримку макроекономічної стабільності.
31 березня 2023 р. Виконавча рада МВФ затвердила нову чотирирічну програму в рамках Механізму розширеного фінансування (EFF) для України з фінансуванням у розмірі близько 15,5 млрд дол. США (11,6 млрд СПЗ). Загалом, від початку повномасштабного вторгнення Україна отримала від МВФ понад 12,4 млрд дол. США фінансування.
Світовий банк
Агрохолдинг «НІБУЛОН» підписав угоду про реструктуризацію боргу з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) на суму непогашеного кредиту у розмірі 18,2 млн дол. США. Угода формалізує раніше узгоджені умови та передбачає подовження терміну остаточного погашення до 2029 р., повідомляє пресслужба «НІБУЛОНу» [2].
Первинний кредит у розмірі 120 млн дол. США, наданий IFC у 2017 р., спрямували на розвиток інфраструктурних проєктів «НІБУЛОНу». Багато з цих активів зазнали значних пошкоджень на початку 2022 р. під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. «НІБУЛОН» продовжує свою діяльність та інвестує в аграрний сектор України. Узгоджена реструктуризація надає компанії додаткову гнучкість для виконання фінансових зобов’язань у період відновлення.
IFC стала першим міжнародним фінансовим партнером «НІБУЛОНу», який офіційно закріпив умови реструктуризації. Компанія активно працює над досягненням подібних домовленостей з іншими фінансовими установами, серед яких Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft (DEG) та Нідерландська фінансова компанія розвитку (FMO).
ЄБРР
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) здійснив важливий внесок у розвиток дистанційної освіти на сході України – передав 600 комп’ютерів педагогам Донецької та Луганської областей. Як повідомляє Міністерство освіти і науки України, ініціатива реалізована в рамках проєкту «Коаліції девайсів». Згідно з розподілом, 361 ноутбук отримали освітяни Донеччини, ще 239 пристроїв направлено вчителям Луганської області. Техніка призначена для педагогів, які працюють на підконтрольних Україні територіях та забезпечують безперервність навчального процесу в онлайн-форматі.
Міністерство освіти повідомляє, що комп’ютери перебувають у належному технічному стані та повністю готові до використання в освітньому процесі. Надане обладнання допоможе вчителям ефективніше проводити дистанційні заняття та забезпечувати якісну освіту для учнів в умовах воєнного стану.
БРРЄ
Під час засідання Адміністративної Ради Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ) було представлено новий проєкт для України на 50 млн євро, який допоможе внутрішньо переміщеним особам (ВПО) отримати власне житло. За результатами обговорення проєкт було підтримано та затверджено Адміністративною Радою БРРЄ [3].
Крім того, було ухвалено рішення про додаткове фінансування у 100 млн євро проєкту «HOME: Компенсація за знищене житло». Кошти проєкту будуть спрямовані на підтримку механізму прямої допомоги, завдяки якому кінцеві бенефіціари, зокрема й учасники бойових дій, інваліди та багатодітні сім’ї, за знищене внаслідок бойових дій та терористичних атак Росії житло отримають компенсацію у вигляді сертифікатів на придбання житла. Проєкт реалізується по всій території України.
Фінансування нового проєкту пільгового кредитування для ВПО обсягом 50 млн євро забезпечить власним житлом 1 460 українських сімей протягом 2025 р. на найбільш доступних умовах. Внутрішньо переміщені сімʼї можуть отримати кредит у Держмолодьжитло за ставкою в 3 % річних на термін до 30 років з мінімальним першим внеском 6 % вартості житла, яке обирає сам позичальник.
Додаткове фінансування у межах проєкту HOME у розмірі 100 млн євро буде спрямовано для надання компенсації за понад 2000 житлових сертифікатів, що дозволить близько 5700 українцям отримати компенсацію за знищене житло.
У 2024 р. Україна вже отримала від БРРЄ 100 млн євро через проєкт HOME. Зазначений проєкт дозволяє власникам житлових сертифікатів, отриманих за державною програмою компенсацій за пошкоджене та знищене житло «єВідновлення», придбати нові оселі замість знищених через російську агресію. Понад 5 000 громадян уже отримали нове житло. За рахунок коштів Банку розвитку Ради Європи у 2024 р. уже придбано близько 1643 об’єктів житлової нерухомості.
ЄС
Європейський Союз (ЄС) готує значний пакет додаткової військової допомоги для України. Він планується на загальну суму близько 20 млрд євро (майже 21 млрд дол. США) [4]. Ініціатива буде спрямована на доставку артилерійських боєприпасів; систем протиповітряної оборони; ударних ракет високої точності; безпілотників; іншої зброї.
Пакет підтримки з боку Євросоюзу має на меті зміцнити українські військові бригади. ЄС прагне погодити ініціативу, яка відкрита для внесків у натуральній та готівковій формі від держав-членів і союзників-однодумців. Лідери Євросоюзу мають узгодити питання щодо вартості та підписати пакет.
Німеччина
12 лютого Німеччина та Нідерланди оголосили про надання Україні нових пакетів підтримки. Україна отримає ракети для систем протиповітряної оборони та броньовані гусеничні машини для евакуації поранених [5]. Німеччина повідомила про надання Україні близько 100 керованих ракет для ЗРК IRIS-T [6]. Партія ракет надійде в Україну вже найближчим часом.
Надання Україні техніки та підтримки у вигляді навчання військових були підтверджені на засіданні контактної групи з оборони України UDCG (Ukraine Defense Contact Group) за участі понад 50 країн. Німеччина продовжить відігравати важливу роль у такій підтримці.
Німецький оборонний концерн Rheinmetall побудує в Україні третій завод незалежно від того, коли закінчиться війна. Про це гендиректор концерну Армін Паппергер заявив під час Мюнхенської безпекової конференції[7]. За словами пана Паппергера, у компанії вистачає замовлень на нову техніку, і якщо надійдуть нові замовлення, концерн готовий подвоїти потужності протягом 12-15 місяців.
Канада
Канада передасть Україні два додаткові авіасимулятори F-16. Вони потрібні для поліпшення навичок українських пілотів [8]. Перебуваючи у Брюсселі, міністр оборони Канади Білл Блер підтвердив незмінну підтримку України та оголосив, що Канада надішле Україні ще два авіасимулятори F-16 від канадської промисловості. Враховуючи значне поточне навантаження авіапарку F-16 ЗСУ, що обмежує кількість літаків для навчання, такі тренажери будуть особливо доречними.
Канада виділить 50 млн канадських доларів (близько 35 млн дол. США) на ремонт пошкодженої російськими обстрілами енергетичної інфраструктури України. Про це оголосили в Офісі премʼєр-міністра Канади Джастіна Трюдо за підсумками його візиту до України 24 лютого 2025 р. [9].
Канада також планує передати близько 65 млн дол. США на втілення різноманітних програм з розвитку в Україні й більше як 10 млн дол. США – на кілька гуманітарних проєктів. Майже 6 млн дол. США Канада використає додатково на підвищення ядерної безпеки в Україні та закупівлю захисного спорядження для українців. В Офісі Трюдо підсумували, що загалом на всі оголошені цього тижня програми допомоги Канада виділить 118,5 млн канадських доларів (майже 85 млн дол. США).
Швейцарія
Федеральна рада Швейцарії на засіданні 12 лютого 2025 р. схвалила програму підтримки відновлення, реформ та сталого розвитку України на 2025–2028 рр. Це перша складова частина програми, яка розрахована до 2036 року [10].
Перша складова частина програми передбачає виділення 1,5 млрд швейцарських франків (1,64 млрд дол. США), які будуть витрачені переважно на: економічне відновлення (підтримка приватного сектора України, відновлення міської інфраструктури); державні послуги (підтримка медичних, освітніх і соціальних послуг, а також функціонування систем енергопостачання, громадського транспорту, водопостачання та водовідведення); захист цивільного населення та мир (гуманітарне розмінування, пошук та ідентифікація зниклих безвісти, документування, переслідування порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини).
Друга складова частина програми підтримки відновлення України, яку втілюватиме Федеральна рада Швейцарії, триватиме протягом 2029–2036 рр. і коштуватиме 3,5 млрд швейцарських франків.
Сполучене Королівство
Міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Леммі під час пресконференції з українським колегою Андрієм Сибігою у Києві заявив про виділення Україні 55 млн фунтів стерлінгів (майже 70 млн дол. США) на енергетику, бізнес та соціальну підтримку.
У зазначену допомогу входять: 17 млн фунтів стерлінгів (близько 21,2 млн дол. США) – на інноваційні енергетичні проєкти для підтримки відновлення та сталого розвитку енергетичної системи України; 10 млн фунтів стерлінгів (близько 12,4 млн дол. США) – на відновлення, відбудову та реформування української економіки у майбутньому; 25 млн фунтів стерлінгів (близько 31,2 млн дол. США) – на підтримку України у зміцненні більш інклюзивних, ефективних та дієвих соціальних систем та послуг; 3 млн фунтів стерлінгів (близько 3,7 млн дол. США) – на постачання українського зерна та інших продуктів харчування до Сирії.
Сполучене Королівство виділяє 25 млн фунтів стерлінгів на запуск програми SPIRIT з метою підтримки інклюзивного та сталого соціального відновлення в Україні [11].
У реалізації програми Сполучене Королівство співпрацюватиме з ЮНІСЕФ в Україні та Світовим банком, з Міністерством соціальної політики України, Євросоюзом та провідними партнерами в соціальному секторі. SPIRIT (соціальний захист для інклюзивності, стійкості, інновацій та трансформації) підтримуватиме уряд України в реалізації програми соціальних реформ, об’єднуючи міністерства та місцеві органи влади, міжнародні фінансові організації, донорів, громадянське суспільство, наукові кола та приватний сектор.
Одним із провідних пріоритетів програми є поліпшення доступу до високоякісних соціальних послуг у громадах та на рівні сім’ї для щонайменше 10 тис. сімей з дітьми у 10 регіонах. Програма передбачає створення Офісу соціального відновлення при Міністерстві соціальної політики України з метою просування реформ, поліпшення координації, посилення співпраці з міжнародними фінансовими установами та партнерами з розвитку. Також передбачається запуск низки міжсекторальних ініціатив, спрямованих на підтримку пріоритетів соціального відновлення та інклюзії в Україні.
Уряд Сполученого Королівства виділив для України новий пакет військової допомоги на 150 млн фунтів стерлінгів. До пакету буде залучено танки, артилерію, ракети класу «повітря-повітря» та інші типи озброєнь, а також обслуговування раніше надісланої техніки ЗСУ. Прем’єр-міністр Сполученого Королівства Кір Стармер анонсував постачання до України 150 стволів до артилерійських систем уже найближчими тижнями. Така зброя виготовлена у Сполученому Королівстві вперше за 20 років.
Компанія Sheffield Forgemasters здатна виробляти найбільші та технічно складні литі та ковані сталеві деталі у світі. Йдеться про 155-мм самохідні артилерійські установки AS-90 та причіпні 105-мм гаубиці L119. На початку липня 2024 р. Сполучене Королівство заявило, що у межах військової допомоги передасть Україні нові стволи до самохідних гаубиць AS-90. Така гусенична САУ оснащена 155-мм гарматою L31A1 з довжиною ствола 39 калібрів виробництва компанії BAE Systems Global Combat Systems.
Міністр оборони Сполученого Королівства Джон Гілі заявив, що у 2025 р. країна виділить Україні на військову допомогу 4,5 млрд фунтів стерлінгів (5,4 млрд дол. США) [12]. Міністр оборони зробив відповідну заяву, відкриваючи засідання формату «Рамштайн».
Польща
Польща готує 46-й пакет військової допомоги Україні на 200 млн євро і також продовжить навчання військових ЗСУ. Про це міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив на відкритті конференції в сенаті з нагоди третіх роковин повномасштабної війни Росії проти України [13].
Україна також отримає чергові партії танків у рамках відповідної коаліції. Попередньо 46-й пакет озброєння буде коштувати 100 млн євро. Крім того, Польща замовила чергову партію – 5 тисяч – Starlink, яку передасть Україні у найближчі тижні [14].
Нідерланди
Україна отримала чергові F-16 від Нідерландів, про що повідомив міністр оборони нашої країни Рустем Умєров [15]. Зазначені сучасні бойові машини вже в Україні й незабаром виконуватимуть бойові завдання, посилюючи нашу оборону та здатність ефективно протистояти російській агресії.
Нідерланди готують новий пакет військової допомоги для України, до якого увійдуть додаткові винищувачі F-16, дрони, броньовані машини та інша зброя [16].
Нідерланди надішлють Україні 25 броньованих гусеничних машин YPR-765 для транспортування поранених. Про це повідомив міністр оборони країни Рубен Брекельманс на 26-му засіданні Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн», що відбулося у Брюсселі 12 лютого поточного року [17]. З початку повномасштабної війни Нідерланди виділили понад 10 млрд євро військової допомоги Україні. Міністр оборони також повідомив, що Нідерланди, спільно з Чехією та США, передали Україні останні обіцяні бойові танки Т-72.
YPR-765 – це нідерландська версія американського бронетранспортера M113. БТР взято на озброєння Королівської армії Нідерландів у 1977 р. Усього було випущено близько 2100 таких бойових машин, 500 з яких перебували на озброєнні Нідерландів. 19 квітня 2022 р. тодішній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте оголосив про намір передати Україні певну кількість YPR-765.
Норвегія
Норвегія виділила для України новий пакет фінансової допомоги. Кошти будуть спрямовані на закупівлю додаткових засобів ППО [18]. Про надання нової допомоги на зустрічі у форматі «Рамштайн» оголосив міністр оборони Норвегії Туре О. Сандвік. У 2024 р. Норвегія виділила Україні понад 6 млрд норвезьких крон на протиповітряну оборону. Нещодавно уряд Норвегії ухвалив рішення про надання додаткових 1,2 млрд норвезьких крон (близько 110 млн дол. США) на заходи протиповітряної оборони для України. Кошти будуть спрямовані на закупівлю засобів ППО у США в рамках програми JUMPSTART.
Норвегія від самого початку повномасштабного вторгнення Росії не припиняє допомогу Україні. Зокрема країна приєдналася до Контактної групи з оборони України. Норвегія виділила 700 млн норвезьких крон (близько 61,3 млн дол. США) на ініціативу із закупівлі дронів для України.
Швеція
Шведський уряд планує передати Україні системи протиповітряної оборони на 1,2 млрд шведських крон (близько 113 млн дол. США) [19]. Шведський уряд представляє нову підтримку для України з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії. До засобів ППО, які планують передати, увійдуть системи Robot 70 та Tridon Mk2.
Tridon Mk2 може протистояти російським масованим атакам за допомогою безпілотників і роботів. Швеція також разом з іншими країнами передасть Україні ракети протиповітряної оборони.
Фінляндія
Міністерство оборони Фінляндії розпочинає нову програму підтримки України через збільшення замовлень для власного оборонно-промислового комплексу [20].
Уряд Фінляндії обговорить бюджетну пропозицію Міністерства оборони щодо додаткового фінансування оборонної промисловості Фінляндії на суму 660 млн євро для підтримки України. Таке рішення посилить позиції України для досягнення справедливого миру, а фінський ОПК буде забезпечений замовленнями на тривалий час.
Нова програма підтримки готувалася під керівництвом Міністерства оборони Фінляндії з осені 2024 р. У межах підготовки відбувалися контакти з підприємствами, переговори з міжнародними партнерами, зокрема й Україною. Продукція доправлятиметься до України в рамках майбутніх пакетів допомоги. Найближчими тижнями буде скликано круглий стіл під головуванням міністра оборони Фінляндії для більш докладного обговорення фінансових питань з виробниками. 26 лютого 2025 р. Верховна Рада України ратифікувала рамкову угоду між Україною та Фінляндією щодо проєктів, що фінансуються за програмою «Фінсько-українського інвестиційного фонду» (ФУІФ).
Литва
У 2025 р. Литва виділить майже 32 млн євро на освіту українців, які приїхали в країну через військові дії Росії [21]. Міністерство освіти, науки і спорту звернулося до кабінету міністрів із проханням виділити 4,2 млн євро на компенсацію плати за навчання у закладах вищої освіти українців, які втекли від війни, і виплати їм стипендій.
Міністерство освіти, науки і спорту просило також виділити 28,7 млн євро, які спрямують на навчання українських дітей за дошкільними, передшкільними та загальноосвітніми програмами у муніципальних і недержавних школах.
Зазначені кошти призначені для українців, які вступили до вищих навчальних закладів Литви у 2022–2023 рр. і продовжують навчання у поточному році. З вересня 2024 р. уже немає державного фінансування для українців, які закінчили школу в Україні, але деякі виші фінансують їхнє навчання самі.
Україна отримає 700 млн євро від міжнародних партнерів для закупівлі обладнання в межах довгострокового плану розвитку потенціалу з розмінування на 2024–2034 р. [22]. Про це йшлося на одинадцятому засіданні Коаліції з розмінування, яке відбулося у Вільнюсі під головуванням Литви та Ісландії. У заході взяли участь 40 представників із 15 країн. Станом на лютий місяць поточного року Центральним агентством з управління проєктами Литви вже акумульовано 51 млн євро.
За ініціативою Литви та України буде створено робочі групи для вивчення сучасних методів розмінування, зокрема використання дронів і штучного інтелекту. Також Україна передала партнерам «Дорожню карту Коаліції спроможностей з розмінування до 2035 року». Під час обговорень країни-учасниці узгодили пріоритети щодо закупівель озброєння, військової техніки та обладнання на 2025 р.
Латвія
Українські військові отримали від Латвії сотню FPV-дронів у рамках громадської благодійної ініціативи «Безпілотники для ЗСУ» [23]. 03 лютого у посольстві України в Латвії відбувся захід за участі парламентського секретаря Міністерства закордонних справ Латвії Даце Мелбарде, посла України Анатолія Куцевола та голови благодійного фонду Ziedot.lv Рути Діманте. У рамках заходу було анонсовано відправку до України 100 FPV-дронів латвійського виробництва. Безпілотники будуть передані безпосередньо двом українським військовим частинам – 21-й бригаді Збройних сил України та бригаді Національної поліції України «Лють». Проєкт здійснюється у співпраці з посольством України в Латвії та латвійським благодійним фондом Ziedot.lv, наразі в рамках проєкту зібрано близько 130 тис. євро.
Латвія замовила бронетранспортери Patria 6x6, щоб передати їх Україні вже у поточному році [24]. Про це повідомили у пресслужбі Міноборони Латвії. Кількість машин не уточнюють. Замовлення БТРів для України не має вплинути на виконання давніших контрактів для латвійської армії.
Фінська компанія Patria отримала замовлення від Латвії на постачання 56 броньованих командно-штабних машин. На початку 2025 р. президент Латвії Едгарс Рінкевичс висловив очікування, що латвійські витрати на оборону досягнуть 4 % ВВП.
Естонія
План відновлення морської галузі України, зокрема Військово-морських сил (ВМС), передбачає надання пакета підтримки з боку Естонії на 600 млн євро та містить засоби захисту інфраструктури під час війни [25]. Перша частка плану відповідає найбільшим потребам українського флоту і морської галузі. Визначили потреби Військово-морських сил та потреби подвійного призначення. Частка для ВМС становить приблизно 25 % і враховує найнагальніші запити для операцій України на морі.
Відновлення морської галузі містить засоби захисту української інфраструктури під час війни. Естонія передбачає також і підтримку цивільної складової частини українського флоту, зокрема ініціативу «Зерно з України» та підвищення потенціалів українських портів.
Україна отримає від Естонії нову військову допомогу. Балтійська держава надіслала 10 тис. артилерійських боєприпасів і 750 тис. продуктових наборів для українських бійців [26]. Крім того, уряд Естонії запевнив, що Україну й надалі будуть підтримувати, і така підтримка доповнюватиметься власною продукцією оборонної промисловості Естонії на суму понад 100 млн євро.
Японія
Японія продовжує підтримувати Україну у відновленні критичної інфраструктури. Уряд Японії виділить черговий грант у розмірі 58 млн дол. США у межах четвертої фази Програми екстреного відновлення [27].
Обмін нотами, що підтверджує надання коштів, відбувся між віцепрем’єр-міністром України Олексієм Кулебою та послом Японії Масаші Накаґоме. Надання гранту забезпечить Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA) – провідний партнер у реалізації програм допомоги.
Загалом Японія вже надала Україні 12 млрд дол. США гуманітарної та фінансової допомоги. Разом із японськими партнерами Міністерство розвитку громад і територій реалізує чотири масштабні проєкти на суму близько 700 млн дол. США: фази 1, 2 та 3 – програми екстреного відновлення, які передбачають відбудову критичних об’єктів та проєкт технічної допомоги «Проєкт з екстреного відновлення та реконструкції».
Фінансування четвертої фази Програми екстреного відновлення охоплюватиме такі напрями: гуманітарне розмінування – очищення територій від вибухонебезпечних предметів; енергетика – відновлення пошкоджених енергетичних об’єктів та зміцнення енергосистеми; водопостачання – забезпечення доступу до чистої води у постраждалих регіонах; громадське здоров’я та безпека – зміцнення медичної інфраструктури та підтримка системи охорони здоров’я; освіта – відновлення навчальних закладів та підтримка освітніх ініціатив; реконструкція регіонів – фінансування відбудови інфраструктури, зокрема житлових будинків, доріг та соціальних об’єктів.
Четверта фаза Програми екстреного відновлення є черговим кроком у довгостроковій співпраці України та Японії, спрямованій на подолання наслідків війни та відновлення країни.
____________________________________________________________________________
[1] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukrainian_authorities_and_imf_reached_staff_…
[2] Див.: URL: https://elevatorist.com/kompanii/120-nibulon
[3] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/council_of_europe_development_bank_approved_…
[4] Див.: URL: https://www.bloomberg.com/news/articles/2025-02-21/eu-is-in-talks-for-2…
[5] Див.: URL: https://x.com/GermanyNATO/status/1889732122694267014
[6] Див.: URL: https://x.com/GermanyNATO/status/1889732122694267014?mx=2
[7] Див.: URL: https://www.dw.com/ru/glava-rheinmetall-my-gotovy-stroit-v-ukraine-tret…
[8] Див.: URL: https://www.canada.ca/en/department-national-defence/news/2025/02/minis…
[9] Див.: URL: https://www.pm.gc.ca/en/news/news-releases/2025/02/24/just-and-lasting-…
[10] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2025/02/12/7204797/
[11] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3957916-britania-vidilae-25-mil…
[12] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2025/02/12/7204791/
[13] Див.: URL: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-polska-szykuje-donacje-dla-uk…
[14] Див.: URL: https://interfax.com.ua/news/general/1051062.html
[15] Див.: URL: https://www.dw.com/uk/ne-lise-mirage-2000-ukraina-otrimala-novi-f16-vid…
[16] Див.: URL: https://tsn.ua/svit/dodatkovi-f-16-ta-insha-zbroya-niderlandi-gotuyut-n…
[17] Див.: URL: https://interfax.com.ua/news/general/1047499.html
[18] Див.: URL: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/norge-bidrar-med-luftvern-til-ukr…
[19] Див.: URL: https://www.svt.se/nyheter/utrikes/direktrapport-forsamrat-sakerhetslag…
[20] Див.: URL: https://www.defmin.fi
[21] Див.: URL: https://www.lrt.lt/ru/novosti/17/2482455/v-etom-godu-litva-vydelit-ukra…
[22] Див.: URL: https://t.me/ministry_of_defense_ua/11987
[23] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2025/02/3/7204058/
[24] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2025/02/10/7204577/
[25] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-vidbudova/3955759-estonia-pidtrimae-vms…
[26] Див.: URL: https://x.com/KristenMichalPM/status/1893388628555890733?ref_src=twsrc%…
[27] Див.: URL: https://www.facebook.com/Ministry.for.development/posts/pfbid0KmoEroaH6…
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД