Порушення прав меншин та корінних народів в умовах повномасштабного вторгнення РФ в Україну

Повномасштабне військове вторгнення РФ 24 лютого 2022 року в Україну зумовило консолідацію громадян України різного етнічного походження з метою відстоювання української державності й відсічі агресорові. Громадяни України різних етнічних ідентичностей та громадяни інших країн, які мешкають в Україні, зробили Спільне звернення на підтримку України із засудженням дій РФ.

Надходять заклики від певних спільнот, організацій та різних мереж громадянського суспільства, серед яких Маніфест етнічних діаспор в Україні; від єврейських, ромських та інших громадських об’єднань.

Представники угорської меншини Закарпаття звертаються з численними заявами до політичних партій Угорщини із закликами не використовувати їх з політичною метою, а також до уряду Угорщини з проханням надати всіляку підтримку Україні.

Представники національних меншин та корінних народів України спільно відстоюють територіальну цілісність України в лавах ЗСУ, територіальній обороні, громадянському опорі військовій агресії в різних регіонах країни. Інститут громадянського суспільства національних меншин, корінних народів (ІГС НМ/КН) бере активну участь у волонтерському русі для підтримки української армії.

ІГС національних меншин в України співпрацює з країнами свого походження, сприяє наданню допомоги Україні та організації приймання біженців з України будь-якої етнічної належності.

На лінії активних бойових дій опинились регіони сходу і півдня України зі значним поліетнічним складом населення, зокрема Херсонської, Миколаївської, Одеської, Запорізької та Донецької областей.

Населені пункти з компактним проживанням національних меншин у зоні активних бойових дій та під тимчасовим контролем військ РФ зазнають гуманітарної катастрофи, нищення й терору. Немає перевірених та оперативних даних про актуальну ситуацію і втрати громадян України з-поміж національних меншин і корінних народів. Певна інформація надходить від дипломатичних представництв інших країн та іноземних ЗМІ.

Катастрофічною є гуманітарна ситуація грецьких поселень у Донецькій області та в Маріуполі з найбільшою грецькою громадою в Україні – 100000 греків Приазов’я, представників унікальних культур урумів та румеїв. Ці населені пункти зазнали значного руйнування та знищення. Місто Волноваха з населенням понад 21000 жителів (15000 з них – грецькі румеї) знищено на 95%. Село Гранітне, де мешкає понад 3600 урумських греків, знищено на 95%. Село Бугас (1400 грецьких румеїв) зруйновано на 70%. Село Чермалик (1900 грецьких урумів) – на 70%. Село Старогнатівка (2100 етнічних греків: урумів та румеїв) – на 60%. Село Старомлинівка (2400 грецьких урумів) зруйновано на 90%. Тотального винищення зазнає місто Маріуполь.

Втрати з-поміж місцевого населення є неточними через складність організації обліку даних. Лише внаслідок авіаудару 26 лютого поблизу Маріуполя зафіксовано смерть 10 греків. Кількість загиблих мирних мешканців Маріуполя, зокрема й приазовських греків, невідома – під постійними обстрілами збройних сил РФ жертви ховають у братських могилах. РФ перешкоджає організації гуманітарних коридорів та евакуації людей, є приклади примусової депортації населення з Маріуполя до фільтраційних таборів на території РФ.

Наявні факти викрадення проукраїнських активістів з-поміж національних меншин та корінних народів України. Так, 10 березня в місті Мелітополі військові РФ викрали депутатку Запорізької обласної ради представницю корінного кримськотатарського народу Лейлу Ібрагімову.

Під загрозою знищення осередки унікальних культур та мов – спадщини України, зокрема урумської, румейської культури й міноритарних мов приазовських греків у Донецькій області, центри культурного надбання на півдні України. Безпосередньо в зоні бойових дій та на межі гуманітарної катастрофи в Херсонській області опинилося старошведське село Зміївка, відоме як Gammalsvenskby; у селі Березані Миколаївської області під загрозою стародавні шведські пам’ятки культури. В умовах окупації перебувають також інші населені пункти з компактним проживанням національних меншин. Складна ситуація в Мелітополі, що є інтеркультурним містом – там мешкають представники болгарської, кримськотатарської, татарської, ромської та інших спільнот.

Обстріли збройних сил РФ завдають ушкодження й нищення національно-культурним товариствам національних меншин та корінних народів. Так, через вогонь 19 березня понівечено Ісламський культурний центр міста Сєвєродонецька (так за законодавством, а за правописом має бути Сіверськодонецьк) Луганської області. За таких самих умов під загрозою знищення опинились культові об’єкти різних етнічних груп України.

Зафіксовано випадки дискримінації ромських біженців за межами України в наданні тимчасового притулку, наприклад, у Молдові та Республіці Чехія.

На територіях, тимчасово захоплених російськими військами, фактично зруйновано структури ІГС НМ/КН через активні бойові дії, тимчасову окупацію та вимушену евакуацію громадських активістів і втрату зв’язку з ними.

З метою наступної консолідації усіх проукраїнських сил всередині України та за її межами питання порушення прав національних меншин та корінних народів має стати у фокусі державних структур під час організації спротиву агресії РФ та надання допомоги жертвам з-поміж мирного населення

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД