Спрощення процедури отримання першого паспорта громадянина України особами, які мешкають на тимчасово окупованих територіях України

Поділитися:

У наслідок окупації частини території України Російською Федерацією жителі тимчасово окупованих територій України можуть отримувати усі адміністративні послуги виключно на підконтрольній частині. Це стосується й оформлення документів, що посвідчують особу та громадянство України, зокрема і перший паспорт громадянина України. Набуття громадянства встановлює взаємні права і обов’язки між державою та громадянином, створює правовий зв'язок людини з державою.

Наразі законодавством України передбачено, що особа, яка досягла 14-річного віку, має отримати перший паспорт громадянина України. Задля цього встановлено загальну процедуру без урахування особливостей, з якими вимушено стикаються родини з тимчасово окупованих територій під час отримання першого паспорта для власних дітей.

Зокрема для мешканців окупованих територій чинна процедура є надто складною, а іноді зовсім нездоланною через необхідність перетину лінії зіткнення за нормами перетину державного кордону України. Ці норми передбачають наявність нотаріально завіреного дозволу одного з батьків (за умови супроводження лише одним з батьків), або довідок українського зразка та рішень українських судів, що такий дозвіл є непотрібним. Також відсутній уніфікований порядок ідентифікації особи під час подання документів, окрім того, процедура є тривалою за часом та фінансово витратною для більшості родин.

Отже, існує необхідність у розробці окремої – спрощеної ­ процедури  отримання першого паспорта особами, що досягли 14-річного віку і мешкають на тимчасово окупованих територіях України. Особливого значення це питання набуває унаслідок спрощення процедури отримання громадянства Російської Федерації для жителів окупованих частин Донецької та Луганської областей.

Докладніше: niss.gov.ua