Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Червень 2024 року

Поділитися:

МВФ

Виконавча рада Міжнародного валютного фонду (МВФ) 28 червня 2024 р. завершила четвертий перегляд програми в рамках Механізму розширеного фінансування для України (Extended Fund Facility, EFF) [1]. Успішний перегляд відкриває Україні шлях до отримання траншу фінансування EFF обсягом близько 2,2 млрд дол. США (1,66 млрд СПЗ). Загалом обсяг залучених коштів у межах програми EFF становитиме близько 7,6 млрд дол. США.

До державного бюджету України від МВФ в рамках програми EFF вже надійшли чотири транші загальним обсягом близько 5,4 млрд дол. США, із яких близько 900 млн дол. США було надано в березні 2024 р. У 2024 р. програма передбачає 5,4 млрд дол. США бюджетної допомоги Україні.

Виконавча рада МВФ відзначила досягнення української сторони у виконанні умов програми EFF та наполегливість на шляху реформ в умовах воєнного стану. Україна виконала всі структурні маяки до четвертого перегляду, передбачені у Меморандумі про економічну та фінансову політику. За підсумками четвертого перегляду, у І кварталі 2024 р. економіка України попри очікування була стійкішою завдяки стабільним показникам зростання, дезінфляції, яка триває, та підтримці достатнього рівня резервів. Прогноз на наступні періоди протягом року для України погіршився переважно через масштабні атаки Росії на українську енергетичну інфраструктуру та невизначеність щодо тривалості війни, яку РФ веде проти України.

Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва зазначила, що фіскальна політика на період, який залишився до кінця 2024 р., а також підготовка бюджету на 2025 р. мають базуватися на зусиллях з мобілізації доходів держбюджету, узгоджених із Національною стратегією доходів України. Це дозволить підтримати ліквідність бюджету та профінансувати нагальні бюджетні потреби. Треба усвідомлювати, що саме подальше вдосконалення середньострокового бюджетування, управління фіскальними ризиками, а також публічними інвестиціями сприятиме досягненню визначених цілей. Також К. Георгієва наголосила на важливості врегулювання питання зовнішнього комерційного боргу відповідно до цілей боргової стійкості в рамках програми EFF, що підтримає відновлення боргової стійкості та забезпечення пріоритетних видатків держбюджету.

Виконавча рада МВФ 31 березня 2023 р. затвердила чотирирічну програму Механізму розширеного фінансування для України (EFF) з фінансуванням у розмірі близько 15,6 млрд дол. США (11,6 млрд СПЗ). Ця програма є частиною загального пакета міжнародної підтримки України, який наразі становить близько 122 млрд дол. США.

Світовий банк

Міністр фінансів України Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі 11 червня 2024 р. підписали листи про зміни до грантових угод за проєктами Світового банку «Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей (HOPE)» та «Відновлення енергозабезпечення у зимовий період та постачання енергетичних ресурсів» (Re-PoWER) [2].

Проєкт HOPE спрямований на вирішення невідкладних та критичних потреб, що виникають під час ремонту частково пошкоджених житлових будинків у територіальних громадах, підконтрольних урядові України. У рамках цього проєкту виділено додаткове грантове фінансування обсягом 62 млн дол. США, призначення якого – виконання дрібних та середніх ремонтів частково пошкоджених житлових будинків, що сталося через збройну агресію Росії. 

Додатковий грант у сумі 47 млн дол. США за проєктом Re-PoWER, метою якого є відновлення основних послуг в енергетичній сфері України, буде спрямовано на забезпечення мешканців м. Харкова послугами з центрального теплопостачання, а саме закупівлю та встановлення теплового обладнання.

Зазначені грантові кошти буде надано через Цільовий фонд підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (URTF). Він створений Світовим банком для підтримки України та залишається одним із основних механізмів консолідації коштів партнерів із розвитку. Світовий банк через URTF залучив для підтримки України фінансові ресурси донорів на загальну суму близько 1,8 млрд дол. США, з яких Україна вже отримала 1,1 млрд дол. США гранту на підтримку критично важливих заходів у сфері охорони здоров’я, відновлення житла і транспортної інфраструктури, для підтримки агровиробників, а також на підвищення адміністративної спроможності уряду.

Європейський банк реконструкції та розвитку

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) виділить АТ «Укрзалізниця» (УЗ) додатково 300 млн євро кредиту на закупівлю 80 сучасних вантажних електровозів [3].

На полях Конференції з відновлення України (URC2024), що проходила в м. Берліні (Німеччина), між Укрзалізницею, ЄБРР і Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України було підписано Меморандум про співпрацю. Наприкінці травня компанія повідомила про виділення 190 млн дол. США гранту США через трастовий фонд Світового банку в рамках проєкту «Відновлення критично важливої логістичної інфраструктури та мережевого сполучення» (RELINC).

Пропозицію щодо закупівлі 80 електровозів загальною вартістю близько 400 млн дол. США опубліковано на порталі тендерів ЄБРР. Тендерними вимогами передбачено, що переможець, окрім постачання локомотивів, має створити на території України умови для їхнього обслуговування та гарантійного ремонту.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури започатковує новий інвестиційний проєкт із ЄБРР, спрямований на відновлення поштової мережі АТ «Укрпошта» [4]. Задля цього ЄБРР планує виділити 104 млн євро. У рамках проєкту планується оперативне розгортання відділень контейнерного типу на постраждалих і деокупованих територіях та розширення роботи через мобільні поштові відділення. 

Крім цього, ЄБРР надасть Україні 300 млн євро на підтримку енергетичного сектора, який зазнав масштабних руйнувань унаслідок російських атак [5]. Відповідний меморандум підписали Президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо та Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Кошти кредиту надходитимуть державним енергетичним компаніям для відновлення генеруючих потужностей та інфраструктури, а також для будівництва нової децентралізованої генерації.

Європейський інвестиційний банк

У рамках проведення Конференції з відновлення України 11 червня 2024 р. було укладено Фінансову угоду з Європейським інвестиційним банком за проєктом «Програма з відновлення ІІІ» (Recovery III) [6]. Проєкт має на меті відновлення та модернізацію основних соціальних послуг, зокрема у сферах освіти, охорони здоров’я, житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), соціального захисту, а також відновлення та модернізації критичної інфраструктури на територіях, які зазнали руйнувань, та в регіонах, які прийняли найбільшу кількість ВПО.

Обсяг спільних проєктів Європейського інвестиційного банку та України в державному й приватному секторах є найбільшим за всі роки співпраці й становить понад 7 млрд євро, а з початку повномасштабної війни обсяг наданих інвестицій ЄІБ перевищив показник у 2 млрд євро. 

Німецький державний банк розвитку (Кредитна установа для відбудови «KfW»)

ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» залучить кредитні кошти в розмірі 30,4 млн євро від KfW у рамках проєкту «Підвищення ефективності передачі електроенергії (інтеграція української ОЕС до європейської об’єднаної енергосистеми) IV» [7]. Відповідне рішення було ухвалено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). НКРЕКП схвалила договір про погашення заборгованості перед державою за виконання гарантійних зобов’язань за Гарантійною угодою між Кабінетом Міністрів України та KfW щодо цього проєкту. Сторони договору –Міністерство фінансів, Міністерство енергетики, НКРЕКП та Укренерго. 

Кредитну угоду з KfW 10 червня 2024 р. уклали голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький та представники KfW – членкиня правління Крістіан Лайбах і директорка по Східній Європі, Кавказу та Центральній Азії Вероніка Гарсіа дель Арко. Гарантійну угоду від уряду України підписав міністр фінансів Сергій Марченко.

Відповідно до умов Угоди термін кредитування становить 30 років, із яких перші 10 років – пільговий період. Відсоткова ставка за користування кредитом становить 2 % річних.

Залучення кредитних коштів від Німецького державного банку розвитку дозволить Укренерго реалізувати проєкт, спрямований на підвищення ефективності передачі електроенергії та інтеграцію Об’єднаної енергетичної системи України до європейської енергосистеми, що сприятиме зміцненню енергетичної безпеки України та посиленню її зв’язків з енергетичним ринком Європейського Союзу. Кошти будуть спрямовані на реконструкцію підстанцій у західних областях України.

KfW та НЕК «Укренерго» 11 червня 2024 р. підписали грантову угоду на суму 15 млн євро. Гроші буде спрямовано на закупівлю критично важливого обладнання та відновлення високовольтної електромережі після масованих російських повітряних атак [8].

Банк розвитку Ради Європи

Міністр фінансів України Сергій Марченко та Керівник Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ) Карло Монтічеллі 11 червня 2024 р. підписали Угоду щодо надання Україні позики обсягом 100 млн євро в рамках проєкту «НОМЕ. Компенсація за знищене житло» [9].

Проєкт HOME реалізовуватиметься по всій підконтрольній урядові України території. Залучені кошти буде спрямовано на підтримку механізму прямої допомоги, завдяки якому кінцеві бенефіціари, у т. ч. учасники бойових дій, інваліди та багатодітні сім’ї, отримають компенсацію за знищене внаслідок бойових дій та терористичних атак Росії житло у вигляді сертифікатів на придбання житла. БРРЄ як провідний соціальний банк Європи має намір підтримувати довгостроковий соціальний розвиток та соціальну цілісність України, а також її відновлення та реконструкцію. 

Проєкт упроваджується в межах послуги «єВідновлення», а також згідно із Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій обʼєктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23 лютого 2023 р. № 2923-ІХ.

Європейський Союз

Україна та Європейський Союз підписали Угоду загальним обсягом 27 млрд євро на 2024–2027 рр. у межах Інструменту ЄС Ukraine Facility [10]. Підписантами від імені України виступили міністр фінансів Сергій Марченко та Голова Національного банку Андрій Пишний. 

Перший транш безумовного фінансування (Pre-financing) обсягом 1,9 млрд євро надійшов 27 червня 2024 р. [11]. Решту бюджетної підтримки Україна отримуватиме щоквартально після виконання індикаторів, передбачених у Плані України в межах Інструменту ЄС Ukraine Facility на 2024–2027 роки, який Рада Європейського Союзу з економічних та фінансових питань схвалила 14 травня 2024 р. 

Від початку повномасштабної війни ЄС надав Україні майже 35 млрд євро прямої бюджетної допомоги [12]. У березні – квітні 2024 р. до державного бюджету вже надійшло два транші в рамках перехідного фінансування обсягом 6 млрд євро відповідно до Інструменту Ukraine Facility

Європейська комісія 19 червня 2024 р. запропонувала бюджет на 2025 р., який передбачає 15,2 млрд євро макрофінансової підтримки для України [13]. У рамках програми Ukraine Facility Україні будуть доступні 4,3 млрд євро у вигляді грантів, а 10,9 млрд євро – у вигляді кредитів. Загалом обсяг річного бюджету ЄС, запропонованого Єврокомісією на 2025 р., становить 199,7 млрд євро. Він має бути офіційно затверджений бюджетним органом до кінця 2024 р.

Європейська комісія прийняла рішення створити Ревізійну раду Ukraine Facility – орган контролю за фінансуванням Європейського Союзу, що виділяється в межах цього механізму для запобігання шахрайству, корупції, конфліктам інтересів та порушенням. Ця Рада діятиме до 30 червня 2028 р. та складатиметься з трьох членів, призначених Єврокомісією з-поміж громадян країн ЄС.

Високий представник ЄС Жозеп Боррель 26 липня 2024 р. заявив про те, що міністри закордонних справ країн ЄС мають прийняти остаточне рішення щодо використання прибутків від заморожених російських активів для військової підтримки України та щодо застосування правових процедур для уникнення блокування такого рішення з боку однієї з країн – членів ЄС. Він уточнив, що йдеться про перший транш у сумі у 2,5 млрд євро. Віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс оголосив, що перший транш становитиме близько 1,5 млрд євро, Україні він буде переданий вже до кінця літа поточного року [14].

США

Президент США Джо Байден на зустрічі в Парижі з Президентом України Володимиром Зеленським оголосив про новий пакет допомоги Україні, обсяг якого становитиме 225 млн дол. США. Також Дж. Байден перепросив за багатомісячну затримку із постачанням американської військової допомоги, що дозволило Росії здобути певні переваги [15]. До оголошеного пакета увійдуть: ракети для протиповітряної оборони, зенітні ракети «Stinger», протитанкові системи «Javelin» та AT-4, гаубиці калібру 155 мм, бронемашини, причепи, патрульні катери, будівельні матеріали, широкий спектр запасних частин та обладнання.

Сполучені Штати Америки виділять Україні 824 млн дол. США допомоги для відновлення енергетичної інфраструктури [16]. Про це 11 червня 2024 р. заявила спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер. Вона зауважила, що США разом з Україною, партнерами по ЄС та Сполученим Королівством працюють над розробленням «передпроєктних» правових рамок, аби значні суми міжнародної грошової допомоги, що надходить в Україну, спрямовувалися на конкретні ефективні проєкти.

Крім того, США виділять 1,5 млрд дол. для України на зміцнення енергетичного сектора, цивільної безпеки та гуманітарні потреби [17]. Фінансування буде надходити через USAID та Держдепартамент США. Зокрема, до цієї суми ввійшли 500 млн дол. нового фінансування з USAID та 324 млн дол. – із раніше оголошених коштів на «термінові енергетичні потреби в Україні». Ще понад 379 млн дол. гуманітарної допомоги від держави та USAID спрямують для вирішення нагальних потреб біженців, внутрішньо переміщених осіб та громад, які постраждали від жорстокої війни Росії проти Українського народу.

Армія США уклала контракт із компанією «Lockheed Martin» на 2024 фінансовий рік про виробництво ракет PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement). Контракт вартістю 4,5 млрд дол. передбачає постачання 870 ракет PAC-3 MSE (частина з них потрапить в Україну) і новітнього супутнього обладнання для зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) «Patriot» [18]. Підписання контракту підкреслює прихильність армії США до стабілізації та розширення виробництва PAC-3 MSE, що є важливим складником підтримки американських військ, а також союзників, як-от Україна.

Лідери «Групи семи» узгодили план США надати Україні 50 млрд дол. США позики, яка буде обслуговуватися коштом доходів, що накопичуються на російські державні активи [19]. Про це заявив Президент США Дж. Байден 14 червня 2024 р. 

За оцінками ЄС, заморожені російські активи можуть щорічно приносити 3 млрд дол. США доходів, позика для України з використанням російських активів може становити 50 млрд дол. США. Союзники України після початку повномасштабного воєнного вторгнення РФ заморозили близько 280 млрд дол. активів російського центробанку. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що кредит надаватимуть країни «Групи семи». ЄС може надати до половини коштів, а решту має надати Вашингтон. Для того щоб заморожені російські активи принесли доход, вони повинні залишатися знерухомленими десятки років. Лідери G7 зобов’язалися тримати активи знерухомленими, допоки Росія виплатить Україні відшкодування за завдану шкоду.

Сполучені Штати Америки 26 червня 2024 р. оголосили про виділення Україні нового пакета військової допомоги на суму 150 млн дол. [20]. Цей пакет допомоги став 49-м у межах механізму Presidential Drawdown Authority від лютого 2022 р., в межах якого українські військові отримують обладнання з американських складів.

У Пентагоні зазначили, що вказаний пакет військової допомоги містить: додаткові боєприпаси для систем протиповітряної оборони NASAMS, ракети AIM-9M для протиповітряної оборони, зенітні комплекси «Stinger»; боєприпаси для систем HIMARS; артилерійські снаряди калібрів 155 мм і 105 мм; протитанкові ракети TOW і протитанкові системи «Javelin»; 2 млн од. набоїв для стрілецької зброї; прилади нічного бачення; підривні боєприпаси; зимове спорядження й запчастини та інше допоміжне обладнання.

Загальна сума безпекової допомоги США Україні від початку повномасштабного вторгнення Росії становить близько 44 млрд дол. США.

Сполучене Королівство

Сполучене Королівство надасть допомогу задля гуманітарних, енергетичних та стабілізаційних потреб України обсягом до 242 млн фунтів стерлінгів (майже 309 млн дол.) [21].

Канада

Канада надішле Україні 2300 авіаційних ракет CRV7 (Canadian Rocket Vehicle 7), які раніше використовували Збройні сили Канади, 50 бронемашин, 29 систем дистанційного керування «Nanuk» та 130 тис. од. набоїв для стрілецької зброї. Уряд Канади 13 червня 2024 р. [22] заявив, що розпочне постачання в Україну знятих з експлуатації ракетних двигунів CRV7. Повідомляють, що Канада надішле першим траншем близько 2 тис. двигунів. Канадські збройні сили мають на озброєнні понад 83 тис. ракет CRV7 класу «повітря – земля». Свого часу ракета CRV7 вважалася однією з найпотужніших у цьому класі. 

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час Саміту миру у Швейцарії 16 червня 2024 р. оголосив про пакет заходів на підтримку України, загальна сума якого становить 52,4 млн канадських дол. (38,1 млн дол. США) [23].

Нещодавно оголошений пакет заходів на підтримку України включає 10,9 млн дол. США. Ці кошти спрямують на підтримку вразливих дітей, молоді з груп ризику та реінтеграцію дітей-переселенців, які повертаються в Україну; покращення доступу до правосуддя для жертв воєнних злочинів; підвищення обізнаності родин та громадянського суспільства про процес пошуку зниклих безвісти; підтримку чоловіків, що пережили сексуальне насильство в умовах війни.

Канада також надасть 14,5 млн дол. США на відновлення пошкодженого внаслідок російських атак енергетичного обладнання та інфраструктури. Окрім цього, уряд Канади виділить 11,2 млн дол. США на відновлення України та підвищення безпеки українців. Також 1,5 млн дол. США Канада інвестує через Міжнародне агентство з атомної енергії для підтримки безпечної роботи ядерних об’єктів в Україні. Канада постачить Україні чотири броньовані бойові машини власного виробництва для медичної евакуації. Загалом ЗСУ мають отримати 50 таких машин. 

Німеччина

Німеччина та союзники передадуть Україні 100 ракет для системи протиповітряної оборони «Patriot». Про це повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус під час спільної пресконференції із Президентом України Володимиром Зеленським, що відбулася 11 червня 2024 р. [24]. До ініціативи також долучилися Данія, Нідерланди та Норвегія. До України вже прибули 32 ракети-перехоплювачі, ще 68 – надійдуть «найближчими днями». Раніше Німеччина передала Україні дві системи ППО «Patriot». Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Німеччина передала 30 млрд євро військової допомоги, а також мільярди євро на гуманітарну допомогу.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 11 червня 2024 р. анонсував передачу Україні установки ППО IRIS-T та зенітних самохідних артилерійських установок «Gepard».

Німеччина 14 червня 2024 р. передала черговий пакет військової допомоги Україні, до якого увійшли реактивні системи HIMARS, засоби для протиповітряної допомоги, танки [25]. До України, зокрема, постачили: три реактивні системи залпового вогню HIMARS; 20 БМП «Marder» та 10 танків «Leopard 1 A5», а також боєприпаси для них; одну батарею ЗРК середньої дальності IRIS-T SLM; дві пускові установки IRIS-T SLS; 21 тис. снарядів калібру 155 мм; чотири антидронові глушилки; два мостоукладачі «Beaver»; дві гусеничні інженерні машини 2A1 Dachs із запчастинами; одну броньовану ремонтно-евакуаційну машину «Bergepanzer 2» із запасними частинами; чотири броньовані машини розмінування «Wisent 1»; матеріали для знешкодження вибухонебезпечних предметів; три комплекти бортових систем протиракетного захисту для гелікоптерів AMPS; прилади нічного бачення; IT-обладнання; автоцистерни «Zetros»; 100 штурмових гвинтівок MK 556; 85 снайперських гвинтівок HLR 338 та 180 тис. патронів до них; 100 гвинтівок CR 308; 4 млн патронів до вогнепальної зброї; рятувальні човни.

Загалом уряд ФРН передав Україні або зобов’язався передати у майбутньому військової допомоги на суму приблизно 28 млрд євро.

Франція

Президент Франції Емманюель Макрон 6 червня 2024 р. повідомив, що країна в межах військової допомоги надасть Силам оборони України бойові літаки «Mirage 2000». Також Франція забезпечить навчання українських пілотів. Літак «Mirage 2000» оптимізований для польотів на малих висотах та наземної атаки / підтримки, може нести блоки електронної розвідки ASTAC, удосконалені блоки лазерного наведення, запускати крилаті ракети SCALP-EG/Storm Shadow та бомби з лазерним наведенням. Міністерство закордонних справ Франції заявило, що посилить військову підтримку України, зокрема у зміцненні можливостей протиповітряної оборони. 

Президент України В. Зеленський та Президент Франції Е. Макрон під час зустрічі в Парижі 7 червня 2024 р. підписали угоди про допомогу у відновленні української критичної інфраструктури [26]. Делегації Києва та Парижа обговорили питання відбудови України та домовилися про створення нових механізмів для підтримки цього процесу.

Підписано угоду про фонд у 200 млн євро, що призначені для підприємств, які будуть інвестувати в критичну інфраструктуру України для відбудови. Із цього фонду 60 млн євро буде спрямовано до енергетичного сектораТакож Франція розширює мандат Французького агентства розвитку для підтримки місцевих проєктів в Україні, відряджає 20 технічних експертів до ключових українських міністерств для надання технічної допомоги.

Франція створює коаліцію країн, які навчатимуть українських військових. Також Франція і Україна домовилися про відкриття в Україні офісу французької компанії КНДС, разом із якою в Україні будуть виробляти боєприпаси калібру 155 мм для артилерії.

Австрія

Австрія може надати 10 млн євро на підтримку гуманітарних організацій в Україні та Молдові. Ці кошти будуть виділені з фонду надзвичайних ситуацій за кордоном Міністерства закордонних справ країни [27]. З них: 6 млн євро підуть організації «Сусіди в біді» на екстрену допомогу людям, по 2 млн євро отримають Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Австрія надає гуманітарну допомогу Україні від лютого 2022 р., країна вже виділила 250 млн євро допомоги.

Швейцарія

Швейцарія виділить Україні фінансову допомогу на цифровізацію державних послуг [28]. Федеральна рада Швейцарії 7 червня 2024 р. вирішила продовжити підтримку України у сферах цифровізації та електронного урядування. Швейцарія виділить для України 58,7 млн швейцарських франків (понад 64 млн дол. США) протягом наступних чотирьох років. Кошти будуть призначені для виконання проєктів у регіонах України, які постраждали від війни. Серед ключових напрямів – охорона здоров’я, освіта та гуманітарне розмінування.

Швейцарія оголосила про свою підтримку на конференції з відновлення України (URC), яка проходила 11 і 12 червня 2024 р. в Берліні.

Італія

Італія найближчим часом передасть Україні дев’ятий пакет військової допомоги [29], зокрема далекобійні ракети «Storm Shadow» та систему протиповітряної оборони «Samp-T». Це озброєння може вражати цілі на відстані до 300 км, тобто потенційно завдавати ударів на території Росії. Планується, що ракети «Storm Shadow» будуть встановлені на українських винищувачах Су-24. Ці ракети були одним із запитів українського уряду, тому що їх вважають важливими для контрнаступу.

Іспанія

Україна 21 червня 2024 р. отримала від Іспанії другу партію ракет до комплексів протиповітряної оборони «Patriot» [30]. Окрім цього, до пакета допомоги увійшли: друга партія бойових танків «Leopard», різні типи боєприпасів, системи боротьби з безпілотниками, оптико-електронні системи спостереження та стеження, а також турелі з дистанційним озброєнням. 

Румунія

Румунія з державного бюджету оплатить витрати на підготовку українських пілотів до роботи з американськими винищувачами F-16, що проводиться на військовій авіабазі «Фетешть» [31]. Міністерство оборони Румунії покриє витрати на навчання, харчування, транспорт, паливо, спеціальне обладнання та інші супутні товари і послуги для тих, хто навчатиметься.

Нідерланди

Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен під час нещодавнього візиту до Києва оголосила про надання 60 млн євро на розвиток наступальних безпілотних систем для України [32]. Із виділених коштів 20 млн євро буде спрямовано на закупівлю FPV-безпілотників через «коаліцію дронів», створену на початку року в рамках Контактної групи з питань оборони України. Ще 17,5 млн євро призначені для придбання морських безпілотників, включно з фінансуванням їх виробництва в Україні. Решту коштів буде використано для двосторонніх постачань дронів різних типів і спрямовано на закупівлю в нідерландських виробників.

Швеція та Нідерланди планують спільний проєкт із виробництва бойових машин CV90 для України – про це заявили міністри оборони обох країн Пол Йонсон та Кайса Оллонгрен [33]. За висловом П. Йонсона, Швеція щільно співпрацює з Нідерландами у підтримці України. К. Оллонгрен підтвердила, що її країна виділяє 400 млн євро на виробництво в Швеції бойових машин для України, частково виробництво буде організоване в Нідерландах. 

Також Кайса Оллонгрен повідомила, що Нідерланди зможуть надати Україні один радар і три пускові установки для системи «Patriot».

Нідерланди заявили, що Україна отримає снаряди калібру 152 мм на суму понад 350 млн євро, які будуть виділені з Міжнародного фонду з підтримки України (IFU) [34]. Це одне з найбільших замовлень IFU від міжнародної збройової промисловості. У межах попередніх постачань боєприпасів Україна отримувала в основному 155-мм снаряди для гаубиць, проте на озброєнні в української армії також багато 152-мм гармат.

Постачання перших винищувачів F-16 в Україну має відбутися наприкінці літа. Українські військові наразі навчаються управляти цими літаками у США та Данії. Загалом Нідерланди планують постачити 24 винищувачі F-16.

У Німеччині запускається європейська конвеєрна лінія з виробництва ракет для системи протиповітряної оборони «Patriot», частково завдяки нідерландському пакету замовлень. Також Міністерство оборони Нідерландів інвестує 54 млн євро в нідерландську промисловість з метою розроблення дронів для власних збройних сил.

Норвегія

Норвегія виділить 240 млн євро на заходи для посилення протиповітряної оборони України. Про це 11 червня 2024 р. повідомило Міністерство закордонних справ країни [35]. Німеччина підтвердила, що разом із Норвегією, Данією та Нідерландами профінансує повторну закупівлю системи «Patriot», щоб 100 ракет «Patriot» можна було швидко передати Україні. Норвегія виділить 125 млн євро на цю співпрацю.

Норвегія підготувала новий пакет допомоги для України на десятки млн євро. До нього, зокрема, увійдуть снаряди для гранатометів [36]. Норвегія дарує Україні боєприпаси для гранатометів на суму приблизно 480 млн норвезьких крон (близько 42 млн євро). Також ця країна ЄС передала Україні ручні гранати на суму близько 50 млн норвезьких крон (4,7 млн євро), снайперські боєприпаси на суму 3 млн норвезьких крон (260 тис. євро).

Прем’єр Норвегії Йонас Гар Стьоре оголосив, що Осло надасть Україні 1,1 млрд норвезьких крон (103 млн дол.), щоб допомогти відновити енергетичну інфраструктуру та забезпечити постачання електроенергії до наступної зими [37]. З цих коштів виділено 120 млн норвезьких крон на ремонтні роботи в Харківській області, яка останнім часом сильно постраждала від російських атак. Зокрема, у семи пологових будинках та операційних області будуть встановлені сонячні панелі.

Фінляндія

Фінляндія 28 червня 2024 р. оголосила про передачу Україні 24-го пакета військової допомоги [38] на загальну суму приблизно 159 млн євро. Загальна вартість оборонного обладнання, яке Фінляндія постачила Україні, наразі становить 2,2 млрд євро.

Литва

Міністр економіки та інновацій Литви Аушріне Армонайте підписала угоду з німецьким гігантом військової промисловості «Rheinmetall» на 180 млн євро, що передбачає розвиток співпраці та будівництво збройного заводу [39]. Це допоможе забезпечити безперебійний доступ до необхідної зброї та боєприпасів, оскільки Литва сама вироблятиме їх для захисту Європи. Очікується, що після інвестування нове виробництво створить щонайменше 150 нових робочих місць.

Литва буде надавати не менш ніж 0,25 % ВВП на підтримку безпеки та оборони України. Про це 26 червня 2024 р. повідомив Президент Литви Гітанас Науседа [40]

Латвія

У рамках «коаліції дронів» уряд Латвії 17 червня 2024 р. відправив до України першу партію безпілотників. Про це повідомив міністр оборони Латвії Андріс Спрудс [41]. Зараз Латвія збирає другу партію безпілотників, яка незабаром має бути відправлена в Україну. Латвія, яка разом із Сполученим Королівством очолює «коаліцію дронів» для України, оголосила про план і зобов’язання внести цього року 20 млн євро.

Естонія

Естонія передає Україні енергоблок, який забезпечуватиме електроенергією близько 150 тис. українців [42]. Йдеться про об’єкти інфраструктури в Житомирській області, а також критично важливу допомогу енергосистемі. 

Підписана 27 червня 2024 р. у Брюсселі Угода про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Естонією передбачає, що Естонія в 2024 р. надасть Україні оборонну допомогу на понад 100 млн євро [43]. Естонський уряд протягом 2024–2027 рр. виділятиме щонайменше 0,25 % ВВП на щорічну військову підтримку України. Естонія першою запропонувала фіксацію відсотка ВВП на підтримку України у двосторонніх безпекових угодах.

У документі закріплені окремі компоненти довгострокової військової допомоги Україні, зокрема щодо типів озброєння, які надає Естонія. Йдеться про артилерію (гаубиці калібру 122 мм та 155 мм), протитанкові ракетні комплекси, ракети й міни, гвинтівки «Carl Gustaf», гранатомети, безпілотні системи та засоби РЕБ. В Угоді також закріплені питання співпраці щодо постачання озброєнь і військової техніки, тренувань, діяльності IT-коаліції, а також поглибленої співпраці у сфері оборонно-промислового комплексу.

Йорданія

Україна отримала перші зенітні самохідні установки «Gepard» із Йорданії. [44] На озброєнні ЗСУ перебуватиме 60 таких установок, які раніше використовувала армія Йорданії. США купили у Йорданії ці бойові машини, щоби передати Україні. Йдеться про зенітки «Cheetah PRTL». Це голландський варіант німецької зенітної самохідної установки «Gepard». Від німецької зенітки вона відрізняється іншою станцією радіолокації, яку розробила компанія «Holland Signaal»

Самохідні зенітні установки «Gepard» з’явилися на озброєнні ЗСУ в 2022 р. Нині їх налічується 52 од. Загалом Україна має отримати 112 од. цих установок у двох модифікаціях. Але їх може бути більше, якщо Бельгія ухвалить рішення передати свої зенітки для ЗСУ (у Бельгії установки «Gepard» також перебувають на зберіганні, їх не використовують). 

ЗСУ використовує зенітки «Gepard» в основному для знищення безпілотників, які запускають російські окупанти. Ці бойові машини цілодобово перебувають на бойовому чергуванні. Особливо ефективні вони проти безпілотників «Герань». Одна з головних переваг цієї зенітки полягає в тому, що знищення ворожих БпЛА відбувається бюджетно, адже «Gepard» використовує снаряди, а не ракети.

_____________________________________________________________________________

[1] Див.: URLhttp://surl.li/bvgyki

[2] Див.: URLhttp://surl.li/crbksv

[3] Див.: URLhttps://www.facebook.com/story.php?story_fbid=868794431955406&id=100064…

[4] Див.: URLhttps://t.me/getmantsevdanil/7101

[5] Див.: URLhttps://www.kmu.gov.ua/news/denys-shmyhal-iebrr-akumuliuie-300-mln-ievr…

[6] Див.: URLhttp://surl.li/oiskee

[7] Див.: URL: https://www.kmu.gov.ua/news/promova-premier-ministra-ukrainy-denysa-shm…

[8] Див.: URLhttps://t.me/Ukrenergo/2940

[9] Див.: URLhttp://surl.li/zfyufu 

[10] Див.: URLhttp://surl.li/ytjyfl 

[11] Див.: URLhttps://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_19_billion_in_pre-financing…

[12] Там само.

[13] Див.: URLhttps://www.eurointegration.com.ua/news/2024/06/19/7188455/

[14] Див.: URLhttps://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_24_3434

[15] Див.: URLhttps://apnews.com/article/russia-ukraine-war-biden-zelenskyy-a77546e23…

[16] Див.: URLhttps://lb.ua/world/2024/06/11/618193_ssha_nadadut_ukraini_824_mln.html

[17] Див.: URLhttps://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/06/15…

[18] Див.: URLhttp://surl.li/fkzjvi

[19] Див.: URLhttps://www.bbc.com/ukrainian/articles/c9wwll2gy9wo

[20] Див.: URLhttps://www.eurointegration.com.ua/news/2023/10/26/7172272/

[21] Див.: URLhttps://www.gov.uk/government/news/uk-shows-enduring-commitment-to-ukra…

[22] Див.: URLhttps://www.thecanadianpress.com/#close

[23]Див.: URLhttps://www.pm.gc.ca/en/news/news-releases/2024/06/16/toward-just-and-l…

[24] Див.: URLhttps://www.eurointegration.com.ua/news/2024/06/11/7187912/

[25] Див.: URLhttps://zn.ua/ukr/europe/nimechchina-vidilila-ukrajini-novij-paket-vijs…

[26] Див.: URLhttp://surl.li/plhaml

[27]Див.: URLhttps://www.bmeia.gv.at/ministerium/presse/aktuelles/2024/06/oesterreic…

[28]Див.: URLhttps://www.admin.ch/gov/en/start/documentation/media-releases.msg-id-1…

[29]Див.: URLhttps://www.ilfattoquotidiano.it/in-edicola/articoli/2024/06/18/usa-ver…

[30] Див.: URLhttps://censor.net/ua/tag/1141/ispaniya/news/page/1

[31]Див.: URLhttp://surl.li/zosjss

[32] Див.: URLhttps://www.defensie.nl/actueel/nieuws/2024/06/11/nederland-draagt-60-m…

[33]Див.: URLhttps://www.radiosvoboda.org/a/news-niderlandy-shvetsia-bmp-cv90-dlia-u…

[34]Див.: URLhttps://www.defensie.nl/actueel/nieuws/2024/06/13/nederland-draagt-bij-…

[35] Див.: URLhttps://www.radiosvoboda.org/a/news-norvegija-posylennja-ppo-ukrajiny/3…

[36] Див.: URLhttps://www.nrk.no/nyheter/norge-gir-ammunisjon-til-ukraina_for-480-mil…

[37] Див.: URLhttps://www.eurointegration.com.ua/news/2024/06/16/7188232/

[38] Див.: URLhttps://www.eurointegration.com.ua/news/2024/06/28/7189102/

[39] Див.: URLhttps://eimin.lrv.lt/lt/ziniasklaidai/naujienos/a-armonaite-pasirase-su…

[40] Див.: URLhttps://x.com/GitanasNauseda/status/1805954291007426761

[41]Див.: URLhttps://www.dw.com/uk/latvia-peredala-ukraini-persu-partiu-droniv-ta-go…

[42] Див.: URLhttps://interfax.com.ua/news/general/991095.html

[43] Див.: URLhttps://www.president.gov.ua/news/ukrayina-ta-estoniya-uklali-dvostoron…

[44] Див.: URLhttp://surl.li/rpdwii

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД